Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

soba din jante auto

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Uite și o varianta de-a gata, nu foarte scumpa.
https://www.emag.ro/...K4aArY7EALw_wcB

#20
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006
https://www.olx.ro/d...ie-IDfFOHP.html asta ar fi 180. tot pe acolo cu transport cu tot.

as prefera sa o fac eu. materie prima este(cumpar de la magazin ce nu am - balamale si un disc de taiat metal), timp este... "know how"-ul e mai cu scartz, dar pana la urma tot o sa iasa ceva ce imi va place si imi va folosi. plus ca voi fi mandru ca e facuta de mana mea

#21
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Asta e si scopul, sa fie grea, stabila. Nu vrei sa vina ceaunul pe tine sau altcineva. De cărat, musai  2 pers. daca e nevoie, dar nu e, ca ala e locul ei. Inaltimea este ok, cind tot invirti in ceaun. Ma gindeam sa fac alta daca as gasi o teava de diametru mare dar mai am o varianta ce am făcut-o pt cineva, ca sa iasa  mult mai aspectuoasa: un vas de expansiune

#22
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006
am facut rost de jante de audi :)

posibil ca pe weekend sa ma apuc de treaba

#23
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006
azi le-am dus la tara...le-am lasat in grija sudorului :) si am planificat cum va iesi

50 jentile, 10 lei discuri abrazive de metal, 16 lei 25 electrozi. are tata restul...

Attached Files



#24
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006
hai ca a mers bine pana acu...
urmeaza sa sudeze tata si picioarele...si jar sa manance :)

Attached Files



#25
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Nu trebuia blindata gaura butucului pt ca nu ai cum sa scoti cenusa.
Nu ai gratar pe care sa pui lemnele ca sa ai o ardere buna.
Prin gaurile alea e posibil sa iasa flacari si sa nu te poti apropia de  ceea ce frigi.

#26
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006
too litlle...tooooooo late

dar dupa cum ziceam, work in progress. si pe de alta parte puteai sa spui chestiile alea cand am deschis topicul :) ca de-aia l-am deschis. e usor sa stai sa te uiti la video-uri pe youtube cand face cate unu in 5 minute "porcaria"...dar daca n-ai "know how" - ul tot degeaba.

1. cenusa are pe unde fi scoasa, ca nu e o "incapere" inchisa ermetic.
2. vad eu daca imi trebuie gratar sau nu. ultima data cand am facut foc pe pamant, sub disc, nu-mi aduc aminte sa fi avut gratar deasupra de pamant.
3. prin gaurile alea sigur vor iesi flacari, exact la fel cum iasa flacari si atunci cand faci la disc direct pe pamant iar vantul iti sufla cate o flacara de juma de metru direct in fata cand mesteci in cartofi. nu inteleg ce vrei sa spui cu ultima fraza.

#27
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,576
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://i.postimg.cc/MK1wKFJx/photo-2022-12-23-14-24-26.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

eu am facut rost de la o cunostinta (mi le-a adus gata facute, exact cum vezi in poza)

din ce mi-a zis el janta e de remorca de TIR... de 50 cm diametrul

iar discul are 55 cm diametrul, e putin mai mare, ca sa nu cada in janta :D

#28
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006
ptiu drace....nici tu n-ai gratar sa arda lemnele pe el mai bine? macar gauri sa scoti cenusa ai?

ps: intr-o nota mai serioasa: iti recomand o usa. mie unul nu mi-ar place sa-mi bata vantul prin ditamai gauroiul

#29
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,576
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://i.postimg.cc/V6VSmL0K/photo-2022-12-30-13-37-05.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pai nu bate vantul, e adapost :D

cenusa o scot usor, mut janta mai in dreapta/ stanga si dau cu matura... cam aia e :D

#30
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004

View PostVipeR85, on 28 ianuarie 2023 - 16:24, said:

too litlle...tooooooo late

dar dupa cum ziceam, work in progress. si pe de alta parte puteai sa spui chestiile alea cand am deschis topicul Posted Image ca de-aia l-am deschis. e usor sa stai sa te uiti la video-uri pe youtube cand face cate unu in 5 minute "porcaria"...dar daca n-ai "know how" - ul tot degeaba.
Ei, la naiba....

1. cenusa are pe unde fi scoasa, ca nu e o "incapere" inchisa ermetic.
ok :)
2. vad eu daca imi trebuie gratar sau nu. ultima data cand am facut foc pe pamant, sub disc, nu-mi aduc aminte sa fi avut gratar deasupra de pamant.
e altceva acolo
3. prin gaurile alea sigur vor iesi flacari, exact la fel cum iasa flacari si atunci cand faci la disc direct pe pamant iar vantul iti sufla cate o flacara de juma de metru direct in fata cand mesteci in cartofi. nu inteleg ce vrei sa spui cu ultima fraza.
Nu e la fel, una e una, alta e alta. Pe gauri o sa iasa flacara mai concentrata, asa, cam ca la aruncatorul de flacari, pe cind la o ardere libera, e ceva mai simplu.

Culmea, la inceput mi-ati dat impresia ca stiti ce e de facut si ar fi fost de prisos chestii de genul.
Puteai sa intrebi daca iti era neclar de ce eu am facut soba din mai multe jante, de ce are cutie pt cenusa ;)
Ca orice chestie care arde in aer liber sau concentrat are nevoie de aer, mai mult sau mai putin, tiraj...

#31
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 22.08.2012
Am la tara din doua jante sudate una peste alta, taiata o "gura" de incarcat cu lemne si taiat cu flexul capacul de la cea de sus, ca sa ajunga flacarile la ceaun (in fiecare an fac personal magiun, bulion si zacusca - micile mele placeri vinovate Posted Image).

Cum o folosesc in curte, pe pamant, nu-mi trebuie nimic deosebit, a durat o ora sa o fac si merge brici - e mult mai eficienta decat pirostriile clasice - nu se pierde caldura ca la alea , nu e fum si e comod.
Pentru cand lucrez cu doua ceaune, mai am un tambur metalic (sau cum i-o zice la cilindrul ala in care stau rufele) de masina de spalat, i-am dat o taietura pentru usa si merge beton.

La tara e mai important sa faci treaba bine, eficient si rapid decat sa arata nu stiu cum - asa cum vor orasenii sa vada pe la pensiuni.

Am si o sobita de-aia tip racheta, dac focul e mult prea puternic pentru o mancare buna (chiar cu usa de tiraj inchisa), si nici nu pot pune pe ea ceaun de 30 l...

#32
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006

View PostEvergreen, on 30 ianuarie 2023 - 09:14, said:

Culmea, la inceput mi-ati dat impresia ca stiti ce e de facut si ar fi fost de prisos chestii de genul.

fara gluma, daca stiam ce e de facut nu mai intram pe forum. intrebarile le-am pus in primul post...ma asteptam sa vina cate vreunu trecut prin ale vietii si sa-mi dea cate una dupa ceafa zicand "baaa...eu am facut asa si nu e bine", dar cum ziceam, inainte de a termina lucrarea :)

in principiu stiam ce am de facut: sa cumpar jantele si sa le duc la tata la tara sa le sudeze si sa le taie :)  in rest, n-am fost pretentios la detalii, dupa cum se poate vedea si in poze.
sper sa reusesc sa fac o data primul "disc" pe jentile alea...si vad eu ce merge si ce nu. si modific pe parcurs. plus ca am in plan sa schimb jentile de iarna la anu...si mi-e ca o sa am 3 "sobe " :) in 3 feluri diferite.

#33
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 13.12.2006
deci...daca tot a nins am zis sa ma duc sa incerc "soba" aia pentru disc.

1. am ajuns la concluzia ca e soba. practic, e o soba si trebuie tratata ca atare. are toate caracteristicile unei sobe...drept urmare AM NEVOIE DE HORN.
adica, e ok cum e si acum dar as vrea sa stau cu usa inchisa, nu de alta dar ma cam incomodeaza cand ma invart pe langa disc. iar daca inchid usa nu mai exista flacara cum trebuie pentru disc....ca deh, soba.
2. deoarece am stabilit ca e o soba Posted Image am pus si gratar jos unde se face focul. asta pentru ca a gasit tata un gratar ce venea perfect acolo si a zis : "de ce nu?" confirm ca e e nevoie de un gratar pe ce sa arda lemnele...altfel n-ai tragere, deci nema flacara. pe de alta parte, gaurelele de la prezoane nu sunt de ajuns deci voi mai deblinda niste gauri din janta pentru o tragere mai buna.
pentru disc imi trebuie flacara...am nevoie de prize de aer. cum e in stadiul actual e buna de soba, si posibil perfect pentru fiert ceva la ceaun, dar nu-mi satisface nevoile mele pentru disc.
3.gaurile de pe marginea jantei, pe care sta discul, nu-s nici mai mult nici mai putin decat atat cat trebuie. momentan pe acolo iasa fumul dar nu incomodeaza mai mult decat comparativ cu un disc cu picioare si focul pe pamant. nu iasa flacari pe acolo, ca nu e balaur. probabil dupa ce pun horn le voi taia si voi cobora discul pana pe marginea exterioara a jentii acoperind astfel cu discul toata "iesirea"...astfel fum si cladura vor iesi pe horn dupa ce izbesc mai intai fundul discului.


all in all....o experienta faina, mancare buna.

ps: nu pot uploada imagini direct aici asa ca le-am pus pe imgur : https://imgur.com/a/hJosCvL

Edited by VipeR85, 05 February 2023 - 18:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate