Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Scheme electronice romanesti din reviste , carti, prospecte, caiete de service sau de pe orice alt suport

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Salut !

M-ar interesa sa completam colectiile de scheme romanesti - scanate - carti vechi de profil, revista Tehnium, mai erau parca Start spre Viitor si inca cateva reviste cu scheme, carti au fost cel putin in cateva colectii - Editura Cristal parca si tot pe acelasi format - imi aduc aminte ca le-am gasit interesante la vremea respectiva, copil fiind, mult mai apetisante decat cursurile facultatilor de mai tarziu.

Personal am cred colectia Tehnium pe vreo 10-15 ani si vreo 40-50 de carticele cu scheme incepand cu lampi si terminand cu CI si multe volume scanate prin facultate sau ceva mai tarziu, culese de la altii.

La fel, ceva caiete de service de la Electronica si Tehnoton.

Daca are cineva intamplator o lista cu ele, am putea lucra pe lista respectiva si se poate completa odata cu inaintarea in timp.

La fel, completam lista si apoi vedem unde le gasim scanate.

Eu o sa completez o lista cu ce am efectiv scanat si cu ceea ce as mai putea scana.

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
E pe undeva pe net o arhiva Tehnium.

#3
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Uita-le. Schemele alea se bazau pe tranzistoare, porti logice (CDB) si multa teorie. Acum sunt cipuri prefabricate cu mii de componente active gata inglobate. Nu mai inlocuiesti un tranzistor ars, ci o microuzina de 1 cm patrat. Se mai numeste "cutie neagra".

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmaccip, on 25 octombrie 2022 - 20:16, said:

E pe undeva pe net o arhiva Tehnium.


http://blog.copcea.r...evistei-tehnium

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Ce vremuri. Nu-s deloc in domeniu dar imi amintesc faptul ca am construit o chestie cu tranzistori, dintr-un pachet vandut cu cablaj si piese. Apoi altul...
Intai un semnalizator, pare-mi-se, cu Circuit basculant astabil (zic bine?) si apoi un radio receptor
Veneau in set, trebuia sa le lipesti pe placa..

#6
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
https://www.facebook...832/files/files

Colectia Tehnium si multe altele

Attached Files

  • Attached File  eee.JPG   94.82K   37 downloads

Edited by scub, 25 October 2022 - 21:27.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Grup privat.

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

View Postcrocko.dilul, on 25 octombrie 2022 - 20:58, said:

Ce vremuri. Nu-s deloc in domeniu dar imi amintesc faptul ca am construit o chestie cu tranzistori, dintr-un pachet vandut cu cablaj si piese. Apoi altul...
Intai un semnalizator, pare-mi-se, cu Circuit basculant astabil (zic bine?) si apoi un radio receptor
Veneau in set, trebuia sa le lipesti pe placa..

Am avut si eu. Se numea MED 27. N-am invatat prea multa electronica, pentru ca iti dadeau montajele de-a gata, doar sa asamblezi componentele, dar era interesant. Foloseam un adaptor de 4,5 V pe care mi-l facuse cineva pentru un radio Pescarus. Altfel trebuia sa folosesc baterii 3R12, care erau destul de scumpe si foarte proaste.

LE: nu le lipeai cu letconul, ci placile aveau pini. De aceea erau foarte usor de montat si demontat.

#9
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postr_murphy, on 25 octombrie 2022 - 20:33, said:


Am văzut și eu arhiva, are toate numerele ?

#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostDon_Costica, on 25 octombrie 2022 - 20:23, said:

Uita-le. Schemele alea se bazau pe tranzistoare, porti logice (CDB) si multa teorie. Acum sunt cipuri prefabricate cu mii de componente active gata inglobate. Nu mai inlocuiesti un tranzistor ars, ci o microuzina de 1 cm patrat. Se mai numeste "cutie neagra".
  Aiurea! se inlocuiesc tranzistoare arse intr-o veselie. Ca nu se face in toate dughenele de cartier care au mai ramas in picioare, e altceva! dar in industrie inca se inlocuiesc componente! de aceea se si produc si se vind cu milioanele!

iar ''cutia neagra'' nu este un termen prea folosit in electronica, poate doar printre amatori. in general expresia defineste altceva, nu un C.I.

referitor la lucrari tiparite, multe sint inca sub protectia dreptului de autor, iar SP nu incurajeaza pirateria, dar gasesti cu putina bunavointa cam tot ce s-a publicat in domeniu!

#11
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postscub, on 25 octombrie 2022 - 21:24, said:

https://www.facebook...832/files/files

Colectia Tehnium si multe altele

De unde ai scos pdf-urile ?

View Posttytysor, on 25 octombrie 2022 - 22:10, said:


  Aiurea! se inlocuiesc tranzistoare arse intr-o veselie. Ca nu se face in toate dughenele de cartier care au mai ramas in picioare, e altceva! dar in industrie inca se inlocuiesc componente! de aceea se si produc si se vind cu milioanele!

iar ''cutia neagra'' nu este un termen prea folosit in electronica, poate doar printre amatori. in general expresia defineste altceva, nu un C.I.

referitor la lucrari tiparite, multe sint inca sub protectia dreptului de autor, iar SP nu incurajeaza pirateria, dar gasesti cu putina bunavointa cam tot ce s-a publicat in domeniu!

Legea dreptului de autor a apărut la noi după Revoluție , moment în care a scăzut și producția autohtona, ceea ce înseamnă că documentația abundenta ar fi înainte de 1990.

Am impresia că și IPRS și restul, Electronica și Tehnoton și Electroarges , Electromures au intrat pe panta descendenta după 1990.

După 1990 s a lucrat autohton mai mult pe asamblare turcisme și chinezisme.

View PostDon_Costica, on 25 octombrie 2022 - 20:23, said:

Uita-le. Schemele alea se bazau pe tranzistoare, porti logice (CDB) si multa teorie. Acum sunt cipuri prefabricate cu mii de componente active gata inglobate. Nu mai inlocuiesti un tranzistor ars, ci o microuzina de 1 cm patrat. Se mai numeste "cutie neagra".

Costică, tu ce ai alege, un receiver Pioneer din anii '70 sau unul modern made în China ?

Și, ca fiabilitate, ai măcar o bănuială la care o să schimbi mai mulți tranzistori în următorii 10 ani ?

View Postcrocko.dilul, on 25 octombrie 2022 - 20:58, said:

Ce vremuri. Nu-s deloc in domeniu dar imi amintesc faptul ca am construit o chestie cu tranzistori, dintr-un pachet vandut cu cablaj si piese. Apoi altul...
Intai un semnalizator, pare-mi-se, cu Circuit basculant astabil (zic bine?) si apoi un radio receptor
Veneau in set, trebuia sa le lipesti pe placa..

S au luat după ruși însă ideea a fost buna. Dădeai 100 lei și luai 20 de piese in loc de 60 lei un BC sau 80 parca BD-ul

Edited by Razvan319, 25 October 2022 - 22:22.


#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
Si tu presupui ca lucrarile aparute inainte de 1989 nu intra sub protectia legii???
daca da, presupui gresit, vezi sa nu intri la belele, necunoasterea legii nu te scuteste de consecinte!

#13
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Tinerei cu cas la gura, eu macar stiu cum functioneaza un tranzistor, ce e factorul beta, clasele de amplificare, modulatia in frecventa sau in amplitudine, superheterodina samd. Si stiu sa si lipesc niste picioruse de la niste piese. Sa nu mai vorbim de corodare in clorura ferica sau acid azotic.  Doar ca aceste abilitati si cunostinte nu mai valoreaza nici doi banuti in ziua de azi. Acu' esti bun daca le ai cu ivdenelz.

#14
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Ma Razvane cum ai tu ej, daca nu sute, de chestii dar nu-ti trecu prin cap sa faci macar o lista de titluri. Strange omu ca furnica, la sfarsit nu da nimica. Dao-ncolo de digitalizare ca postam pe microfilme prin posta romana.
Poate te-ntreaba careva de un basculant sa-si puna-n tesla, din ala fiabil, cu tranzistoare, care sa-i tina bateria vesnic tanara, dar daca nu stie ca ai schema...

Edited by Peerless, 25 October 2022 - 23:05.


#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostDon_Costica, on 25 octombrie 2022 - 20:23, said:

Uita-le. Schemele alea se bazau pe tranzistoare, porti logice (CDB) si multa teorie. Acum sunt cipuri prefabricate cu mii de componente active gata inglobate. Nu mai inlocuiesti un tranzistor ars, ci o microuzina de 1 cm patrat. Se mai numeste "cutie neagra".

View PostDon_Costica, on 25 octombrie 2022 - 22:34, said:

  Doar ca aceste abilitati si cunostinte nu mai valoreaza nici doi banuti in ziua de azi. Acu' esti bun daca le ai cu ivdenelz.

Depinde foarte mult de ce vrei sa faci, care iti sunt interesele. Poti sa faci proiecte cu microcontrollere si in acelasi timp motaje cu tranzistori sau cu lampi (in special chestii pentru chitara electrica). analogicu' are farmecul sau aparte.

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Divaghez putin dar deh, amintirile...
In urma cu vreo 40 de ani am facut o excursie prin ONT (pentru cine nu stie, Oficiul National de Turism), altfel era aproape imposibil pentru muritorii de rand.
Excursia a fost in URSS, Moscova+Leningrad(St Petersburg). Nu mai descriu procedurile pe care le aplicau toti turistii romani pentru a avea disponibili mai multi bani decat cei 250 lei (aproximativ 25 ruble) pe care ii puteau schimba oficial acolo. Dar am plecat informat, in Moscova m-am dus direct la un magazin de jucarii si am cumparat un kitt care in cutie avea toate componentele necesare montarii unui minitelevizor/12 canale VHF/tub cinescop de 8cm. Avea absolut tot, suruburile, firele (inclusiv o bucata de cablu ecranat) si fludorul necesar pentru lipiturile intre placile cu componentele deja montate si reglate. Schema electrica foarte amanuntita, schema de montaj era tot asa, multe detalii in desenul impecabil. Televizorul se alimenta la 12V, avea si alimentator pentru priza de 220V.
L-am scos din cutia mare care avea cam 40x50 cm, piesele le-m imprastiat prin tre hainele din valiza. Tubul cinescop acoperit cu un ciorap, in tr-un pantof, selectorul cu rotactor in al pantof.
L-am montat cu emotie, cu schema in fata, o citisem de vreo 3 ori. A durat ceva vreme, am facut-o in reprize dar la final am fost incantat. A functionat perfect. Singura corectie necesara a fost rotirea bobinei de inductie cu cateva grade, imaginea era inclinata. A functionat cam 12-14 ani, ii facusem o cutie in care puneam 8 baterii R20, puteam sa ma uit la televizor si cand se oprea furnizarea electricitatii. La un moment dat s-a dus circuitul de multiplicare a tensiunii, l-am dat unui coleg pasionat de asa ceva, nu mai stiu daca l-a reparat.
Vreau sa subliniez ca documentatia era foarte buna, explicita, chiar si un copil pasionat dar fara cunostinte de electronica il putea monta.
Dar asta a fost demult, nu cred ca mai exista asa ceva.
La vremea respectiva, cand cumparai un televizor sau radio produs de Electronica, primeai si schema.

Edited by altuser09, 26 October 2022 - 05:03.


#17
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Cu o sticla de Drobeta cred ca luai doua.

Edited by Peerless, 26 October 2022 - 05:15.


#18
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View Postaltuser09, on 26 octombrie 2022 - 05:03, said:

.... Singura corectie necesara a fost rotirea bobinei de inductie cu cateva grade, imaginea era inclinata....

Poate bobina de deflexie?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate