Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

N-as mai recomanda Turcia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
@camelia... Capadocia 2019

Attached Files


Edited by Povestitorul, 09 January 2023 - 13:40.


#56
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostPovestitorul, on 09 ianuarie 2023 - 13:22, said:

@Camelia, in 2019 aroganta cu balonul = 275 euro/pers.
Atentie: nu se zboara in fiezare zi.... sunt de indeplinit anumite conditii meteorologice. Au fost persoane care au platit si 400 euro pentru zbor (nu se zburase de 2 saptamani).

Am rezervat deja zborul, cu Royal Balloon. Nu am vazut diferenta de pret in functie de inaltimea la care se zboara, poate o fi fost candva si criteriul asta, dar acum nu e. Pretul difera in functie de marimea cosului (16,20, 28 pers) si dureaza 60 min, sau daca optezi pt ceva mai exclusivist (cos de 8 pers sau chiar zbor privat), atunci durata e de 75 min, iar pretul e pe masura.

#57
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Sunt zboruri si de 180 minute costă 3 k euro/persoană  coș/nacelă de 4 sau 8 persoane. Altitudine 3.000 m

https://www.jurnalde...din-cappadocia/

Attached Files


Edited by Povestitorul, 09 January 2023 - 14:33.


#58
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Dupa cum spuneam, zboruri private cu scoruri astronomice. In banii aia ar trebui sa faca ocolul Pamantului cu tine, dar in fine. Eu vorbesc de zborurile uzuale si de ofertele care exista in momentul asta, iar pretul variaza in functie de marimea cosului. In rest, toti ofera fix acelasi lucru, de la transport la mic dejun, 60 min zborul, sampanie la sfarsit si transport inapoi la hotel. Nu mentioneaza nimeni vreun cuvant despre altitudinea la care se zboara. Oricum, maiestria e sa reusesti sa variezi sus si jos, de fapt sa reusesti sa-l tii cat mai jos si sa te plimbi printre formatiunile stancoase, aia e spectaculos. ca daca ma urca sus si nu mai vad nimic, n-are niciun farmec.

Edited by camelia19, 09 January 2023 - 14:32.


#59
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Absolut, dar există cerere/ofertă și pentru astfel de experiențe, de regulă o fac parasutiști cu experiență, se lansează de acolo. Fica mea este o astfel de pasionată (sărituri în gol cu parașuta)

Am vrut să subliniez că durata nu depășește ce ți se dă la ofertă, ci chiar mai puțin, măiestia de care vorbeai, o fac cei 2 piloți prin experința acumulată, sper să aibă cu ei minim 4 butelii cu propan, altfel durata de zbor este mai mică (pentru a ridica 1.000 de kilograme, ai nevoie de aproximativ 65.000 de metri cubi de aer cald) automat  altitudinea este mai mică din cauza greutății nacelei.

În rest, este după cum hotărește publicul...se vrea altitudine, se ia atitudine Posted Image . Spor. Oricum este o experiență unică, liniște....tu si gândurile tale!

Attached Files


Edited by Povestitorul, 09 January 2023 - 14:53.


#60
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020

View PostPovestitorul, on 09 ianuarie 2023 - 14:46, said:

Absolut, dar există cerere/ofertă și pentru astfel de experiențe, de regulă o fac parasutiști cu experiență, se lansează de acolo. Fica mea este o astfel de pasionată (sărituri în gol cu parașuta)
Am vrut să subliniez că durata nu depășește ce ți se dă la ofertă, ci chiar mai puțin, măiestia de care vorbeai, o fac cei 2 piloți prin experința acumulată, sper să aibă cu ei minim 4 butelii cu propan, altfel durata de zbor este mai mică (pentru a ridica 1.000 de kilograme, ai nevoie de aproximativ 65.000 de metri cubi de aer cald) automat  altitudinea este mai mică din cauza greutății nacelei.
În rest, este după cum hotărește publicul...se vrea altitudine, se ia atitudine  . Spor. Oricum este o experiență unică, liniște....tu si gândurile tale!


Nu inteleg de ce ai da atatia bani ca sa-ti risti viata, cand poti s-o faci pe gratis prin a baga o furculita intr-o priza :D

In fiecare ani cativa turisti mor din cauza la accidentele de baloane in cappadocia. Asta e de acum 2 luni [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wooTvWGgskQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





Si nu e chiar "nu ma afecteaza inflatia ca eu platesc cu euro", pentru a-si recupera pierderile, comerciantii isi cresc preturile in euro si afecteaza si pe voi turisti.

#61
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Dar nu stiu de ce se mai duce in Turcia... cand poate sa stea acasa pe canapea si se uite la Kanal D. Posted Image

#62
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
In fiecare an mor oameni in accidente aviatice, rutiere, casnice sau inecati cu un cartof prajit...ce facem? Ne inchidem in casa, mancam doar mancare lichida cu paiul si speram sa nu vina cutremurul cel mare? Daca esti fumator ai sanse mai mari sa mori de cancer la plamani decat sa cad eu cu balonul in Cappadocia. Posted Image

Edited by camelia19, 09 January 2023 - 15:25.


#63
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
In 2021 ne-a ținut în aer de ne plictisisem - am avut bănuială că au ratat sincronizarea cu "recuperatorii" de la sol... Ne-au dat punct de întâlnire la ora 4.30 dar microbuzul a apărat pe la 5.15... am ajuns la zona de lansare și asistat la umflare...pe la 6.30 cred că eram in aer...aterizarea a fost bine după ora 8...

De mai multi ani era în plan zona dar zborul intenționam să-l sar din motive de preț aberant... dar conjunctura a făcut să ne sincronizam cu acea perioadă de preturi minime (40-50) ... noroc chior... Daca era 100 de persoana nu dădeam :)

#64
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postdansysro, on 09 ianuarie 2023 - 19:06, said:

Ne-au dat punct de întâlnire la ora 4.30 dar microbuzul a apărat pe la 5.15...
De curiozitate, ce firma a fost asa "punctuala"?

#65
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostTurcalet, on 09 ianuarie 2023 - 15:12, said:

Nu inteleg de ce ai da atatia bani ca sa-ti risti viata, cand poti s-o faci pe gratis prin a baga o furculita intr-o priza Posted Image
Stim deja opinia ta, Turcia nu merita vizitata...

#66
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005

View Postcamelia19, on 09 ianuarie 2023 - 19:21, said:


De curiozitate, ce firma a fost asa "punctuala"?

Eu am rămas cu impresia că lucrează la grămadă...adică fiecare agenție repartizează clienții la mai mulți patroni de baloane după cum sunt locuri... Iar microbuzele aduna clienți de pe toate ulițele...durează peste o oră de la primul până la ultimul...deci degeaba te-ar lua primul că te plimba de te saturi până se umple și ulițele pe care intră îți dizlocă pietrele la rinichi :)

La o pensiune s-a dus șoferul sa bata la ușa camerei și a scos clientul din pat...

Din punctul de lansare la care ne-au dus au ridicat vreo 10 baloane - "firme" diferite dar toate erau cu 4 compartimente a câte 6 persoane...ca sardelele...avantaj chinezii

Edited by dansysro, 09 January 2023 - 22:50.


#67
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
Azi Lira TR a trecut de un nou prag vis-a-vis de moneda Euro.

Attached Files


Edited by w140, 09 January 2023 - 22:55.


#68
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Din cauza ca ati cumparat de la intermediar, ati prins ce s-a nimerit. Ei cumpara la gramada bilete si repartizeaza clientii pe unde sunt locuri. Daca faceati un research si alegeati direct compania ati fi stiut exact ce primiti in banii aia. Eu am studiat saptamani intregi companiile, am citit review-uri despre fiecare si in final am ales 3 companii, despre care se spune ca sunt cele mai bune, au pilotii cei mai buni, cu vechime mare si cunoscatori de engleza, baloanele din materialele cele mai noi, nu au fost niciodata implicate in accidente etc. Am discutat cu fiecare din cele 3 si am batut palma cu una din ele, cea care mi a raspuns cel mai exact si politicos la toate intrebarile. Intamplarea (sau nu) face ca e si compania nr.1 pe Tripadvisor. Consider ca un zbor cu balonul e totusi o chestie importanta, nu pot sa fac asa ceva la plesneala, sa primesc din oficiu ce-mi aleg altii, totusi nu vorbim de alegerea unei perechi de sosete ci de o experienta ce se vrea memorabila si, mai ales, sigura. Asadar compania e cea mai importanta, in opinia mea. Apoi desigur marimea cosului, care am vrut sa fie maxim de 16 pers, adica 4 in fiecare compartiment. De la 20 in sus deja e cam aiurea, e ca si cand zbori cu autobuzul. :)

Edited by camelia19, 09 January 2023 - 23:01.


#69
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postw140, on 09 ianuarie 2023 - 22:48, said:

Azi Lira TR a trecut de un nou prag vis-a-vis de moneda Euro.
Cat o fi lira la exchange prin Edirne? Banuiesc ca sub 20 lire per euro.

#70
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View Postcamelia19, on 09 ianuarie 2023 - 22:59, said:

Eu am studiat saptamani intregi companiile, am citit review-uri despre fiecare si in final am ales 3 companii, despre care se spune ca sunt cele mai bune, au pilotii cei mai buni, cu vechime mare si cunoscatori de engleza, baloanele din materialele cele mai noi, nu au fost niciodata implicate in accidente etc. Am discutat cu fiecare din cele 3 si am batut palma cu una din ele, cea care mi a raspuns cel mai exact si politicos la toate intrebarile.

Neața,

Pai și nu ne împărtășești și nouă experiența ta?  Poate foloșește cuiva în viitor....măcar pe thread-ul dedicat (Cappadocia).

Mulțumim.

Edited by Povestitorul, 10 January 2023 - 08:48.


#71
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Pai momentan nu am garantia ca am ales bine, astept sa se concretizeze si apoi voi face un review amplu despre tot circuitul prin Turcia, inclusiv zborul cu balonul. Si daca vom fi multumiti, desigur ca voi recomanda compania. Acuma tot ce pot sa zic e ca mi-au inspirat mai multa incredere cei de la Turquaz, Royal si Butterfly (au si preturile afisate deja pentru 2023 cu toate detaliile) si in final am ales Royal Balloon. Daca e bine sau nu, vom vedea. Cand o sa se apropie perioada voi vorbi si cu cei de la hotel, poate imi obtin ei un pret mai bun. Insa numai printr-un miracol vor mai scadea preturile, la cum merg lucrurile.

#72
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Noi avem aproape 9000 de km efectuați cu motocicleta prin Turcia și ne vom întoarce cât se poate de curând pentru că vreau să ajung la Mardin și Mydiat.
Ne-am dat și noi cu balonul în Cappadocia dar a fost în toamna lui 2018, în acea primă tură, deci este irelevant acum.
Te poți duce în Goreme și fără să te dai cu balonul, locația este mirifică.
Zborul nostru a fost în dimineața de 1 noiembrie 2018, când am ajuns pe la 800m altitudine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8L0ooY8AxLs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Înțeleg că pentru majoritatea Turcia înseamnă să stai cu zilele într-un hotel de X stele, dar noi cred c-am lua-o razna. Și Kitty, care-i mare amatoare de plajă și soare, se plictisește după 3 zile de stat în același loc.

Sunt multe de spus în favoarea unei călătorii în Turcia, dar mai bine las o serie de imagini să vorbească.
Restul le găsiți în postările aferente fiecărei călătorii/ture:

1. Aventuri in Turcia, 5000km cu motocicleta
2. Turcia, 2021, tot cu motocicleta

Attached File  1.jpg   1.82MB   28 downloads Attached File  2.jpg   1.65MB   31 downloads Attached File  3.jpg   1.67MB   36 downloads Attached File  4.jpg   1.96MB   37 downloads Attached File  5.jpg   2.12MB   34 downloads
Attached File  6.jpg   2.31MB   30 downloads Attached File  7.jpg   1.84MB   34 downloads Attached File  8.jpg   1.95MB   36 downloads Attached File  9.jpg   1.78MB   33 downloads Attached File  10.jpg   1.42MB   25 downloads
Attached File  11.jpg   1.65MB   24 downloads Attached File  12.jpg   2.4MB   26 downloads Attached File  13.jpg   1.7MB   23 downloads Attached File  14.jpg   1.79MB   22 downloads Attached File  15.jpg   1.65MB   25 downloads
Attached File  16.jpg   1.47MB   31 downloads Attached File  17.jpg   2.13MB   31 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate