Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ar trebui sa existe serviciul militar obligatoriu pentru femei?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#145
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 Leo2006, on 07 ianuarie 2023 - 20:22, said:

Consider ca armata trebuie desfiintata pe tot mapamondul si nu sa detinem toti arme in casa pe motiv de Rusia si alte cateva tari agresive.


Si eu consider ca cei care promoveaza anumite politici, prietenoase sau ostile, sa impuna personal. Daca pot presedintii sa se intalneasca in vizite oficiale sa mearga impreuna la mancat baut si f#&#&, daca se cearta sa se ia la bataie.
Nu stiu daca Putin reusea sa-l biruie pe Zelenskyy intr-o lupta in ringul de box.  De ce sa moara altii in razboi pentru ideile cretine din capul unor lideri.

 andreyvsjoker, on 12 ianuarie 2023 - 13:56, said:

Aruncatul grenadei sa fie cea mai grea traba....
Dar sa alergi cu 20-25 kg pe tine?  E greu si fara greutate suplimentara.


Oricum serviciul militar obligatoriu a fost si mai demult si este si acum o imbecilitate.
Un soldat profesionist face cat 100 de impiedecati. Recrutii sunt buni de carne de tun. Uite cum ii folosesc rusii.
astazi un fotograf cu experienta in domeniul dronelor poate fi valoros pe front la comanda unei drone de recunoastere sau sa lanseze  grenade in transeele inamicului.

#146
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,906
  • Înscris: 05.07.2007

 edy_wheazel, on 14 ianuarie 2023 - 20:36, said:

Asta incerc sa iti explic, nu cu ideea in sine am o problema ci cu unele variabile.



Erau unitati ok dpdv al hranei, la fel cazarma. Greutati au toti, daca ai activitati de desfasurat nu conteaza ca ploua, ca-s -15 grade afara sau ca ti se topeste talpa de la bocanci de caldura. De asemenea, in unitatile mai "superioare" toti aveau terminat liceu' sau profesionala, iar ofiterii condamnau gradatii care umileau soldatii. Asta nu inseamna ca soldatu' ii ferit de repercursiuni, te poate f*te de n-ai aer insa cat se poate de regulamentar. Erau si cretini acolo? Evident! Doar ca nu puteau zburda in voie precum la unitatile de langa porumb.
eu nu vorbesc doar de hrana, ci si de caldura in dormitoare iarna, apa calda la dus, posibilitatea sa-ti speli tinuta si sa o usuci, chestii de genul acesta ... sper sa nu-mi aduci argumentul ca la razboi nu ti se garanteaza nici macar masa...
in concluzie, multumesc pentru ”disputa” argumentata. am inteles ideile pe care ai incercat sa la transmiti, sper ca ai inteles de ce am scris ca stagiul obligatoriu nu mi se parea ok in conditille de dupa revolutie.
p.s. in privinta armatei de „profesionisti” pe care o avem la momentul actual...Dumnezeu cu mila! sa speram ca nu vom depinde niciodata de ei, ca suntem pierduti din start!

#147
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,840
  • Înscris: 17.08.2022

 tfmercedez, on 14 ianuarie 2023 - 21:44, said:



Nu stiu daca Putin reusea sa-l biruie pe Zelenskyy intr-o lupta in ringul de box.  De ce sa moara altii in razboi pentru ideile cretine din capul unor lideri.

CORECT
Bush sa se fi batut cu Sadam, Macron cu Assad... si tot asa....

#148
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 vio69c, on 13 ianuarie 2023 - 13:49, said:

Regulile razboiului s-au schimbat

oki doki! perfect de acord!
ȘI atunci, DE CE obligativitate serviciu militar? Posted Image
să înveți să comanzi o dronă (fie ea și militară) nu este nevoie de obligativitate în serviciul militar!
orice se poate învăța ziua, apoi seara să mergi la copii și familie, nu să stai ca bolândul într-un dormitor cu alți 20 de sudoripari Posted Image

(topicul era despre „obligativitate”, nu-i așa? Posted Image )

Edited by gushpi, 15 January 2023 - 16:11.


#149
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,840
  • Înscris: 17.08.2022

 gushpi, on 15 ianuarie 2023 - 16:10, said:

oki doki! perfect de acord!
ȘI atunci, DE CE obligativitate serviciu militar? Posted Image
să înveți să comanzi o dronă (fie ea și militară) nu este nevoie de obligativitate în serviciul militar!


Pai da, regulile razboiului s-au schimbat.Unii primesc invitatie la recrutare. altii pot pleca linistiti in concediu,
specialitatile lor deja nu mai sunt necesare in armata regulata...
Ca sa comanzi o drona sau sa comanzi o baterie Patriot, sau sa supraveghezi pe ecrane nonstop micarile la granita, sa analizezi imagini din satelit, nu este un hobby...
Nu pui mancarea la racit si fugi o ora in bunker sa vezi ce mai e nou.
Iti trebuie rpegatire minima militara, iti trebuie cunostiinte specifice si un anume cadru militar de raspuns ordinelor.
o mica pregatire obligatorie de 3-4-5 luni, nu e sfarsitul lumii dar poate fi salvatoare daca ....doamne fereste....

Edited by vio69c, 15 January 2023 - 18:00.


#150
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 vio69c, on 07 ianuarie 2023 - 20:25, said:

Sa nu uitam.
Astazi armata nu inseamna numai arme....
Inseamna IT, inseamna supraveghere permanenta prin satelit

----------



Si unde sa faci in Romania supraveghere prin satelit? Crezi ca SUA ti-ar da codurile de accesare al satelitilor militari sa intre femeile din Romania in tura de noapte?In trecut femeile lucrau ca si momeli ale securistilor pentru a obtine informatii de la politicieni si oameni de afaceri din vest.Mai bine ar face calificari de sanitari din spatele frontului,ca dupa evenimentele din Ucraina se pare ca rozboiul adevarat nu se schimba si linia de front ramane o masina de tocat carne cu mari pierderi de vieti omenesti de ambele parti.Deja ucraenienii au ajuns sa inroleze barbati de peste 60 de ani in armata.

#151
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,840
  • Înscris: 17.08.2022

 Natural4living, on 15 ianuarie 2023 - 19:54, said:

Si unde sa faci in Romania supraveghere prin satelit?

Nu am mentionat o tara si o armata anume.

#152
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 vio69c, on 15 ianuarie 2023 - 20:03, said:

Nu am mentionat o tara si o armata anume.

Da ce zici cum ar fi, ca SUA,China,Rusia sa lase aspiratiile de dominare a lumii deoparte si sa faca o echipa mixta de oameni de stiinta cam de 1000 de capete sa studieze fuziunea nucleara si in 10-15 ani sa avem energie aproape pe gratis sa mergi cu masina cu 50l de apa 1000km.
N-ar fi mai ideal decat sa ne tot inarmam si sa lasam femeile sa faca profesii croite pe aptitudinile lor ?

#153
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,840
  • Înscris: 17.08.2022

 Natural4living, on 16 ianuarie 2023 - 12:10, said:


Da ce zici cum ar fi, ca [....]

Cand vom avea un topic pe aceasta tema am sa zic cu placere

#154
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 Natural4living, on 16 ianuarie 2023 - 12:10, said:

N-ar fi mai ideal decat sa ne tot inarmam si sa lasam femeile sa faca profesii croite pe aptitudinile lor ?

utopii nene, utopii!!!

#155
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 maccip, on 07 ianuarie 2023 - 21:17, said:

Nu destul ca fac de mancare, spala si au grija de copii. Acum mai au si job si sa mai faca si armata.
Trebuie musai sa se inventeze o pastila sa doarma mai putin. 8 ore pe zi e cam mult.
Ma faci sa ma pis pe mine de ras.
Se vede clar ca ti se poate spune "tataita". Norocosule,macar ai trait o buna parte a vieti tale intr-o societate care macar incerca sa arate sanatoasa sa para ca are viitor pentru tineri masculi care nu erau instariti nici cu avere,nici cu un trup care face toate femeile indeferent de varsta sa saliveze cu buzele de sub centura.
Daca societatea vrea ca femeile sa aiba drepturi egale,hai sa le ajutam si sa le dam si responsabilitati egale.

#156
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Ai vorbit tu cu toate femeile sau?

La drepturi egale, nu mă refer la feministe și alea care duc ideile lor la extrem, ci mai mult pe principiul de a nu mai discrimina, în unele cazuri, genul feminin când au hobby-uri, ori locuri de muncă, asociate automat cu bărbații.

Se poate începe cu familia tradițională, care mai ceva că sare în capul fiicei dacă le spune că nu dorește să facă ce vor ei, ci să decidă dânsa, că e o ființă înzestrată cu rațiune și liber arbitru, nu? Adică poate vrea să se apuce de un sport ceva, ori să se facă șofer de tir sau pilot de avion, nu știu, niște exemple venite acum în cap, nu să stea la cratiță și să fie casnică și întreținută toată viața.

Eu așa văd o femeie puternică, care chiar face ceva, nu doar lozinci și fonfleuri de Insta și TikTok, dar tot "boul" cu bani o întreține ori stă cu părinții toată viața.

Pe de altă parte, în prezent e și plin de pămpălăi, care abia știu să se șteargă la fund și le înțeleg și pe unele reprezentante ale sexului frumos.

Edited by Vlad_22, 12 February 2023 - 16:13.


#157
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 kato1, on 14 ianuarie 2023 - 23:46, said:

eu nu vorbesc doar de hrana, ci si de caldura in dormitoare iarna, apa calda la dus, posibilitatea sa-ti speli tinuta si sa o usuci, chestii de genul acesta ... sper sa nu-mi aduci argumentul ca la razboi nu ti se garanteaza nici macar masa...

In cazarma da, ai nevoie de conditiile astea. Doar ca in aplicatii esti plecat prin paduri & stuff, nu te intorci in fiecare seara la cazarma.

Quote

in concluzie, multumesc pentru ”disputa” argumentata. am inteles ideile pe care ai incercat sa la transmiti, sper ca ai inteles de ce am scris ca stagiul obligatoriu nu mi se parea ok in conditille de dupa revolutie.

Sincer, nu stiu exact care sunt conditiile, da' ma gandesc ca facand parte din NATO sunt niste standarde de urmat. Anu' trecut am participat la un exercitiu de mobilizare si dotarile din unitate (echipamente si armament) pareau moderne.

Quote

p.s. in privinta armatei de „profesionisti” pe care o avem la momentul actual...Dumnezeu cu mila! sa speram ca nu vom depinde niciodata de ei, ca suntem pierduti din start!

Nu stiu exact la ce nivel sunt ofiterii, insa pentru militaru' de rand standardele de admitere (cel putin fizice) erau ridicate. Personal ma gandesc ca avem undeva la 50% sanse sa avem o armata profesionala.

#158
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Nu ar trebui sa fie obligatoriu pentru nimeni. Dar in caz ca se ajunge la obligatie pentru barbati e perfect normal sa fie obligatoriu si pentru femei, egalitate si fara discriminari.

#159
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,840
  • Înscris: 17.08.2022

 LunaCrystal, on 19 februarie 2023 - 17:31, said:

Nu ar trebui sa fie obligatoriu pentru nimeni.

Deci in caz de conflict armat angajam tailandezi sau filipinezi sa lupte ?

#160
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Pai idealul e sa nu existe conflicte deci sa nu fie nevoie de mai mult decat cativa militari profesionisti, angajati cu contract.

#161
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,840
  • Înscris: 17.08.2022
Idealul nu exista, nu in familie, nu in societate, nu in armata, nu in politica

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate