Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Recomandati-mi un blitz pt Nikon d7500

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Buna .
Am nevoie de niste recomandari blitz pt un Nikon D7500. Pot sa merg pe Godox sau tot Nikon? Am nevoie de blitz pentru camere mai întunecate/evenimente interioare.
Multumesc

#2
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Eu folosesc de vreo 3 ani deja Yongnuo YN685 pe D750. Nu am avut nicio problema cu el pana acuma. Inainte tot Yongnuo am folosit, dar ceva model mai mic. Cand am cumparat 685-ul era evident mult mai ieftin decat e acuma. Il folosesc la evenimente, pe aparat, dar si la sedinte foto, in softbox. Se descurca foarte bine.

Ia in calcul si Godox Ving V860II

#3
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Multumesc frumos

#4
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Vezi si Nissin (Di466, Di600, Di800):

https://www.compari....o-c4193/nissin/

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sa ai si de backup.
Se mai ard tranzitorii prin ele, si nu numai tranzistorii.
Inclusiv Metzurile din ziua de azi se ard, chiar foarte repede la oameni care le folosesc rar fara evenimente.
Un yongnuo am luat eu prin 1994 si s-a dus tranzistorul repede. Am pus alt tranzistor compatibil dar cu specificatii de curent si tensiune duble, insa nu poti sa faci asta in timpul evenimentului...Imi placea cum lumina, temperatura de culoare era faina pe la 5700K si difuzia buna chit ca nu parea ca ar fi capabil, lumina nu era dura nici iluminat direct fara bounce, subiectul nu arata ca o caprioara prinsa in faruri noaptea, era fain. Nr. de ghid era supraevaluat cu o treapta si deschidram diafragma mai mult - iesea fix ce trebuie dupa distanta, negru negru si albul alb. Recent a cazut pe covor de la 80cm si nu mai functioneaza...
La Nikon in general nu-mi place lumina, e mai rece si mai dura, si chiar cere bounce sau difuzor, eventual un difuzor warm white, soft box, blenda...
Folosesc Pentax de care sunt iar multumit de calitatea luminii, dar contactele din patina nu sunt toate compatibile cu Nikon, cel central este desigur. Nu am auzit lucruri bune despre fiabilitate nici la Pentaxurile din ultimii 22 de ani, asa ca oricum nu recomand. Eu folosesc pe camere Pentax. As fi luat Metz dar am auzit ca se ard, nu mai e Metzul care era odata scula de scula super heavy duty, acum sunt tot chinezarii...

Edited by loock, 05 November 2022 - 03:02.


#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Daca vrei sa iti functioneze "ceas", atunci ia Nikon. Blitzuri de orice alt producator, chiar daca sunt pe patina Nikon - vor avea diverse neajunsuri, lipsuri, ca de exemplu inconsistenta expunerii, sau lipsa sincronizarii cu timpi rapizi de expunere.
Deasemenea calitatea produsului, in general, este mai buna la producatorul original decat la producatori terti.
Dar tine si de bugetul pe care vrei sa-l aloci si de situatiile pe care vrei sa le abordezi.
Daca nu iti permiti blitz de Nikon - atunci pot sa-ti spun sa eviti Yongnuo(din 4 bucati, 3 s-au stricat in mai putin de 2 luni) si Sigma (expunere ttl varza). Metz era bine cotat, nu stiu cum au evoluat in ultimii ani.

#7
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
Va multumesc frumos.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am verificat cu alti acumulatori si inca functioneaza chinezaria mea din 1994.
Prin '96 am facut o nunta intreaga cu el, 7 filme x 37 cadre, si a tinut, l-am mai folosit ulterior si in '96 -'97 dar folosit putin si rar, si prin toamna lui '97 s-a ars tranzistorul si l-am schimbat cu unul compatibil dar care suporta si curent si tensiune dubla si a tinut, dar n-am mai facut nunti cu el. Am folosit mai departe un blitz Pentax cu zoom dar vechi, si chinezaria a ramas de backup.

Edited by loock, 05 November 2022 - 16:07.


#9
Moshu_ro

Moshu_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 21.03.2007
Nikon Sb700 second. micut, usor, cel mai compatibil cu Nikon, expuneri corecte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate