Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

certificat de mostenitor cu persoana care a fost infiiata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
Situatia este urmatoarea:

bunicul meu a avut 2 copii, pe mama mea si pe matusa mea.

O alta persoana a infiiat in anul 1952 pe matusa mea.

Toate persoanele mai sus mentionate sunt decedate.

Astfel, conform https://lege5.ro/Gra...itor-la-infiere , infiierea la acea data se putea face doar cu drepturi depline, deci matusa nemaiavand drepturi in familia naturala.
Totusi, in 199x s-a facut un act de mostenire in care in mod ciudat este mentionata si matusa mea, desi ea are mentiune la primarie in cert de nastere ca a fost infiiata .
Am luat leg cu notarul care a intocmit certificatul si mi-a spus ca e posibil ca actele care au stat la baza cert de mostenire sa fie topite dupa 10 ani si nu stie daca se mai poate face ceva. Este adevarat? Ce pot face pentru a rectifica certificatul de mostenitor in fav mamei mele, respectiv a mea? Acum astept un raspuns de la notar...dar ce e de facut daca notarul nu poate sau nu doreste sa schime nimic?

citez: "Dispozitiile art. 309 si art. 311-314 din Codul civil referitoare la adoptie au fost modificate prin Decretul nr. 131/1949, consacrandu-se regula ca numai minorii pot fi adoptati si numai daca adoptia era in interesul acestora. Adoptia a fost permisa si persoanelor care aveau copii, indiferent daca erau firesti sau adoptati. De asemenea, copilul adoptat era asimilat, din punct de vedere al statutului juridic, cu copilul firesc al adoptatorului, astfel ca adoptia determina incetarea legaturilor de filiatie si de rudenie de sange dintre adoptat si familia de origine, el stabilindu-si legaturile de rudenie cu toate rudele adoptatului.

O noua reglementare in domeniul adoptiei a fost introdusa prin Decretul nr. 182/1951, sub denumirea „infiere”, care producea efectele depline ale filiatiei firesti. Astfel, infiatul si descendentii sai deveneau rude cu infietorii si cu toate rudele acestora, rupandu-se orice legatura de rudenie dintre infiat si familia de origine[2]. Principalele conditii de fond la infiere erau urmatoarele: numai sotii puteau infia, impreuna sau concomitent; "

Edited by taxishop, 11 November 2022 - 17:12.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu cred ca se mai poate rectifica un certificat de mostenitor intocmit in 199x, chiar daca dovedesti ca nu a fost intocmit legal.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Adoptia cu efecte depline se aplica in Romania din 1996
Pana atunci exista si adoptia cu efecte reastranse
Mai mult ca sigur, matusa ta a fost infiata inainte de 1996  - cu efecte reastranse
Asta inseamna ca poate si are dreptul sa mosteneasca ceva de la parintii naturali deci, actul de mostenire este corect

Spor

#4
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

 pasilla, on 11 noiembrie 2022 - 17:23, said:

Eu nu cred ca se mai poate rectifica un certificat de mostenitor intocmit in 199x, chiar daca dovedesti ca nu a fost intocmit legal.

pe ce te bazezi cand spui asta?

 Naijax, on 11 noiembrie 2022 - 17:24, said:

Adoptia cu efecte depline se aplica in Romania din 1996
Pana atunci exista si adoptia cu efecte reastranse
Mai mult ca sigur, matusa ta a fost infiata inainte de 1996  - cu efecte reastranse
Asta inseamna ca poate si are dreptul sa mosteneasca ceva de la parintii naturali deci, actul de mostenire este corect

Spor

tocmai am mentionat ca intre 1949 si 1956 exista doar adoptia cu efecte depline. documenteaza-te mai intai.

https://lege5.ro/Gra...itor-la-infiere

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ma simt obligat sa iti raspund, dar nu lua in seama ce spun, pentru ca nu le-am verificat:
Banuiesc ca acel certificat de mostenitor a intrat in circuitul civil si a produs efecte. Ma mai gandesc ca putea fi contestat intr-un anumit termen. La fel ma gandesc ca anumite lucruri s-au prescris.

#6
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

View Postpasilla, on 11 noiembrie 2022 - 21:34, said:

Ma simt obligat sa iti raspund, dar nu lua in seama ce spun, pentru ca nu le-am verificat:
Banuiesc ca acel certificat de mostenitor a intrat in circuitul civil si a produs efecte. Ma mai gandesc ca putea fi contestat intr-un anumit termen. La fel ma gandesc ca anumite lucruri s-au prescris.

Documentele nu se prescriu. Doar faptele se pot prescrie.

#7
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

View Posttaxishop, on 12 noiembrie 2022 - 09:45, said:

Documentele nu se prescriu. Doar faptele se pot prescrie.

Nici legile nu se aplica retroactiv.
Decretul din link-ul atasat este destul de spartan.
https://lege5.ro/Gra...itor-la-infiere
Mai adaug ca apare si ca data de emitere,
"Dat în Bucureşti la 16 Octombrie 1851."
Foarte posibil sa fie o greseala de redactare.
In fine, acel decret reglementeaza "infiere cu efecte depline" sau "infiere cu drepturi restranse"?
Conform articol 4,
"La cererea celor ce înfiază, oficiul de stare civilă, va face menţiune despre înfiere în actul de naştere al celui înfiat şi va înscrie, ca părinţi ai acestuia, în noul său certificat de naştere pe cei ce l-au înfiat."
Mai degraba este referire la "infiere cu drepturi restranse", pe atunci multi infiau un copil ca "copil de suflet"
Am gasit o un "text explicativ", multi "copii de suflet" erau in general al unor rude care se confruntau cu diverse situatii de criza,
https://www.copilul....ptat-a5115.html
Indiferent de opinia mea sau a colegilor de discutie poti obtine un raspuns doar pe cale judecatoreasca, nu exista nici o modalitate pentru tine a a obtine un raspuns si actiuni in consescinta favorabile tie pe cale administrativa.

Edited by danutzu22, 12 November 2022 - 10:57.


#8
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

View Postdanutzu22, on 12 noiembrie 2022 - 10:56, said:


In fine, acel decret reglementeaza "infiere cu efecte depline" sau "infiere cu drepturi restranse"?
Conform articol 4,
"La cererea celor ce înfiază, oficiul de stare civilă, va face menţiune despre înfiere în actul de naştere al celui înfiat şi va înscrie, ca părinţi ai acestuia, în noul său certificat de naştere pe cei ce l-au înfiat."
Mai degraba este referire la "infiere cu drepturi restranse", pe atunci multi infiau un copil ca "copil de suflet"
https://www.copilul....ptat-a5115.html
Indiferent de opinia mea sau a colegilor de discutie poti obtine un raspuns doar pe cale judecatoreasca, nu exista nici o modalitate pentru tine a a obtine un raspuns si actiuni in consescinta favorabile tie pe cale administrativa.

In Art. 1. - se stabileste clar.

Înfierea este o adopţiune care produce efectele juridice ale filiaţiunii fireşti.

Citez dintr-o carte despre regimul infierii:

Dispozitiile art. 309 si art. 311-314 din Codul civil referitoare la adoptie au fost modificate prin Decretul nr. 131/1949, consacrandu-se regula ca numai minorii pot fi adoptati si numai daca adoptia era in interesul acestora. Adoptia a fost permisa si persoanelor care aveau copii, indiferent daca erau firesti sau adoptati. De asemenea, copilul adoptat era asimilat, din punct de vedere al statutului juridic, cu copilul firesc al adoptatorului, astfel ca adoptia determina incetarea legaturilor de filiatie si de rudenie de sange dintre adoptat si familia de origine, el stabilindu-si legaturile de rudenie cu toate rudele adoptatului.

O noua reglementare in domeniul adoptiei a fost introdusa prin Decretul nr. 182/1951, sub denumirea „infiere”, care producea efectele depline ale filiatiei firesti. Astfel, infiatul si descendentii sai deveneau rude cu infietorii si cu toate rudele acestora, rupandu-se orice legatura de rudenie dintre infiat si familia de origine[2]. Principalele conditii de fond la infiere erau urmatoarele: numai sotii puteau infia, impreuna sau concomitent; "

#9
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Exista niste principii juridice de cand lumea.
Unul dintre ele,
"fiul/fiica mosteneste tatal/parintii
tatal/parintii mosteneste fiul /fiiica".
Conform acestui principiu juridic un "copil de suflet" sau infiat are DREPTUL la mostenire.
Dar pe cine mosteneste?
Parintii fizici sau cei adoptivi?
Articolul 4 explica clar.
Daca parintii adoptivi cer sa fie inscrisi in actele de stare civila ca PARINTI este clar ca copilul infiat va mosteni averea acestora.
Daca parintii adoptivi nu cer sa fie  inscrisi in acte ca parinti atunci pe cine va mosteni copilul infiat?!!!!
Repet, am cunsocut destui de multi "copii de suflet", adica unii mai instariti s-au oferit sa-i creasca pana varsta majoratului sau definitivarii studiilor dar nu conditia clara sa nu aiba drept de mostenire.

#10
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

View Postdanutzu22, on 12 noiembrie 2022 - 11:40, said:


Articolul 4 explica clar.
Daca parintii adoptivi cer sa fie inscrisi in actele de stare civila ca PARINTI este clar ca copilul infiat va mosteni averea acestora.


Art 4 face referire strict la mentiunea in CN , nu la drepturi. Nu scrie decat de inscrierea optionala...Nu parintii decid cine si cum mosteneste, ci legea, mentionata in Art 1.

#11
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Am mostenit si eu cate ceva si dreptul la mostenire l-am justificat cu CI - carte de identitate si CN - certificat de nastere.
Pe cale administrativa nu poti face nimic, asa cum un coleg a amintit mai sus acel certificat de mostenitor eliberat in anii 90 si-a facut efectul.
Niciun notar sau functionar al statului nu-l poate anula, mergi in instanta de judecata dar in opinia mea ai putine sanse, nu esti chiar primul care sa conteste un act notarial pe o speta similara ca a ta.

Edited by danutzu22, 12 November 2022 - 13:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate