Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Nu pot gasi loc de munca ca minor

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 victor29cr, on 02 decembrie 2022 - 17:27, said:

La tine se complica treaba ca nu iti pot da banii pe card ca nu ai cum sa ai card.
De la varsta de 14 ani, poate avea cont/card cu acordul parintilor.

Edited by pasilla, 02 December 2022 - 17:34.


#20
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 pasilla, on 02 decembrie 2022 - 16:43, said:


Ti se pare normal sa primesti bani pentru ca iei note bune, sau ca ajuti la curatenia casei ?
Eu nu stiu ce este normalul,dar la toti colegii mei inafara de 4 in primara,5 in generala si 2 in stadiul liceal,toti primesc bani pe asemenea lucruri.
Vorbind despre colegii de liceu,sti ce fac cu banii aia? Ii dau pe tigari,alcool,tenesi de 500 euro,haine de designer la suprapret(chiar daca miros a transpiratie si sunt prafuiti cand vin la ore) si sa nu uitam de "martea la superbet" cand se intalnesc dupa liceu si isi cheltuiesc banii acolo si garantez ca toata lumea din clasa inafara de mine cel putin a trecut pe acolo si a cheltuit macar odara in acest an scolar,cand eu nici macar nu am bani de taxiu sau "uber" si daca nu ne-ar da primaria abonamentele la autobuz gratis as fi mers pe jos 13km dus 13km intors 5 zile din saptamana,pe strazi nepavate,noroiate pe unde iese abur si poate chiar un svac de apa fierbinte din tevile expuse.
Eu am spus asta ca sa nu spuna cineva ca sa vorbesc cu parintii sa fac treburile casnice si sa imi dea si mie un leu sau doi.Fac asta de mai bine de 5 ani si sulea bani de la ei decat un 50 de lei de craciun si ziua mea,cand in trecut era 100 lei.

 Naijax, on 02 decembrie 2022 - 16:55, said:



Unde vine asta ?
O porecla a Constantei facuta de mine,congo-ul europei de est.

 dark, on 02 decembrie 2022 - 16:56, said:

Așteaptã sã crești, frace!
Am asteptat MULT prea mult si sunt cat se poate de satul ca sa nu pot obtine orice fel de capital pana cand implinesc 18 ani.SUNT SATUL.Vreau oportunitatea de a excela material nu doar academic,doar ma gandesc la ani astia trecuti cati bani as fi putut sa fac si cum conditiile mele de trai ar fi MULT mai bune.

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 odastramosilor, on 02 decembrie 2022 - 16:35, said:

pai fiind minor nu-i face nimeni carte de munca sa il angajeze legal, ii arunca si lui ceva acolo pt o munca de jos...
Are voie sa se angajeze de la 16 ani. El are 17.
Avand in vedere ce topicuri a mai deschis cred ca problema e la el.

#22
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 Friskey, on 02 decembrie 2022 - 16:33, said:

Eu nu cred ce spui tu acolo, mai ales partea asta:
Poti sa verifici si tu,doar cauta pe facebook sau olx ce locuri de munca sunt in orasul constanta.
Eu nu sunt calificat sa fac acele treburi de meserias si nici nu am perechea de cromosomi X si Y sa fiu femeie asa ca nici la celelalte nu ma incadrez.

#23
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
NU va mai BATETI JOC de el, este de admirat ca vrea sa munceasca la varsta asta, eu iti prevad tinere un viitor stralucit.

#24
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Constanta e un oras mare si destul de dezvoltat.
Tu poti sa spui orice, dar eu pe asta nu o cred nici in ruptul capului:

Quote

posturi foarte prost platite(sub salariul minim pe economie) pentru 10-12 ore zilnic 6 zile din saptamana


#25
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 Bursul, on 02 decembrie 2022 - 16:49, said:

Cel mai probabil nu stiu legislatia, ca te pot angaja si nu vor sa se complice. Totusi, daca nici vara nu poti sa lucrezi pe litoral, e aiurea.
Nu vad unde "se angajeaza" atata lume,unde scrie,unde se spune.Eu pur si simplu nu vad unde sunt aceste oferte.
Dupa mine totbacest lucru este prin relatii si conexiuni,ceva ce eu am in cantitati nule.Nici parintii nu ma pot ajuta deoarece nu stiu mai pe nimeni,plus ca nu sunt tineri.Maicamea in curand face 50 de ani,da pai taicamiu.

 Ghibos, on 02 decembrie 2022 - 16:32, said:


Un prieten avea la fel probleme cu parintii toxici, ii gaseau mereu ceva de zis de comentat, il disperasera. Pana intr-o zi la nervi cand i-a bagat mana in gat lu taica-sau si de atunci s-au potolit parintii, il lasa in pace. Nu dau sfaturi, nu indemn pe nimeni la nimic ... doar am spus un caz.
Eu la 11 ani puteam sa il dobor pe taicamiu,da pai acuma cand sunt 1/2 din greutatea lui si cu 1,2,3 cm mai mare? Eu pot sa ii bat pe amandoi extrem de usor dar prefer sa nu fac deoarece mie nu imi place sa fiu batut,ba chiar sugrumat ca bart simpson sau calcat in picioare de ei.Cel mult ce am putut sa fac e sa ii imping sa stea la distanta ca sa nu ii lovesc.Enervant e ca tot ei dupa spun ca daca indraznesc sa lovesc pe unu sau altul la 18 ani imi da un sut in cur afara si va trebui sa stau cu vagabonzii la gunoaie,plus ca tot ma ameninta ca pana cand vor murii vor cheltuii orice leu pe care il au sa ma lase cu nimica.Alocatia mea se duce spre un logan second hand,pentru parinti.

 odastramosilor, on 02 decembrie 2022 - 16:34, said:


oamenii isi fac griji, daca stau prost financiar, ce vrei sa le spuna, nespalatul nu e o solutie, dar poate si el se balaceste prea mult, stiu si eu de astia care cand intra sub dus consuma cat doua cazi cu apa...
Eu ma spal cu apa rece de la robinet,cand nu m-am spalat o luna consumul de apa a ramas la fel.
Nu stiu cum pot consuma eu multa apa cand apa respectiva ma ustura cand fac contact continuu de peste 8 secunde cu ea.

#26
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Trol, clar.

#27
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
In primul rind, bravo si felicitari ca vrei sa muncesti.
In al doilea rind, NU te apuca de droguri.
Foarte foarte misto primele 2 episoade: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f1xeJpL0tR4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Le-am postat pentru ca am vazut ca esti din Constanta (Vlad e din Mangalia) si [cred] ca ai si tu ceva probleme [similare] cu parintii.

OK, revenind la problema.
Ai multe piedici acum. Partea buna e ca o sa scapi de ele cit de curind.
Virsta este principalul impediment. De aici decurg cam toate.
Eu as vedea 2 optiuni acum sa gasesti un loc de munca:
1. prin rude / prieteni / cunostinte. Poate nu sa te angajeze ei direct, poate stiu pe cineva care angajeaza sau iti pun o vorba buna sa te angajeze exact pe tine.
2. prin ONG-uri. https://www.facebook...89026034709743/ - gasita cu google: ong adolescenti constanta
Ai acolo o lista de 33 de ONG-uri. Ia-le la rind, vezi cu ce se ocupa fiecare, gaseste datele de contact, vorbeste cu ei.

Nu prea am inteles in postarile tale daca te pricepi [BINE] la ceva anume.
La calculator stii sa instalezi windows, ai incercat la magazine / depozite si mcdonalds.
Dar ce-ti place sa faci, esti [mai] bun la ceva anume?

#28
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 victor29cr, on 02 decembrie 2022 - 17:27, said:

Nu este tocmai un sfat ideal, dar incearca si la supermarketurile mari de la tine din oras.
Imposibil aia sa nu stie legea, si daca le explici ca nu esti mofturos, vrei sa muncesti, POATE iti gasesc un loc prin depozit.

La tine se complica treaba ca nu iti pot da banii pe card ca nu ai cum sa ai card.
Poti sa cazi la o intelegere cu vreun zugrav/faiantar sa te plateasca la zi, asa nu ai mai avea griji ca-ti da teapa.

Incearca si pe la restaurante mari, le spui ca speli vase faci orice. Pana la urma o iei statistic. Daca prinzi un post din 100 de aplicari, tot e bine.
Ai citit cumva ce am postat? Am fost la multe restaurante chiar daca cel mai apropiat e la 30 minute cu autobuzul si alea cu peste 3 mese sunt la 1 ora si 20 minute distanta,la auchan-urile,cora,carrefour-ile si la 4 lidl-uri care toate sunt la minim 40 minute distanta iar marea majoritatea peste acestui interval.
Toate nu m-au angajat iar multe mi-au spus direct ca nu angajeaza minori ori sa imi dau detaliile "ca ma suna ei".
Despre depozit este poveste mai lunga:
>mi-a trimis unul(ospatar part time la nu stiu ce hotel din mamaia) mesaj pe facebook despre cei de la X firma de curierat ca angajeaza minori,ca se stie el cu "sefu" si mi-a dat numarul
>Eu am sunat ziua urmatoare,luni,la ora 9
>Nu a raspuns,am sunat din nou la 10,acelasi rezultat
>M-a sunat numarul la 8 seara iar eu i-am raspuns
>Buna seara,am auzit ca firma x are posturi de lucru libere
>Da firma x are multe posturi libere
>Si pentru minori?
>Ce varsta ai?
>Mai intai vreau sa stiu daca vorbesc cu tipul potrivit,esti tu tipul potrivit?
>Intrebi cam mult *inchide telefonul*

 gear, on 02 decembrie 2022 - 18:44, said:

Trol, clar.
Dovedeste ca sunt trol.Eu vreau un loc de munca nu sa imi irosesc timpul degeaba pe un asemenea forum

#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

 AlexNAC04, on 02 decembrie 2022 - 16:20, said:

Eu nu am card de credit sau debit ori acces la un cont bancar.
Bun, care e problema? Oricine își poate deschide un cont bancar, eu am de la 16 ani, pe vremea aia îmi încasam alocatia pe el, au trecut 20 de ani de atunci. Cu alte cuvinte, mi se pare că problema ta este de altă natură cumva..

 victor29cr, on 02 decembrie 2022 - 17:27, said:

La tine se complica treaba ca nu iti pot da banii pe card ca nu ai cum sa ai card.


De când e treaba asta? Cum de acuma 20 de ani se putea avea card de la 16 ani? Posted Image

Ca idee, propun o activitate pe cont propriu, înveți foarte multe din asta, indiferent că te apuci tu să practici o meserie la client (curățenie, mâncare, îngrijire sau chiar plimbat de câine) sau devii un agent pentru bancă sau pentru un broker de asigurări. Venitul nu va fi cine știe ce însă data viitoare când vorbești cu cineva vei putea să îți susții altfel punctul de vedere.

Mult succes!

Edited by benis, 02 December 2022 - 19:38.


#30
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,353
  • Înscris: 28.07.2008

 AlexNAC04, on 02 decembrie 2022 - 16:20, said:

eu nu primesc bani cand dau cu aspiratorul,arunc gunoiul,spal vasele,tacamurile,oalele si tigaia,sterg praful
Toate astea le faci in casa in care locuiesti si tu? si vrei bani pentru asta??

 ovidiu21, on 02 decembrie 2022 - 18:19, said:

NU va mai BATETI JOC de el, este de admirat ca vrea sa munceasca la varsta asta, eu iti prevad tinere un viitor stralucit.
Zdai seama, mai ales daca vrea bani si pentru ce face in casa in care locuieste... Da, ii prevad si eu un viitor financiar admirabil

 AlexNAC04, on 02 decembrie 2022 - 17:54, said:

,dar la toti colegii mei inafara de 4 in primara,5 in generala si 2 in stadiul liceal,toti primesc bani pe asemenea lucruri.

Nu te cred in ruptul capului, mai taie din ele ca prea e gogonata- asta iti transmite adolescentul caruia ii sunt parinte

Edited by Atreides7, 02 December 2022 - 20:19.


#31
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
La Bibi Market ai incercat?Este in Vama Veche. Acum nu este sezon, dar la varã ai post asigurat.

#32
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006

 AlexNAC04, on 02 decembrie 2022 - 19:19, said:

Ai citit cumva ce am postat? Am fost la multe restaurante....
................................
>Si pentru minori?
>Ce varsta ai?
>Mai intai vreau sa stiu daca vorbesc cu tipul potrivit,esti tu tipul potrivit?
>Intrebi cam mult *inchide telefonul*
Daca la fiecare posibil loc de munca ai pus astfel problema, nici nu e de mirare ca nu te-au angajat. Orice angajator se fereste sa aiba de a angaja pe unul care il ia la intrebari daca el e seful cel mare, ca el nu isi pierde timpul sa vorbeasca cu ,,nimeni". Cu asfel de atitudine o sa ai multe succesuri in viata. Aceiasi atitudine am vazut-o si pe celalat topic cu erasmus, ca nu o sa faci nici un test de covid daca cumva o sa fie cerut ca sa poti ajunge in Spania. Figurile astea le poti face daca cumva esti o somitate in vre-un domeniu si se bat angajatorii pe tine cu sume de 5-6 zerouri in euro sa te angajeze. Dar cand esti la un liceu tehnologic care este echivalentul scolilor profesionale de pe vremuri, iti mentii pretentiile la ceea ce stii sa faci daca stii si accepti conditiile angajatorului, daca vrei sa castigi ceva bani. Totul se rezuma la cerere si oferta.

Edited by baribalu, 02 December 2022 - 21:02.


#33
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Curier mancare?

#34
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 AlexNAC04, on 02 decembrie 2022 - 19:19, said:

..........................
>Si pentru minori?
>Ce varsta ai?
>Mai intai vreau sa stiu daca vorbesc cu tipul potrivit,esti tu tipul potrivit?
>Intrebi cam mult *inchide telefonul*


Dovedeste ca sunt trol.Eu vreau un loc de munca nu sa imi irosesc timpul degeaba pe un asemenea forum
postarile tale sint suficiente, nu trebuie alte dovezi!

 Atreides7, on 02 decembrie 2022 - 20:21, said:

Toate astea le faci in casa in care locuiesti si tu? si vrei bani pentru asta??


Zdai seama, mai ales daca vrea bani si pentru ce face in casa in care locuieste... Da, ii prevad si eu un viitor financiar admirabil

...........
...si nici nu-si bate parintii, doar ii impinge ca sa nu-i loveasca!

#35
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,353
  • Înscris: 28.07.2008

 tytysor, on 02 decembrie 2022 - 21:35, said:


postarile tale sint suficiente, nu trebuie alte dovezi!


...si nici nu-si bate parintii, doar ii impinge ca sa nu-i loveasca!
Adaug la dovezi, pe langa "esti tu persoana potrivita cu care sa vorbesc despre angajarea mea" si modestul" sa imi pierd timpul inutil pe un ASEMENEA forum"

Edited by Atreides7, 02 December 2022 - 21:45.


#36
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
E o chestie de mentalitate in Romania. Peste ocean, la varsta ta fiul meu lucra ca salvamar la o piscina sau preda cursuri de inot. Acum depinde si de ce vrei sa faci in viitor in viata... O viata ca programator are o parte de o paine buna chiar cozonac. Nici meseriasii (buni) nu o duc rau... sunt meseriasi care iau in Bucuresti in jur de 1000 lei/zi (fara impozit). Daca vrei sa inveti o meserie poate n-ar fi rau sa lucrezi o vreme chiar gratis. Practica plus studiul (pe internet/youtube, cursuri etc) o sa te duca departe. Peste ocean sunt locuri unde tinerii muncesc pe gratis ca sa castige experienta si sa aiba ce pune pe resume/cv.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate