Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Helicobacter pylori - metoda de detectie

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am pe cineva care trebuie sa isi faca un test pt Helicobacter pylori. Care mai sunt metodele relevante? Am vazut ca sunt mai multe tipuri de teste insa imprecise.

Ce parere aveti de "Antigen Helicobacter pylori din materii fecale" ? https://www.synevo.r...materii-fecale/
Este la fel de precis ca endoscopia?

Multumesc anticipat!


edit: vad ca mai este si metoda analize sange. https://www.synevo.r...-anticorpi-igg/
Rezultatul este cat de cat precis?

Edited by MembruAnonim, 07 November 2022 - 17:15.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007
Aproximativ da.
Ambele sunt precise.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Karhu, on 07 noiembrie 2022 - 17:16, said:


Pt testarea din sange sunt cateva atentionari. Mai ok este cea din materii fecale?


serologic
"Un rezultat pozitiv indica fie o infectie curenta, fie o infectie in antecedente; din acest motiv testul serologic nu prezinta acuratete diagnostica la persoanele care au avut deja infectie."

Edited by MembruAnonim, 07 November 2022 - 17:19.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007
Asa se considera si aici, in suspiciunea de infectie activa se face testul antigenic din fecale.

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Inainte de vreun tratament, se poate face serologia; daca e pozitiva urmeaza tratamentul; apoi, pentru a evalua eficacitatea lui nu se poate repeta serologia (ramâne pozitiva mult timp); prefer testul respirator cu uree C13 (Helikit), la o luna dupa oprirea tratamentului inclusiv cu IPP (eu asa fac, sau trimit la gastroenterolog pt gastroscopie-sa nu uitam de cancerul gastric-)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Victor5, on 07 noiembrie 2022 - 17:42, said:

prefer testul respirator cu uree C13 (Helikit)

Cam la ce pret este testul respirator?

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am facut testul acum vreo 15 ani. Nu stiu de ce, eram sigur ca am asa ceva. S-a dovedit ca nu aveam nimic. Mi-au luat sange iar rezultatul a fost gata a doua zi.

#8
silviu111

silviu111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.08.2011
Cu helicobacter e putin mai complicata treaba.Din ce am studiat am inteles ca exista mai multe tulpini.Unele foarte rezistente.Analizele care se fac la noi pot stabili doar ca e prezent helicobacteru dar nu si ce tulpina e.Pt a stabili ce tulpina e ar trebui recoltat din stomac si analizat dupa care testat si vazut ce antibiotic ar fi bun.CDS cred ca distruge orice tulpina si mai sint variante.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Helicobacter se manifesta violent? Sau pot exista si manifestari mai tacute?

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

 MembruAnonim, on 08 noiembrie 2022 - 16:22, said:

Helicobacter se manifesta violent? Sau pot exista si manifestari mai tacute?
Infectia e prezenta la 15-20% din populatia generala dar e simptomatica la o zecime dintre cei infectati, deci sansele sa ai asa ceva sunt destul de mari insa sa si suferi din cauza ei sunt destul de mici.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu stiam ca poate duce la ulcer (pe termen lung). Oricum de murit subit, nu mori. Karhu cred ca poate confirma. Nu stiam ca sunt mai multe tulpini. Medicina a mai evoluat de cand am facut eu analizele. Pe atunci (cum am spus) se determina din sange, in nici un caz din flora intestinala sau mai stiu eu ce.

#12
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Tocmai am fost si eu diagnosticat cu Helicobacter. Am fost la medic, mi-a dat doua antibiotice si un medicament pentru aciditate. Am inteles ca cele doua antibiotice sunt puternice si poate sa nu fie tocmai ok. Ati facut careva tratament pentru helicobacter?

#13
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013

 rhdghdhs, on 03 mai 2023 - 13:30, said:

Tocmai am fost si eu diagnosticat cu Helicobacter. Am fost la medic, mi-a dat doua antibiotice si un medicament pentru aciditate. Am inteles ca cele doua antibiotice sunt puternice si poate sa nu fie tocmai ok. Ati facut careva tratament pentru helicobacter?

Eu am luat 2 tratamente:
- Facut antigen din materii fecale, negativ.
Am facut dupa, la scurt timp, gastroscopie cu biopsie, iar pe rezultat mi-a iesit "helicobacter pylori din abundenta".

Am luat amoxicilina si claritromicina 2 saptamani. Dupa ceva timp am facut test respirator de helicobacter, tot pozitiv. Mi s-a dat alt tratament, amoxicilina si levofloxacina. Facusem dupa un timp iar testul respirator, tot pozitiv.
Am facut iar gastroscopie cu biopsie, sa vad la ce antibiotice e sensibila mai exact bacteria, dar a venit rezultatul negativ pentru helicobacter Posted Image .. deci posibil sa fi fost fals pozitiv in ambele cazuri la testul respirator (alte bacterii care sa interactioneze cu ureea).

Edited by sftpdt, 04 May 2023 - 15:21.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sftpdt, on 04 mai 2023 - 15:20, said:


Ce simptome ai avut? Adica ce anume te-a determinat sa faci testul ?

#15
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013

 MembruAnonim, on 04 mai 2023 - 15:45, said:

Ce simptome ai avut? Adica ce anume te-a determinat sa faci testul ?

Feritina mica (valorile normale erau intre 30 si 400, la mine era 6). Nu mananc des carne rosie, dar nici nu sunt vegetarian.
In baza rezultatului initial negativ la helicobacter, facusem endoscopie cu biopsie pentru a exclude boala celiaca. Asa am descoperit ca aveam gastrita si esofagita (fara simptome).

Edited by sftpdt, 04 May 2023 - 15:59.


#16
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020

View Postsilviu111, on 08 noiembrie 2022 - 16:19, said:

Cu helicobacter e putin mai complicata treaba.Din ce am studiat am inteles ca exista mai multe tulpini.Unele foarte rezistente.Analizele care se fac la noi pot stabili doar ca e prezent helicobacteru dar nu si ce tulpina e.Pt a stabili ce tulpina e ar trebui recoltat din stomac si analizat dupa care testat si vazut ce antibiotic ar fi bun.CDS cred ca distruge orice tulpina si mai sint variante.

Helicobacterul e o subspecie de campilobacter, formerly campilobacter jejuni, campilobacterul este des intalinit la pasari inclusiv cele de curte si implicit si la proprietari, celelate specii dau mai mult prurit anal decat durere in epigastru.

Sunt mai multe tulpini nu  vorbesc de rezistenta la antibiotice caci oricum o dobandesc tulpinile originar sensibile ci de agresivitatem cele de origine asiatiatica sunt mai agresive, in Japonia sunt studii care arata malignizare pe astfel de infectii cronice in jur de 4% in Europa in jur de 2.6% dar mai nou au fost importate tulpini de acolo.

Helicobacterul se gaseste in mancare si este destul de rezistent la temperatura o fierbere scurta un grill, un gratar nu il distruge in totalitate, cele mai contaminate sunt lactatele, sosurile si cremele preparate la rece, ciocolata pestele...

In mancarea sterilizata nu este, dar unii spun ca mancarea procesata produce inflamatie, insa infectia cu helicobacter produce o inflamatie mult mai puternica decat orice mancare.

Testul de antigen e specific. dar sensibilitatea lui depinde de cantitatea de proba de fecale procesata. trebuie macar 200 microlitri de proba /ml de solvent sa fie sensibil testul definitv este RT-PCRm daca testul de antigen iese negativ repetat si simptomele persista.

Antibioticele nu rezolva pe termen lung, deorece se gaseste frecvent in mancare, exista compusi naturali care inhiba cresterea se incerca terapia cu virusuri bacteriofage.

https://www.scirp.or...x?paperid=73042

https://www.ncbi.nlm...es/PMC4243293/.

Alta metoda e terapia rife, nu rezolva nici ea pe termen lung, dar e strict specifica fara efecte adverse, se poate repeta de cate ori este nevoie, uneori dupa urmatoarea mancare contaminata.
terapia rife este are frecvente diferite in vivo versus in vitro, frecventele utile in vivo distrug doar helicobacterul legat de proteinele gazdei, semnatura cuantica a infectiei.

In vivo 1059k to 1048k,  3-5 min step 1 khz sau continuu 30-50 min.cura, direct. bare plasma, plasma tube, led, laser, testat presonal cu test de antigen, mai exiata si altele in diverse cataloage efectiv de la 1mw/cetimetru cub de tesut,  frecventele astea nu merg pe culturi in vitro, dar sunt altele care merg, insa nu merg bine in vivo.

#17
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 07.04.2023
Un test de gen e credibil sau sa nu il iau?

https://comenzi.farm...eda-lab-p364658

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate