Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Conifer de grădină îngust

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016
Salutare,

Îmi puteți da câteva idei pentru un conifer care crește "îngust" și se găsește ușor în România ?
Planta va umple un spațiu de 70 cm lățime.
Vroiam să pun juniperus blue arrow, dar am constatat că se găsește destul de greu la noi.
Orice sugestie e binevenită.

Mulțumesc anticipat.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti pune, intradevar, ienupar. Il poti tunde, daca vrei. Se gaseste pe toate drumurile.

Edited by pasilla, 24 October 2022 - 22:48.


#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Intereseaza-te de spre bradul coreean.
Din pacate si eu sunt la inceput cu ei si nu-ti pot spune mare lucru in afara de:
- vrea soare
- creste greu
- daca-l cumperi de mic (maxim 20 cm inaltime) te poti distra cu el
Si, arata bine!
In plus, cand va fi prea mare pentru apartament il vinzi pentru o sacosa de bani. La propriu!

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 horace_vr, on 24 octombrie 2022 - 22:39, said:

Vroiam să pun juniperus blue arrow, dar am constatat că se găsește destul de greu la noi.
https://gradinamax.r...mnar-blue-arrow

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Doar daca esti amator de tepe cumperi de la gradina max sau garden expert ori alt nume pompos. Poate primesti ce-ai comandat, dar o sa-ti trebuiasca o lupa sa-l vezi. Asa-s de mici. Cauta o pepiniera.

#6
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
planta nu o sa umple de la sine putere spatiul acela, va trebui condusa si apoi tunsa. deci cam orice creste columnar ar fi util. as merge spre plante cu o crestere deasa, ca molidul, pentru ca la 70 cm, insemna ramuri stinga-drepata de cca. 30 cm, adica tuns din greu, un brad o sa arate chel. dar poate te orientezi spre tuia sau chiparos. si n-ai zis nimic de inaltime si  mai conteaza si cantitataea de lumina pe care o poate primi in spatiul acela

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate