Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Micsorarea Ferestei de la Bucatarie, Bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Alexacroft

Alexacroft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 28.01.2015
Buna ziua, as dori si eu sa micsorez fereastra de la bucatarie pentru a putea pune mobilier pe partea aceea unde sunt gazele apa etc, dar daca pun geam cat este acum dupaia acesta nu mai poate fi deschis.
Intrebarea mea este. Imi trebuie vreun fel de permis pentru a micsora fereastra cu 60 cm ?

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Strict teoretic da, e nevoie de autorizatie constructie, pentru ca se modifica fatada.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Nu îți trebuie permis.

#4
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
nu e mai simplu sa modifici fereastra?
o parte fixa si una care se deschide...

#5
Alexacroft

Alexacroft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 28.01.2015

View Postserginho, on 16 noiembrie 2022 - 02:11, said:

nu e mai simplu sa modifici fereastra?
o parte fixa si una care se deschide...
nu am cum sa o curatz si mi se face rau de inaltimi

View PostAhasverus, on 16 noiembrie 2022 - 01:55, said:

Strict teoretic da, e nevoie de autorizatie constructie, pentru ca se modifica fatada.
ideea este ca nu vreau sa imi iau amenda

#6
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
daca e ascunsa de un dulap, nu vezi ca e murdara si de jos nu se vede, ca e distanta mare Posted Image

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 Alexacroft, on 16 noiembrie 2022 - 02:22, said:


nu am cum sa o curatz si mi se face rau de inaltimi


ideea este ca nu vreau sa imi iau amenda

Poți pune panel în loc de geam (sticla) , la partea fixa a ferestrei. Și nu mai ai nevoie s-o cureți pe exterior.
Sau pui un geam cu aspect sablat/semitransparent, sau lipești pe interior un autocolant ce imita geamul sablat. Asa am eu la balcon la părțile fixe și într-o laterala, sticla are un model mărunt cu aspect semitransparent. Nu am acces sa curat aceste geamuri pe exterior (le mai spala doar ploaia), știu ca nu sunt curate, dar nu se vede.


#8
Alexacroft

Alexacroft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 28.01.2015
si totusi mar putea indruma cineva cu ce si cum trebuie sa fac sa iau de la primarie sau de unde trebuie sa iau ?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Autorizație de construcție. Dar nu te grăbi, ca tu duci cererea la respins, nu îți aproba nimeni asa ceva.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca nu vrei sa pui acolo soldat sau monolit cu frigider sau/si cuptor montat mai sus, sau o masca de centrala iesit din comun de adanca sau pusa invers pe peretele exterior, si vrei doar corpuri suspendate normale de mobilier de bucatarie, acestea din urma au ~ 32cm cu tot cu usa ( 30+2), pot avea si 31+2, rar mai mult pt. a masca o gaura de burlan facuta aiurea, 33+2, pot exista si alte motive pt. care pot ajunge mai in fata - faianta incarcata normal 7-10mm, faianta incarcata grosolan 15-45mm, prindere pe sina aiurea la corpuri fara spate retras, perete inclinat pe spate care necesita distantiere mari ca sa stea corpurile drepte si netorsionate - fara probleme la usi, etc.

Daca nu sunt probleme si e doar faianta pusa frumos, pot fi doar 33 cm cu usa si faianta cu tot.
Si daca fereastra nici nu e chiar din margine - ai scris ceva de tevi, atunci raman si mai putin de 30cm, insa ferestrele fixe in general se fac de 30 minim pt. ca au si rama pe ambele parti si ramane o fasie prea ingusta daca se fac mai mici.
Ideea e ca 30cm poti sa cureti lejer pe exterior, si cu mana stanga si fara sa iesi afara.

Daca e bloc sau cladire de apartamente, in 99,99% din cazuri  nu ai voie sa modifici fatada si nu primesti aprobare.
Sunt si alti oameni cu idei si mai nastrusnice, si daca face fiecare ce-l taie capul, si pe multi ii taie prost, se varzuieste fatada  si arata nasol, strica aspectul ( care poate nu era grozav nici cum a fost proiectat, dar mereu se poate si mai rau...).
Exista si exceptii, insa rare.
O aberatie este cu ventilatoarele pt. unitatile de racire a agentului frigorific pt. AC, care clar strica fatada, insa nici la acelea nu se aproba uneori cand e spre bulevard si e cladire cu aspect mai pricopsit.

Edited by loock, 16 November 2022 - 09:34.


#11
Alexacroft

Alexacroft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 28.01.2015
am sunat la primarie, mi-au zis nu ai voie nimic care sa schimbe fatada blocului

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 Alexacroft, on 16 noiembrie 2022 - 16:39, said:

am sunat la primarie, mi-au zis nu ai voie nimic care sa schimbe fatada blocului
Îți faci viața grea singură  :)
Apelează la o firmă de termopane, îți spun ei ce și cum  😉

#13
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Toate ferestrele de bucatarie de la toate apartamentele vor avea pe linia aia 1.2 m latime, doar al tau 60 cm. Cum o sa arate? Strici fatada sau nu? Cine o sa finiseze pe exterior umplutura ta din bca/caramizi? Iti trebuie schela sau nacela. Gandeste un pic, merita? Oricum nu ai voie fara autorizatie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate