Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Achiziție DVD writer extern , vă rog o lămurire

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt cele mai proaste din cele de marca.
Nu prea sunt fiabile in timp.

In niciun caz nu lua chinezarii no-name.

ASUS sau Lite-On sunt in general ok. ( Lite-On nu prea s-a auzit prea mult la noi dar sunt unitati foarte bune - practic e un joint JVC-HP. Au produs inclusiv ptr Plextor )

Acum ar mai fi o solutie dar eu zic ca nu merita prea mult - sa iei un Blu-Ray extern, nu un DVD. Practic astea sunt mai bune calitativ, fiind mai scumpe, producatorii n-au facut atata rabat la calitate cala DVD-urile devenite deja depasite.

#20
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View Posteiffel, on 03 decembrie 2022 - 12:38, said:

Sunt cele mai proaste din cele de marca.
Nu prea sunt fiabile in timp.

In niciun caz nu lua chinezarii no-name.

ASUS sau Lite-On sunt in general ok. ( Lite-On nu prea s-a auzit prea mult la noi dar sunt unitati foarte bune - practic e un joint JVC-HP. Au produs inclusiv ptr Plextor )

Acum ar mai fi o solutie dar eu zic ca nu merita prea mult - sa iei un Blu-Ray extern, nu un DVD. Practic astea sunt mai bune calitativ, fiind mai scumpe, producatorii n-au facut atata rabat la calitate cala DVD-urile devenite deja depasite.

Am vazut un model care mi s a părut ok. Te rog să mi spui ce parere ai , mermită să l cumpăr ? Pun linkul

https://www.emag.ro/...ication-section

#21
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Nu inseamna acum ca daca Verbatim-ul face discuri bune ,trebuie neaparat sa fie buni si pe unitati optice de scriere/rescriere,dar da ,e de luat in considerare fata de Asus sau LG
Pacat de timpurile care au apus si de Teac ca nu mai produce asa ceva.Aia erau cei mai buni la acest capitol,erau tatal lor.Astia 3 au fost legendele:Yamaha,Plextor,Teac...astia erau cei 3 titani de necontestat

As lua in calcul si acest Samsung.De obicei aceasta firma e serioasa,nu prea face prostii

https://www.emag.ro/...s/pd/ETFZKBBBM/

#22
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Pentru a citi discuri pentru școală e bun orice cititor de discuri, nou să fie. Sunt șanse mari să conțină unitate internă produsa de LG (Hitachi-LG Data Storage (HLDS, HL-DT-ST or H-L Data Storage), indiferent de ce marca e inscripționată pe carcasa exterioară.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Verbatim e no-name ptr writere - baga in ele ce gasesc - poate fi LG, Lite=On sau chinezarie - la acelasi model.

Am recomandat niste marci, dar vad ca te feresti.de ele.

S-a zis ma isus de Samsung - e ok. Nu l-am mai mentionat ca nu am mai vazut pe piata de ceva timp.

#24
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View PostEL-Presidente, on 03 decembrie 2022 - 14:06, said:

Nu inseamna acum ca daca Verbatim-ul face discuri bune ,trebuie neaparat sa fie buni si pe unitati optice de scriere/rescriere,dar da ,e de luat in considerare fata de Asus sau LG
Pacat de timpurile care au apus si de Teac ca nu mai produce asa ceva.Aia erau cei mai buni la acest capitol,erau tatal lor.Astia 3 au fost legendele:Yamaha,Plextor,Teac...astia erau cei 3 titani de necontestat

As lua in calcul si acest Samsung.De obicei aceasta firma e serioasa,nu prea face prostii

https://www.emag.ro/...s/pd/ETFZKBBBM/

Din păcate , e indisponibil acest Samsung , că l cumpăram

#25
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
https://www.pcgarage...-silver-retail/

LG au făcut ceva writere la vremea lor. Ar trebui sa fie ok.

#26
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Am impresia ca doar GERYS s-a apropiat de problema omului.
Restul.... cam departe de subiect.

OK, revenind: NU ai nevoie de DVD WRITER, nu te intereseaza buffer, viteza, USB 2/3/10..... si alte alea.
Si asta pentru ca tu ai nevoie sa CITESTI discuri, nu sa le scrii.
Deci 90% din chestiile discutate mai sus devin irelevante.
Da, toate unitatile din comert sint WRITERE, dar nu te intereseaza brand si caracteristici tehnice.
Eu iti recomand sa-l iei pe cel mai ieftin sau pe cel cu garantia standard cea mai mare (daca gasesti mai mult de 2 ani). Sau garantie extra IEFTINA.
Atit. Pentru ca va fi folosit de 2-3 ori si dupa aia uitat.
Hai sa vedem: pina acum cite discuri DVD ai deja in mînă ??? Si cum le-ai citit ???

Edited by nixrohnson, 04 December 2022 - 16:31.


#27
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Din considerente de buget da îl poate lua pe cel mai ieftin. Găsește și pe OLX SH la 50 lei dacă vrea.

#28
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
In nici un caz SH.
De ce am zis cu garantie cit mai mare ???

#29
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Am avut LG writer vreo 6 ani folosit destul de intens pe vremea când se folosea așa ceva că nu avea toată lumea net. 0 probleme. Am dat pc-ul cu tot cu el. Se poate cumpăra și SH fără probleme la cât o să îl folosești.

Dacă vrei garanție ai extra garanție la eMag.

Uite unul ieftin:

https://www.emag.ro/..._medium=android

Edited by yuukan, 05 December 2022 - 12:12.


#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
AI fost o exceptie. Am avut vreo 3 writere LG si un Player. 2 writere au murit dupa 2-3 luni, celelalte au murit la o luna dupa ce au iesit din garantie.

#31
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
In magazine se găsea LG cele mai ieftine 1 sau 2 milioane am dat, ASUS astea erau premium și Pioneer,rare și nu se prea găseau.

Exact așa arăta:

https://i.ebayimg.co...poLC/s-l500.jpg

Edited by yuukan, 05 December 2022 - 17:03.


#32
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 30.08.2006
La cat il vei folosi, merge si unul ieftin.
https://www.forit.ro...optice-externe/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate