Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Esim vs nano sim - calitate semnal si viteza 'net

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
PIO77

PIO77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.04.2007
Buna ziua,
am vrut sa renunt la cartela nano si sa trec la esim (telefonul in cauza este un Z Fold4), dar reprezentantul Vodafone mi-a impartasit din experienta lui cu esim si anume ca a constatat mari diferente, atat in ceea ce priveste calitatea semnalului de retea cat si a vitezei de 'net, in defavoarea esim-ului. Pe scurt, m-a convins sa nu mai fac trecerea la esim, din "prezentarea" lui reiesind clar plusurile cartelei fizice, el insusi renuntand rapid la esim si trecand inapoi la sim fizic. Aveti experiente in acest sens, poate confirma cineva aceste probleme ale esim-ului?
Multumesc anticipat si Sarbatori Fericite!

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
ce treaba are man simul sau esimul cu semnalul? semnalul e dat de modemul telefonului si de acoperirea furnizorului de telefonie. deci nu e niciunul, nici mai bun, nici mai rau.

simul e ca o cheie de masina, e ca si cum ai spune ca cea cu butoane e mai buna decat cartelele wireless, cand amandoua fac acelasi lucru.

Edited by bobitad, 23 December 2022 - 07:12.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,814
  • Înscris: 30.08.2006
SIM - Subscriber Identity Module - Modul Identificare Abonat
Operatorul poate sa restrictioneze accesul la serviciile de retea si pe sim dar si pe esim. Nu inteleg de ce ar dorii sa descurajeze utilizarea esim-urilor.

Edited by Leo2006, 23 December 2022 - 07:30.


#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Daca eSIM-ul ar veni la pachet cu o crestere a calitatii semnalului, as fi primul care ar cere asa ceva. Insa din pacate nu vad legatura dintre cele doua.

Edited by Bogotta, 23 December 2022 - 07:50.


#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Am auzit si eu cazuri cu viteze mai mici si semnal mai prost pe esim... sincer nu inteleg de ce ar merge mai prost cu esim, dar in fine...
Oricum pe tine nu te afecteaza cu nimic indiferent ca ai esim sau sim... esim-ul e bun atunci cand calatoresti si iti poti instala țînșpe cartele in telefon, dar cum tu probabil folosesti doar Vodafone nu are rost sa te complici.

#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Folclor. Iti dai seama ca cel de la ghiseu de la vdf e un simplu vanzator. Se pricep si ei exact cum se pricep mecanicii mai bine decat inginerii...

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
am esim pe vodafone de cateva luni, de prin vara - zero probleme pana acum   :)

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

View PostPIO77, on 23 decembrie 2022 - 06:49, said:

dar reprezentantul Vodafone mi-a impartasit din experienta lui cu esim si anume ca a constatat mari diferente, atat in ceea ce priveste calitatea semnalului de retea cat si a vitezei de 'net, in defavoarea esim-ului.
Reprezentantul VDF vorbeste prostii! Asta ar fi la fel ca si cand ti-ar spune ca o cartela fizica rosie prinde viteza de net mai buna decat una albastra :-)

NU are nici o legatura: eSIM inseamna ca cip-ul fizic din telefon actioneaza ca un SIM. Atat! Modem-ul care capteaza/transmite semnalul (din telefon) este fix acelasi, deci semnalul va fi exact la fel.

View Postmirel3003, on 23 decembrie 2022 - 07:52, said:

Am auzit si eu cazuri cu viteze mai mici si semnal mai prost pe esim...
Unde ai auzit chestia asta? In birtul garii sau in tunelurile dacice? :-P

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View PostXman_ghio, on 23 decembrie 2022 - 10:33, said:

Unde ai auzit chestia asta? In birtul garii sau in tunelurile dacice? :-P

Chiar si aici pe forum.... daca nu ma insel pe topicul de S22 Ultra

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
(e)SIM-ul e doar un identificator care spune in retea ca SIM-ul cu seria xxxxxxxxxyz apartine numarului 000000x din reteaua yyyy. Atat, nu are absolut nicio influienta asupra modulului de retea (intel, broadcom, snapdragon, etc).

Eu folosesc exclusiv eSIM de vreo 2 ani si nu am nicio problema :)

#11
PIO77

PIO77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.04.2007
Da, asa cum a spus cineva, nu am nevoie de esim din cine stie ce motive, ci doar "ca sa fiu in ton cu vremurile si tehnologia". Am un singur nr. de telefon, deci  pot sa raman fara probleme pe sim fizic.
Stiu ce este esim-ul, ce face si cum functioneaza, tocmai de aceea am intrebat daca a mai intampinat cineva problema expusa de reprezentantul Vodafone. Ma miram sa fie cum a spus el, sau cauza semnalului mai slab / vitezei mai mici la internet sa fie esim-ul. Multumesc pentru raspunsuri!

#12
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
La mine problema a fost alta...
Am schimbat telefonul și nu am putut importa profilul de esim pe celălalt telefon, a trebuit să merg la un centru să rezolv problema.
Am rezolvat-o luând un sim fizic.
12 h fără telefon nu e un capăt de țară, dar să nu poți muta ”cartela” de pe un tel pe altul mi se pare nasol...

#13
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 26.01.2019

View PostPIO77, on 23 decembrie 2022 - 13:22, said:

doar "ca sa fiu in ton cu vremurile si tehnologia". Am un singur nr. de telefon, deci  pot sa raman fara probleme pe sim fizic.

Daca treci pe eSIM si ti se strica telefonul, este mai "complicat" sa muti eSIM-ul in alt telefon pentru a continua sa folosesti serviciul de telefonie (ex: trebuie sa gasesti un telefon care suporta eSIM).
Daca se intampla asta cand esti prin strainatate, lucrurile devin si mai complicate...
Altfel spus: in anumite cazuri, eSIM-ul este mai prost (dar macar esti "in ton cu vremurile" :D).

View PostZuy, on 23 decembrie 2022 - 16:00, said:

12 h fără telefon nu e un capăt de țară

..... cu exceptia cazului in care esti prin strainatate si trebuie sa primesti un SMS cu cod de autentificare... :D

#14
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
Am mobil de vreo 24 de ani si niciodata nu mi s-a intamplat sa mi se strice in asemenea hal incat sa nu-l mai pot folosi. Nici macar in tara, darmite in strainatate. Oricum, nu te obliga nimeni sa treci la esim. Deodamdata. :)

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostZuy, on 23 decembrie 2022 - 16:00, said:

La mine problema a fost alta...
Am schimbat telefonul și nu am putut importa profilul de esim pe celălalt telefon, a trebuit să merg la un centru să rezolv problema.
Am rezolvat-o luând un sim fizic.
12 h fără telefon nu e un capăt de țară, dar să nu poți muta ”cartela” de pe un tel pe altul mi se pare nasol...


Naspa... Eu nu am avut problema asta, dar la noi (Orange PL) il generezi din aplicatie.

Mi-am luat anul asta iphone nou in US, generat eSIM nou, s-a activat fara probleme. Si-n roaming.

Nici noi nu avem transfer sau icloud backup pentru esim... cand generezi unul nou il dezactiveaza pe ala vechi.

In schimb folosesc eSIM des in afara EU (mai ales in US) pentru date, de la Airalo.

Edited by Lex404, 24 December 2022 - 01:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate