Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Probleme cu platile la Google Play

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am si eu o problema, am card Visa asociat la google play, de la un timp nu merge sa mai cumpar.
Inainte apasam, si se rezolva imediat, se facea plata.
Dupa aia ba aparea ca "ptr securitatea dvs aprobati tranzactia cu etoken, si apoi reveniti la comerciant si apasati finalizati tranzactia".
Ma duc, confirm, revin, apas finalizare tranzactie, si da eroare "cardul nu a putut fi confirmat de banca ta".
Alta data a dat eroarea asta fara sa mai trebe sa confirm.
Am sunat de 5 ori la suport card si aia zic ca nu e de la banca, cardu mere ok, merge sa fac plati online la telekom, lumina, la magazine, asta e corect.

Google a dat mesaj ca erorile sunt date ca banca refuza confirmarea cardului.
Banca zice ca aia vb prostii, ca nu apare nici o incercare de tranzactie la banca.
Mi s-a zis sa incerc sa sterg datele cardului la google si sa le rebag.
Supriza, le bag, si cand dau save zice:
"Your request failed. Use a different payment method, or contact your bank.Learn more [OR-CCSEH-22]"

Atasez raspunsul google.
Banca zice ca nu stiu aia mai bine ca ei cum e, cu cardul.

Care are dreptate ? Eroarea aia cu PMSA-35 din mesaj apare cand zice "cardul nu a putut fi confirmat de banca ta", adica in mesajul asta.

De ex ieri a mers cam 30 min, am facut simplu plata si a luat-o.
Dar pana ieri de pe 17 dec, si de ieri dupa ce a mers, iar nu mai merge, ba cere confirmare etoken, ba nu cere, ba nu accepta nici sa bagi datele card in google play.

Attached Files



#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,611
  • Înscris: 13.03.2005
Problema asta o poți rezolva dacă adaugi cardul nu din aplicația Google Pay manual,ci din aplicația băncii emitente a cardului. Majoritatea băncilor au această posibilitate. Verifică în aplicația de banking dacă ai opțiune adaugă în Google Pay sau portofelul Google.
Eu așa am adaugat în Google Pay,  cardurile din Revolut, Monese, ING, Curve, inclusiv cardurile de tichete de masă edenred....

Edited by wertyck, 29 December 2022 - 00:49.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,812
  • Înscris: 30.08.2006
La Libra am avut aceiasi problema dar s-a rezolvat rapid sunand la tehnic. Daca din aplicatia bancii emitente nu ai optiune de inrolare in Gpay atunci pot aparea disfunctionalitati. De la ce banca e cardul pentru ca e clar ca Google nu are nici o vina ?

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Sterge cardul din GPay si reia procesul de inrolare.
Am adaugat zilele trecute un card ING in wallet, a fost necesar sa confirm adaugarea in aplicatia bancii, cu cod PIN si cod unic sms.

Ar ajuta daca ai spune si de la ce banca e cardul.

#5
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.06.2019
Android 13 ?
:)

#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 Leo2006, on 29 decembrie 2022 - 07:54, said:

La Libra am avut aceiasi problema dar s-a rezolvat rapid sunand la tehnic. Daca din aplicatia bancii emitente nu ai optiune de inrolare in Gpay atunci pot aparea disfunctionalitati. De la ce banca e cardul pentru ca e clar ca Google nu are nici o vina ?
BCR, ideea este ca azi iar a mers sa platesc 30,4 lei, si apoi iar n-a mai mers, pana pe 17 a mers bine, am tot sunat la banca de 7 ori, acelasi raspuns ca e oke tot. Nu stiu ce sa mai fac, nu vad ca am optiune de inrolare in Gpay, m-am uitat si in etoken si in george.

#7
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 AlexEn, on 29 decembrie 2022 - 09:52, said:

Sterge cardul din GPay si reia procesul de inrolare.
Am adaugat zilele trecute un card ING in wallet, a fost necesar sa confirm adaugarea in aplicatia bancii, cu cod PIN si cod unic sms.

Ar ajuta daca ai spune si de la ce banca e cardul.
La BCR am, am incercat aseara sa bag datele cardului iar in google play dupa ce am sters, si nu ma lasa nici asta sa fac, da eroare !

#8
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
WorstSpiderman, am si android 6 pe un HTC One M8, dar si android 11 cam pe altul, acelasi lucru da.

#9
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Roaga pe cei de la banca sa deschida un tichet la Visa. Intr-adevar cei de la banca nu vad anumite informatii in sistemul lor, pentru ca in acest caz nu ajunge nicio cerere de autorizare in hostul bancii.Din mesaj inteleg ca e vorba de plati in diverse aplicatii (nu contactless la pos), probabil problema e ca s-a depasit numarul de tokenuri care pot fi generate (si iti merge cand se foloseste un token existent).

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,812
  • Înscris: 30.08.2006
Mi s-a intamplat frecvent acelasi lucru pe un telefon Huawei P smart 2019 cu android 11. Faceam platile pe telefon le autorizam si cand ma intorceam inapoi in aplicatia de plata constatam ca aplicatia era inchisa din lipsa de ram si plata nu se mai finaliza. Practic devenise imposibila orice plata online. Cu android 10 mergea ok. Am aruncat telefonul la gunoi si cu cel nou nu am mai avut asemenea probleme. Daca nu-ti merge nici un card atunci e de la telefon problema. Nu poate sa fie o problema la toate bancile daca la toata lumea merg tranzactiile si inrolarea in GPay si la tine nu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate