Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Proteză mobila totala

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Nirolf69

Nirolf69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.08.2009
Salut! Recent (2 luni)din cauza paradontozei am extras toti dinti care ii mai aveam.
Am acum proteza dentara acrilica mobila.
M am obisnuit cu ea , asa cred, mai am de lucrat la vorbire si la a mesteca alimente mai tari.
Ce nu inteleg eu chiar trebuie sa folosesc adeziv gen Corega zilnic ?
De altfel dupa 8-9 ore nu mai pot manca nimic pentru ca se miscă.
Nu stiu de ce la mine chiar si cu adeziv se misca putin iar alti purtatori de proteza se lauda ca ei nu folosesc deloc adeziv.
Si inca ceva multi zic ca dupa curatire si dezinfectie dorm cu ea si noaptea, eu am o problemă simpt gingiile obosite nu pot sts sears mai mult de ora 22 cu ea.
Multumesc! Astept raspuns de la cei care poarta proteza dentara.
La medici am fost degeaba ,fiecare cu varianta lui ...pe banii mei


#2
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Raspunsul e relativ simplu, procesul parodontic in evolutie (de acolo probabil si senzatia-nu stiu cum e aia-de gingii obosite). In cazul tau succesul ti-l confera nu medicii ci tehnicienii dentari. Da, se poate purta proteza si fara adeziv, e chiar indicat, adezivii avand in compozitie substante care se dovedesc in uz indelungat nocive, dar depinde de maiestria tehnicianului dentar. In cazul acesta oricat de buni tehnicieni ar fi, gingiile dumitate sunt intr-un proces de degradare continua, cu schimbari morfologice, deci ori schimbi proteza in fiecare an ori te obisnuiesti ca se va misca, nu va fi potrivita niciodata. Asa cum am zis la inceput, e un proces ortodontic, trebuiau luate masuri la inceput pentru a opri sai incetini evolutia sa nu se ajunga in aceasta situatie.

#3
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 17.08.2022
In mod normal nu este nevoie de adeziv. proteza se poate ajuta in plus sau minus
ca sa se imbrace cat mai bine si ferm pe gingii.
De asemeni vacuumul se poate realiza foarte ferm
Si da, in mod normal se poate dormi si noaptea, evident dupa o curatire cu pasta de dinti.

Afla un tehnician bun si discuta direct cu el .La faza asta doctorii nu au ce sa mai faca.

Edited by vio69c, 20 November 2022 - 22:40.


#4
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009

 Nirolf69, on 20 noiembrie 2022 - 21:22, said:

acrilica mobila.
Raspunsul este in ceea ce-ai scris tu insuti.
E un material moale, la un moment dat se deformeaza, se largeste, se misca in timpul vorbirii, deci la un moment dat e nevoie de Corega (sau Fixodent, eu m-am impacat mai bine cu asta). Am avut si eu, temporar, la inceput statea ok fara Corega in timpul vorbirii (nu si atunci cand mestecam), insa dupa vreo 3 luni deja se largise iar vorbitul era incomod, trebuia lipita. Din cate stiu eu trebuie mers la doctor si rebazata, cred ca asta-i termenul, insa nici asta nu e solutie, la un moment dat nu mai are ce sa-i faca, trebuie alta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate