Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cum se procedeaza daca jandarmii mi-au facut constatare ca au gasit asupra mea un spray cu piper la un meci de fotbal ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Redonn

Redonn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2022
Buna ziua, as avea nevoie de ajutorul vostru. Acum 2 zile am fost la un meci de fotbal pe stadionul de fotbal din Cluj Napoca. Eu nu sunt din Cluj, sunt din alt judet, dintr-o localitate rurala, am 18 de ani, dar e prima data cand am fost la un meci pe un stadion, si inainte de intrare in stadion, eu nu am stiut ca mi se verifica lucrurile ce le am asupra mea.

Cand am intrat, am fost intrebat ce lucruri am asupra mea de jandarmi, si le-am zis ca doar telefonul, portofelul si un spray tip NATO, capsaicina. Mie nu mi-a trecut prin cap absolut deloc ca ar fi fost o idee proasta sa am asa ceva asupra mea, deoarece in localitatea de unde sunt, il port zilnic cu mine din cauza multor caini ciobanesti lasati liber pe strada, in copilarie era sa fiu mancat de viu de o ceata de caini, si de atunci am o oarecare trauma asupra lor, de aia port cu mine spray-ul cu piper, pentru a avea o oarecare metoda de aparare impotriva cainilor, care nu implica si lovirea lor, dar care imi permite sa ne indepartam unul fata de celalalt. Eu tin spray-ul la mine, pana ajung in masina, si il las acolo, dar de data asta cand am fost la meci, am mers cu masina unui prieten, el lasand-uma intr-o parcare in Cluj, nu m-am mai gandit sa-mi las spray-ul in masina.

Ei bine, cand m-au intrebat jandarmii ce am in posesia mea, le-am zis daca am voie cu spray-ul, deoarece chiar eram curios, era o intrebare proasta, data de un prost, dar chiar eram curios, si dupa au inceput sa ma inlature intr-un loc mai restrans, sa ma perchezitioneze bine, si dupa au facut o constatare ca au gasit asupra mea spray-ul cu piper, in constatarea respectiva am dat motivul de ce il am la mine ( aparare impotriva cainiilor), Jandarmii mi-au facut poza la buletin, si la spray, pe care l-au confiscat. Ei mi-au spus ca o sa ma sune politia din Cluj-Napoca pentru a merge si a da o declaratie sau ceva de genu, nu stiu sigur ca eram oarecum stresat de situatie pentru ca e prima data cand mi se intampla asa ceva.

Eu sunt din alta localitate, din alt judet, si inca nu am primit un telefon din partea politiei Cluj - Napoca(miercuri seara s-a facut constatarea). Nu stiu ce o sa se intampla, dar oare m-ati putea ajuta va rog cu o clarificare cu ce urmeaza sa patesc? Sunt oarecum stresat pe tema asta de miercuri, fiinda chiar nu vreau sa mi se faca dosar penal dintr-o prostie ca asta, deci a-ti putea sa ma lamuriti va rog cu ce o sa se intampla, sau cu ce as putea face? Inca odata, va multumesc anticipat.

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Ai vrut sa scapi de caini, si ai venit la meci de fotbal.

Asa-i ca parca-s mai de treaba cainii? :)

#3
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
Stai cuminte, nu patesti nimic.

#4
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.11.2012

View PostRedonn, on 09 decembrie 2022 - 23:22, said:


In cel mai rau caz iei o amenda pentru port ilegal de spray cu piper in locuri publice

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Infracţiuni contra ordinii şi liniştii publice - Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase -
Art. 372
(1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări culturalsportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:

c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,268
  • Înscris: 06.07.2007
Problema e ca el a fost prins inainte de meci.

Edited by dan1980_25, 10 December 2022 - 10:03.


#7
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,690
  • Înscris: 13.10.2003
Nu a fost prins, l-a declarat si a expus si motivul.
Daca nu-l declara era o problema.
Nu stiu daca apare in procesul verbal faptul ca la declarat...
Oricum, nu cred ca-si vor pierde timpul ptr. un fleac organele.

Edited by radumiki, 10 December 2022 - 10:11.


#8
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021
Nu mai sustineti ca "nu va pati nimic"! Va pati!
Va fi chemat la Ploitie fiindca echipajul de jandarmi deja a demarat procedura. Initiatorului i se va intocmi proces verbal iar in continuare se va face dosar penal in care se va stabili vinovatia.Restul este procedura Politiei.
Initiator, este chestiune de zile pana "te va salta"! De fapt te vei prezenta singur daca vei primi instiintare!

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostSef-chenko, on 10 decembrie 2022 - 09:51, said:

Infracţiuni contra ordinii şi liniştii publice - Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase -
Art. 372
(1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări culturalsportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:

c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
Corect, mi se pare ca omul a luat sprayul sa se razboiasca la stadion cu adversarii. Tinerii astia par a fi oameni normali dar pe stadioane turbeaza cu totii, batai, sprayuri, petarde, scaune rupte si alte distrugeri la iesirea de pe stadioane.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,133
  • Înscris: 04.02.2011
La urma urmei este necesar un avocat bun deoarece deși ai fost depistat cu spray-ul, nu ai intrat cu el pe stadion și l-ai declarat, așadar nu ai încălcat direct legea. Tu cu avocatul trebuie să dovedești că nu ai dorit să încalci legea.

View Postradumiki, on 10 decembrie 2022 - 10:08, said:

Nu a fost prins, l-a declarat si a expus si motivul.
Daca nu-l declara era o problema.
Nu stiu daca apare in procesul verbal faptul ca la declarat...
Oricum, nu cred ca-si vor pierde timpul ptr. un fleac organele.

De aici și nevoia pentru un avocat.

#11
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Jandarmii l-au intrebat ce are in posesie, declaratia lui cu privire la spray este fortata, nu este intentionata. Nu este ca si cum s-a dus el l-a jandarm si l-a intrebat daca are voie cu sprayul. Era clar ca erau sanse mari sa urmeze o perchezitie. Daca avea droguri asupra lui si se ducea sa intrebe in politist: am voie cu ele? Raspunsul este usor de intuit: nu ai voie, dar daca ai declarat ca le ai, este in regula.

#12
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Nu mai speriati omul degeaba!

Prietene, povestea ta e buna. Zici ce ai scris si aici.
Neaparat sa mentionezi ca l-ai declarat, nu te-ai impotrivit, ca locuiesti la tara si sunt probleme cu cainii, ca e prima data cand mergi pe stadion ( ca nu stiai ca nu ai voie cu asa ceva), fix ce ai scris aici.
Sigur o sa te cheme, o sa-ti dea maxim o amenda si aia e.
Daca au pretentii mai mari, poti contesta in justitie, desi eu zic ca mai degraba platesti amenda daca nu e mare. Era complicat daca atacai pe cineva cu ala, ceea ce e clar ca nu e cazul.

Deocamdata nu ai nevoie de avocat, ala doar te-ar manca de bani.

Aah, si btw, nu mai purta asa ceva in viata ta la tine!

Edited by dhaneey, 10 December 2022 - 10:55.


#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,133
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdhaneey, on 10 decembrie 2022 - 10:53, said:



Aah, si btw, nu mai purta asa ceva in viata ta la tine!

Ăla trebuie purtat dacă ai câini. Numa nu la evenimente de genul.

BTW, cam așa e treaba cu cuțitele, ele sunt teoretic interzise dacă au lamă de 10 CM sau mai mare. Însă în practică nu te întreabă nimeni de ele decât in situații excepționale.

#14
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View Postrouterboard71, on 10 decembrie 2022 - 10:12, said:

Nu mai sustineti ca "nu va pati nimic"! Va pati!
Va fi chemat la Ploitie fiindca echipajul de jandarmi deja a demarat procedura. Initiatorului i se va intocmi proces verbal iar in continuare se va face dosar penal in care se va stabili vinovatia.Restul este procedura Politiei.
Initiator, este chestiune de zile pana "te va salta"! De fapt te vei prezenta singur daca vei primi instiintare!
Ce-i drept tu ești as când vine vorba de legislatură. Nu-i ca și cum i-ai recomandat în trecut unui user să încalce legea și să își folsească router-ul pe frecvențe interzise în UE.

Și învață să scrii corect înainte să te apuci să dai verdicte.

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postdan1980_25, on 10 decembrie 2022 - 10:02, said:

Problema e ca el a fost prins inainte de meci.
A declara cu a fi prins sunt doua chestii total diferite...

#16
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View PostRedonn, on 09 decembrie 2022 - 23:22, said:

Buna ziua, as avea nevoie de ajutorul vostru. Acum 2 zile am fost la un meci de fotbal pe stadionul de fotbal din Cluj Napoca. Eu nu sunt din Cluj, sunt din alt judet, dintr-o localitate rurala, am 18 de ani, dar e prima data cand am fost la un meci pe un stadion, si inainte de intrare in stadion, eu nu am stiut ca mi se verifica lucrurile ce le am asupra mea.

Cand am intrat, am fost intrebat ce lucruri am asupra mea de jandarmi, si le-am zis ca doar telefonul, portofelul si un spray tip NATO, capsaicina. Mie nu mi-a trecut prin cap absolut deloc ca ar fi fost o idee proasta sa am asa ceva asupra mea, deoarece in localitatea de unde sunt, il port zilnic cu mine din cauza multor caini ciobanesti lasati liber pe strada, in copilarie era sa fiu mancat de viu de o ceata de caini, si de atunci am o oarecare trauma asupra lor, de aia port cu mine spray-ul cu piper, pentru a avea o oarecare metoda de aparare impotriva cainilor, care nu implica si lovirea lor, dar care imi permite sa ne indepartam unul fata de celalalt. Eu tin spray-ul la mine, pana ajung in masina, si il las acolo, dar de data asta cand am fost la meci, am mers cu masina unui prieten, el lasand-uma intr-o parcare in Cluj, nu m-am mai gandit sa-mi las spray-ul in masina.

Ei bine, cand m-au intrebat jandarmii ce am in posesia mea, le-am zis daca am voie cu spray-ul, deoarece chiar eram curios, era o intrebare proasta, data de un prost, dar chiar eram curios, si dupa au inceput sa ma inlature intr-un loc mai restrans, sa ma perchezitioneze bine, si dupa au facut o constatare ca au gasit asupra mea spray-ul cu piper, in constatarea respectiva am dat motivul de ce il am la mine ( aparare impotriva cainiilor), Jandarmii mi-au facut poza la buletin, si la spray, pe care l-au confiscat. Ei mi-au spus ca o sa ma sune politia din Cluj-Napoca pentru a merge si a da o declaratie sau ceva de genu, nu stiu sigur ca eram oarecum stresat de situatie pentru ca e prima data cand mi se intampla asa ceva.

Eu sunt din alta localitate, din alt judet, si inca nu am primit un telefon din partea politiei Cluj - Napoca(miercuri seara s-a facut constatarea). Nu stiu ce o sa se intampla, dar oare m-ati putea ajuta va rog cu o clarificare cu ce urmeaza sa patesc? Sunt oarecum stresat pe tema asta de miercuri, fiinda chiar nu vreau sa mi se faca dosar penal dintr-o prostie ca asta, deci a-ti putea sa ma lamuriti va rog cu ce o sa se intampla, sau cu ce as putea face? Inca odata, va multumesc anticipat.
Suporti consecintele date de catre rigorile legii si taci.

#17
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

View Postdhaneey, on 10 decembrie 2022 - 10:53, said:

Nu mai speriati omul degeaba!


Deocamdata nu ai nevoie de avocat, ala doar te-ar manca de bani.



bv colegu! in sfarsit cineva care spune lucrurilor pe bune. ar trebui desfintati toti avocati procurorii si judecatorii si aici pe forum sa se stabileasca toate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate