Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Internet Digi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Observ ca, la Digi, exista doua tipuri de abonament wifi: unul la 30 de lei si celalalt la 40 de lei:

Specificatii abonament 30 de lei:

Ai 20GB spațiu de stocare Digi Storage
Viteză maximă 500 download / 250 upload
Viteză medie 450 download / 250 upload
Viteză minimă 200 download / 100 upload

Specificatii abonament 40 lei:

Ai 50GB spațiu de stocare Digi Storage
Viteză maximă 940 download / 450 upload
Viteză medie 850 download / 400 upload
Viteză minimă 200 download / 100 upload

Nu ma pricep la viteza de internet. Asa ca va rog sa imi spuneti daca exista diferente semnificative intre cele doua abonamente si daca ai nevoie de un router special (scump) pentru a beneficia de specificatiile abonamentului de 40 de lei.



#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Pentru ambele oferte ai nevoie de un router Gigabyte. Are Digi ceva routere pe care le inchiriaza la 3 lei pe luna. Merita cu varf si indesat. Diferente exista doar daca descarci foarte mult material de pe internet(torrente) unde viteza chiar conteaza. Mai este si spatiul de stocare in cloud-ul lor, Digi Storage, depinde de cat ai nevoie. Oricum, la preturile actuale ale Digi as lua abonamentul de 40 lei. Sa fie acolo...

#3
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Pentru ce iei netul, PC sau doar dispozitive mobile, laptop / telefoane?

Edited by Lexon, 21 October 2022 - 23:22.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Lexon, on 21 octombrie 2022 - 23:22, said:

Pentru ce iei netul, PC sau doar dispozitive mobile, laptop / telefoane?

PC, telefon, TV

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Ia-l pe ala cel mai ieftin, in nici un caz cel de 40 de lei ca va merge la fel pentru tine. Mai ales pe wifi.

#6
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Tv-ul o sa pape pt streaming Netflix si HBO GO, PC-ul papa doar pentru download si asta depinde de cat e de nou (ca generatie) si daca are SSD, telefoanele papa ce si ce din banda.
Ambele tipuri de conexiuni se preteaza dar diferenta de pret e asa de mica incat, daca iti permiti, ar fi pacat sa nu o iei pe cea de 1Gb.
Daca la TV si la PC faci conexiunea prin cablu (ceea ce e foarte ok daca nu te deranjeaza cablurile prin casa), nu iti mai trebuie router. Daca nu, iti trebuie si routerul de care zice @Bombalurina, deci mai adaugi 3 lei pe luna.

Daca esti in mediul rural poti avea tarife mai mici, intereseaza-te.

#7
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
La FL 1000 e gratis, nu e 3 lei!

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Mie mi se intampla sa stau intr-un share screen si un youtube in background, teams, etc in timp ce nevasta-mea se uita in 4k pe Netflix... plus telefoanele si un google nest. Atunci iau cu incredere viteza maxima. Dar na, eu am nevoie pentru meseria mea de internet flawless.

Edited by MooF2010, 22 October 2022 - 00:43.


#9
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 csachiri, on 22 octombrie 2022 - 00:31, said:

La FL 1000 e gratis, nu e 3 lei!
Zici de asta: https://www.digi.ro/...r-gigabit-wifi6 ?
Si mai bine daca e asa, cand am instalat eu se platea.
In cazul asta presupun ca il instaleaza implicit, daca tot il ofera gratuit... Sau trebuie sa il ceri?

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Eu l-am avut pe cel de 40 lei dar am trecut la 30. Puteam sa platesc 10 lei in plus dar mi-era absolut inutil (prefer sa-i dau pe internetul mobil de la ei pe care-l folosesc numai ca backup). Netflix-ul 4k are nevoie de doar 25 Mbps. Nu cred ca initiatorului ii trebuie - cu adevarat - Fiberlink 1000.

#11
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Daca pui internet de 1GB, ONT-ul cu wifi 6 este gratis, daca pui de 500 MB platesti 3 lei/luna.

#12
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
FiberLink 1000
40 LEI
pe lună
Primul router Mesh este gratuit cu netul Fiberlink 1000. Comandă-le pe ambele, iar gratuitatea pentru primul router se va regăsi pe factura ta DIGI.

Valabil și pe rural

Se primește router wifi6 mesh la abonamentul de 25 lei

#13
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Mergi cu cel de 30 lei o luna sa vezi cum merge si daca e de ajuns si de black friday 2022 faci upgrade la 40/1000 cu reducerea de 6-12 luni (se poate din contul digi).. in 2 ani iesi tot acolo la costuri si fara chiria router. BF se aplica doar la upgrade sau la abonament nou, deci daca iei direct abonamentul de 40 lei acum nu poti beneficia de oferta.
In 2021 a fost in 11-12 noiembrie.
https://www.digi.ro/blackfriday

Edited by solitaryman, 22 October 2022 - 08:37.


#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 MooF2010, on 22 octombrie 2022 - 00:41, said:

Mie mi se intampla sa stau intr-un share screen si un youtube in background, teams, etc in timp ce nevasta-mea se uita in 4k pe Netflix... plus telefoanele si un google nest. Atunci iau cu incredere viteza maxima. Dar na, eu am nevoie pentru meseria mea de internet flawless.
Maxim 35-40Mbps ai nevoie pentru tot ce-ai enumerat tu acolo.

#15
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004

View PostMooF2010, on 22 octombrie 2022 - 00:41, said:

Mie mi se intampla sa stau intr-un share screen si un youtube in background, teams, etc in timp ce nevasta-mea se uita in 4k pe Netflix... plus telefoanele si un google nest. Atunci iau cu incredere viteza maxima. Dar na, eu am nevoie pentru meseria mea de internet flawless.
Banuiesc ca esti pe business cu banda garantata, nu? (flawless)

#16
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021

View PostNikoroB, on 22 octombrie 2022 - 17:12, said:

Maxim 35-40Mbps ai nevoie pentru tot ce-ai enumerat tu acolo.
Hai sa zicem maxim 50 Mbps. Asa am eu intro tara civilizata si supra-dezvoltata! La pret de 25 euroi.
Si duce fara probleme 2 device-uri cu iptv online, hbo, disney, kodi, plus telefoane.
Acum, daca vrei sa vezi un film de 100 giga, atunci trebuie banda.

#17
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Sa zicem 100. Poate mai vin prieteni in vizita si stau cu totii pe streaming :).

#18
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
As dori sa ma mut de la Vodafone Fix (fostul UPC) la Digi (tv analogic si net 1000). La intrarea in locatia respectiva am fibra optica (apartament 2 camere, renovat complet).
Vor fi:
- 2 televizoare (am tras cablu coaxial prin tevi incastrate in zid)
- 1 PC (am tras cablu cat6a pana la biroul PC-ului)
- 2 laptopuri

Ce doream sa va intreb: Digi are cumva un fel de Connect Box de la UPC sau Super Wifi Box de la Vodafone, adica o distributie inteligenta dintr-un singur loc spre diverse device-uri?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate