Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Extractie masele de minte

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016
Buna!

Am si eu nevoie de niste pareri referitoare la urmatorul lucru: maselele de minte de pe ARCADA DE SUS din poza atasata ar trebui extrase sau nu?

Am discutat cu dentistul si el considera ca trebuie scoase (evident ii respect parerea si am incredere, dar as mai vrea si alte pareri), argumentul principal fiind ca nu prea au loc sa erupa pe arcada (deoarece pe arcada de sus nu s-au facut alte extractii), iar in cazul in care ar erupe ar incepe sa impinga restul dintilor, lucru care ar provoca alte probleme.

Mentionez de asemenea ca masele de minte de pe arcada de sus nu se vad inca fizic in gura (pe radiografie se vad, dar fizic in gura nu, nu au erupt inca, sunt inca "in carne" - in gingie daca pot zice asa)


Deci ar trebui sa le extrag? Pareri?

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doar medicul iti poate spune, deci poti merge la alt medic pt o alta parere. Parerea mea neavizata, da, eu as scoate molarii de minte de sus.
De curiozitate, jos ai ceva extractii? Se vede gol atat in stanga cat si in dreapta. Vezi ca daca nu faci implant o sa iti migreze dantura in timp si nu este deloc ok, o sa ai numai probleme. Plus resorbtia/atrofia osoasa.

Edited by MembruAnonim, 10 November 2022 - 12:42.


#3
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Deci ala vrea sa extraga 2 dinti care nu au iesit si teoretic sunt sanatosi?
P.S. si eu am ceva asemanator, de 10 ani, si tot asa la vremea aia un 'meserias' - trebuie scoase .. ..

#4
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016
Da, am avut extracții pe arcada de jos ( acolo unde se vede mult spațiu lipsă)

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 marius2k, on 10 noiembrie 2022 - 12:56, said:

Deci ala vrea sa extraga 2 dinti care nu au iesit si teoretic sunt sanatosi?

Posibil sa inghesuie pe ceilalti si sa ii creeze probleme mai tarziu. Molarii de minte fiind foarte in spate, in cele mai multe cazuri nu au niciun rol in masticatie. In decursul zecilor de mii de ani de evolutie, maxilarul s-a micsora si nu mai permite asa mult spatiu ca in trecut. Molarii sunt reminiscente ale evolutiie danturii omului in timp. Probabil de la aparitia focului cand omul nu mai avea nevoie de dinti/maxilar puternici pt a mesteca, maxilarul s-a micsrorat si nu mai permite molarilor sa se dezvolte normal. Dovada ca multora le creste pe orizontala neavand spatiu suficient.


Attached File  Screenshot 2022-11-10 at 13-05-58 Molarul de minte inclus.png   89.15K   24 downloads


Attached File  Screenshot 2022-11-10 at 13-07-10 molar-de-minte-inclus.jpg (JPEG Image 400 Ś 243 pixels).png   135.27K   24 downloads

Edited by MembruAnonim, 10 November 2022 - 13:08.


#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Da, preseaza pe molari, samd. Va fi destul de incomoda operatia.

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Asa mi-a recomandat si mie stomatologul.
Nu am avut niciodata vreo interventie stomatologica in afara de detartaj si curatat inceput de carie, nu m-a durut niciodata in viata vreun dinte.
Le-am scos acum 5 ani pentru ca imi spunea ca exista risc de carie, degradare usoara, deplasare dinti.
Dupa 5 ani totul este ok, in continuare nu am nici o problema, merg anual la control si detartaj.

#8
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Mergi mai bine la un consult la alt stomatolog. Te poate costa vreo 150 de lei.

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Daca nu esti sigur cere parerea altui dentist, trebuie sa-ti vada in gura si pe radiografie.

Eu le-am scos inainte sa-mi pun aparat,  un doctor in care am maxima incredere mi-a zis ca trebuie scoase.

Edited by sirgoofy, 10 November 2022 - 15:02.


#10
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
nu sunt dentist si nu stiu daca ale tale trebuie scoase, dar peste ocean e uzual sa le scoti si costa o caruta de bani (in jur de $2K toate 4). Dupa ce ti le scoate o sa ai o perioada de cateva zile de disconfort.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vladut01, on 10 noiembrie 2022 - 17:56, said:

dar peste ocean e uzual sa le scoti si costa o caruta de bani (in jur de $2K toate 4).

Daca nu sunt complicatii care sa includa chirurgie dentara (molari in pozitii nefiresti), extractia este ceva extrem de simplu care poate dura 10-15 minute (inclus timpul de asteptare pt anestezie sa isi faca efectul). In fapt extractia are o durata de ordinul secundelor.

Edited by MembruAnonim, 10 November 2022 - 18:01.


#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

 vladut01, on 10 noiembrie 2022 - 17:56, said:

nu sunt dentist si nu stiu daca ale tale trebuie scoase, dar peste ocean e uzual sa le scoti si costa o caruta de bani (in jur de $2K toate 4). Dupa ce ti le scoate o sa ai o perioada de cateva zile de disconfort.

Pentru operatie cu sedare nu e asa grav. Poti lejer si la noi sa te apropii de suma daca mergi la o clinica de fite. Tine cont ca in general se face cu sedare la ei, iar la noi sub cca 300 euro nu o gasesti doar pe sedare in sine. Si, chiar la suma asta, e o afacere foarte buna. Adica eu mi-am extras maselele de minte asa si nu pot spune mai mult decat ca m-am asezat pe scaun, am stat un minut si m-am ridicat peste doua ore cusut, trezit si gata de plecare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate