Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Masini aproape noi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
Vă salut,

Ce părere aveți despre mașinile astea "aproape noi" cu prețuri foarte bune de vânzare? Unele au fost mașini de test drive, altele au fost luate în leasing operațional și apoi predate...

Mă uitam dupa un model cu 50.000 km la bord avut în leasing operațional de o firmă și acum un dealer îl vinde. E o mașină premium și zice dealer-ul că astea nu sunt conduse chiar de oricine într-o firmă.. contează cum a fost exploatată.

Ce experiențe ați avut cu mașini luate de la dealeri cu an bun de fabricație și cu puțini km?

Întreb pentru ca aceeași mașină cu 250.000 km la bord e cu 10-15.000 euro mai ieftină decât un model similar cu 30-50.000km... merită diferența asta de bani și poți să ai încredere in kilometri?

#2
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Cele din pozele 1,5, 7 si 9 merita.Celelalte nu cred.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
1an are 52 saptamani.
365 zile-52 sambete-52 duminici=??
X1.000km/zi= fix 250k
Nici camioanele nu ruleaza 1.000km/zi.

Edited by tioopedi, 25 December 2022 - 17:39.


#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007
Merita daca sunt in stare buna. Masinile de test drive au fost conduse pe ici-colo cu agentul de vanzari in masina, deci nu batjocorite ca masinile de la inchirieri.

#5
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
nu prea recomand sa iei o masina care a fost pe flota in leasing operational, am vazut ce calarite sunt si cum se iau gropile cu ele, ca doar e masina firmei nu a soferului:))

#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View PostTipiric, on 25 decembrie 2022 - 18:11, said:

Masinile de test drive au fost conduse pe ici-colo cu agentul de vanzari in masina.
Nu neaparat, am fost la 3 test drive-uri pana cum unde am condus singur (mi s-a dat cheia, mi-au zis sa ma intorc intr-o ora). Plus ca mai sunt folosite si de catre agenti din cand in cand. Depinde de firma.
Dar in principal da, ar trebui sa se prezinte (mult) mai bine decat cele de inchirieri, doar ca tot i-as face o verificare in service inainte sa o iau.

View Poststefteo21, on 25 decembrie 2022 - 17:16, said:

Mă uitam dupa un model cu 50.000 km la bord avut în leasing operațional de o firmă și acum un dealer îl vinde. E o mașină premium și zice dealer-ul că astea nu sunt conduse chiar de oricine într-o firmă.. contează cum a fost exploatată.
Exact, conteaza cum a fost exploatata. Crezi ca o pozitie mai buna intr-o firma garanteaza respect fata de masina sau macar ceva experienta de sofat? Un sef nu poate sa-si bata joc de masini daca asta-i stilul lui? Sau mai mult, daca a apartinut unei corporatii, crezi ca le pasa celor din middle-management de intretinut masina respectiva, daca stiu ca in 3 ani primesc alta?
Posibil sa fie buna, posibil sa fie vai steaua ei. Deja la 50.000 km poti sa-i faci destul rau cat sa nu mai merite cumparate. Din nou, ca si in primul caz, trebuie o verificare tehnica serioasa inainte sa o cumperi, simplu.

Le-as trata ca pe orice alta masina SH. Stiu pe cineva care a vrut sa-si ia RS7 de la reprezentanta din Romania, acum cativa ani. Avea pret foarte bun si era de test drive, foarte putini km (nu mai stiu, dar sub 10k). Dupa ce a verificat-o, s-a reorientat si a luat altceva din Germania. N-am intrat in prea multe detalii deci nu stiu ce nu i-a convenit la ea, dar cert e ca nu merita discountul respectiv. Sigur stia si reprezentanta ce stia, ca altfel nu o dadeau cu discount asa mare.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
Asta e buna, rulaj 50 mii km masina aproape noua!!

#8
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Uitam un aspect in aceasta discutie, masinile de acest gen - aproape noi si cu kilometraj redus - ar trebui sa dispuna de garantie de fabrica, nu? Daca apar probleme tehnice sunt acoperiti cumparatorii, nu?

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Poststefteo21, on 25 decembrie 2022 - 17:16, said:

Vă salut,

Ce părere aveți despre mașinile astea "aproape noi" cu prețuri foarte bune de vânzare? Unele au fost mașini de test drive, altele au fost luate în leasing operațional și apoi predate...

Mă uitam dupa un model cu 50.000 km la bord avut în leasing operațional de o firmă și acum un dealer îl vinde. E o mașină premium și zice dealer-ul că astea nu sunt conduse chiar de oricine într-o firmă.. contează cum a fost exploatată.

Ce experiențe ați avut cu mașini luate de la dealeri cu an bun de fabricație și cu puțini km?

Întreb pentru ca aceeași mașină cu 250.000 km la bord e cu 10-15.000 euro mai ieftină decât un model similar cu 30-50.000km... merită diferența asta de bani și poți să ai încredere in kilometri?

Depinde si de garantia oferita de dealer!
De exemplu multi dealeri ofera 12 luni garantie...Posted Image
O masina...aproape noua doar 12 luni garantie? Pe bune?

Edited by xmanyacs77, 25 December 2022 - 19:49.


#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,815
  • Înscris: 30.08.2006
"Aproape noi" in limbajul dealerului auto inseamna 3 ani. Nu stiu cum a reiesit ca masina are un an si 50000 km.

#11
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Sunt marci care au programe de masini second hand certificate si care asigura garantii de producator pentru o anumita perioada. La BMW este bmw premium selection care iti da inca 2 ani de garantie. La Volvo ai volvo selekt cu inca 1 an. MB are si cred ca mai sunt cateva marci.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Eu mi-l aduc aminte pe un tip de la dealerul unei marci de unde comandam niste piese care ma intreba daca si la a mea flutura capota la 200/h. Tot o marca premium, tot un higher up.

#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Sa nu fi avut accidente. Nu neaparat din vina soferului, pe la noi intra toti prostii in tine.. ca nu vad frana si semnalizarea ca dorm pe ei la volan.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postunknown_35, on 25 decembrie 2022 - 21:42, said:

Sa nu fi avut accidente.
De care, cît de grave?

#15
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postcrisstonne, on 25 decembrie 2022 - 22:34, said:

De care, cît de grave?
Pai asta sa afle cine cumpara. Eu am o cunostiinta, cu masina de firma, a fost lovit rau de alta masina, s-a rugat de asigurare sa o repare sa nu ii dea dauna totala, si desi initial dorea sa o cumpere pt el la terminarea lisingului acum nu mai vrea. Accidentele astea ar trebui trecute in istoricul masinii, deoarece reparatiile au fost faucte in service autorizat/reprezentanta. Dar traim in Romania.. si la noi se merge pe incredere

#16
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,215
  • Înscris: 08.01.2021
In unele tari atunci când o mașină e accidentata mai serios expertul poate cere ca după repartie sa se facă un control tehnic mai serios, care include și un control avansat al geometriei (nu doar la roti ci si la sasiu). Și fără el nu poate fi repusa în circulație și nici vândută. Adică poți s-o vinzi însă ca s-o înmatriculezi îți trebuie formularul de la CT și aia verifica și în baza de date dacă a fost furata, a fost lovita și are nevoie de ct special etc.
Astea sunt mașinile care in anunțuri apar cu "pentru export". Înseamnă că nu trec controlul tehnic și nu se pot înmatricula, prin "export" se înțelege către Africa.


#17
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011

View Posthorhescu, on 25 decembrie 2022 - 18:58, said:

nu prea recomand sa iei o masina care a fost pe flota in leasing operational, am vazut ce calarite sunt si cum se iau gropile cu ele, ca doar e masina firmei nu a soferului:))
Sincer eu mai bine as lua o masina de flota (3 ani) decat una a unui Georgica care are tot 3 ani....
Aia de flota macar stiu 100% sigur ca au fost facute toate reviziile conform producatorului, stiu ca daca a avut un mic incident a fost facut in service autorizat...

Prefer sa stiu ca a luat gropi cu masina decat sa stiu ca nu a facut la timp schimbul de ulei din cutia automata.... niste bucse si niste amortizoare sunt mai ieftine ca o cutie de viteze....

Si scuza-ma, daca Georgica isi perimite sa schimbe masina la 3 ani garantat nu va avea grija de ea mai mult ca un angajat al unei firme care primeste masina...

#18
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
da, dar daca totul s-ar rezuma la o mica zgarietura pe portiera si un schimb de brate si ulei ar fi bine, am intalnit si ambreiaje schimbate la 50k km pe flote, asa de bine conduceau soferasii de acolo:)) sau 3 din 4 aripi revopsite si bara fata schimbata

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate