Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Marire salariu - modificare unilaterala a CM?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Am o speta putin ciudata. Nu cereti contextul, ca nu se poate oferi, din diverse motive.

Intrebare: modificarea contractului de munca, articolul referitor la salariu, se poate face unilateral de catre angajator daca e vorba de marire a sumei?

Altfel spus, daca angajatorul ofera o marire de salariu, insa angajatul refuza aceasta marire, poate angajatorul sa continue cu aceasta si sa o puna in aplicare? Se poate intrerupe contractul de munca pentru aceasta speta (lipsa acordului partilor la modificarea CM)?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde ce scrie in CIM. Daca acea marire de salariu este o indexare la nivelul societatii repective, nu cred ca e nevoie de act aditional.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu, vorbim strict de situatia unei mariri individuale, care necesita act aditional.

#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 17.12.2019
Nu se poate face o mărire strict individuală fără acordul părților și, oarecum offtopic, nici nu cred că există în practică o astfel de situație. Chiar aș vrea să-l cunosc pe angajatul care să refuze o mărire de salariu.
Dacă mărirea vine ca urmare a negocierii unui contract colectiv de muncă sau dintr-o altă prevedere legală, se aplică automat fără acceptul expres al angajatului.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Marirea se face cu un act aditional. Actul ala trebuie semnat de ambele parti.

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,613
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă implică act adițional, implică și semnătura ta, deci acordul angajatului...
În lipsa acelei semnături salariul rămâne cel vechi și eventual angajatorul are posibilitatea să îți dea acea diferența "cu forta" încadrand-o la prime sau ceva similar....

Edited by wertyck, 21 December 2022 - 21:38.


#7
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 06.01.2005
Potrivit art. 41 alin. 1 art. 279 , contractul individual de munca poate fi modificat numai  prin acordul partilor. Alineatul  3 al aceluiasi articol 41 din Codul muncii   prevede  ca modificarea  se refera la urmatoarele elemente: durata contractului, locul muncii, felul muncii, conditiile de munca, salariul, timpul de munca si timpul de odihna.



http://www.avocat-dr...ncii.php?id=367

Edited by gelublabla, 21 December 2022 - 21:38.


#8
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006

View Postexqusit_drunk, on 21 decembrie 2022 - 21:35, said:

Chiar aș vrea să-l cunosc pe angajatul care să refuze o mărire de salariu.
Am senzatia ca e vorba de mariri in bataie de joc.
La fostul serviciu in 3 ani de munca am avut mariri in total de 0 lei, dar dupa ce am plecat am inteles ca au intrat si ei in rand cu lumea si au inceput sa acorde mariri.
Dar cum prostia e viciu greu, dadeau mariri de 2 lei, 3 lei, iar pe unul performant l-au umplut de bani - 12 lei.
Marirea nu se poate acorda unilateral - trebuie semnatura de ambele parti.
Refuzarea ei in mod normal inseamna ca salariu ramane cel anterior.

#9
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Cred ca e pe la vreo institutie de stat care vrea sa-l detaseze pe undeva si crede ca daca nu accepta marirea, scapa de detasare/transfer.

#10
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 17.12.2019
La instituție mărirea se face prin lege așa că și dacă nu o acceptă tot o primește. Sunt situații în care instituția nici nu face acte adiționale emțând o decizie colectivă de punere în aplicare a legii.

Edited by exqusit_drunk, 22 December 2022 - 13:19.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Primele se pot acord si unilateral.

#12
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Cred ca vrea institutia sa ii treaca in actul aditional cu marirea si alte indatoriri/sarcini sau detasare/transfer

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate