Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Dilema Montare Rafturi Baie

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
Buna seara, cum sa imi dau seama daca nu cumva prin peretele de la baie din spatele WC-ului unde as vrea sa dau gauri in faianta pusa pe perete fals (ca sa montez niste rafturi de sticla) trec firele electrice tocmai pe unde vreau sa dau gauri? Gaurile vor fi date la inaltimea sub 1.60 metri.
Intrerupatorul becului de la baie este la exterior la nivel de 1 metru incepand de la podea langa usa si becul de la baie este la nivel de 2 metri incepand de la podea, deasupra oglinzii  pe peretele perpendicular celui cu intrerupatorul si usa. Deci ma intreb daca nu cumva firele care conecteaza intrerupatorul cu becul trec prin perete prin spatele WC-ului, tocmai la inaltimea la care vreau eu sa dau gauri.

Attached File  1200px-Perpendicular-coloured.svg.png   27.14K   52 downloads



#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Nu ai probleme, bagă mare.

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 alensava, on 11 noiembrie 2022 - 22:32, said:

cum sa imi dau seama daca nu cumva prin peretele de la baie din spatele WC-ului unde as vrea sa dau gauri in faianta pusa pe perete fals (ca sa montez niste rafturi de sticla) trec firele electrice tocmai pe unde vreau sa dau gauri?
parere mea este ca poti gauri linistit, cu simt, te opresti cand ai trecut prin perete, conductorii electrici nu pot fi lipiti de peretele fals

problema este sa nu fie tevi de apa pe acolo

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
nici eu n-as crede sa ai probeme, dar daca vrei sa fii sigur ai putea cumpara un detector de cabluri electrice. N-am experienta cu vreunul anume, dar am vazut ca se gasesc unele pana in 200 lei. Le-ai putea da inapoi dupa ce-ti faci treaba.

#5
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Rigips?
Un diblu melc rezolva problema. Nu va trece foarte mult in spatele rigipsului. Se infileteaza direct, nu trebuie burghiu. Burghiul il poti scapa mai adanc in spatele rigipsului si daca va intalni un cablu sau copex, ar putea crea probleme.

#6
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Melcul pentru rigips nu merge daca peretele e placat cu faianta.

Cum au spus si ceilalti colegi, e putin probabil sa nimeresti vreun cablu de curent, mai ales in spatele WC-ului.

Challenge-ul va fi sa dai gaura fara sa spargi faianta si cu ce sa fixezi rafturile alea. Din experienta proprie (rezervor apa WC la semi-inaltime montat pe un perete cu faianta pusa peste rigips):
- am dat gauri cu o bormasina mica, fara percutie, folosind un burghiu pentru sticla/ceramica --> totul a mers bine
- am incercat sa fixez rezervorul cu Fischer duopower --> pentru ca "peretele" (faianta + adeziv + placa rigips) avea doar putin peste 30mm grosime, diblul se invartea in gol
- am incercat cu ancora metalica tip molly --> totul a mers perfect, dar a trebuit sa ii tesesc dintii de pe guler cu un patent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate