Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 

ANPC a închis supermarketul La Cocos

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,711
  • Înscris: 15.06.2004

 george_alexandru, on 21 decembrie 2022 - 12:07, said:

Nu e fix pix, este cerință legala. Și e importantă în multe cazuri pentru folosirea corecta a produsului.
Pe mine aia ma deranjeaza la nebunie - cand e eticheta tiparita si lipita peste ce scrie in engleza pe produs.
De multe ori sunt informatii mai complete si mai multe in forma originala.

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,755
  • Înscris: 30.08.2017
Am văzut și asta, însă mai grav e când lipsește. Am luat de curând două sticle înălbitor (parcă Kaufland), una avea eticheta în română, alta nu. Și e aiurea, că acolo ai dozajul și în ce condiții se folosește. Hai că eu nu-l foloseam prima oară, dar poate unii chiar nu știu. Trist era că nici în engleza nu era, ci in diverse limbi din Europa Centrala și de Est.

Edited by george_alexandru, 21 December 2022 - 12:15.


#21
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008

 realnick, on 21 decembrie 2022 - 11:41, said:

pare a control trimis la comanda. Deh...le lua supermarketurilor din profitul facut, alea care umfla preturile cu 50% fata de pretul de achizitie.
Nu magazinul face pretul. Producatorul/distribuitorul stabileste pretul. Magazinul ia procent din vanzare si taxa de raft.

#22
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 09.02.2008

 realnick, on 21 decembrie 2022 - 11:41, said:

pare a control trimis la comanda. Deh...le lua supermarketurilor din profitul facut, alea care umfla preturile cu 50% fata de pretul de achizitie.

Din cate stiu eu, La Cocos este si sposorul principal al Petrolului, care oricum nu se simte foarte bine financiar.
Practic, ANPC a rezolvat doua lucruri deodata: a lasat Ploiestiul si fara cel mai ieftin magazin si fara echipa de fotbal...

 KyKyKyKy, on 21 decembrie 2022 - 11:06, said:

Acoio zice de traducerea etichetelor.

 george_alexandru, on 21 decembrie 2022 - 12:07, said:

Nu e fix pix, este cerință legala. Și e importantă în multe cazuri pentru folosirea corecta a produsului.
1.
O daaa...
Eu am cumparat acum vreo luna 3 becuri de la La Cocos. 13,5 lei toate. De test. E unul in functiune, pare oki.
Acum m-am uitat pe o cutie. Are traducere in limba romana: "Bec de forma normala, cu LED".
Fara aceasta informatie, recunosc ca as fi fost pierdut.
Multumesc Cerintei Legale pentru ca mi-a luminat calea.

2.
Voi intelegeti ca La Cocos se vand lucruri de 1-3 lei bucata?
Ca sa traduci in Ro, sa tiparesti, sa lipesti etichete sau manuale in Ro, este o operatiune care va dubla pretul produsului, practic. Iar lumea merge la La Cocos pentru ca e ieftin, nu pentru ca nu e in limba romana...

 ioppo, on 21 decembrie 2022 - 11:16, said:

Da... da, sigur, strainii rai care fac belele dacilor liberi.
Ca dacii liberi nu isi dau seama de ce aveau reducerile alea mari. Ei cred ca din dragoste pentru oameni si dorinta de a face bine.

Banuiesc ca habar nu ai despre nimic, dar nah...
Fii atent... la vreo 20 km de La Cocos se tine in fiecare duminica targul saptamanal de la Baicoi. Nu ai vrea sa stii... e plin de daci din astia liberi care schimba chestii intre ei. Unii dau produse, altii dau bani pe ele... o nenorocire completa. Plus ca e pe baza de cash. Practic, sunt adunate in cativa km2 toate nenorocirile lumii... spre capatul dinspre Mislea sunt gratare si se mananca mici. Cu mustar. La liber si fara nicio eticheta. Nu stiu daca toata lumea intelege cum se mananca corect chestiile alea... Ce sa mai... focare peste focare...

Eu zic sa faci o petitie la ANPC sa il inchida si pe ala.
Si poate lasi si un punct de contact, ca sa iti transmita lumea urari de sarbatori pentru binele facut.

Edited by Texe, 21 December 2022 - 12:25.


#23
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,668
  • Înscris: 14.10.2004
Mama lor de exploatatori cum distrug ei concurenta multinationalelor.
Clar este control la comanda.Posted Image Posted Image
Gata de maine sa se boicoteze toate supermarketurile, aaaa stai asa ca nu se poate, de unde mai cumperi.
Luam carne din piata chiar daca are culoare dubioasa sau din Obor desi pe aia ii inchide de patru ori pe an.
Ce tot o dati cu teoria asta a conspiratiei, tiktok dauneaza grav intelegerii unor lucruri simple.Posted Image

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,755
  • Înscris: 30.08.2017
Când ANPC arde marile supermarketuri, e pe merit. Când ii arde pe ăștia mici, e la comandă. Și au ceva cu Petrolul Ploiești... posibil să fie cu FCSB-ul lui Gigi. :lol:

Mare ți-e grădina, Doamne...

Edited by george_alexandru, 21 December 2022 - 12:26.


#25
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 19.06.2018
Evident ca e teoria conspiratiei. Da cum ar putea multinationalele sa faca lobby? Nu am auzit de niciun scandal de coruptie in care sa fi intrat la puscarie mituitorul strain. Dar nu stiu cum se face ca se duce pe copca orice farama de capital national. Evident ca nu e teoria conspiratiei, e doar vointa lui Dumnezeu care vrea sa pedepseasca capitalul autohton din Gradina Maicii Domnului.

Ma amuza baietasii cu "se fac controale, sunt pedepsiti toti". Parca anul trecut pe vremea asta s a trezit unul sa controleze multinationale si a fost demis dupa sarbatori de prim ministrul pletos cu nume de pisica. Da, se fac controale, cum sa nu! Felicitari colegilor neconspirationisti, dupa o viata dedicata softpedia vor mosteni imparatia destinata celor saraci cu duhul.

Edited by audiofidell, 21 December 2022 - 12:31.


#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,755
  • Înscris: 30.08.2017
Ai știri cu magazine ale lanțurile internaționale închise de ANPC. Ce tot insistați și tu și alții cu tâmpeniile astea? Vă ajută cu ceva să găsiți în orice rahat o conspirație? Da un sens vieții voastre?

Edited by george_alexandru, 21 December 2022 - 12:33.


#27
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 09.02.2008

 george_alexandru, on 21 decembrie 2022 - 12:24, said:

Când ANPC arde marile supermarketuri, e pe merit. Când ii arde pe ăștia mici, e la comandă. Și au ceva cu Petrolul Ploiești... posibil să fie cu FCSB-ul lui Gigi. Posted Image

Mare ți-e grădina, Doamne...

Tu intelegi diferenta dintre o corporatie multinationala si un intreprinzator persoana fizica? Ca pare greu...
Cand inchizi pentru 2 saptamani 5 magazine dintr-un lant de 2500 de magazine, crezi ca se simte? Plus ca la o multinationala si daca are un singur prim magazin ca proiect pilot, daca il inchizi 2 sapt., firma mama (de fapt firma-parinte, ca sa fiu corect politic) are capacitatea financiara sa sustina inactivitatea magazinului/firmei pentru 2 saptamani.
Pentru un intreprinzator individual, 2 saptamani in care sa plateasca salarii, chirii, utilitati, in conditiile in care nu are o alta sursa de numerar decat chestia inchisa e practic finalul...

Stii ce zic?

Edited by Texe, 21 December 2022 - 12:39.


#28
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,170
  • Înscris: 30.04.2007

 george_alexandru, on 21 decembrie 2022 - 12:24, said:

Când ANPC arde marile supermarketuri, e pe merit. Când ii arde pe ăștia mici, e la comandă.

per total, este corect ce spui tu, doar ca pe "marii exploatatori" ii pesteleste pentru jeg, pe cind pe asta l-a bestelit pentru "lipsa de etichete traduse" ..

chestia asta mi-a adus aminte de ceva similar .. Posted Image in vremurile de demult, i-a amendat pe unii pentru ca vindeau dischete floppy (stii ce-s alea? Posted Image Posted Image ) fara instructiuni de folosire.

 george_alexandru, on 21 decembrie 2022 - 12:33, said:

Ai știri cu magazine ale lanțurile internaționale închise de ANPC.

corect si de data asta, doar ca ce sa vezi, de fiecare data, evita sa spuna numele lantului pe motive legale Posted Image Posted Image

vezi tu? cetepeu era un destul de bun scriitor de literatura sefe. ar fi fost minunat sa ramana pe domeniul ala ;) politica il depaseste.

Edited by r_murphy, 21 December 2022 - 12:40.


#29
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,197
  • Înscris: 03.07.2008

 george_alexandru, on 21 decembrie 2022 - 12:33, said:

Ai știri cu magazine ale lanțurile internaționale închise de ANPC. Ce tot insistați și tu și alții cu tâmpeniile astea? Vă ajută cu ceva să găsiți în orice rahat o conspirație? Da un sens vieții voastre?

In primavara s-au inchis in jur de 70 de magazine ale marilor retele. Acum vreo 2 luni au fost inchise zeci de magazine MegaImage.

Acum s-a inchis un magazin romanesc.

Concluzia? ANPC lucreaza pt marii reteileri...

Edited by Imperathor, 21 December 2022 - 12:41.


#30
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,755
  • Înscris: 30.08.2017

 Texe, on 21 decembrie 2022 - 12:36, said:



Tu intelegi diferenta dintre o corporatie multinationala si un intreprinzator persoana fizica? Ca pare greu...
Cand inchizi pentru 2 saptamani 5 magazine dintr-un lant de 2500 de magazine, crezi ca se simte? Plus ca la o multinationala si daca are un singur prim magazin ca proiect pilot, daca il inchizi 2 sapt., firma mama are capacitatea financiara sa sustina inactivitatea magazinului/firmei pentru 2 saptamani.
Pentru un intreprinzator individual, 2 saptamani in care sa plateasca salarii, chirii, utilitati, in conditiile in care nu are o alta sursa de numerar decat chestia inchisa e practic finalul...

Stii ce zic?


Ce treabă are că unul e corporație și altul persoană fizică, funcționează pe piețe diferite și li se aplică legi diferite? :ciocan:

Terminați cu tâmpeniile astea.

Edited by george_alexandru, 21 December 2022 - 12:39.


#31
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,283
  • Înscris: 30.07.2006

 george_alexandru, on 21 decembrie 2022 - 12:33, said:

Ai știri cu magazine ale lanțurile internaționale închise de ANPC.

ANPC face exact ce trebuie.
Asta e rostul ei, sa inchida si sa amendeze tot ce nu respecta normele sanitare, conformitate,etc

Era o problema daca inchidea vreo locatie de asta care e luna de curatenie, nejustificat.

Edited by marius.bunu, 21 December 2022 - 12:39.


#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,755
  • Înscris: 30.08.2017

 r_murphy, on 21 decembrie 2022 - 12:37, said:

corect si de data asta, doar ca ce sa vezi, de fiecare data, evita sa spuna numele lantului pe motive legale :D :D

Nu stiu cine evită, dar de fiecare dată ajung în presă.

Uite, ăstora de la Auchan le dau numele. Dacă stau să caut în comunicatele de presă, probabil ii găsesc pe toți.

https://anpc.ro/50-d...cu-750-000-lei/

Edited by george_alexandru, 21 December 2022 - 12:42.


#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,683
  • Înscris: 29.03.2006
Pe mine nu ma deranjeaza ca nu scrie in romana atat timp cat scrie macar intr-o limba de circulatie internationala, franceza, engleza, italiana chiar si germana chit ca asta-mi displace...
Ma deranjeaza infinit mai rau cand nu scrie unde sunt facute - sunt deja ani de cand pe mii de produse nu mai scrie unde sunt facute cu toate ca e ilegal !!!, apoi mai sunt multe pe care scrie made in UE dar nimic mai clar de atat.
Inclusiv la branduri premium pe unele produse nu mai scrie nici mscar made in UE. Evident poti presupune ca nu mai sunt facute in tara de origine ci undeva unde le e rusine sa scrie. Unele sunt facute probabil pe vapor aduse gri in Belgia apoi duse in Franta sau Polonia sau Ungaria si de acolo distribuite in toata Europa.
E ridicol ca se intampla si cu branduri premium belgiene, elvetiene, austriece, germane, care nu mai sunt facute in tara de origine a brandului. Au telefon consumator din Franta unele dar nu e sigur ca sunt facute in Franta ca nu le-ar fi asa rusine sa scrie unde, chit ca cele facute in Franta se stie ca sunt catastrofal de proaste fata de cele din Belgia sau Elvetia.
Si etichetele cu traducere proasta in romana sunt deseori puse prost sau chiar absurd, de ex peste data de expirare - am vazut multe asa in Auchan, si in plus sunt traduceri proaste si incomplete, unele acopera tabelul standard cu continutul si din traducere lipsesc parti importante ( de ex au glucide dar lipseste din care zaharuri) sau sunt chiar si gresite valorile, virgula pusa gresit sau chiar si cifre diferite, etc.

Legat de magazinul care face subiectul acestui thred, in Bucuresti e unul si departe de majoritatra orasului, e langa splai ( Dambovita) dincolo de targul Vitan cum vi din centru.
Cred ca ajungi mai repede la un economat, chit ca nici la economat n-am mai fost de 15 ani si nici atunci n-am cumparat nimic din el ci din magazinul alaturat care avea preturi porcoase...

Edited by loock, 21 December 2022 - 12:50.


#34
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 06.04.2020

 eiffel, on 21 decembrie 2022 - 11:17, said:

Eu stiam de un restaurant cu numele asta, de supermarket n-am auzit niciodata...
Ala era Cocosatu`!

#35
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 09.02.2008

 george_alexandru, on 21 decembrie 2022 - 12:38, said:

Ce treabă are că unul e corporație și altul persoană fizică, funcționează pe piețe diferite și li se aplică legi diferite? Posted Image
M-am lamurit. Nu stii decat sloganuri.
Problema e ca realitatea este diferita de slaganuri.
In cei doi ani de pandemie or wtv a fost, a murit vreo multinationala? Nu. Cine a murit? Afaceri mici, individuale sau de familie.
Desi functionau pe aceeasi piata, pe baza acelorasi legi.
Datorita celor pe care ti le-am zis mai sus.
Vezi tu... e dragut cu sloganurile, dar realitatea le bate tot timpul.

 marius.bunu, on 21 decembrie 2022 - 12:38, said:

ANPC face exact ce trebuie.
Asta e rostul ei, sa inchida si sa amendeze tot ce nu respecta normele sanitare, conformitate,etc
Problema e ca nu inchid tot. Pentru ca:
(1) nu au suficient personal
(2) ar trebui sa le inchida pe toate.

Dupa voi, de cate ori iesi la cumparaturi ar trebui sa ai si un inspector ANPC si unul DSV si un exepert in microbiologie, ca sa va asigurati ca o bucata de salam usor verde nu e oki...
Dumnezeule Mare!...

 rim80, on 21 decembrie 2022 - 12:45, said:

Ala era Cocosatu`!
Sau "La Doi Cocosi" din Mogosoaia

Edited by Texe, 21 December 2022 - 12:46.


#36
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006

 eiffel, on 21 decembrie 2022 - 12:11, said:


Pe mine aia ma deranjeaza la nebunie - cand e eticheta tiparita si lipita peste ce scrie in engleza pe produs.
De multe ori sunt informatii mai complete si mai multe in forma originala.
Doar ca nu toată lumea știe engleza, limba oficială a țării in care locuim este romană, aia trebuie sa o știm cu toții. Cine vrea etichete in engleza sa meargă in englezia sau sa facă comenzi de acolo cu ce are nevoie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate