Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Putem verifica o stire?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Fiind din Baia Mare toate lumea simte nevoia sa-mi trimita stirea ca un baimarean a inventat prima masina care circula cu apa, de la siteul asta obscur au preluat toate ziarele dubioase stirea (adevarul, ########):
https://www.mesajul....romania-video1/
Astia scriu ca masina e omologata, dar eu nu imi pot imagina vreo situatie in care RAR ar omologa-o cu un dispozitiv inventat si construit intr-un garaj, se poate verifica cumva?

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
De te chinui putin, din filmulet iti dai seama cine e, unde sta, te duci si il iei la rost :D.
Sa inteleg ca cu alea 2 bidoane de 1l din portbagaj se duce pana la Polul Sud si inapoi?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca ai nevoie de confirmare pentru asta:
Acesta spune că folosind 1 litru de apă plus hidroxid de sodiu a parcurs 10.000 de kilometri.

Nu stau sa calculez, dar din cap.....1000 g apa au cca. 110 g hidrogen....echivalentul a 3.7 kWh.

Edited by pasilla, 09 January 2023 - 16:38.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pai pune sticla de apa in masina, si masina mere cu apa pana la constanta.

#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
Discernamintul ar trebui sa te faca sa recunosti caii verzi de la trei poște, dar mna...

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ce parere aveti daca va spun ca pentru cafeaua de azi eu am cheltuit doar suma corespunzatoare costului unui ibric de apa de la robinet?
E o stire adevarata?  
Partial ar fi, mai precis am mintit prin omisiune.
Pun un ibric de apa. Dar mai pun si cafea si zahar, le aveam in casa, azi nu am dat vreun ban pe ele dar am dat cand le-am cumparat.
E o stire falsa, cel putin in titlu. Eu m-am obisnuit de mult cu titlurile gen tabloid. In majoritatea cazurilor cand citesti totul, vezi ca de fapt e cu totul altceva decat in titlu.
Titlul e facut sa atraga atentia, sa intri pe pagina respectiva. Traiesc si ei din reclame, doar au cheltuieli, noi vrem stiri adevarate si alea sa fie gratis? Doua conditii foarte, foarte greu de indeplinit.

Edited by altuser09, 09 January 2023 - 16:54.


#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Cel putin de doua ori pe an, o data pe la inceput si o data vara, apare discutia despre motoarele pe apa produse de mari inventatori romani.

#8
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
Mai o inventau să meargă cu aer

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,950
  • Înscris: 15.04.2019
Da' cum... sfarsesc oamenii pe siteurile astea dubioase? Dau clic pe orice le intra sub nas (ca taica-miu, 77 ani) sau le cauta activ? Eu nu ajung aproape niciodata (nici nu mi-am propus-o - inca Posted Image), d-aia intreb.

Edited by __Dan__, 09 January 2023 - 17:08.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
si eu, care credeam ca @karax e din Draganestii de pe Olt!

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

View Post__Dan__, on 09 ianuarie 2023 - 17:07, said:

Da' cum... sfarsesc oamenii pe siteurile astea dubioase? Dau clic pe orice le intra sub nas (ca taica-miu, 77 ani) sau le cauta activ? Eu nu ajung aproape niciodata (nici nu mi-am propus-o - inca Posted Image), d-aia intreb.
Eu am pus sursa originala, dar stirea asta e si pe un ziar destul de cunoscut https://adevarul.ro/...pa-2233022.html

#12
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Postandreistamate, on 09 ianuarie 2023 - 17:04, said:

Mai o inventau să meargă cu aer
pe aer sunt deja in circulație.aer comprimat.

#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
De fapt a (re)inventat pistolul cu apa, nu a inteles bine ziaristul. Granita cu Ucraina fiind aproape, omul a cautat o solutie prin care sa se protejeze in caz de invazie.

#14
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017

View PostMizu, on 09 ianuarie 2023 - 16:23, said:

Astia scriu ca masina e omologata, dar eu nu imi pot imagina vreo situatie in care RAR ar omologa-o cu un dispozitiv inventat si construit intr-un garaj, se poate verifica cumva?

Pai nu te-ai uitat la clipul din articol, el zice ca a facut un dispozitiv similar in garaj dar in final a decis sa monteze o instalatie de la o firma care importa din Italia
Nu e vorba de o masina care merge doar cu apa, chipurile motorul ar functiona in continuare cu benzina/motorina dar si cu hidrogenul produs de dispozitiv in felul asta reducand consumul.
In timpul interviului are grija sa mentioneze exact adresa de unde se achzitioneaza produsul (reclama)

Schema e in felul urmator: produsul are un pret mare 960 de euro, probabil valoreaza doar 50.
Probabil produce hidrogen dar din cateva cani de apa si racordat la bateria standard a masinii si cu productie fara stocare (adica in timp ce conduci masina) nu produce cine stie ce ca sa influenteze vreo scadere sesizabila a consumului avand in vedere ca insasi electroliza consuma energie electrica (produsa din benzina)
Asa ca firma care vinde scamatoria asta pentru sporirea vanzarilor angajeaza pe Dorel taximetristul ca sa ii faca putina reclama, plateste la ceva canale de presa sa difuzeze clipul.

E o teapa, aici e detaliat stiintific printr-un experiment fix subiectul de discutie
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6zErilY7E-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
"It is unclear when or where water engines were invented, but it is possible that they were first used in the mines in central Germany; certainly such a device was described by Robert Fludd after he had visited Germany around 1600"

#16
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Subiectul a fost facut la misto,dar daca va uitati la film o sa vedeti ca nu e nimic special
Deci e un aparat care scoate H din apa si il baga in admisie.
Evident ca functioneaza folosind alternatorul, deci combustibilul masinii, insa ideea e ca hidrogenul produs ajuta la o ardere mai buna, deci motor mai eificient => consum redus. Unii zic ca ar reduce consumul cu pana la 50%

Si este evident ca nu se vrea aceasta imbunatatire la masini din cauza ca ar scadea profitul benzinariilor

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Deci 110 g de H2 reduce cu 50 % consumul pentru 10.000 Km.
Ai naibii benzinarii astia, ca nu ne lasa sa folosim asemenea aparate !

Incearca macar sa faci un calcul de costuri cu divortul dintre H2 si O2 si mai vorbim.

Inventam perpetuum mobile ?

Edited by pasilla, 09 January 2023 - 18:31.


#18
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011

View Postdtd234, on 09 ianuarie 2023 - 18:23, said:



Si este evident ca nu se vrea aceasta imbunatatire la masini din cauza ca ar scadea profitul benzinariilor


Crezi tu ? Daca toata chestia ar fi reala si ar scade intr-adevar consumul cu 50%, tot ce ar trebui sa faca benzinariile e sa dubleze pretul, profitul lor ramanand neschimbat. Vinzi cantitate la jumate, dar la pret dublu.   Ba parca vad si reclama referitor la cat de ecologici sunt ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate