Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Fabrica de idoli si rebuturile ei

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 vio69c, on 13 ianuarie 2023 - 18:36, said:

Fabricam idoli….apoi ce facem cu ei ?
Contributia noastra este constienta sau nu ?
Efectele, le cunoastem sau nu ?
nu stiu din astea

 vio69c, on 13 ianuarie 2023 - 19:11, said:

Povestea cu stirile este cam asa.......

O stire este, prin definitie, ceva iesit din comun. Adica o noutate.
Dar daca stirea nu contrazice cu nimic asteptarile, atunci nu vorbim de o stire,
ci de un fapt banal, si e normal ca nimeni sa nu urmareasca presa atunci cand raporteaza lucruri banale.
asta pentru ca "marketing", eu tin minte cand se numeau actualitati si nu stiri / noutati.

 pufonel, on 13 ianuarie 2023 - 22:01, said:

Atunci de ce aud in fiecare weekend cum e aglomeratie pe DN1 (si vara, pe autostrada soarelui)? Posted Image
pentru ca "televiziunea romana" a dorit reforma, si a abandonat invechitul si coministul substantiv actualitati.

Edited by MarianG, 13 January 2023 - 22:40.


#20
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011

 pufonel, on 13 ianuarie 2023 - 22:01, said:



Atunci de ce aud in fiecare weekend cum e aglomeratie pe DN1 (si vara, pe autostrada soarelui)? :P

Mie imi plac stirile alea de sarbatori, care se dau de 30 de ani, cum s-au distrat tinerii in cluburi, intervievati care spun ca e super misto si se arata craciunite cu ata-n kur. :)

Edited by jakota, 13 January 2023 - 22:50.


#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Da, si alea. Si sa nun uitam stirile de la mare din plin sezon, in care iti mai clatesti ochii cu cate un topless :naughty:

#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 vio69c, on 13 ianuarie 2023 - 18:36, said:

(Evident ca am povestit un film....dar este atat de real....!!)

De fapt n-are nici o legatura cu realitatea.

Personal nu am idoli. Am eventual persoane cu ale caror idei si concepte rezonez, da' pana si aia emit la un moment dat chestii cu care nu sunt de acord.

#23
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Si eu cred ca este necesara o anumita labilitate sau frustrare ptr a idolatriza.

#24
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
Stati bre blînzi, ca nu-si taie nimeni venele pentru nimeni in tara asta, de unde atitia "idoli"? A, ca casca gura niste unii la ce debiteaza niste altii, si pe urma doar repeta ce-au spus aia din lipsa de opinii proprii, nu-i transforma in idolatri. Doar se simt mai bine cind sint mai multi, si cum orice gramada cere vîrf, ăla e "idolul" lor.

#25
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Cam știu pe unii care erau fanatici după Halep...Nici acum nu se lasă, ba e conspirație împotriva ei, ba e una, ba e alta, numai ea săraca e neprihănită. Când le zici cã individa și-a tăiat nasul, țâțele, s-a măritat pe interes și altele ți-o bagă pe aia cu ești hater, n-am ce să discut cu tine!

#26
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"Efectele, le cunoastem sau nu ?" =faza trista și hilara e ca de  90 % din postarea ta inițială  nu stiam, acum da...

#27
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 17.08.2022
Asistam la un paradox.....
cu cat se observa o dezvoltare,un progres, o prosperitate, -stirile negative, angoasa, fatalismul capata mai mult teren
Idoli nu sunt cei ce aduc binele, ci cei ce ne arata raul, partea de jos a societatii....

Lumea de astăzi este mult mai bună decât cea de acum o sută de ani.
Saracia a fost redusă drastic, alfabetizarea a crescut exponential, longetivitatea a devenit aproae dubla,
Mortalitatea infantila a scazut cu trei sferturi, afara de conflictul din Ucraina, trăim într-una dintre cele mai pașnice perioade din istorie.
Imbunatatirile pe care știința și tehnologia le-au introdus în dezvoltarea economică, sănătatea publică, nutriție și farmacie
au dus la cresterea populatiei globale.


Un exemplu....in America, - eroul si omul negru in acelasi timp -  este o scădere a ratelor de criminalitate violentă.
Si totusi majoritate americanilor sustin ca există o criminalitate crescută la nivel național.
Iata deci ca poerceptiile nu sunt conforme cu realitatea.....
Si aici, in bresa asta, formatorii de opinine, propagandistii, manipulatorii, vanzatorii de iluzii se infiltreaza si zapaceasc lumea
Mai mult....populatia din  11 țări dezvoltate (Australia, Danemarca, Finlanda, Franța, Germania, Hong Kong, Marea Britanie, Singapore, Suedia, Statele Unite), precum și din Emiratele Arabe Unite, a declarat că „lumea se schimbă în rău”.
Interesant
China a fost singura țară ai cărei locuitori au răspuns sondajelor declarând că lumea pentru ei se schimbă în bine, nu in rau...........
Dar chinezii nu apar in galeria de idoli....nimeni nu-i promoveaza pe retele, nici ei insusi....

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

 vio69c, on 13 ianuarie 2023 - 19:04, said:



Copiii nostri sunt vulnerabili in egala masura cu altii acestor idoli daca sunt toxici
eu zic ca nu numai ca trebuie sa ne pese....ci sa cascam ochii tare....tare....
de aia suntem noi parintii ca sa ii "busolam".. le deschidem ochii ca manelele sunt un gunoi ce iese din gura ciorilor, ca x si y de pe you tube fac umplutura doar si numai pentru a fi ceva intre reclame samd, si in general explicam ca idolatrizarea cuiva este un lucru prost.

#29
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022

 edy_wheazel, on 14 ianuarie 2023 - 00:25, said:


De fapt n-are nici o legatura cu realitatea.

Personal nu am idoli. Am eventual persoane cu ale caror idei si concepte rezonez, da' pana si aia emit la un moment dat chestii cu care nu sunt de acord.
Nu e musai sa fie o persoana, ci poate fii si un concept.

#30
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 09.02.2008

 vio69c, on 13 ianuarie 2023 - 21:59, said:

O curea de transmisie....
PRESA, RADIOUL, TV-ul.
Fomisti dupa subiecte noi, subiecte fierbnti, subiecte cool, susbiecte exclusive....
Presa, Radioul, TVul nu mai sunt demult institutiile care nasc vedete, sau "idoli", "influenceri" ma rog... diverse modele pentru profani.
Algoritmii retelelor de socializare sunt cei care stiu cel mai bine care este profilul de idol pentru fiecare segment omogen de public.
Algoritmii social-media stabilesc (si pare ca isi fac treaba), iar mass-media clasica doar preia si distribuie modelul. Mai si infloreste pe ici pe colo... dar idolul de obicei exista deja. Mass-media doar vede oportunitatea. Nu stiu... Selly (cred ca asa este cunoscut) este creatia algoritmilor social-media. Mass-media doar l-a pus la un loc cu inca 4 idoli sociali si a incercat sa faca ceva bani din asta.

Ceea ce difera astazi fata de trecut (caci si inainte - in cazul Romaniei care era un mediu extrem de izolat, aproape orwelian - fetele cand erau mici ar fi vrut sa fie Angela Similea, Corina Chiriac, Nadia sau Magda Barbu, iar baietii Balaci, Dan Grecu sau Stefan Banica jr. - doar exemple romanesti, caci erau si idoli "externi" cu toata inchiderea de atunci) este viteza cu sunt devorati idolii. Se nasc prematur si mor infantil. Acum ceva vreme viata unui model se masura de la 10 ani in sus. Astazi apar de niciunde niste modele despre care peste un an nu se mai aude absolut nimic.

Ce vreau sa zic? Ca fenomenul nu e nou, doar viteza cu care se desfasoara a crescut exponential. Pare ca necesitatea fiecaruia de a se hrani din ascensiunea si decaderea idolilor este din ce in ce mai mare, iar procesul de digestie este pe fast-forward. Lumea se plictiseste aproape instantaneu de obictele subiectelor de ieri, astazi vrea alte fete, alte povesti, etc.

 danaciu, on 13 ianuarie 2023 - 20:58, said:

Nu are importanta educatia sau nivelul intelectual.
Orice poate deveni vulnerabil si poate cadea in plasa unor escroci manipulatori.
Ba are legatura.
Caci algoritmii stiu sa faca diferenta.
Pentru un anume segment omogen dpdv social va impinge ca idoli anumite persoane/persoanje (fratii Tate, Dorian Popa, Morodanca, Dan Armeanca, Delia sau Tzanca)
Pentru un alt segment omogen se vor impinge idolii-idei, depersonificati: lupta anti-coruptie, justitia-sociala, lupta pentru salvarea planetei sau a viermelui de matase, etc.

 tytysor, on 13 ianuarie 2023 - 19:29, said:

O sa te miri, dar majoritatea oamenilor ocupati cu familia si job-ul, nu pierd timp aiurea cu uitatul la prostii! Asta e treaba de pensionar, casnica, sau somer!
Scapi doar daca nu ai radio/TV, iar telefonul este de tip dumb-phone, eventual fara conexiune la net.
Nu mai pot dupa chestia asta... "eu nu mai uit la TV" (nota personala: ca toti prostii) spusa in timp ce degetul mare mangaie Pavlovian ecranul telefonului... decat asta mai bine TV... iar daca nu ai social, tot iti da smart-phone ul sumarizari dupa fluxurile de "stiri"... filtrate astfel incat sa iti ramana ideea respectiva pe undeva prin subconstient.

#31
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Model este una, idol alta.

#32
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 09.02.2008

 Cr1spy, on 15 ianuarie 2023 - 17:06, said:

Model este una, idol alta.
Definitiile academice cad astazi in desuetudine, caci asistam la o ceata mult prea deasa indusa de transformarile sociale (nu i-as zice revolutie caci inca nu imi este clar daca lucrurile au devenit ireversibile), ceata asternuta peste granita dintre sacru si profan.
De la grecii antici pana la Eliade ni s-a spus ca omul este un animall religios. Si asa este. Unii cred ca abandonarea valorilor vechi duce automat la abandonarea religiei intru totul.
Profund gresit. Se abandoneaza o religie pentru ca alta sa ii ia locul.

Astfel avem astazi de a face cu idolatria raportata la ceea ce vedem in "social". Ne raportam la minciuna.

Hai sa o luam pragmatic...
Avem o domnisoara inzestrata genetic cu ceea ce este acceptat ca fiind "frumos". Care don'soara isi prezinta "modul sanatos" de viata ca fiind cheia succesului (desi de multe ori cheia este - repet - genetica).
O alta duduie care isi prezinta modul de organizare a spatiului locativ care sa fie ........ inlocuieste pe linia punctata orice (zen, minimalist, practic, wtv.)

Duduile au milioane de urmaritori care vizioneaza in general minciunile pe care le prezinta si care ,in general, cred viata alora chiar asa arata. In esenta sarlatanie, manipulare. Dar nu ar fi asta o problema.
Pana aici este ok... personajele (caci de obiecei sunt niste roluri jucate) sunt modele.
Problema e cand apar o gramada de pustoaice cu meniul de la Wu-Xing in caractere chinezesti tatuat pe mana. Si te gandesti ca ce dracului s-a intamplat...
Si intelegi ca s-a intamplat ca o don'shoara din asta s-a dus la salon si a cerut un citat din Confucius... numai ca tatuatorul nu avea Confucius in chineza ci un meniu de la Wu-Xing...

Eh, asta e deja idolatrie.
Si da, astazi granita intre model si idol este extrem de subtire. Lumea are nevoie in continuare de sacru (caci asa e firea umana), asa ca incearca sa il gaseasca in cele mai bizare si intunecate unghere.

Edited by Texe, 15 January 2023 - 22:38.


#33
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ha, ha. E o discutie lunga si complexa si as zice eu multe, dar uneori nu mai am rabdare sau motivatie sa o fac.

#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,613
  • Înscris: 13.03.2005
Este adevarat ca oamenii au tendinta de a fi atrasi de stirile negative sau senzationaliste. Aceasta poate fi explicata prin faptul ca acestea sunt mai emotive si atrag mai mult atentia decat stirile pozitive sau plictisitoare. De asemenea, stirile negative pot fi mai usor de urmarit si de retinut, deoarece au un impact emotional mai puternic.

In plus, stirile negative sau senzationaliste pot fi considerate mai interesante, deoarece ofera o privire in spatele cortinei sau oportunitatea de a vedea cum functioneaza lumea in afara vietii noastre normale. Acestea pot oferi oportunitati de a invata despre probleme sociale sau de a intelege mai bine cum functioneaza societatea.

Este important sa ne amintim ca stirile negative sau senzationaliste nu ofera intotdeauna o imagine completa sau corecta a realitatii si ar trebui sa fim critici la adresa acestora. Este important sa analizam sursa stirilor, sa verificam informatiile si sa privim la ambele parti ale povestii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate