Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Firme cuptoare si plite

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Ce firme de cuptoare si plite recomandati? Eu am un cuptor si o plita Franke dar ma gandesc sa le schimb si as vrea sa aflu ce alti producatori merita luati in calcul.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Intrebare corecta ar fi fost "ce tip de cuptoare si plite sau eventual ce modele recomandati"

FIRMELE sau mai exact BRANDURILE nu mai reprezinta nimic in ziua de azi.
Chinezii pot lipi orice sticker cu ce nume de firma doresti.

Edited by keta, 09 December 2022 - 14:18.


#3
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 keta, on 09 decembrie 2022 - 14:18, said:

Intrebare corecta ar fi fost "ce tip de cuptoare si plite sau eventual ce modele recomandati"

FIRMELE sau mai exact BRANDURILE nu mai reprezinta nimic in ziua de azi.
Chinezii pot lipi orice sticker cu ce nume de firma doresti.

   Am vrut sa intreb si asta, dar ma gandeam ca se vor face observatii si din punctul asta de vedere. In prezent am plita pe gaz si cuptorul electric. Am vazut ca multi lauda plitele pe inductie, nu doar pentru ca se spala mai usor. Incerc sa vad si care ar fi mai profitabila: una pe curent sau una pe gaze.

#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
+1 sticla. dincolo de pret/profitabilitate faptul ca se curata usor e super pt orice gospodina.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Toate sunt OK da-le-n spanac
Mai prietenoase cu buzunarul sunt ofertele de pachete - cuptor + plita + hota
Portofelul tau va fi fericit iar "sculele" au durata de viata enervant de similara

Cat despre "razboiul" plita electrica vs plita gaz - ia una mixta Posted Image

Case closed

#6
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
In GR cam toate plitele si cuptoarele sunt pe rezistente electrice si noi importam gaz metan de la ei ( dam si la MD).
PS pe inductie iti trebuie oale si tigai (cu baza cel putin!) feromagnetice Posted Image

Edited by mihaiC1, 09 December 2022 - 14:53.


#7
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Daca-ti permite bransamentul electric, una pe inductie ar fi ideala. Sub ar fi vitroceramica, apoi gaz.
Singurul factor decisiv este bransamentul electric.
Restul depinde de preferinte in design atat

#8
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 mihaiC1, on 09 decembrie 2022 - 14:47, said:

In GR cam toate plitele si cuptoarele sunt pe rezistente electrice si noi importam gaz metan de la ei ( dam si la MD).
PS pe inductie iti trebuie oale si tigai (cu baza cel putin!) feromagnetice Posted Image

   Am auzit si treaba asta, ca iti trebuie oale si tigai mai speciale

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Zi si bugetul.
Sunt si firme profesionale (de ex Miele) si firme mai de buget (Beko).

#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006

 mrsme21, on 09 decembrie 2022 - 15:01, said:

   Am auzit si treaba asta, ca iti trebuie oale si tigai mai speciale
Nu sunt chiar atat de speciale. De cativa ani aproape toate sunt intercompatibile.

#11
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008
Depinde foarte tare de bugetul tau si de tipul de alimentare.
Eu personal am optat in 2020 pentru Bosch. Plita pe inductie, cuptor electric. M-a costat vreo 5000 lei pachetul. Ma declar super multumit, nu am avut probleme, nu nimic. Intr-adevar ai nevoie de vase speciale, dar nu e o investitie foarte mare.

Singurul aspect pe care l-as mentiona: am comandat de la o firma din Cluj-Napoca, nu de la emag/altex/etc. Motivul? In acel moment toti aduceau plitele si cuptoarele bosch de la fabrica din Turcia. Firma din Cluj mi le-a importat de la fabrica din Germania. Daca s-a schimbat ceva intre timp, nu stiu sa iti zic.

#12
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
@initiator: in primul rand, exista topic-uri dedicate, ar fi util sa cititi cate ceva de acolo, veti regasi multe idei.
Imi permit sa va furnizez cateva sfaturi, bazate strict pe experienta personala (care include utilizarea tuturor tehnologiilor de incalzire):
- ca in orice alt domeniu, ieftin si bun nu exista; prima bifurcatie in arborele decizional ar trebui sa fie aceasta: produse de calitate inalta vs. incadrare in buget
- pentru a descoperi toate valentele unei plite cu inductie, respectiv cuptor electric (combinatia pe care o recomand calduros), e nevoie si de vase de buna calitate (degeaba investiti intr-un cuptor performant, daca puneti inauntru o oala banala)
- in ceea ce priveste plitele cu inductie: nu numai ca se curata foarte usor (un mare avantaj), dar incalzesc rapid si pot fi alese strict in functie de nevoi (eu utilizez cu mare succes o plita Domino de la AEG, cu doar 2 "zone" - realmente nu am nevoie de mai mult - economia de spatiu fiind semnificativa)
- cuptoarele electrice din gamele superioare sunt imbatabile: odata ce ati descoperit pe deplin o asemenea tehnologie, e greu de crezut ca v-ati mai putea indrepta spre gaz (un cuptor cu gaz nu va coace niciodata uniform); eu utilizez un produs Siemens (cumparat inainte ca Bosch sa achizitioneze intregul pachet de actiuni din joint-venture) si recomand orice produs al grupului Bosch (seria 8, la cuptoare e diferenta mare, la MSV e suficienta seria 6)
- plitele vitroceramice sunt complet depasite, nu are rost sa le mai luati in calcul
- "pachetele" sunt strict generice; luati in considerare necesitatile dvs., nu ce va "impacheteaza" comerciantul; hota trebuie de asemenea tratata distinct (va recomand produsele Falmec).

Indiferent ce veti alege, va doresc succes!

Edited by sdrc, 09 December 2022 - 15:36.


#13
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Decat Franke, Miele, Bosch made china mai bine Beko made Turcia si/sau Artic impachetate la Gaiesti Posted Image
Recomand carcasele din inox si cat mai putina sticla.

Edited by mihaiC1, 09 December 2022 - 15:48.


#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 Hazideon, on 09 decembrie 2022 - 15:30, said:

Firma din Cluj mi le-a importat de la fabrica din Germania. Daca s-a schimbat ceva intre timp, nu stiu sa iti zic.
Highly doubt it, poate ai luat modele mai scumpe care sunt facute in DE.
OnTopic:
As zice sa ai macar doua optiuni de facut mancare in casa, daca gatesti si respectivele device-uri nu au doar rol de a umple gaurile din mobila.
Asa ca plita pe gaz si cuptorul electric. La plita ideal ar fi sa ai si un ochi pe care se poate pune un wok, pentru flexibilitate, si gratarele de fonta ca sa reziste in timp.
Cuptorul electric cauta-l cu curatare pirolitica, e priceless daca iti place sa iti tii cuptorul curat fara prea multa bataie de cap, si in rest, sky is the limit.

Ca brand-uri, la plita ia ce iti place, arctic face niste modele foarte competente pana in 1000 RON. La cuptor, Bosch si Electrolux folosesc de foarte multi ani si nu au facut probleme.

#15
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 mrsme21, on 09 decembrie 2022 - 14:13, said:

Ce firme de cuptoare si plite recomandati? Eu am un cuptor si o plita Franke dar ma gandesc sa le schimb si as vrea sa aflu ce alti producatori merita luati in calcul.
Contează caracteristicile tehnice, nu brandul.
Apoi funcție de preț, garanție, faci selecția finală.
O diferențiere, de exemplu, o dă numărul de foi de sticla din ușă. Un model ieftin are două, unul scump mai multe.

La unele modele se pot scoate și spăla în msv, la altele nu.
Exemple sunt o grămadă.

#16
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016
@mrsme21 Electrux cuptor, plita, AEG cuptor, Bosch cuptor, plita. La plite merg si alti producatori.

 mrsme21, on 09 decembrie 2022 - 14:22, said:

Incerc sa vad si care ar fi mai profitabila: una pe curent sau una pe gaze.
Daca folosesti plita rar si doar pentru incalzire, merge pe inductie. Daca se foloseste des si se gateste, merge pe gaz mai ales daca esti racordat la reteaua comuna.

 Hazideon, on 09 decembrie 2022 - 15:30, said:

am comandat de la o firma din Cluj-Napoca, Firma din Cluj mi le-a importat de la fabrica din Germania.
Ce firma ? Cu garantia cum s-a procedat ?

 danX, on 10 decembrie 2022 - 00:13, said:

Cuptorul electric cauta-l cu curatare pirolitica, e priceless daca iti place sa iti tii cuptorul curat fara prea multa bataie de cap
Am inteles ca e eficace, dar dureaza mult si consuma mult curent.

 sdrc, on 09 decembrie 2022 - 15:31, said:

degeaba investiti intr-un cuptor performant, daca puneti inauntru o oala banala
Adica ? Pana acum de asa ceva n-am auzit. Stiam ca e valabil pentru plitele pe inductie, dar la cuptoare electrice care e explicatia ?

#17
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

 danX, on 10 decembrie 2022 - 00:13, said:

Highly doubt it, poate ai luat modele mai scumpe care sunt facute in DE.
Garantez ca erau modelele si la emag/altex in acea perioada. :)

 MMike, on 10 decembrie 2022 - 15:01, said:

Ce firma ? Cu garantia cum s-a procedat ?
Gavasrom se numesc. Garantia era oferita de catre ei daca nu ma insel, dar nu am avut nici un fel de problema nici legat de produse, nici de transport.
Prinsesem doar perioada cu starea de urgenta din 2020, si am asteptat vreo 2-3 luni pana sa vina transportul din Germania, dar in rest a fost o experienta de nota 10 cu ei.

#18
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Eu am Beko made in Thailand si impachetat la Gaiestii Posted Image (Beko e firma TR pt. cine nu stie )
PS si astia dau garantie 4-7 ani la produse mult mai supuse uzuri fata de un amarat de aragaz care nu se strica nici dupa 22 ani ( propriu si cu inox ) Gatim zilnic pe plita cu gaz, am de vro'4 ani si cuptor electric (mai mic) cu convectie, tie drag sa faci mancare in el, se icalzeste si se prepara mult mai repede, mancarea e mai patrunsa si rumenirea uniforma murdaria din interior e din vina utilizatorului , tare asi vrea sa vad un cuptor folosit la 2-4 zile .. ca nou Posted Image

Edited by mihaiC1, 10 December 2022 - 18:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate