Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
System data 100GB din 256GB

Pot sa schimb routerul?

Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...
 VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi
 Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 

Despre UK si BREXIT - softpedistii din UK in actiune - probleme, Gogule?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
2533 replies to this topic

#2503
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
Singurul lucru notabil pe care l-a făcut Kefir, daca tot ma obligi sa discut politica (dejecții), a fost că l-a făcut scăpat pe pedofilul de Saville. Cam atât. N-am încredere în el, toate politicile duse sunt împotriva celor de muncesc, visează cai verzi pe șosele, toată platforma lui e bazată pe green, sper sa eșueze lamentabil.

Edited by Astrul, 03 May 2024 - 21:29.


#2504
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
https://www.bbc.co.u...es/c51n54q4y1jo
Na cine câștigă la mine in sat, verzii cu aproape 50%. Ai mama mea, o să ajung la munca pe bicicleta, sunt doar 50km...

#2505
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.07.2022
in 50km te saturi de natura si liniste, pedaland electric. Posted Image dar poti sa iti iei o masinuta electrica, cu panouri etc.. cel mai "verde" oras la aceste alegeri? vezi daca nu te duci la vot...totusi nu au majoritate completa, iar liberalii(alde nu pdl!) au miscat si ei putin, am votat iar cu ei pana la urma, desi la generale clar trebuie labour ca sa fie doborati "haiducii"...

sper sa extinda CAZ-ul peste tot! Posted Image diesel must die!

Edited by Punter, 04 May 2024 - 17:15.


#2506
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
Am 2 hibride că m-au obligat...

#2507
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,339
  • Înscris: 24.06.2006

View PostPunter, on 02 mai 2024 - 19:22, said:

ne vaneaza astia aiurea la volan peste tot
unde se-ntampla asta?

View Postcarturarulobosit, on 02 mai 2024 - 10:57, said:

Marea Britanie: Studenţi propalestinieni au ocupat campusuri universitare din Leeds, Newcastle şi Bristol

Maine poimaine va scot arabii din uk.
ai citit articolul sau numi titlul?

#2508
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,804
  • Înscris: 13.01.2005
Ce măcel e pe torries. Bine, nu că nu-și doreau fix asta.

#2509
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 19.05.2009

View Postmufa, on 04 mai 2024 - 23:54, said:

Ce măcel e pe torries. Bine, nu că nu-și doreau fix asta.
Culeg ce au semanat in ultimi 8 ani, de la "bonanza" promisa a Brexitului, la Boris Johnson si Liz Truss.Credeau ca Rishi era Isus sa ii mantuiasca dar dezastrul era deja realizat.
The dildo of consequences rarely comes lubricated.

Edited by hexis, 05 May 2024 - 12:15.


#2510
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.07.2022

View Postdan210, on 04 mai 2024 - 23:39, said:

unde se-ntampla asta?

dupa plandemie, au inceput sa fie cu radarul mobil zilnic. pe waze sau pe pagina speciala de fb, se vad zilnic in mai multe locuri din oras. se mai si pun strategic unde se schimba subit limita de viteza, sau in panta unde trebuie sa mergi cu a 1a ca sa nu treci de limita de viteza. plus instaleaza came cu AI peste tot, pe ascuns, fara sa spuna unde le pun si ce date colecteaza. dar daca suni la politie pt vreo problema ei nu stiu nimic etc..iar pe telegram e plin de dealari de orice in zona. deci camerele alea nu pt infractiuni sunt folosite..

#2511
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
Crăciun a înviat!

#2512
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.07.2022
truly akbar! (uk version)

Edited by Punter, 05 May 2024 - 19:18.


#2513
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,592
  • Înscris: 02.09.2006

View Posttwotall, on 03 mai 2024 - 01:27, said:

Nimeni nu trage la jug pentru ca vrea ci pentru ca nu are de ales. Iar copiii nostri nu vor avea de ales, pentru ca in timp ce tineretul european viseaza biciclete electrice care pedaleaza singure pentru ei, in restul lumii se intampla asta: https://fortune.com/...ns-work-harder/
baubauri! Am suficient de multe persoane apropiate in UK, toti cu copii si nepoti,  inclusiv fiica mea si fiica ei, toti trecind prin scoli, gradinite sau universitati, toate publice, fara costuri semnificative! cei care au absolvit si-au gasit locuri de munca rapid, fara fitze si fara ca parintii sa se ofileasca ani de zile!

#2514
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
Sa trecem peste baubauri... Azi am vizitat a 4-a scoala din Bristol si imprejurimi, deja m-au  convins 2 din ele, a 3-a implica relocare, mai am 2 saptamana viiroare in Bath si pe anul asta am terminat cu vizitele.
Daca mai intra cateva in discutie sunt in alte orase gen Cheltenham sau Exeter, dar la anul.
Ca idee generala am fost multumit de facilitati si conditii. Unele au 12 elevi intr-o clasa, altele 18. La Bristol Grammar de exemplu azi am avut senzatia ca am intrat intr-un oras de copii, o harmalaie de nedescris, dar mie mi-a placut. Mi s-a parut o atmosfera relaxata, elevi de toate varstele care ieseau afara in pauze si jucau fotbal sau rugby cu mingii de tenis prin curti, fata de senzatia de scoli "intepate" si pline de reguli cum am vazut la altele. Si ciudat ca este si cea cu cele mai bune rezultate la GCSE si A-levels din ultimii 10 ani din zona.
Probabil se aplica bine metoda work hard, play harder. E greu de intrat caci sunt multi candidati pe loc, fiind si mai ieftina decat celelalte candidate, dar nu-mi fac griji momentan.

Edited by Astrul, 07 May 2024 - 15:53.


#2515
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,586
  • Înscris: 09.09.2017
Adieu, Roumanie, pour toujours! :))
Zarurile s-au aruncat, gata. Acolo vei imbatrani si acolo va ramane copilul, nicaieri altundeva.
Nici limba romana nu va reprezenta nimic pentru el. Calea e marcata si nu e niciun loc de intoarcere
Odata intrat la scoala, pa si pusi. Mai veniti in RO o data la 2-3 ani, cat timp vor mai fi bunicii in viata, dupa aia se va asterne uitarea peste tot ce a fost candva tara asta pentru voi.


#2516
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,035
  • Înscris: 21.06.2016
Fii-miu e in clasa a 6a si stam mult mai departe si tot venim anual cateva saptamani el, eu de 2-3 ori pe an. Ce are scoala copilului cu venitul in Romania?

#2517
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
Greșit. Cine vrea să-și vadă copiii și nepoții sa vina aici. Nu-mi pierd eu zilele de vacanta și zile de lucru că sa salvez timpul unor pensionari tăietori de frunza la câini. Vezi englezi in cărucioare cu rotile care zboară și fac croaziere, numai ai noștri așteaptă să le vina nepotii-n bătătură. Au apus vremurile alea când te ținea statul degeaba pe salariu și casa de la stat și aveai timp de mers la tara.
Ideea mea de a mă reîntoarce a fost strict bazată pe educația copilului, neîncrederea în sistemul britanic, nicidecum pe dorința de a mai calca vreodată pe acolo. Din pacate, că de fiecare dată când am avut gânduri de-astea sinucigașe, au apărut elemente contondente și provocatoare care au făcut lumină cu proiectorul de stadion în privința vieții ce ne așteaptă "acasă".
Toleranta mea la prostie și meltenism a ajuns de la 0 la -100 din pacate. Cu gânduri d-alea staliniste de a face teste internaționale de IQ și a steriliza in masa. Așa că nu. Oricâtă încredere as mai avea în sistemul "meu" de învățământ, nu as mai rezista o reîntoarcere.
Rămân săbiile și macetele, de aceea incerc sa creez bule și un anumit mediu pentru a sta departe de pleava societatii. Ceva similar cu ce am trăit eu acasă când eram copil.

Edited by Astrul, 07 May 2024 - 21:00.


#2518
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,035
  • Înscris: 21.06.2016
A, sunt perfect de acord, dar nu mereu buncii sunt mobili. Daca ai parinti tineri, te-ai scos.

Edited by vrajitoruldinoz, 07 May 2024 - 21:55.


#2519
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,104
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 07 mai 2024 - 21:54, said:

A, sunt perfect de acord, dar nu mereu buncii sunt mobili. Daca ai parinti tineri, te-ai scos.
Bunica sotiei zbura (singura) in SUA si Germania pana cand a avut spre 80 de ani...

#2520
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
Discutam de bunici diferiți. Unii sunt cei ce-au prins războiul și foamea, aia-s bunicii noștri rezistenți și plini de energie și după 70 și alta sunt bunicii copiilor noștri.
Ăștia nu merita nicio concesie, părinții noștri nu mai sunt pentru copii ce-au fost bunicii noștri. Cine are părinți de sacrificiu sa tina de ei ca-s rari.
Și mă opresc aici.

Edited by Astrul, 08 May 2024 - 09:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate