Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

[ANCOM] Toti operatorii de telefonie mobila indeplinesc obligatia de acoperire cu semnal a 98% din populatia Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Dar totusi nesiliți de nimeni, operatorii și-au luat aceste obligații. Ce relevanță au pentru clienti plangerile astea care tin de bucataria interna, mai ales ca toti la sfârșitul anului raportează mereu venituri record?

Asta ca sa nu mai zic despre uptime. Baga de curiozitate o cautare, ce s-a întâmplat în Franța cand orange a fost cazut la nivel national sa vezi ce deranj mare a fost. De acolo s-a cam tras si arestarea ceo-ului, care fie vorba intre noi, era ceo de multinationala si nu vreun amarat de Dinu Patriciu.

La noi a picat oro in 3 veri la rand, au dat niste net bonus si un sms si s-a terminat povestea...

Edited by NikoroB, 08 December 2022 - 09:55.


#56
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Obligatia se refera doar la acoperire exterioara.

#57
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Plus acces la 112, uptime si alte detalii...

#58
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcsoka2002ro, on 08 decembrie 2022 - 00:14, said:

Pai atunci trecem innapoi la telefoane fixe cu rotita numerica,ce rost mai mare ?


Nu, ți s-a explicat de n ori că există VoWifi tocmai ca să nu te întorci la telefonul fix. Dar unii sunt blocați pe baatman. Eu la Timișoara nu am semnal pe Orange indoor nici în casă, nici la garaj, nici în casa nouă unde am barieră de vapori care ecranează. Am pus wifi în toată casa și e ok.

Dar la vecinul e mai rău pe Orange, el nu are semnal în curte. Stăm la 2 km de centru. Deci la mine Orange și-a respectat obligația, la vecinul nu.

#59
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
De pe vowifi nu poti apela 112!

#60
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
Nici prin aplicatia Apel 112?

#61
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
N-am incercat, dar pot zice sigur ca nu merge nici de pe vowifi si nici de pe volte.

#62
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011
Păi aplicația nu ar trebui să aibă treabă cu asta, mă gândesc că traficul se face prin serviciul de date. Altfel nu avea rost aplicația :huh:

#63
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
De pe site-ul STS: "Aplicația Apel 112 vă este utilă dacă sunați la numărul de urgență 112 prin intermediul acesteia: vorbiți cu operatorul STS din cadrul Serviciului de urgență 112, iar poziția geografică este transmisă automat către Sistemul 112. Dacă nu aveți internet când sunați la 112, îi puteți spune operatorului coordonatele geografice afișate de aplicație, iar el va transmite poziția comunicată agențiilor specializate de intervenție."

De aici eu inteleg ca apelul se efectueaza prin reteaua mobila, in mod normal, doar localizarea e trimisa pe net.

#64
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011
Oricum e o tâmpenie asta să nu se poată face apelul prin Wifi, nu ar avea nici un sens. Dar na, la Orange nu se poate suna la numere scurte prin 4G/Wifi deci orice ciudățenie e posibilă la noi în țară.

#65
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

View PostNikoroB, on 08 decembrie 2022 - 09:54, said:

Dar totusi nesiliți de nimeni, operatorii și-au luat aceste obligații.

Ce obligatii si-au luat operatorii? Ceva un negru pe alb scris, un link.
Scopul oricarei companiei e sa aduca profit (cat mai mare) actionarilor sai, respectand legea din tara in care opereaza. Daca plang si pleaca 50 de clienti dintr-un sat e posibil sa sa mai aduca una, daca considera viabil economic, daca nu, mergeti la urmatorul operator. Mai ales ca acum operatorii si-au atins procentul de populatie acoperita cu semnal, conform ANCOM..

Edited by vestale, 08 December 2022 - 15:07.


#66
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 28.02.2010
Dupa Digi, si Telekom renunța la 3G din 2023.

https://www.hdsateli...mbarea.html?m=1

#67
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View Postvestale, on 08 decembrie 2022 - 15:05, said:


Ce obligatii si-au luat operatorii? Ceva un negru pe alb scris, un link.
Scopul oricarei companiei e sa aduca profit (cat mai mare) actionarilor sai, respectand legea din tara in care opereaza. Daca plang si pleaca 50 de clienti dintr-un sat e posibil sa sa mai aduca una, daca considera viabil economic, daca nu, mergeti la urmatorul operator. Mai ales ca acum operatorii si-au atins procentul de populatie acoperita cu semnal, conform ANCOM..
Tu vad ca esti fixat pe ideea de "scris negru pe alb". Deci nu, contractul semnat nu am cum să ți-l arăt fiindca nu am acces la asa ceva, insa daca esti curios poti cauta singurel caietul de sarcini.

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvestale, on 07 decembrie 2022 - 18:20, said:

Aici sunt trecute detalii cum le-au masurat.
Poate la urmatorul telefon cautati sa vedeti si ce sensibilitate are pe partea de telefonie, nu doar procesorul, refreshul si diagonala la ecran sau numarul de megapixeli de la camera, daca vreti sa il folositi in zone dificile.
Zona aia e efectiv o gaura neagra, nu exista semnal de la niciun operator din cauza reliefului, si totusi la ei apare ca ar fi "putin", "la limita". Interesant...

#69
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Telefoanele 2G only mai vechi  "cu butoane" au receptia mai puternica decat smartphone-urile. Nu mai zic de cele antice gen 3310 sau GA628 din era lui djl Posted Image

#70
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011
Bine zic "mai vechi" deoarece astea noi sunt mai praf ca un smartphone.

#71
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 09.08.2009
Se pare ca eu fac parte din cei 2% care nu au semnal bun de la nici un operator mobil! Cu toate ca pe hartile lor sunt de un albastru, portocaliu, rosu, mov intens!
Semnalul la mine in casa: Posted Image

#72
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,929
  • Înscris: 28.09.2017
În Suceava chiar sunt probleme, am specificat personal pe topicul dedicat acoperirii!

https://forum.softpe...4#entry29581348

Edited by A-ONE, 10 December 2022 - 23:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate