Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Branșament gaz prin pământ?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Buna dimineața

Intenționez să fac demersurile pentru branșarea la gaze naturale.
De la drum până la casa sunt 40 de metri.
Se mai adaugă aproape 10 metri de la colțul casei până la locul unde ar trebui sa intre țeavă de gaz in casă.

Mai peste tot am văzut că de la contor până la casa ..țeavă e pe gard...sau pe stâlpi...deci aerian.
E posibil sa duc aceasta țeavă prin pământ?

Multumesc

#2
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Da. Partea subterana va fi cu teava PEHD pentru gaze, cea aeriana va fi cu teava metalica.

Edited by Don_Costica, 14 December 2022 - 07:09.


#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Da, e posibil. Cei mai multi prefera aerian deoarece e mai ieftin sau e dificil traseul ingropat.

#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cheltuielile tale vor fi asa:
- circa 200 lei racordul la poarta/gard unde vine contorul - respectiv teava din magistrala pana in contor
- cei 50 m pana la casa - te va rupe. Asteapta-te la peste 10000 lei. Pe un alt topic cineva spunea ca i-au cerut 3000 lei pentru 7 m. Ti se va prezenta o lista de firme autorizate cu care sa inchei contractul sau poti cauta singur una. Dar nu va fi deloc ieftin. Functie de cai bani ai poti opta pentru traseu aerian sau subteran.
- racordarea diversilor utilizatori
Pentru cei cca 30 m pe care ii am eu prin curte voi opta pentru traseu aerian la 2 m inaltime cu stalpi de sprijinire.

Edited by adip1962, 14 December 2022 - 07:49.


#5
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
da, a aparut si aceastai posibilitate de cativa ani. cum a spus colegul , plastic prin pamant, la coltul casei iese si se continua cu teava metalica.

este cam 150-200 lei / metrul prin pamant, inclusiv sapatura

Edited by andrei_221, 14 December 2022 - 07:47.


#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 16.03.2007
si eu am facut subteran ca ma zgaria pe ochi sa vad teava de gaz pe fatada casei. acum vreo 4 ani era 100 lei ml fara sapatura. acum probabil e in jurul 250-300 lei.

Edited by laffin, 14 December 2022 - 09:14.


#7
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Sapatura si pregatirea santului (poate si pozarea tevii) se pot face in regie proprie. Adancimea sa fie sub limita de inghet (la mine 80 cm), pat de nisip de cativa cm, teava de tipul necesar continua, fara imbinari sau coturi bruste care sa o indoaie. Santul nu se acopera pana la receptie, reprezentantul distribuitorului trebuie sa vada cu ochii lui lucrarea.

LE. O idee buna e pozarea unei tevi suplimentare prin care se pot trage diverse cabluri electrice, fibra optica, date etc. Acu' 12-13 ani era voie, eu asa am fibra optica si alimentarea generala a garajului.

Edited by Don_Costica, 14 December 2022 - 09:32.


#8
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Pe langa teava PEHD se pune si un cablu  metalic (de ex cablu electric de 2.5 mm) pentru a putea identifica mai usor ulterior traseul tevii in caz de avarie.

#9
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Teoretic pare ca te apropii periculos de mult de pretul unei PDC aer apa monobloc!
Mai asteapta pareri despre Bransament+centrala gaze= pdc monobloc!

#10
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022
Sapaturile in curte le poti face in regie proprie, dar sa nu te astepti la reduceri de pret semnificative. Intr-o zi, cu sculele si forta necesara, un barbat rezolva sapatura.
Intradevar pretul e undeva in intervalul 150-200 lei/m, depinde de firma, de zona unde e lucrarea, posibil sa gasesti si mai ieftin.
In ultima vreme esti cam fortat sa o faci ingropat, si pe buna dreptate. Daca te duci prin unele zone unde s-a facut la suprafata vei intelege si de ce.

Edited by georgs, 14 December 2022 - 10:50.


#11
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Am depus in dimineata asta cererea de racordare pe portalul celor de la Delgaz, platit factura de 215 lei pentru analiza.

Ulterior am discutat cu o firma care face proiectare/executie bransamente si mi-a zis grosier, estimativ  asa:

- circa 5000 de lei - bransament de la teava de gaz ( 2 metri de limita de proprietate) pana la gard ( cutie, regulator, contor?, proiect, executie)
- in drum in functie de autorizare/avize - e posibil sa imi ceara autorizatie de la drumuri judetene care e 1100 lei
- in curte avand in vedere lungimea cica cel mai probabil trebuie teava de 1 tol sau 1 tol si un sfert pentru ca e traseu lung - si sa iau in calcul minim 100 lei/metru +500 proiectul de utilizare din interior.

deci undeva la 2500 de euro sa zic

mi-a zis ca se poate prin pamant si e mai ok ca nu necesita intretinere.
Aici ii dau dreptate - sa stai sa vopsesti teava de gaz odata la 4-5 ani, plus sustinere, plus ca se vede si urat.

Mai e chestia ca am gard pe linia respectiva , dar e gardul vecinului si e facut de un Dorel..e drept ca "pisatul boului" si nici nu are stabilitate.

De acu ramane sa vedem ce solutie imi da Delgaz Grid- estimat.

P.S. Santul sa zicem 12-14 lei /metru liniar de sapat cu buldo mic, teava PE de gaz  de 32 e undeva la 6 lei metrul

https://www.dedeman....32-mm/p/2003275

aia de 40 - e 9 lei

 theionutzradu1991, on 14 decembrie 2022 - 10:37, said:

Teoretic pare ca te apropii periculos de mult de pretul unei PDC aer apa monobloc!
Mai asteapta pareri despre Bransament+centrala gaze= pdc monobloc!


initial ma gandeam la treaba asta caci auzisem ca un bransament de gaz +50 metri te costa undeva la 40.000 lei..si m-am speriat.

Casa de 100 metri patrati utili.. am zis sa zicem maximal  20.000 euro pompa +panouri fotovoltaice de 7kw/h ( ca atat am instalat iar spor de putere nu stiu daca am de unde)

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 bogdanhbc, on 14 decembrie 2022 - 06:59, said:

E posibil sa duc aceasta țeavă prin pământ?

Multumesc


Da, un amic a cumparat si renovat o casa in zona Podului Grant din Bucuresti. Se poate. El asa a facut. Nici nu se observa unde iese la suprafata . Mi se pare ca se duce direct in subsol unde are centralele (are doua)

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Asa am facut acum aprox 2 ani, prin pamant.
Am cutia cu conntorul pe gard, de acolo s-a pus un "raizer" - nu stiu exact daca asta e denumirea corecta, dar asa ii ziceau meseriasii, si s-a bagat in pamant o teava de 32 cu linii galbene pe ea. Santul, lung de circa 8 ml , a fost sapat de mine.La intrarea in casa s-a mai pus un "raizer", apoi electrovalva,robinetul acela de inchiderea gazelor , legat la senzorul din interior si regulatorul de gaz.
A costat 1500 lei, lucrarea asta cu materialele prezentate incluse.

Am avut proiect avizat, separat de cele prezentate.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ilfov in 2021 cu baietii de la premierenergy.
am zis ca vreau subteran, au zis ok, a costat cateva sute lei in plus fata de aerian. teava si montat teava.
mi-au zis ca ei nu fac sapaturi, daca fac eu santul, ei pun teava.

Edited by arg, 14 December 2022 - 14:16.


#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 bogdanhbc, on 14 decembrie 2022 - 12:57, said:

Am depus in dimineata asta cererea de racordare pe portalul celor de la Delgaz, platit factura de 215 lei pentru analiza.
............
Stai chill...
Am depus cererea de racordare la Distrigaz Sud Retele in ianuarie. In februare mi-au aprobat-o. Pana in iunie ne-am contrazis pe proiect (vroiau sa-mi bage teava de gaz printr-un iaz). Da, nu au poze din satelit... Google nu exista. Prin iulie am semnat contractul de racordare. Din septembrie, o data la 2 luni primesc cate un mail identic prin care sunt informat ca ordinul de incepere a lucrarilor a fost dat, autorizatia de contructie obtinuta si daca primaria nu va mai cere un aviz de spargere, lucrarile vor incepe indata.
Sa ne intelegem: totul a fost gratis.
Cf contractului, valoarea lucarilor de prelungire a tevii pe strada pana la mine in poarta (327 m) este de 60497,11 lei (platita de ei cf. legii), la care se adauga costurile mele de pana in 200 lei traseul din magistrala pana la contor, plus de la contor pana la consumatori.
De convenit, imi convine ca nu stau acolo. E o casa de vacanta, dar toti vecinii depind de mine, eu fiind singurul caruia i s-a aprobat. Am eu gaze imediat se vor racorda si ei.... Dar ideea este ca cf. contractului am o anumita perioada de timp si trebuie sa incep sa consum gaz, nu o pot lalai. Asa ca daca vor fi racordat in primavara e perfect. Am timp de tras tevile de cumparat centrala, calorifere etc.
Teava, eu nu pot ingropa ca ma omoara sotia. Inseamna sa-i scot bulbii de la minim 30 de crini, sa scot trandafiri, bujori etc. Si nici nu am de gand sa sap 80 cm cat spune un coleg... Asa ca la 2 m inaltime e perfect. Poate ma aliniez zonei si sa-mi pun rufele la uscat pe ea! Posted Image

Edited by adip1962, 14 December 2022 - 14:55.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
poti plati sa-ti vina cu foraj orizontal.

#17
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 adip1962, on 14 decembrie 2022 - 14:55, said:


Teava, eu nu pot ingropa ca ma omoara sotia. Inseamna sa-i scot bulbii de la minim 30 de crini, sa scot trandafiri, bujori etc.
Iti imprumut un catelus, te ajuta el. Abia asteapta... :P

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

View Postadip1962, on 14 decembrie 2022 - 14:55, said:

Cf contractului, valoarea lucarilor de prelungire a tevii pe strada pana la mine in poarta (327 m) este de 60497,11 lei (platita de ei cf. legii),

ești sigur că această sumă nu-ți va fi cerută în următorii 5 ani?

la care se adauga costurile mele de pana in 200 lei traseul din magistrala pana la contor, plus de la contor pana la consumatori.

aici n-ai fost clar: 200 lei pe metru sau cum?



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate