Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Firma din Ro - TVA pentru servicii oferite pentru EU si SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dobryraul

dobryraul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.06.2007
Buna seara,

De putin timp detin o firma platitoare de tva  prin intermediul careia intentionez sa prestez servicii (soft realizat la comanda) catre doi clienti: unul din Germania si unul din SUA.
In acest moment incerc sa inteleg cum functioneaza TVA-ul special in cazul care lucrez cu aceste doua tari.
Primul client, cel din Germania, mi-a specificat deja ca trebuie sa-i trimit factura cu taxare inversa; acesta fiind si motivul pt care am optat pentru SRL platitor de tva,
Din cate am inteles, aceasta procedura inseamna ca o sa trimit factura fara tva; Ce nu stiu inca : pentru banii care o sa-i primesc, o sa trebuiasca sa platesc in Ro ceva TVA?  Impozitul imi este clar ca trebuie platit.
Pentru clientul din SUA nu imi este 100% clar cum ar trebui sa facturez: stiu ca pe factura TVA-ul  o sa fie 0.Nu stiu daca mai este necesar sa specific pe factura ceva de genul : SDD / SFDD scutit cu/fara drept de deducere. La fel pentru banii primiti din SUA, trebuie sa imi retina statul roman TVA??
Multumesc pentu informatii!

#2
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005
In ambele situatii nu platesti tva

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Pentru clientul din UE faci factura cu TVA 0 si scrii taxare inversa.
Nu se mai intampla nimic, nu mai ai de platit nimic.
2. pentru clientii non-UE, faci factura fara TVA

https://infotva.mana...-tva-19941.html

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
se numeste reverse charge, documenteaza-te pe net.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate