Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Site clonă amazon prime phishing

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
In mod normal esti mai vulnerabil pe wifi... Posted Image
Datele mobile sunt sub protectia providerului de date mobile dar daca ai diverse "situatii" pe routerul personal ("situatii" - nu este ceva OK), sau daca te conectezi la retele wifi ce nu sunt sub controlul tau atunci poti fi trimis pe pagini dubioase.

Totusi, daca acea reclama web este vizibila mai multor persoane atunci nu prea mai tine de wifi/date-mobile. Eu inca nu am vazut reclama aceea - dar am preluat adresa din pozele puse aici.

Edited by Ravy, 16 January 2023 - 13:34.


#20
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Cei din casa vedem toti reclama conectati la wifi :o
S a raportat, inca mai exista :(
Mi am mai luat o o data olx via whatsapp, dar barem mi am dat seama si nu am autorizat nicio plata, insa am blocat cardul.
Sper sa fie ultima data. Pe laptop nu as fi patit, dar ce sa faci daca folosim mai mult telefonul, nu cascam ochii, nu ne protejam....de aceea macar sper ca postarea mea sa fie de ajutor celor neatenti ca mine

Merg cu Bitdefender acum :)

Edited by G_DD, 16 January 2023 - 15:48.


#21
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Se pare ca pot si eu duplica pe google chrome android totusi atat wifi cat si date mobile - incercam alt browser. L-am raportat si eu ca anunt.

LE: cu alte cuvinte nu mai folosi Chrome pe mobil, din păcate...

Edited by Ravy, 16 January 2023 - 16:29.


#22
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Hai ca pe Eset am reusit sa ii rezolv Posted Image  https://www.virustot...25fae?nocache=1
G_DD, poti sa raportezi site-ul la Amazon aici - https://www.amazon.c...RGRY7AQ3LMPXVCV

Attached File  screenshot_3446.jpg   43.77K   13 downloads
Am raportat domeniul si la registrar...

Edited by tigerheart, 16 January 2023 - 17:51.


#23
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Grozav!!! 😍
Pe Amazon i am raportat de ieri.
Numai asta as face toata ziua, sa raportez, din pacate ei se "regrupeaza" repede
Cum mi a zis mie unul pe whatsapp: "asa ...și???"
Aveam ceva la vanzare pe olx si abia ii asteptam sa apara pe whatsapp sa ii raportez, au aparut imediat. Nu prea le pasa

LE: Doar Eset l a vazut? Bitdefender, nu? Mie aplicatia mi l a blocat imediat.
Ce sa folosesc in loc de chrome? :(

Edited by G_DD, 16 January 2023 - 18:03.


#24
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Ce fac eu cu astia?

Stim site ul care a incasat suma (cel din poza) si a trimis unul din mailuri
Se vede ca habar n am pana unde pot merge. Voiam sa inchid contul, sa scap de probleme, chipurile teebuia sa astept 24 de ore. Au trecut...intru sa inchid contul si dau peste alta nazbatie. N am dat click pe nimic, desigur, de data asta
Imi venea sa zic ceva pe chatul ala, dar mi am vazut de treaba

Tre sa imi mai fac griji, odata blocat cardul sau ...
Imi pot retrage bani din cont fara card? Intreb niste prostii, dar n am ce face pt ca ACEA PLATA SE AFLA IN ASTEPTARE, aia de 10 lei si nu stiu odata cu emiterea cardului nou ce se intampla
Fereasca! Ce situatie aiurea

Attached Files


Edited by G_DD, 16 January 2023 - 18:36.


#25
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Contactează banca și depune plângere și acolo.

Citește termenii de pe acel site și ce-ai primit pe mail să vezi ce zic și acolo de politica de anulare (ce văd în poze că te costă și aia).

Pentru viitor fă-ți Revolut și folosește tot timpul card virtual de unică folosință - dacă chiar este amazon/hbo/Netflix/etc real Revolut nici nu-ți va permite să folosești card de unică folosință. Dacă sunt site-uri cunoscute de scam/pishing iar nu-ți vor permite. De ce nu-ți va permite Revolut o să apară clar în aplicație și o să poți decide dacă faci iar plata cu alt tip de card sau nu. Dacă totuși faci plăti aiurea  cu Revolut ai măcar siguranța că acel card nu va mai putea fi folosit ulterior (le ștergi sau blochezi instant din aplicația Revolut).

#26
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Am sunat la banca, atat timp cat autorizezi plata nu au ce sa faca.
Mi e si groaza dar m am uitat pe site cum spuneai, culmea e ca au si sectiune de report abuse malware/phising. Cui ii mai arde sa intereactioneze in vreun fel cu ei?

#27
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
De așteptat... Dar totuși, pentru eventuale viitoare plăți te-au asigurat că nu se mai pot face?

#28
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Nu mi am dat seama sa intreb, credeam ca odata blocat cardul va fi ok. Nu pot suna acum, abia maine. Am intrebat pe topicul bancii, poate stie cineva :(

#29
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
@G_DD
De acum inainte/pentru viitor:

1. Utilizeaza o adresa mail temporara de cate ori faci o comanda/cont pe un site dubios. Spre exemlu in Yahoo, Settings/More settings/Mailboxes/Temporary Email Addreses. Zic ei ca poti genera 3 gratuit. Eu am 4, dar tot gratuit...
2. Cand platesti pe net este bine sa ai un card virtual (cum spunea si @Ravy) dar si mai bine unul de unica folosinta. Desigur ca pentru un abonament nu poti utiliza unul virtual de unica folosinta. Dar virtual multi-utilizare, merge. Spre exemplu noi uilizam un card virtual Revolut pentru plata Netflix.

Macar astea doua metode iti permit ca imediat cand apare o problema sa stergi adresa de mail si/sau cardul virtual. Imediat poti genera altele direct din aplicatiile respective. Iar carduri virtuale au si ING si in mod sigur si alte banci.

Mai mult. In Revolut poti bloca platile viitoare pentru un anumit provider/abonament. Ai un buton cu "Block future payments". Indiferent de tipul cardului implicat - virtual sau fizic. Si mai poti, tot din aplicatie sa "Report an issue".

Bafta!

Iar in aplicatia Raiffeisen ai la Cardurile tale/Click pe Cardul implicat ai inclusiv optiunea Blocheaza cu reemitere. Ca daca doar l-ai blocat, s-ar putea sa te ciupeasca iar cand il deblochezi.
Si desigur, cu spunea mai sus @Ravy, mergi la banca si vezi ce zic si ei...

Cat priveste intrebarea daca poti sa retragi bani fara card, raspunsul ar fi ca la majoritatea bancilor - poate cu exceptia francizelor ING poti retrage banii de la ghiseu. Doar ca au un comision. Dar si mai bine ar fi sa ai un cont si card Revolut daca nu cumva la o alta banca.

Cand ai o problema cu prima banca, dar numai daca ai si internet banking, poti transfera dintr-un cont in altul.

Si tot ca o masura suplimentara de protectie si tot numai in situatia in care ai internet banking, poti sa-ti tii contul curent pe ZERO. Faci un cont de economii si tii banii acolo. Doar cand vrei sa retragi sau sa platesti ceva ii transferi din contul de economii in contul curent.

Dar oricum, nicio masura nu te poate proteja de tine! Deci grija maxima...

Edited by MiaJiro, 16 January 2023 - 23:13.


#30
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Este blocat cu reemitere, il voi primi curand pe cel nou!
N am stiut ca e site dubios, de aici si problema.
Mi am facut acum cont si card virtual single use revolut. Am vazut acolo blocare plati viitoare.
Intrebarea era daca pot EI sa imi mai retraga bani din cont, atat timp cat cardul initial utilizat pt plata nu mai exista. Acolo clar sunt plati viitoare, 22 € la 14 zile, noaptea minții. Insasi inchiderea contului presupune plata. Asa ceva inca nu am mai intalnit

Multumesc mult tuturor pentru rabdare si ajutor! 😍

Edited by G_DD, 17 January 2023 - 00:18.


#31
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Nu cred ca pot sa-ti mai retraga bani, fiind doar cardul anulat implicat.

Si zic eu ca trebuie sa depui o sesizare/reclamatie plus un refuz de plata, in scris, la un sediu al bancii. Cu explicatii si dovezile tiparite pe care le ai: print screen, mesaje mail etc. E posibil ca un functionar sa nu aiba chef si sa-ti zica ca nu trebuie sa faci nimic. In acest caz, cred ca ar fi bine sa insisti si sa te adresezi in mod special departamentului antifrauda al bancii. Nu stiu sa te indrum mai bine dar eu asa as proceda. As incerca.

Mai acum 16-17 ani, mie mi-au fost retrasi din cont, din eroare de comunicatie sau alt motiv tehnic aproximativ 4.200 lei de doua ori la rand. Adica 42.000.000 x 2, banii de atunci. Si repet! Nu frauda ci o eroare neidentificata (de mine). Era vorba de un card ING, un vanzator de calculatoare cu POS inregistrat la Banca Transilvania. Am cumparat si PC-ul cu bani cash, deci pe moment acesta m-a costat peste 12.000.000 lei (lei "vechi"). Am sesizat ambele banci si mi s-a spus sa astept. Termen de rezolvare 30 zile!

Am insistat agresiv, fiindca banii erau ai mei, doar "blocati" dupa cum spuneau de la RC, doar ca nu ma bucuram nici de ei si nici de dobanda care ar fi putut sa o aduca - intre 7% si 13% pe atunci). Asa am ajuns in contact cu o reprezentanta a unui departament antifrauda de la ING (sefa la un anumit nivel). Numai dupa ce am discutat la acest nivel mi s-a urgentat rezolvarea problemei si daca banii fusesera autorizati din eroare vineri, miercurea viitoare am avut banii inapoi in cont. Deci nu a mai durat 30 de zile...

Morala este sa depui reclamatii scrise si sa nu astepti cu mainile in san!

Bafta din nou, sa fii calm si altadata mai atent!

#32
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
O plată autorizată poate fi contestată doar în anumite situații - de exemplu (dar fără a se limita doar la) dacă nu ai primit confirmarea plății și a comenzii pentru ce ai plătit pe  mail. Cum a primit confirmare (chiar dacă nu a primit ce-a crezut că plătește) mai departe el, în prima fază, trebuie să obțină de la acel site explicații despre acea plată și cu acea companie să încerce negocierea. Banca nu va interveni dacă ai plătit altceva decât îți dorești, din câte știu...
Iar reclama la amazon prime 2euro pe an era pe un site pe  când el a plătit pe alt site alt serviciu - nu prea știu cum și ce-ar mai putea face.

#33
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Asa este! Dar merita sa incerce orice (aproape orice!). Pana la urma a fost indus in eroare/inselat.

Si apoi, macar sa-l pedepsim noi, cu sfaturi care il pun pe drumuri! Ca sa se invete minte si sa fie mai atent. :) Si sa vada cum e cand te duci la banca cu o problema! :(

Glumesc @G_DD! Cred ca in ciuda faptului ca ce zice @Ravy e corect, poate merita sa incerci.

#34
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Ca idee eu mă refeream la o contestare cu succes... Tehnic poți contesta orice tranzacție - eu la BT am acea opțiune și mă anunță că dacă se termină nefavorabil pentru mine mă va costa (parcă) 9 lei

#35
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

View PostG_DD, on 16 ianuarie 2023 - 17:56, said:

LE: Doar Eset l a vazut? Bitdefender, nu? Mie aplicatia mi l a blocat imediat.
Trebuia cumva raportat la Bitdefender. La Eset le-am trimis ieri un raport - https://phishing.eset.com/en-us/report - s-au miscat repede.
Din ce am vazut, nu se mai poate accesa site-ul, posibil ca registrarul sa fi luat deja masuri.

#36
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Da, site-ul de "plecare" nu mai functioneaza - cred ca din cauza ca l-ai raportat tu la dns registrar
Dar... inca merge site-ul unde s-a logat sa primeasca "promotia" (ceva cu puretap)... LE: L-am raportat eu acum la registrar, sunt curios daca va mai merge.

Edited by Ravy, 17 January 2023 - 10:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate