Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cat de bine ar trebuii sa cunosc limbajul C++?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Arrowwq

Arrowwq

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.01.2022
Buna seara. Am nevoie de indrumarea voastra! Cat de bine ar trebuii sa cunosc limbajul C++ , pentru a ma putea angaja in domeniul IT? Sunt incepator si de un an de zile am invatat C++ cand am avut timp.Am rezolvat 140 de proble de informatica (elementele de baza ale programarii ,algoritmi esentiali ,vectori , functii) ,si si totusi simt ca bat pasul pe loc , am un sentiment de nesiguranta.Am  trecut putin la clase si obiecte si mi se pare greu.Avand in vedere ca stiu putin c++ am inceput un curs de  introducere in c#,pe  care l-am terminat foarte repede, la fel si cu python, deoarece difera doar sintaxa am inteles usor cele doua limbaje mentionate.Ce sa fac in continuare chiar nu stiu.Sa aprofundez si mai mult c ++ ,iar apoi sa ma decid pe ce ramura sa merg ? Ma simt putin pierdut !!! .Vreau daca se poate sa imi explicati pas cu pas cum ar trebui sa procedez.Astept ajutorul vostru! Multumesc

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
Cat cere angajatorul, apoi pe masura ce trece timpul inveti mai mult.

#3
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
fa ceva practic. ai facut teorie pana acum, treci la o problema (cat de cat) reala. ai nevoie de date de intrare si sa stii ce vrei sa obtii in final.
de exemplu, problema clasica la supermarketuri azi, ai o imagine in care apare un numar de masina, asociezi cu o ora... apoi masina vrea sa iasa, ai o alta imagine + alta ora = recunoastere caractere in imagine + diferenta de ora, plata sau nu? e doar un exemplu, cauta altceva.. o astfel de chestie iti poate folosi mai tarziu la angajare.

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Fa un joculet simplu in C++ folosind API-ul Vulkan.

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
C++ nu e chiar asa de popular in momentul asta pe piata cum sunt C# sau Python (ca tot ziceai de ele), cu atat mai putin fata de cum sunt Java sau PHP (sau pe frontend Javascript). Dar e un limbaj folosit inca ca standard in licee/facultati pentru a invata sa programezi pana la un nivel mai avansat. O gramada de programatori (as zice peste 90%) nu mai au contact deloc cu C++, l-au facut doar in liceu/facultate si apoi nu s-au mai lovit de el (personal nu am mai facut ceva in C++ de vreo 25 de ani, desi am lucrat in o gramada de limbaje, destule asemanatoare cu C/C++).

Daca iti doresti sa programezi in C++ (Visual C++), nu e nici o problema, vei gasi de lucru, e totusi inca suficient de popular ... dar nu e deloc un lucru necesar sa ajungi la un nivel prea avansat in C++ pentru a putea lucra in domeniul IT. Insa sa inveti sa lucrezi cu clase/obiecte e nevoie (nu obligatoriu, depinde ce vrei sa faci in viitor, exista si nise unde nu ai nevoie de asta, dar nu te poti numi cu adevarat programator daca nu stii sa lucrezi cu clase/obiecte). Deci partea asta cam trebuie sa o inveti, acum ca o inveti in C++, C# sau Java, e alegerea ta, dar ti-ar lipsi o parte importanta din pregatirea ta ca programator daca nu ai face-o.

Ca idee, limbajul nu e asa de important (multe sunt asemanatoare oricum), conceptele sunt importante (mostenire, incapsulare, abstractizare, polimorfism, instantiere, constructori, metode/proprietati publice/private, principiile SOLID, etc), iar C++ e bun ca sa te faca sa treci prin majoritatea conceptelor importante. Parerea mea e sa insisti pe clase/obiecte pana le intelegi bine rostul si logica din spate, fa cateva zeci de programe didactice care folosesc programare obiectuala. Sa lucrezi cu functii/vectori si algoritmi de baza e un inceput, dar asta poate sa faca si un copil mai istet de clasa a 6-a. Sigur ca poti face programe complexe si fara sa folosesti clase, dar din moment ce o foarte larga majoritate din programatori/proiecte folosesc (exista si programare low-level/asamblare pentru device-uri diverse de exemplu care nu foloseste programare obiectuala/clase), va trebui sa stii sa lucrezi cu ele. Pe mine in liceu nu m-a atras foarte tare programarea obiectuala, ci mai mult algoritmica si grafica, dar in timp n-am avut de ales si am invatat si sa lucrez cu clase.

C# e un limbaj mai modern si mai apropiat de Java, daca crezi ca ti-ar fi mai usor sa inveti sa lucrezi OOP in C# (foarte posibil), continua cu el. Avantajul C#/.NET e ca in el poti face si web, si aplicatii Windows/consola, si aplicatii mobile.

Edited by utopium, 13 January 2023 - 22:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate