Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Alimentare camere analogice la distanta

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sorinionvt

sorinionvt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.11.2022
Salut!
Am nevoie de un sfat in urmatoarea situatie. Am un sistem de supraveghere hikvision cu 8 camere analogice plus una ip, adica 9 total, 7 dintre ele prin jurul casei pe la colturi si 2 dintre ele analogice la distanta, pe colturile gardului. Despre cele doua este vorba.
Sunt conectate prin acelasi ftp cu videobalun ambele.
Ca alimentare am 3 surse de curent la 12v, una de 10A, una de 5A, ambele in comutatie cu posibilitate de a mari voltajul pana la 15v  si o alta sursa simpla de 1A, cutiuta din acelea, ca de laptop.
Cele doua camere sunt pe acelasi ftp, una se opreste la vreo 20m si celalta continua pana pe la vreo 30. Partea video e pe cate o pereche de fire pentru fiecare iar alimentarea a ramas pe 2 perechi fie la comun fie individuale.
Singura combinatie functionala pentru ca si aceste 2 camere sa functioneze fara interferente de imagine este, sursa de 10A alimenteaza cele 7 camere din jurul casei, care merg fara probleme, iar astea doua camere alimentate individual cu cate o sursa de curent pe cate o pereche de fire separata. Orice alta combinatie produce interferente ba la una ba la alta. As dori sa scap de arsenalul de surse de curent si sa folosesc doar una. Intre timp am comandat o alta sursa de 12V 40A, banuind ca poate nu duce aia mare dar am o vaga impresie ca tot asa v-a fi.
Masurat, voltajul ajunge si pana la utima camera pana la 15v, daca e nevoie.
Am inteles ca sectiunea firului din ftp nu e destul de groasa pentru distanta dar cum naiba merge individual si la comun pe o sursa nu?
Undeva ma bate rau stiinta si as vrea sa aflu unde, m-am saturat sa ma tot urc in pod de 10 ori pe zisi pe noapte sa tot fac legaturi si combinatii, poate poate ii dau de capat.
Nu mai mentionez ca pe la o alta locatie am legat cu mana mea o camera la vreo 100 m pe ftp si nu are nici pe naiba.

Astept idei, multumesc anticipat!

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Folosirea ftp-ului cu balun e o mare prostie. Fie folositi coaxial cu fire de alimentare adiționale fie folosiți Power over Coaxial

#3
sorinionvt

sorinionvt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.11.2022
Am inteles! Avantajul ftp e ca pot duce mai multe camere pe același fir care, culmea, in multe situații merge destul de ok. Întrebarea mea e, de ce pățesc ceea ce pățesc.

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Daca te ajuta, eu am rezolvat-o cu video balunuri cu izolatoare de bucla de masa
https://ethercom.ro/...tQaAvTzEALw_wcB
e doar un exemplu, am luat de la spy shop sau ceva de genu pe atunci

Partea nasoala a fost ca a trebuit sa pun la toate, altfel nu scapam de curentul parazit.

In cazul tau pt doar 2 camere, as trage 220 separat pe undeva unde le ai si le-as pune alimentator separat.

#5
sorinionvt

sorinionvt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.11.2022

View Postvictor29cr, on 27 noiembrie 2022 - 19:21, said:

Daca te ajuta, eu am rezolvat-o cu video balunuri cu izolatoare de bucla de masa
https://ethercom.ro/...tQaAvTzEALw_wcB
e doar un exemplu, am luat de la spy shop sau ceva de genu pe atunci

Partea nasoala a fost ca a trebuit sa pun la toate, altfel nu scapam de curentul parazit.

In cazul tau pt doar 2 camere, as trage 220 separat pe undeva unde le ai si le-as pune alimentator separat.


Pe întelesul meu, problema este pe partea de video, nu pe partea de alimentare proasta, corect?

Nu prea am cum sa le mai trag nimic, momentan, am beton in tot jurul casei și cablurile au fost trase înainte pe dedesubt. As face remorca cu ftp-ul dar copex-ul nu e destul de încăpător. Caut o varianta pana la noi modificări de amploare.

#6
sorinionvt

sorinionvt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.11.2022
Despre balun izolator bucla de masa, acestea cum și unde vine montat. Eu am, in acest moment, video balun-uri pasive. Aceste izolatoare se pun in continuarea video balun-ului pasiv, tot in pereche, la camera și dvr sau înlocuiește complet video balunul? Cum se montează?

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008

View Postsorinionvt, on 27 noiembrie 2022 - 19:12, said:

Întrebarea mea e, de ce pățesc ceea ce pățesc.

Întotdeauna vor fi interferențe în interiorul firelor din ftp. Măcar sa fi fost un cat 7 cu fiecare pereche izolată bine și firul individual mai gros. De aceea se evită ftp-ul. Există și cablu coaxial multi fir tocmai pt astfel de situații. La tine este deja cablat dar poate citesc si alții.

#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Intrebare: DVR-ul este cumva alimentat la vreuna dintre sursele care alimenteaza camerele?
Daca da, atunci pune-i alimentare separata DVR-ului...

#9
sorinionvt

sorinionvt

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.11.2022

View Postbonygy, on 28 noiembrie 2022 - 08:09, said:

Intrebare: DVR-ul este cumva alimentat la vreuna dintre sursele care alimenteaza camerele?
Daca da, atunci pune-i alimentare separata DVR-ului...
Nu este, are alimentare separată.

#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Probabil ca folosesti cablu ftp CAT 5... care se foloseste mai mult pentru retele.
Pentru semnal DVR, cineva mi-a recomandat CAT6 (ceva mai scump), dar la bloc, avem cabluri care merg pana in partea cealalta, peste 100m lungime si nu exista probleme...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate