Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Contract de munca pe perioada determinata (3 luni) - perioada de proba + demisie si preaviz

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
In prezent sunt in cautarea unui loc de munca.
Am gasit un job cu contract pe 3 luni (la interviu mi s-a spus ca mi se va face alt contract pe perioada nedeterminata, daca e ok colaborarea). Eu am nevoie si de bani si de job. Jobul acesta e destul de uratel, insa salariul e bun.
Chiar dupa ce am fost anuntata de HR ca am fost acceptata la jobul nr 1, am fost sunata de la o alta firma pt un post mult mai intersant pt mine. Firma nr 2 mi-a spus ca voi fi contactata pentru interviu intr-o saptamana sau 2. Nu mi s-a comunicat inca salariul. Programul si domeniul de activitate e foarte atractiv pentru mine.
Ei bine, nu stiu ce sa fac.
Sa ii refuz pe cei de la firma 1? Insa daca firma 2 nu ma angajeaza, eu pierd un job bunicel la firma 1.
Insa, daca eu ma angajez la firma 1 si sunt acceptata la firma 2, voi vrea neaparat sa plec la firma 2. Deobicei companiile asteapta viitorii angajati sa stea la vechiul lor job in preaviz? E vorba si de un post de incepator... pot gasi usor pe altcineva - nu prea am experienta in munca...
Cat timp e preavizul la un contract de munca pe 3 luni?
Mi-e frica sa nu pierd oportunitatea la firma 2 pt firma 1.
Aveti un sfat pentru mine?

#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019

 marianca, on 30 octombrie 2022 - 14:16, said:

Cat timp e preavizul la un contract de munca pe 3 luni?

Eu stiam ca 0.

Ei te probeaza si pot oricand sa iti zica: mergi acasa. Si acolo ramai.
Si reciproca e valabila.

Edited by stevetlangat, 30 October 2022 - 14:24.


#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Mergi la firma numarul 2 daca te avantajeaza mai mult.
Primlele 3 luni sunt de proba si poti pleca (chiar si fara o justificare) direct.
Nu se sta in preaviz in situatia asta.

#4
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 jeffy86able, on 30 octombrie 2022 - 14:41, said:

Mergi la firma numarul 2 daca te avantajeaza mai mult.
Primlele 3 luni sunt de proba si poti pleca (chiar si fara o justificare) direct.
Nu se sta in preaviz in situatia asta.
Inca nu stiu daca voi fi angajata e firma 2. Urmeaza sa ma contacteze ei pentru a da testele pentru post.
Tot contractul meu e de 3 luni la firma nr 1. E contract pe perioada determinata...

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mergi la 1. Confirm si eu ca poti pleca oricand, fara preaviz.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Mergi la 1 de unde poti pleca oricand (chiar si cu aviz, nu-i un capat de lume, dar pentru perioada de proba nu-i nevoie de aviz) si daca te suna 2 si INCA iti vor conveni conditiile lor (fata de 1) te duci la ei.
Sa nu uiti niciodata ca plecatul de la un loc de munca se face cu o strangere de mana si mai ales,persoana ta este cea care conteaza in primul rand, deci faci ce faci ca sa-ti fie bine tie si apoi pentru restul lumii.
Asta conform celor spuse de tine.

De asemenea, din cele de mai sus eu trag concluzia ca nici unul dintre cele doua oferte nu sunt sigure. Pentru ca la 1 ai trei luni de proba care se pot termina prost pentru tine, iar la doi trebuie sa treci de interviu, care la fel se poate termina prost pentru tine.

Ce este sigur insa este faptul ca ai trei luni de zile loc de munca asigurat la 1.

Edited by adisz, 30 October 2022 - 15:08.


#7
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Mergi la interviu si vezi daca iti convine salariul si conditiile de munca.
Daca dupa interviu te angajeaza(de obicei se trimite oferta dupa 2-3 zile), anunti actualul angajator ca nu mai colaborati, si va despartiti.
Si tine minte:
"Daca astazi mori la locul de munca, maine seful tau va da un anunt valabil pentru cel mult 30 de zile, cautand inlocuitor, in timp ce tu vei lipsi familiei. Sau cel mai probabil, locul iti va fi luat de un coleg care abia asteapta o promovare pe postul tau.
La servici nimeni nu iti este prieten cu adevarat, si nici seful nu-ti va face statuie.
Du-te, munceste, ia-ti banii, dar nu uita sa traiesti"

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Mergi la firma 1. În perioada de proba poți cere încetarea contractului de munca de pe o zi pe alta, fara preaviz, printr-o simpla notificare către angajator.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
e o vorba "din batrani": nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard. mergi la firma 1 si in acelasi timp incepi si interviul la firma 2. "problema" pe care crezi tu ca o sa o ai (contract la 1 si oferta de la 2) e de fapt o situatie chiar placuta, din care nu ai cum iesi in pierdere :).
toate firmele stiu de existenta preavizului. daca firma 2 insista sa pleci de la 1 inainte de termenul legal, e un semnal de alarma: s-ar putea ca de fapt sa nu vrei sa lucrezi la firma 2. nu de alta, dar daca nu le pasa de chestia asta, e posibil sa descoperi ca nu le pasa nici de alte chestii pe care tu o sa le vrei.

s-au vehiculat pe aici niste informatii gresite. in principiu codul muncii spune ca:
- perioada de proba e optionala (art. 31). daca nu e prevazuta explicit in contract, nu poti pleca "de pe o zi pe alta", trebuie sa stai in preaviz
- la contractele pe 3 luni perioada de proba e de maxim 15 zile lucratoare (art. 85), nu de 3 luni
- nu exista diferente referitoare la durata preavizului intre contractele pe perioada determinata si cele pe perioada nedeterminata. in ambele cazuri ai de stat 20 de zile lucratoare.

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Chiar daca se dau aia peste cap sa stai in preaviz si tu nu vrei sa stai, treaba e simpla, nu mai vii de maine si gata, nu au ce sa-ti faca decat sa te dea afara si tu exact asta vrei. In practica daca nu ai vreun post de conducere iti accepta demisia si fara preaviz fara probleme.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 modoran, on 31 octombrie 2022 - 06:42, said:

...treaba e simpla, nu mai vii de maine si gata, nu au ce sa-ti faca decat sa te dea afara...

ar mai fi niste variante, daca reusesti sa-ti enervezi cu adevarat fostii colegi:
- poti fi dat in judecata si ti se vor imputa pierderile cauzate de absenta ta (daca pot fi dovedite, evident)
- iti poate fi suspendat contractul de munca pt absente nemotivate (art. 51 din Codul Muncii), si ramai cu el "agatat" pana cand te prezinti sa-ti efectuezi preavizul :)

in principiu chestia asta cu munca trebuie tratata serios, daca vrei sa fii si tu luat in serios. chestiile gen "n-am chef sa stau in preaviz" merg cand esti angajat la spalatorie si visul tau e sa avansezi la "detailing", ca sunt bacsisurile mai mari. dar daca vrei sa ai o cariera serioasa, trebuie sa iti iei in serios obligatiile si sa le respecti.
lumea e destul de mica, si peste 5-10 ani, cand o sa gasesti in sfarsit jobul ideal, o sa descoperi ca unul dintre viitorii colegi a lucrat cu tine la un moment dat. jobul tau o sa depinda de modul in care isi aduce el aminte de tine, si nu cred ca vrei sa spuna "da, il tin minte, ne-a facut tot felul de probleme"

#12
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Perioada de proba este de maxim 5 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mică de 3 luni. Doar in aceasta perioada poti sa iti dai demisia cu o simpla notificare, de pe o zi pe alta. Dupa aceasta perioada, maxim 20 de zile lucratoare, in functie de ce stipuleaza contractul.

#13
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Oare firma nr 2 ar astepta dupa mine 20 de zile? Cat e preavizul... Frica mea e ca nu. Si pierd sansa. La firma 2 am oferta pe domeniul meu de studii. La firma 1 NU.
Ambele posturi sunt la firme mari. Joburile sunt pentru incepatori.
Nu stiu ce sa fac...

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Mergi la firma 1. Ce-i mana nu-i minciuna.
Dacă vei fi acceptata la firma 2, mergi la șeful direct /resurse umane la firma 1 și încearcă sa obții încetarea contractului de munca, cu acordul părților. Dacă ți se aproba, nu ești obligata sa stai în perioada de preaviz.
Poate ai noroc și firma 2 te accepta în interiorul celor 15 zile lucrătoare aferente perioadei de proba pentru un contract pe perioada determinata cu durata de 3 luni. In acest caz ceri încetarea cm fără preaviz, de pe o zi pe alta.
Ești sigura ca la firma 1 asa vei fi angajata, întâi cu contract de 3 luni, apoi pe perioada nedeterminata? Nu cumva ai reținut eronat și cele 3 luni sunt de fapt cele de proba, contractul tău fiind pe perioada nedeterminata încă de la început? Poate ar fi bine sa suni din nou la firma 1, sa afli exact ce și cum.

Edited by corinadaniela, 31 October 2022 - 12:39.


#15
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 corinadaniela, on 31 octombrie 2022 - 12:38, said:

Mergi la firma 1. Ce-i mana nu-i minciuna.
Dacă vei fi acceptata la firma 2, mergi la șeful direct /resurse umane la firma 1 și încearcă sa obții încetarea contractului de munca, cu acordul părților. Dacă ți se aproba, nu ești obligata sa stai în perioada de preaviz.
Poate ai noroc și firma 2 te accepta în interiorul celor 15 zile lucrătoare aferente perioadei de proba pentru un contract pe perioada determinata cu durata de 3 luni. In acest caz ceri încetarea cm fără preaviz, de pe o zi pe alta.
Ești sigura ca la firma 1 asa vei fi angajata, întâi cu contract de 3 luni, apoi pe perioada nedeterminata? Nu cumva ai reținut eronat și cele 3 luni sunt de fapt cele de proba, contractul tău fiind pe perioada nedeterminata încă de la început? Poate ar fi bine sa suni din nou la firma 1, sa afli exact ce și cum.
La firma 1 este contract pe 3 luni, apoi iar pe 3 luni, apoi nedeterminat. E un call center pe lb. romana.
La firma 2 e un Internship de domeniul pe care am absolvit eu facultatea si masterul....
La firma 1 m-as duce stric din motive financiare. La firma 2 cred ca am sanse sa incep o cariera.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ok. Având în vedere faptul ca firma 1 e tip call-center, cu siguranță au rotație mare de personal, adică sunt obișnuiți sa le plece angajații în primele luni de la angajare, de aceea nici nu le fac contract pe nedeterminata de la început.
Asa cum au spus și alții, perioada de proba în cazul contractului de 3 luni este de 15 zile lucrătoare de la data începerii activității, adică 3 săptămâni calendaristice. În acest interval sunt șanse mari sa rezolvi cu firma 2 și sa poți pleca de la firma 1 doar prin notificare în timpul perioadei de proba, fără preaviz.
Te-ai gândit, cum vei face sa mergi la interviuri/teste la firma 2, în timp ce lucrezi pentru firma 1? Te invoiesti, îți iei 1 zi de concediu de odihna? Spun asta ca să ai în vedere și aceste aspecte, sa nu te trezești ca nu poți merge la interviu/test pentru ca musai sa lucrezi/fii prezenta la firma 1 în acea zi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate