Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

La ski, în Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
La mulți ani.

Am dori sa mergem, în aceasta iarna, mai exact, in vacanta elevilor din februarie, la ski, în Italia. Vom merge cu masina.
Am rugămintea de a-mi spune la ce sa fim atenți. Eventual, diferențe fără de Austria, Slovacia și Polonia.
Mulțumesc.

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,876
  • Înscris: 20.10.2015
In Italia nu am fost, dar eu m-as gandi si la Bansko. Mi-a placut mai mult decat in Austria si e mult mai aproape

#3
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Mulțumesc, insa, anul acesta va fi Italia.
(Suntem câteva familii.
Da, chiar daca suntem din Cluj, tot e mai aproape).

Edited by cristobob, 02 January 2023 - 09:17.


#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,876
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcristobob, on 02 ianuarie 2023 - 09:16, said:

Mulțumesc, insa, anul acesta va fi Italia.
(Suntem câteva familii.
Da, chiar daca suntem din Cluj, tot e mai aproape).

Bravo, distractie placuta

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009

View Postcristobob, on 02 ianuarie 2023 - 09:00, said:

La mulți ani.

Am dori sa mergem, în aceasta iarna, mai exact, in vacanta elevilor din februarie, la ski, în Italia. Vom merge cu masina.
Am rugămintea de a-mi spune la ce sa fim atenți. Eventual, diferențe fără de Austria, Slovacia și Polonia.
Mulțumesc.

In afara de preturi (mai mari) nu e mare diferenta. Plus ca acuma in Italia cam ai zapada, dar in rest nu prea...

Sa respectati regulile - mai ales NU bauti pe partii ca risti sa lasi vreun copil amanet pe acolo ;-) Si atentie pe unde parcati masina - doar in locuri amenajate, ca e rost de amenzi (mari).

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Passo Tonale. Am trecut prin apropiere in jurul datei de 20 mai si inca mai erau petice de zapada. Mi s-a spus ca statiunea a fost deschisa pana la jumatatea lunii mai si este super aglomerata. Deci se poate schia si in aprilie mai ales ca iarna asta va sosi cu intarziere si va pleca la fel. Se ajunge mult mai usor cu avionul pana la Bergamo si de acolo 130 km cu mijloacele de transport disponibile.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcristobob, on 02 ianuarie 2023 - 09:00, said:

Am rugămintea de a-mi spune la ce sa fim atenți.

Cred ca in primul rand la temperatura din perioada dorita. Chiar daca exista tutnuri de zapada.
Ar fi pacat sa ratati concediul.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011
Cum spune si colegul adisz, temperatura trebuie verificata, pentru ca la tot ce tine de statiuni de ski sub 3000m o sa aveti zapada artificiala la greu, astfel ca si calitatea zapezii o sa aiba de suferit.

Nu stiu ce diferente ar mai exista, in afara de preturi, infrastructura, mancare, etc. La ski pentru mine Franta, Elvetia, Italia si Austria sunt pe departe cele mai atractive tari, deci daca o sa iti alegi si o statiune din Italia ok, nu vad ce ai avea de regreta.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Am zis clar ca era zapada in mai la sub 2000 m altitudine si cateva grade peste zero. Am inghetat instant cand am iesit din masina. Comparativ, in vale erau 25 de grade. Pe drum a inceput sa ninga. In Alpii Italieni nu e ca in Carpatii Romanesti. Partiile sunt pe mai multe niveluri de altitudine si statiunea nu ramane deschisa decat pana se reduce stratul de zapada. Poate aveti noroc si nu prindeti zile in care stratul de nori e la nivelul partiei. Numai cine a mers in fiecare an acolo poate sa va spuna care e perioada perfecta pentru schiat. Daca sunt reduceri intr-o anumita perioada, evitati sa muscati momeala.
Aici e o filmare in luna mai. Probabil la inceputul lunii.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JQikqlqnwww?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 02 January 2023 - 16:54.


#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Perioada e stabilita,  la jumătatea lunii februarie când au copiii vacanta.

Ținând cont ca fac asigurare da călătorie,  mi-a spus agentul de asigurări ca este necesara o asigurare pe pirtie, introduse prin ianuarie 2022, în caz contrar trebuie plătit în plus circa 4 euro la fiecare urcare. A fost un mesaj scurt între sărbători, voi cere mai multe detalii.  Dacă stiti ceva...

#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Sugestia mea este sa te uiti pe site-ul complexului de schi pe care vreti sa mergeti si veti gasi acolo toate informatiile de cost. Noi mergem vara la munte prin statiuni in care iarna se schiaza si site-ul unde gasesti informatii despre telecabine si trasee vara are si o varianta de iarna cu instalatiile de schi, partii, preturi, webcam-uri, prognoza, tot. Acolo trebuie sa scrie asa ceva.

Posibil ca varianta de baza a asigurarii de sanatate pe care vrei sa o cumperi sa aiba excludere pt accidente in sporturi de iarna si sa trebuiasca sa platesti un supliment pentru includere.

Uite aici:
https://www.dolomiti...y on the slopes

Se pare ca este o asigurare gen RCA, in caz ca tu provoci un accident altei persoane, introdusa de la 1 ianuarie 2022.

Si vad ca se poate cumpara la 3 euro de persoana pe zi. Agentul le mai infloreste si el.

Edited by mdt, 02 January 2023 - 18:24.


#12
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Eu am fost la inceput de Dec 2021 in Ortisei si am schiat pe o buna parte din Dolomiti super ski.
Zapada a fost de necrezut pt inceputul lui decembrie. Daca cadeai in afara partiei intrai pana la brau in zapada proaspata. Partiile erau foarte ingrijite dar putin aglomerate. Mi s-a parut putin mai aglomerat decat in Ischgl de exemplu.

Nu exista termen de comparatie cu Romania/Bulgaria. Timpul maxim de asteptare la instalatii nu a depasit niciodata 5 minute.

Atunci inca erau norme Covid valabile si le respectau cu strictete: in fiecare dimineata trebuia sa iti scanezi certificatul covid ca sa iti valideze ski passul. Fara certificat nu te primeau sa mananci inauntru. Si la instalatii apareau din cand in cand politisti care verificau sa ai masca ffp2 pe sub buff/cagula etc.

Drumul pana in ortisei mi s-a parut mai anevoios decat pana in austria. Am traversat niste pasuri alpine cu zapada pe jos unde fara 4*4 cred ca trebuia sa punem lanturi. Dar peisajele din Dolomiti de pe partie cred ca sunt de neegalat.

Edited by Scurthea211, 02 January 2023 - 18:34.


#13
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

View Postcristobob, on 02 ianuarie 2023 - 17:07, said:

Perioada e stabilita,  la jumătatea lunii februarie când au copiii vacanta.

Ținând cont ca fac asigurare da călătorie,  mi-a spus agentul de asigurări ca este necesara o asigurare pe pirtie, introduse prin ianuarie 2022, în caz contrar trebuie plătit în plus circa 4 euro la fiecare urcare. A fost un mesaj scurt între sărbători, voi cere mai multe detalii.  Dacă stiti ceva...
In Italia este obligatorie asigurarea de responsabilitate civila (asa numita third party responability ) in cazul in care rupi picioarele altcuiva. Aia de 4 euro/zi (din cate tin eu minte este 3 euro/zi) este pentru matale daca-ti rupi un membru sa te adune de pe pista.
Eu am fosta cum vreo 4 ani in martie in Livigno  si era zapada multa, anul asta cam peste tot este penurie. preturi suparate dar sub Franta - Alpi.


Edit, 4 ani ca suntem in 2023

Edited by Tonic Water, 02 January 2023 - 18:34.


#14
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Corect ce a zis mdt! Hotaraste-te in ce statiune/vale vrei sa mergi si informeaza-te despre tot. Au site-uri cu info turistice f bine facute si complete, inclusiv camere web.
Mie statiunea din Pasul Tonale nu mi-a placut, e drept ca am vazut-o si in trecere, doar am oprit f putin fara sa ne abatem din drumul principal. Partiile de schi cred ca  sunt cum trebuie, poate asta intereseaza mai mult decat statiunea in sine. Ai insa de unde alege!

#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Pentru Ortisei daca o iei pe autostrada Verona - Bolzano pe acolo trebuie sa fie curatata zapada iar de acolo e drum pe vale spre Ortisei. Noi am fost acolo in iunie si maiera zapada peste 2000 - 2500m in locuri umbrite. Daca o iei prin pasuri cred ca e posibil sa prinzi drumuri inzapezite. Dar banuiesc ca inchid unele pasuri daca nu se poate trece.

Edited by mdt, 02 January 2023 - 18:37.


#16
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Acum mi-am adus aminte ca atunci cand am fost  noi Austriecii nu primeau turisti, asa ca traseul nostru nu a fost cel ideal. Am mers prin Slovenia si asta a facut drumul mai lung ca timp si nu ne-a mai ars de ocolul spre Bolzano. Toate masinile aveau 4*4 si pasurile erau deschise. Daca le inchideau cat eram pe traseu ne luam teapa si ocoleam si mai mult, dar ne-am asumat.
In conditiile actuale cel mai bun traseu ocoleste pasurile alea inzapezite prin care am trecut noi, asa ca nu mai conteaza.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
io-mi fac idee după site-ul ăsta:

https://ro.bergfex.com/italien/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate