Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Probleme conectare internet HP Smart Tank 516

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Un amic s-a procopsit cu o imprimanta HP Smart Tank 516. In legea ei e desteapta, doar ca nu prea reusim sa o conectam la retea. Am urmat pasii din manual atat pentru conectarea directa, cat si pentru cea prin router. Din pacate, in desteptaciunea sa, este mult prea criptica si rudimentara in interfata ce o ofera.
Singura cale de a o folosi, in acest moment, e prin cablul USB.
Am listat atat instructiunile de conectare la retea, cat si cele de conectare directa, doar ca nu reusim sa o conectam.
Parola pentru conectarea directa, listata de imprimanta, nu este cea corecta (exista posibilitatea de listare a instructiunilor pentru conectarea wireless directam caz in care pe foaia tiparita e inscrisa si parola din acel moment pentru conectare).

Edited by Sebiko, 09 January 2023 - 11:25.


#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Ce ar putea tine de "Networking" insa n-ai mentionat...
Ce router face reteaua wireless la care se conecteaza imprimanta? Ce IP are imprimanta legata la acel router? In interfata routerului o vedeti conectata? Daca dati ping la imprimanta (de pe un pc) la acel IP primiti reply? Sau nici la retea wifi nu ati reusit sa o conectati?

Edited by Ravy, 09 January 2023 - 11:50.


#3
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Si cam la care anume pas va blocati?
Si ce erori intilniti?
Si care sint aceste instructiuni, ca sa nu mia pierdem si noi timp sa le cautam?

#4
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View PostRavy, on 09 ianuarie 2023 - 11:49, said:

Ce ar putea tine de "Networking" insa n-ai mentionat...
Ce router face reteaua wireless la care se conecteaza imprimanta? Ce IP are imprimanta legata la acel router? In interfata routerului o vedeti conectata? Daca dati ping la imprimanta (de pe un pc) la acel IP primiti reply? Sau nici la retea wifi nu ati reusit sa o conectati?

1. Routerul casei e unul tipic Vodafone. Evident ca pentru conectarea la el ar fi trebuit selectat sau introdus un SSD apartinand routerului si parola sa.
2. Ce IP are imprimanta legata la acel router? Nu prea are din moment ce nu sunt introduse aceste elemente necesare conectarii......
3. In interfata routerului o vedeti conectata? Nu, in mod cert cat timp imprimantei nu ai este clar la ce trebuie sa se conecteze. Aparent iconita pentru wireless de pe displayul miniatural pare a se agita, dar nu ofera nici o cale de a introduce ori selecta ceva. Deci, clar, nu are cum sa fie vazuta de router. De ping nici nu poate fi vorba. Nici conectarea folosind WPS de pe router nu a dat nici un rezultat.
Nu ar fi prima imprimanta pe care o conectez wireless, dar e singura care nu ofera nici o cale de introducere a datelor de conectare. La Brother intram pe interfata web si schimbam de acolo datele de conectare. Hp e mai ciudat. Are doar un HP Smart connect dar care nu iti ofera nici o cale de conectare.

Nu se poate conecta wireless.
Am urmat pasii din manuale si din instructiunile pe care le listeaza.
1. Deschizi imprimanta. Apasarea pe butonul I (info) conduce la listarea a 2 foi cu instructiuni. Pe care le urmezi.
2. Apesi simultan, timp de 5 secunde, pe butonul STOP si butonul WIRELESS. Acesta incepe sa clipeasca (wireless). La fel si pe display, e afisat dinamic, ca si cum ar scana reteaua. Doar ca mai departe nu se mai intimpla nimic. Nici tehnica anterioara aproape simultan cu activarea WPS pe router nu da rezultate.

Attached Files


Edited by Sebiko, 09 January 2023 - 12:04.


#5
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Poate nu suporta imprimanta criptarea folosita de router, incearca temporar cu WPA in loc de WPA2 sau 3. Vezi ca reteaua sa nu fie "N only", selecteaza b/g/n.

#6
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View PostRares95, on 09 ianuarie 2023 - 12:16, said:

Poate nu suporta imprimanta criptarea folosita de router, incearca temporar cu WPA in loc de WPA2 sau 3. Vezi ca reteaua sa nu fie "N only", selecteaza b/g/n.

Greu de crezut, prin router am reusit sa conectez jafuri de tablete si telefoane.... Din interfata afli cu sunt activate toate modurile(B/G/N)

Asa cum am mai spus, am urmarit si tutorialele de pe youtube. Cel mai ciudat mi s-a parut cel al unui indian care a conectat direct imprimanta wireless, dupa care naviga pe campiile hp sa caute hp smart connect. Din ce stiu, conexiunea wireless e unica. (te poti conecta ori la router, ori la alt device cu capacitati similare)
Am incercat si varianta indianului, doar ca la deschiderea browser-ului acesta raporta - firesc - no internet acces.

#7
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Probabil vreun port din router, specific ala care face forwarding la printuri, e blocat. Mie mi-a mers struna cu router aftermarket, cand am trecut pe scula oferita de Digi la pachet cu conexiunea de 500 MB/s, nu a mai mers. NU aveam destule drepturi sa investighez ce port e blocat si cum sa il deblochez, asa ca am trecut pe direct printing, oricum si desktop PC-ul l-am trecut pe wireless.

#8
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Din cate inteleg tine mai mult de setari imprimanta momentan si astfel se muta pe aria Periferice unde poate exista cineva care te poate ajuta specific pentru aceasta imprimanta cu pasii necesari de legare la WIFI.

#9
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 21.07.2011
Ia vezi aici putin [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oLFRgq0b7AM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View PostNAlexQ, on 09 ianuarie 2023 - 18:22, said:

Ia vezi aici putin [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oLFRgq0b7AM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In principal, in acel videoclip imprimanta este setata initial ca si conectare la internet. Pentru ca utilizatorul sa poata folosi imprimanta sunt 3 cai:
1. Prin cablu USB.
2. Conectare directa (pc-imprimanta) folosind adaptoarele wireless ale acestor dispozitive. In această situatie, conexiunea e unica (intra in contradictie cu ce prezinta un tutorial al unui indian pe youtube!) Pc e conectat la imprimanta wireless, nu mai exista acces la internet. (logic - ori indianul naviga de zor si descarca HP smart connect)
3. Conectarea imprimantei via router. Aici apare bubita. Display-ul pare a cauta ceva. Nu afiseaza retelele gasite si nici nu ai calea directa de a seta datele conexiunii (ssd/pass). Daca nu le introduci, logic, imprimanta nu se conecteaza. Cu toti pasii urmati si respectati rezultatul a fost zero. Repet, nu e singura imprimanta pe care am conectat-o la internet wireless. Doar ca acest model da bataie de cap.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate