Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Proroblema cu centre de greutate

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Lccpx2

Lccpx2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.11.2022
Buna ! Stie cineva cum se calculeaza centrul de greutate al unui triunghi si cum pot afla coordonatele unui triunghi in acele punctele (A,B,C)  .Eu stiam ca se afla dupa formule : xc =b/2,yc =h/2.( dar in unele exercitii imi da diferit ).Daca stie cinrva sa ma ajute !!! Va rog !!

Attached Files



#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006
centrul de greutate e la intersectia medianelor

#3
Saccd_1

Saccd_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.11.2022
Sti cumva de ce in fig a dat xc = 11l /3 si yc = l?

Attached Files



#4
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023
Daca am lua doar triunghiul, fara patratul din fata lui:
Triunghiul tau are laturile: 2l si 3l. Piciorul medianei va avea coordonatele x=l, y=3/2l pentru ca se afla la jumatatea ipotenuzei.
Centrul de greutate se afla pe mediana la 2/3 de varf si 1/3 de baza, deci ar avea coordonatele: x=2/3l; y = 2/3*3/2l = l
Dar triunghiul tau e piviotat mai in dreapta din cauza patratului, deci mai adaug 3l la x (lungimea laturii patratului). Y ramane la fel.
Deci x = 2/3l +3l = 11/3l si y = l

#5
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.12.2019

View PostLccpx2, on 27 noiembrie 2022 - 20:55, said:

Buna ! Stie cineva cum se calculeaza centrul de greutate al unui triunghi si cum pot afla coordonatele unui triunghi in acele punctele (A,B,C)  .Eu stiam ca se afla dupa formule : xc =b/2,yc =h/2.( dar in unele exercitii imi da diferit ).Daca stie cinrva sa ma ajute !!! Va rog !!
daca este de gimnaziu, lipsesc informatii...

#6
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Panarama aia de "problema" cu 3(...) a adunat 5 pagini in doua zile. La problema asta nu am vazut aproape nicio rezolvare/indrumare mai serioasa si completa de atata timp. Vorba lui @maccip, la probleme serioase nu se incumeta nimeni (imi fac mea culpa ca si eu intru foarte rar pe forum).
Ok, sa incepem sa intelegem si sa formulam mai intai corect enuntul.
Centrul de greutate NU "se calculeaza". De calculat, calculam operatii, masuri etc. Centrul de greutate se "determina", adica se pozitioneaza si se explica/demonstreaza pozitionarea lui, evident, altfel (adica mai complet) decat cea din definitie. Ok, de obicei intrebarile astea nu se pun asa "determinati centrul de greutate", pentru ca un raspuns evident (intersectia medianelor) ar fi prea universal. Si atunci se formuleaza "aratati ca centrul de greutate se afla...." (pe un anumit segment, intr-un anumit puct de intersectie etc.)
Daca problema spune ceva si despre coordonatele varfurilor triunghiului, atunci ne dam seama ca este de geometrie analitica.
Fiind de geometrie analitica, orice elev ar trebui sa stie formula elementara ca centrul de greutate al unui triunghi are coordonatele egale cu media aritmetica a coordonatelor celor trei varfuri ale triunghiului. Adica XG=(XA+XB+XO)/3, YG=(YA+YB+YO)/3. Notatiile sunt cele din poza.
Asadar, mai intai trebuie sa raspundem la intrebarea "care sunt coordonatele varfurilor triunghiului" si apoi se determina (aici e corect si se calculeaza) coordonatele centrului de greutate.
Coordonatele varfurilor triunghiului nu sunt neaparat fixe. Ele depind de alegerea sistemului de axe, de originea acelui sistem de axe si de pozitia triunghiului in acel sistem de axe.
Ok, sa presupunem ca acel O din figura se dorea a fi, de fapt, centrul sistemului de axe XOY.
Asadar B va fi pe axa OY, deci B va avea coordonatele (0, 3a/2) (Evident pp a pozitiv ca sa putem vb de faptul ca alea sunt lungimi de laturi).
Asadar vom ava: O(0,0); B(0, 3a/2) iar A, care va fi pe axa OX, va avea coordonatele A(-alfa, 0), unde alfa este lunigmea segmentului OA (o afli din triunghiul dreptunghic).

Si cred ca este suficient. Calculele raman pentru elev.  Spor.

Edited by The_Cult, 29 March 2023 - 16:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate