Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Estimare daună totala

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Masina e ireparabila. Vei primi o oferta de cca 3500-5000 ron pentru dauna totala + epava. Din epava mai faci probabil cam inca pe atat daca o vinzi la bucata, sau vreo 500-600 euro daca o vinzi pe de-antregul la un shrot de  dezmembrari. Si asta in timp, nu imediat.
Oricum, e lovita rau de tot, bine ca ati scapat fara daune voi, fierul e fier.

#20
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
cu 2-3000 de euro sigur se poate repara, atat cu piese de origine cat si cu piese din dezmembrari. Intrebarea este daca merita ?

#21
Cosminh19

Cosminh19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.12.2022

 adisz, on 19 decembrie 2022 - 11:18, said:



Este irelevanta parerea noastra de pe forum, mai ales ca nici n-am vazut masina. Cu ce te ajuta faptul ca iti spunem ca vei primi 10.000 de lei si in realitate vei primi doar 1.500 sau invers?
Ai putintica rabdare si vei primi raspunsul oficial (si irevocabil) de la asigurator) .
De abia dupa asta fa-ti planurile pentru o alta masina.

Din ce spui aici, mi se pare puțin, crezi ca ar fii o variantă mai buna sa ma înțeleg cu omul sa îmi despăgubească el dauna și sa renunț la dosar
Am aflat ca el nu avea asigurare valabila, și o ca o sa trebuiască sa apelez la BAAR pentru a fii despăgubit.

#22
Cosminh19

Cosminh19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.12.2022

 Bogotta, on 19 decembrie 2022 - 11:57, said:

cu 2-3000 de euro sigur se poate repara, atat cu piese de origine cat si cu piese din dezmembrari. Intrebarea este daca merita ?
Sincer nu m-aș mai baza pe ea, avand în vedere ca au fost atinse câteva piese importante din caroserie. Și nici nu îmi convine sa primesc 1500 euro și sa mai pun eu diferența cam tot atât, și sa nu ma mai bazez pe ea după.

#23
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Din pacate, daca nu are asigurare valabila, BAAR nu te poate ajuta, ci doar instanta. Va trebui sa il dai in judecata in baza procesului verbal de constatare a accidentului, in care sa apara si mentiunea privind lipsa valabilitatii RCA. Si pe instanta ai sanse sa iei mai multi bani decat la asigurare, sub conditia ca vinovatul sa aiba bani sa iti dea.

#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Din păcate lumea e plină de cetățeni care-și dau cu părerea fără să verifice. La BAAR te duci tocmai cînd celălalt nu are asigurare.

BAAR intervine in calitate de Organism de plata a despagubirilor in cazul accidentelor provocate pe teritoriul Romaniei prin intermediul unui vehicul sau tramvai neasigurat pentru RCA ...
Sursa.

#25
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
BAAR plateste din "fondul victimelor strazii" doar cand vinovatul nu poate fi identificat. In cazul lui, are vinovat, il va trimite in instanta. Stiu ce scrie pe site, dar stiu si cazuri in care dosare in care vinovatul a fost identificat au fost refuzate si pagubitul trimis la instanta.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 MirceaDWC, on 19 decembrie 2022 - 13:46, said:

Din pacate, daca nu are asigurare valabila, BAAR nu te poate ajuta, ci doar instanta. Va trebui sa il dai in judecata in baza procesului verbal de constatare a accidentului, in care sa apara si mentiunea privind lipsa valabilitatii RCA. Si pe instanta ai sanse sa iei mai multi bani decat la asigurare, sub conditia ca vinovatul sa aiba bani sa iti dea.

 MirceaDWC, on 20 decembrie 2022 - 09:27, said:

BAAR plateste din "fondul victimelor strazii" doar cand vinovatul nu poate fi identificat. In cazul lui, are vinovat, il va trimite in instanta. Stiu ce scrie pe site, dar stiu si cazuri in care dosare in care vinovatul a fost identificat au fost refuzate si pagubitul trimis la instanta.

Îmi pare rău dar este fals ce spui.

BAAR e fix pentru cazuri când cel vinovat nu are RCA.
Există procedură, nu mă apuc să înșir acum, dar știu ce spun pentru că am un amic ce a luat mașina sh, în secunda doi fostul proprietar a anulat RCA, el nu a știut, pe scurt, cel păgubit s-a dus la BAAR și amicului i-a venit hârtie acasă că are de plată 4.000 de euro pentru o ușă de SLK de prin 98.

 radunic, on 19 decembrie 2022 - 13:57, said:

Din păcate lumea e plină de cetățeni care-și dau cu părerea fără să verifice. La BAAR te duci tocmai cînd celălalt nu are asigurare.

BAAR intervine in calitate de Organism de plata a despagubirilor in cazul accidentelor provocate pe teritoriul Romaniei prin intermediul unui vehicul sau tramvai neasigurat pentru RCA ...
Sursa.

Corect.
Ce spune colegul MirceaDWC este complet fals.

#27
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
OK, rog initiatorul sa ne tina la curent. Ii doresc sincer sa aveti dreptate voi si sa gresesc eu :)

#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Inițiator, nu lua în considerare răspunsurile de pe aici. Mulți nu au habar cum se despăgubește, în ce cuantum și cine despăgubește.

 Naijax, on 19 decembrie 2022 - 09:37, said:

Ce dotari mai ... ?
Dupa ce iese din garantie = "dotarile" nu mai valoreaza nimic
De asemenea - nu intereseaza pe nimeni cat si ce ai bagat in ea

Calculul daunei totale e simplu - 25% din valoarea masinii la data accidentului
Acum, calculeaza si matale cam cat poti lua pe "tinerica" aia din 2005 Posted Image

Greșit! Se despăgubește la valoarea de piață a mașinii, se scoate epava la licitație, diferența până la valoarea de piață e suportată de asigurator iar contravaloarea epavei de cel care câștigă licitația. Bineînțeles, poți să refuzi oferta din licitație, iei doar banii de la asigurator și o repari în regie proprie sau o dai la dezmembrări. Indiferent de situație despăgubirea nu poate fi mai mică decât valoarea de piață a autovehiculului la data producerii accidentului. Și nici mai mare, considerându-se atunci dobândirea de foloase necuvenite.

 MirceaDWC, on 19 decembrie 2022 - 13:46, said:

Din pacate, daca nu are asigurare valabila, BAAR nu te poate ajuta, ci doar instanta. Va trebui sa il dai in judecata in baza procesului verbal de constatare a accidentului, in care sa apara si mentiunea privind lipsa valabilitatii RCA. Si pe instanta ai sanse sa iei mai multi bani decat la asigurare, sub conditia ca vinovatul sa aiba bani sa iti dea.

Ba fix BAAR are competența să-l despăgubească. Dacă vinovatul nu are RCA sau are dar este expirat despăgubirea este suportată de BAAR. Poate deschide online dosar de daună.

 MirceaDWC, on 20 decembrie 2022 - 09:27, said:

BAAR plateste din "fondul victimelor strazii" doar cand vinovatul nu poate fi identificat. In cazul lui, are vinovat, il va trimite in instanta. Stiu ce scrie pe site, dar stiu si cazuri in care dosare in care vinovatul a fost identificat au fost refuzate si pagubitul trimis la instanta.

Fix pe dos. BAAR despăgubește pagube doar când vinovatul este identificat. Tocmai pentru ca fondul să se îndrepte în instanță ulterior împotriva vinovatului. E lesne de înțeles de ce, mulți s-ar adresa fraudulos la BAAR după ce și-ar lovi mașina afirmând că nu știu vinovatul, fraudând sistemul. Despăgubește și când vinovatul nu e identificat, dar doar vătămări corporale și deces.

Edited by caiuscorneliu, 20 December 2022 - 14:23.


#29
Cosminh19

Cosminh19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.12.2022

 caiuscorneliu, on 20 decembrie 2022 - 14:20, said:

Inițiator, nu lua în considerare răspunsurile de pe aici. Mulți nu au habar cum se despăgubește, în ce cuantum și cine despăgubește.



Greșit! Se despăgubește la valoarea de piață a mașinii, se scoate epava la licitație, diferența până la valoarea de piață e suportată de asigurator iar contravaloarea epavei de cel care câștigă licitația. Bineînțeles, poți să refuzi oferta din licitație, iei doar banii de la asigurator și o repari în regie proprie sau o dai la dezmembrări. Indiferent de situație despăgubirea nu poate fi mai mică decât valoarea de piață a autovehiculului la data producerii accidentului. Și nici mai mare, considerându-se atunci dobândirea de foloase necuvenite.



Ba fix BAAR are competența să-l despăgubească. Dacă vinovatul nu are RCA sau are dar este expirat despăgubirea este suportată de BAAR. Poate deschide online dosar de daună.



Fix pe dos. BAAR despăgubește pagube doar când vinovatul este identificat. Tocmai pentru ca fondul să se îndrepte în instanță ulterior împotriva vinovatului. E lesne de înțeles de ce, mulți s-ar adresa fraudulos la BAAR după ce și-ar lovi mașina afirmând că nu știu vinovatul, fraudând sistemul. Despăgubește și când vinovatul nu e identificat, dar doar vătămări corporale și deces.

Mulțumesc pentru răspuns.

#30
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 caiuscorneliu, on 20 decembrie 2022 - 14:20, said:

Greșit! Se despăgubește la valoarea de piață a mașinii, se scoate epava la licitație, diferența până la valoarea de piață e suportată de asigurator iar contravaloarea epavei de cel care câștigă licitația. Bineînțeles, poți să refuzi oferta din licitație, iei doar banii de la asigurator și o repari în regie proprie sau o dai la dezmembrări. Indiferent de situație despăgubirea nu poate fi mai mică decât valoarea de piață a autovehiculului la data producerii accidentului. Și nici mai mare, considerându-se atunci dobândirea de foloase necuvenite.
Vezi ca faci confuzie intre valoarea de piata conform grilelor asiguratorilor si valoarea de piata la care (teoretic) se vinde daca ar vrea cineva sa vanda masina buna. Prima se ia in considerare si intotdeauna este considerabil mai mica decat a doua.

Edited by jm2010, 20 December 2022 - 16:20.


#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Și de unde ai tras tu concluzia că fac vreo confuzie? Nu am scris nicăieri cum se stabilește valoarea de piață, doar am făcut referire la ea. Se folosesc sisteme de evaluare specializate și se ține cont de pretul de inlocuire al vehiculului cu unul de aceeași marcă, model, caracteristici tehnice, dotări, anul fabricației, având kilometri și o stare de intreținere comparabilă. Evident, nu se folosesc site-uri de tip olx pentru stabilirea valorii de piață.

Edited by caiuscorneliu, 21 December 2022 - 00:03.


#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

 waterman, on 19 decembrie 2022 - 08:56, said:



Partikip și eu.
Nu cred că iei mai mult de 7000 de lei.

Pune poze cu mașina, posibil ca asiguratorul să-ți ofere două variante.

1. Suma x și dai mașina la fier vechi.
2. Suma Y care este X minus ceva, și poți păstra epava (rentabil dacă e reparabilă cu mai puțin decât Y și se poate reface să fie sigură)



Are asiguratorul un tabel, în care contează anul de producție, ce euro este, ce dotări avea din fabrică.
Nu te ajută cu nimic că ai reparat-o, că etc.
  eu am primit 6300 si am pastrat epava, pentru bara rupta si aripa ciupita. Primeam 7000 si maruntis daca dadeam epava asiguratorului.
Am fost inspirat sa fac curat la locul incidentului si am luat tot ce mi-a picat de pe masina. Ulterior bara veche a fost montata la loc  si aia e. "Norocul" a fost ca s-a intamplat la viteza foarte mica, eu ma oprisem si chiorul care pleca de pe loc  nu isi dadea seama ce face, auzea el zgomote suspecte dar continua sa faca virajul smulgand bara.
Eu speram la bara noua.. dar la constatare au calculat niste costuri imense, asa ca au dat dauna totala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate