Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Mac Mini M1 pareri/sfaturi

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Salutare,

Momentan am un desktop cu Ubuntu (i7-6700k,32gb ram, 256ssd, gtx 960 pentru cele 3 monitoare).

In următoarea perioada vreau sa achizitionez 2 monitoare Dell 4k și să renunț la cele 3 FHD.
As vrea sa schimb si desktop-ul pe care il am cu un pc small form factor.

Intrebarea este:
Momentan lucrez intr-o firma unde este instalat doar Ubuntu pe desktop-uri si Alma/RedHat pe toate serverele, nu avem niciun server de Windows.

Ma gandesc la un Mac Mini M1 pentru utilizare in fiecare zi: terminale, browsing, daily stuff. (nu o sa fac virtualizare sau docker pe calculator, am un server dedicat pentru asta).

Oare este de ajuns 8GB sau trebuie sa sar la 16GB ?

Multumesc.

#2
XtZy

XtZy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 10.12.2005
E de ajuns dar eu tot as lua de 16, e mai future-proof. Asa am si facut de altfel, am luat unul de 16GB RAM si cel mai mic SSD, parca 256 pentru ca mai mult storage poti pune mai incolo cand ai nevoie dar RAM nu.

Edited by XtZy, 01 November 2022 - 10:26.


#3
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
si eu as merge pe versiunea 16GB. vorba aia, sunt suficiente cateva tab-uri ale vreunui browser sa manci din memorie cu nesat iar mini-ul are avantajul de a putea face upgrade la storage fata de laptop-urile lor.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
e mai mult decat suficient

Edited by laffin, 01 November 2022 - 10:40.


#5
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 15.11.2005
16gb, in mod clar, am un iMac, un mini m1 și un airbook  m1, doar pe airbook am 8, restul pe 16, crede-ma, e mare diferența!

#6
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Atunci o sa merg pe varianta de 16GB.

Duce lejer 2 monitoare 4k 60Hz?

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Eu mi-am luat varianta cu 8 GB de RAM.. La peste 40-50 de tab-uri și alte chestii în background, începe să meargă mai greu. Voi lua cu mini 16 sau 32 GB data viitoare.

View Postarmag3d0n, on 01 noiembrie 2022 - 11:17, said:

Duce lejer 2 monitoare 4k 60Hz?

Nu văd de ce nu ar face-o. Unul pe HDMI-ul lui și unul pe USB-C. Sau ambele pe USB-C.

Ia uite ce zice Apple:

Quote

Simultaneously supports up to two displays: One display with up to 6K resolution at 60Hz connected via Thunderbolt and one display with up to 4K resolution at 60Hz connected via HDMI.


#8
XtZy

XtZy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 10.12.2005

View Postarmag3d0n, on 01 noiembrie 2022 - 11:17, said:

Atunci o sa merg pe varianta de 16GB.

Duce lejer 2 monitoare 4k 60Hz?

Da, duce lejer doua monitoare 4k.

#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Doar ca in cateva zile s-ar putea sa vedem modele noi de Mac mini cu M2 ...

#10
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View PostUrsul_Polar, on 01 noiembrie 2022 - 10:36, said:

mini-ul are avantajul de a putea face upgrade la storage fata de laptop-urile lor.
Nu se poate face upgrade la niciun computer cu m1/m2.

#11
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Posttrandafirdoru, on 01 noiembrie 2022 - 14:55, said:


Nu se poate face upgrade la niciun computer cu m1/m2.
ai intru totul dreptate cu exceptia mac studio (l-au facut si pe ala de nu mai stii la ce te uiti concret). dormeam pe mine, scuze ...
mac studio are storage-ul pe pcb-uri separate. proprietare si pare ca fara controller/cache pentru NAND-uri.

#12
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Nici la mac studio nu se poate face nimic. Fiind separat, poti sa-l demontezi si atat. Nu poti sa iei, de exemplu, o placuta de capacitate mai mare si s-o pui in locul alteia mai mici, chiar daca placuta provine de la un alt mac studio.
Deci nici mac studio nu poate fi exceptia de care zici.

#13
XtZy

XtZy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 10.12.2005

View Posttrandafirdoru, on 01 noiembrie 2022 - 14:55, said:

Nu se poate face upgrade la niciun computer cu m1/m2.

Eu am facut "upgrade" la storage cu un docking station si un SSD de 2TB.

#14
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 15.11.2005
duce fara sa sughite 2 monitoare...

#15
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Posttrandafirdoru, on 01 noiembrie 2022 - 16:09, said:

Nici la mac studio nu se poate face nimic. Fiind separat, poti sa-l demontezi si atat. Nu poti sa iei, de exemplu, o placuta de capacitate mai mare si s-o pui in locul alteia mai mici, chiar daca placuta provine de la un alt mac studio.
Deci nici mac studio nu poate fi exceptia de care zici.
nu e pe incercate ca n-am asa ceva dar stiam ca le-a iesit https://www.macrumor...er-upgradeable/
si daca nu e user replaceable sigur se poate direct la apple contra unei sume modice, evident.

#16
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

 armag3d0n, on 01 noiembrie 2022 - 10:11, said:

Salutare,

Momentan am un desktop cu Ubuntu (i7-6700k,32gb ram, 256ssd, gtx 960 pentru cele 3 monitoare).

In următoarea perioada vreau sa achizitionez 2 monitoare Dell 4k și să renunț la cele 3 FHD.
As vrea sa schimb si desktop-ul pe care il am cu un pc small form factor.

Intrebarea este:
Momentan lucrez intr-o firma unde este instalat doar Ubuntu pe desktop-uri si Alma/RedHat pe toate serverele, nu avem niciun server de Windows.
Ma gandesc la un Mac Mini M1 pentru utilizare in fiecare zi: terminale, browsing, daily stuff. (nu o sa fac virtualizare sau docker pe calculator, am un server dedicat pentru asta).
Oare este de ajuns 8GB sau trebuie sa sar la 16GB ?
Multumesc.
Dețin așa ceva și zic sincer ca cei 8GB memorie ar fi de ajuns. Dacă ai bani și te încadrezi la preț cel cu 16GB, ia de 16GB. Aplicatiile merge ok, nu este lag. Poți juca anumite jocuri, doar ca va trebuie sa faci unele mici ajustări la unele ca sa ai cel Putin 40 FPSuri. La editare video fără prea mari pretenții de profesionist, folosesc iMovie și Final Cut Pro care merge foarte bine.
Iti recomand Mac Mini cu M1. Este mult mai bine decât hackinotsh. Cu macOS original numai trebuie sa iei faci griji și poți instala orice versiune noua de OS.

Mac mini M1 au CPU, GPU, stocarea și memoria lipite de placa de baza. Calculatorul consuma maxim 40 sau 45 Wh.

#17
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Eu am luat un Mac mini si un MacBook Air, amandoua cu M1 si cu 8GB RAM.
Nu regret deloc, amandoua merge de rup... nu regret deloc, nici nu simt nevoie de mai mult.
MacBook-ul merge zi de zi cu un monitor Huawei de 34...

#18
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Acum întrebarea este următoarea: merită sa astept M2 sau sa iau pană la sfarsitul anului M1 cu 16GB?

Folosește cineva monitor/monitoare 4K cu M1 ? Trebuie musai scalare ca sa vezi textul iconitele?
Nu pot să-mi imaginez cat de mici sunt icoanele, textul pe 4k fără scalare...deoarece intenționez sa iau 2 monitoare 27" 4k.

Edited by armag3d0n, 08 November 2022 - 10:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate