Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

”Îmi pare rău” zis de Dumnezeu

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Și Domnul a zis: „Am să șterg de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut, de la om până la vite, până la târâtoare și până la păsările cerului, căci Îmi pare rău că i-am făcut."
Din ce stiu (oricum ai zice o suparat,cu zambetul pe buze etc.),din ce stiu,cand zici "Imi pare rau" ai o vina cat de mica in acea poveste.
Vina aia e o greseala,cat de mica a ta, dar e o greseala.
Un Dumnezeu atotputernic greseste?

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
A luat-o razna. La batranete unii o mai iau si razna.

#3
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
Dumnezeu nu e așa după cum ți-l imaginezi tu sau după cum și-l imaginează majoritatea oamenilor... Dumnezeu este o ființă, o persoană care are sentimente așa cum avem și noi oamenii... nu la același nivel dar în principiu simțim la fel!
Normal că dacă nu-l cunoști și te iei după descrierea popilor, îți faci o părere greșită despre El!
Caută-L și-L vei găsi! :yes:

#4
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Descrierea popilor?
Man de ce zisasi asta? E scris de Moise versetul.

Înțeleg ca are sentimente, te cred pe cuvânt, dar de ce sa i para rău dacă nu e vina lui ca omul ajunsese imperfect?
Cu gura lui a zis "îmi pare rău", și evident scrisa de Moise, sub supravegherea lui.

Încearcă sa mai găsești ceva care sa ma facă sa n am dreptate, te rog mult ajuta ma!

#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Nu doar ca i-a parut rau, dar daca tin bine minte, e si atotstiutor, deci stia de cand i-a creeat ca-i va parea rau, si ca la un moment dat o sa-i curete aproape pe toti.

#6
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

 astf123, on 20 octombrie 2022 - 22:08, said:

1. Descrierea popilor?
Man de ce zisasi asta? E scris de Moise versetul.

2. Înțeleg ca are sentimente, te cred pe cuvânt, dar de ce sa i para rău dacă nu e vina lui ca omul ajunsese imperfect?
Cu gura lui a zis "îmi pare rău", și evident scrisa de Moise, sub supravegherea lui.

3. Încearcă sa mai găsești ceva care sa ma facă sa n am dreptate, te rog mult ajuta ma!

1. Chiar dacă este scris de Moise versetul, atunci când te gândești la El, te gândești prin prisma educației spirituale (asta dacă ai avut ocazia) primite de la familie, biserică, școală (în unele cazuri) etc... pe filiera religiei oficiale!

2. Dacă așa scrie acolo, înseamnă că chiar i-a părut rău, ce nu ți-i clar?! N-are voie Dumnezeu să aibă regrete, unde scrie?! :habarnam:

3. Eu nu pot decât să-ți ofer o perspectivă, nu să-ți schimb mentalitatea, asta trebuie s-o faci tu... pentru început, studiază biologia și genetica și încearcă să aprofundezi teoria evoluției... o să vezi că este imposibil ca din ceva neviu să apară ceva viu! :)

#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,268
  • Înscris: 06.07.2007

 astf123, on 20 octombrie 2022 - 22:08, said:

Descrierea popilor?
Man de ce zisasi asta? E scris de Moise versetul.

Moise era oale si ulcele de multe sute de ani cand au fost scrise versetele alea.

#8
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

 heartu, on 20 octombrie 2022 - 22:19, said:



1. Chiar dacă este scris de Moise versetul, atunci când te gândești la El, te gândești prin prisma educației spirituale (asta dacă ai avut ocazia) primite de la familie, biserică, școală (în unele cazuri) etc... pe filiera religiei oficiale!

2. Dacă așa scrie acolo, înseamnă că chiar i-a părut rău, ce nu ți-i clar?! N-are voie Dumnezeu să aibă regrete, unde scrie?! :habarnam:

3. Eu nu pot decât să-ți ofer o perspectivă, nu să-ți schimb mentalitatea, asta trebuie s-o faci tu... pentru început, studiază biologia și genetica și încearcă să aprofundezi teoria evoluției... o să vezi că este imposibil ca din ceva neviu să apară ceva viu! :)

1.)Man nu privesc decât obiectiv, nu privesc prin nicio prisma.
2.)Un zeu atotputernic eu știu ca nu poate avea regrete, ca altfel nu mai e atotputernic.
3.)Si daca nu pot schimba cu informațiile mele nu mi dai tu informații care sa ma clarifice?

#9
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 17.08.2022
"Am să șterg de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut, de la om până la vite"

Era suparat.
Dar i-a trecut cand l-a cunoscut pe Noe
si s-a inveselit cand l-a cunoscut pe Avraam.....
Si nu i-a mai parut rau, ci s-a dedicat unui popor.

#10
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

 astf123, on 20 octombrie 2022 - 21:41, said:

Un Dumnezeu atotputernic greseste?
Dumnezeu a făcut și greșeala/greșitul. „(...)a tuturor celor văzute și nevăzute”.
Perfect/complet/omniprezent implică și imperfect/moartea.
Dumnezeu a făcut și viața și moartea.
Și iadul.
Încetați cu gândirea asta de desene animate de gâgă.
Dumnezeu nu este un moșneag bărbos pe nori.
Dar poate fi și asta la o adică, să vă satisfacă metaforele și imaginația prozaică.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
A permis tot și ,,toate ", ca să experimenteze.

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 maccip, on 20 octombrie 2022 - 21:49, said:

A luat-o razna. La batranete unii o mai iau si razna.

Ce inseamna batranetea pentru cel care a creat timpul insusi? Posted Image

Probabil textul nu are o traducere corecta, "imi pare rau" probabil se intelege mai mult "sunt dezamagit".

Totusi, de ce ai fi dezamagit daca tu stiai dinainte tot ce vor face oamenii, doar cica stii viitorul...
De fapt nici "viitorul" nu e ceva independent de vointa lui Dumnezeu, caci din cum ne e descris in Biblie, nimic nu se intampla fara voia lui.

Sau mai este si varianta ca Dumnezeu e mai degraba asa cum se descrie in filozofia budista, adica da, a existat o Creatie, si tot ceea ce ne inconjoara este Dumnezeu, si noi facem parte din el, dar el nu are o vointa anume, lucrurile se intampla pur si simplu, iar creatia e perfecta asa cum e.

Oamenilor li se pare imperfecta pentru ca sufera, "cum poate Dumnezeu sa permita atatea atrocitati, asa suferinta", pai Dumnezeu nu permite sau interzice nimic, a aparut Creatia, voi dati-va-n cap cat vreti, Creatia tot perfecta a ramas, fiecare va plati dupa karma pe care si-o face si fiecare va avea sansa de fapt nenumarate sanse sa se indrepte si sa afle adevarul.

Edited by Phobos, 21 October 2022 - 06:22.


#13
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

 Phobos, on 21 octombrie 2022 - 06:12, said:



Ce inseamna batranetea pentru cel care a creat timpul insusi? Posted Image

Probabil textul nu are o traducere corecta, "imi pare rau" probabil se intelege mai mult "sunt dezamagit".

Totusi, de ce ai fi dezamagit daca tu stiai dinainte tot ce vor face oamenii, doar cica stii viitorul...
De fapt nici "viitorul" nu e ceva independent de vointa lui Dumnezeu, caci din cum ne e descris in Biblie, nimic nu se intampla fara voia lui.

Sau mai este si varianta ca Dumnezeu e mai degraba asa cum se descrie in filozofia budista, adica da, a existat o Creatie, si tot ceea ce ne inconjoara este Dumnezeu, si noi facem parte din el, dar el nu are o vointa anume, lucrurile se intampla pur si simplu, iar creatia e perfecta asa cum e.

Oamenilor li se pare imperfecta pentru ca sufera, "cum poate Dumnezeu sa permita atatea atrocitati, asa suferinta", pai Dumnezeu nu permite sau interzice nimic, a aparut Creatia, voi dati-va-n cap cat vreti, Creatia tot perfecta a ramas, fiecare va plati dupa karma pe care si-o face si fiecare va avea sansa de fapt nenumarate sanse sa se indrepte si sa afle adevarul.

In orice frunză care cade exista o marja de eroare și tu zici ca "Creația tot perfecta a rămas".

Exista un singur adevăr și acela de a fi fericit.

Nu dau in cap, nu injur, nu fur, nu jignesc femei.
Nu fac multe lucruri care chiar nu sunt ok, deci merit o pedeapsa? Ești extrem de haios.

"Defapt nici viitorul nu e ceva independent de voia lui Dumnezeu" îngerașul nu a zis nimeni asta din contra noi zicem ca Dumnezeu vede în viitor, viitorul evident fiind AL Lui.

Daca Dumnezeu însuși e viitorul, atunci tot știa ce va face omul deci n are niciun motiv sa fie dezamăgit, daca nu avea vreo vina și totuși mentioneaza negru pe alb, prin Moise, CA ARE.

Dezamăgit, supărat, părut de rău zi cum vrei, un atotputernic ce este însuși viitorul NU LASA SA SE ÎNTÂMPLE NIMIC Imperfect, cum ar fi omul.
De ce atâta bataie de cap cu el+?

#14
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 26.01.2007

 astf123, on 20 octombrie 2022 - 21:41, said:

Din ce stiu, cand zici "Imi pare rau" ai o vina cat de mica in acea poveste.
Un Dumnezeu atotputernic greseste?

 astf123, on 20 octombrie 2022 - 22:08, said:

Încearcă sa mai găsești ceva care sa ma facă sa n am dreptate, te rog mult ajuta ma!
Stii tu ceva dar mai ai încă multe de învățat. Ca noi toți de altfel.
Însă ateii nu prea vor să învețe că se cred prea deștepți.

Să încercăm totuși:
1. Dumnezeu este o Ființă perfectă și infinită
2. Omul este mărginit și imperfect. Niciun om nu-L poate descrie în mod perfect pe Dumnezeu pentru că nimeni nu L-a văzut.
3. Pentru ca omul să-L poată cunoaște, Dumnezeu a trimis pe Fiul Său și Cuvântul Lui, Biblia.

OK, în Biblie, pentru ca omul să-L poată înțelege pe Dumnezeu, au fost folosite:

1. Antropomorfisme. Astea-s asemănări fizice ale lui Dumnezeu cu omul. Dumnezeu are ochi, are brațe, are inimă.
Acesta este un limbaj hiperbolic care ne ajuta să intuim niște concepte care-L descriu, într-un mod imperfect desigur, pe Dumnezeu. Dacă ateuțul refuză să-și dea silințele să gândească, el va ajunge să creadă că Dumnezeu are o arteră aortă care se poate obtura sau desprinde de inima lui Dumnezeu și Acesta moare. Dar concluzia ateuțului este una aiuritoare. Un asemenea ateuț nu poate fi ajutat.

2. Antropopatii. În Biblie sunt atribuite lui Dumnezeu emoții umane. Dumnezeu se mânie, este dezamăgit, râde, plânge.
La fel, dacă ateuțul își bagă nasul unde nu-i fierbe oala și începe să dea el iexplicații, va ajunge la concluzia că, dacă lui Dumnezeu "îi pare rău", e musai că a comis o greșeală impardonabilă. Si, dacă-l lași să alerge dezlegat, ateuțul va continua: "Dumnezeu cu siguranță a dat-o-n bară! hai să vedem noi unde!". Și va zburda ateul nostru pe arături neumblate ziua și noaptea, fără hodină. Însă el trebuie să înțeleagă că dezamăgirea lui Dumnezeu, părerea de rău a Domnului este doar o antropopatie.

Iar sensul este atât de simplu încat chiar și un copil de clasa a doua îl poate pricepe - omul a greșit și aceasta l-a întristat pe Dumnezeu.


Edited by Sfantul Jakob, 21 October 2022 - 07:14.


#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 astf123, on 21 octombrie 2022 - 06:43, said:

In orice frunză care cade exista o marja de eroare și tu zici ca "Creația tot perfecta a rămas".

Exista un singur adevăr și acela de a fi fericit.

Nu dau in cap, nu injur, nu fur, nu jignesc femei.
Nu fac multe lucruri care chiar nu sunt ok, deci merit o pedeapsa? Ești extrem de haios.

In budism se explica destul de detaliat mecanismele creatiei din punctul lor de vedere.

Ciudat este ca eu inca n-am gasit nimic care se se contrazica cu stiinta, pana acum, in descrierile budiste.

Deci: creatia este perfecta asa cum este, pentru ca mecanismele ei de functionare sunt perfecte.

Scopul vietii nu e fericirea, ci cunoasterea. Cautarea fericirii avand ca singur scop fericirea, nu aduce fericire ci suferinta.

Cunoasterea de la un anumit nivel in sus aduce fericire. Cum zic ei, in momentul in care vezi Creatia asa cum e, in adevarata ei splendoare, se ajunge la punctul in care nimic nu-ti mai poate provoca suferinta.

Mecanismul descris in budism ca si "karma", nu e un sistem "pedeapsa-recompensa", ci e un sistem "cauza-efect". Adica, tu poti sa faci numai lucruri bune, totusi involuntar poti sa creezi cauze care vor avea candva ca efect suferinta ta sau a altcuiva. Poate chiar acele fapte bune creeaza cauze care duc la suferinta mai incolo.

De asta se spune ca in budism nu exista "pacate", asa cum sunt ele in crestinism, ci exista doar cauze-efecte.

Adica de fapt, cel care "pedepseste" faptele rele facute de tine, esti chiar tu, nimeni altcineva.

De asta, in conceptia budista, pacatul nu exista, insa pe de alta parte, de efectul faptelor tale rele nu scapi, caci nu e nimeni care sa ti le ierte, pentru ca tu singur nu poti sa scapi de ele decat foarte greu, in general doar suportandu-le efectele prin suferinta.

E ca si cum ai sta intr-o camera cu pereti din cauciuc, si arunci in acea camera cu viteza mare o bila din metal care ricoseaza la infinit din perete in perete. Mai devreme sau mai tarziu bila te va lovi pe tine, deci asa e mecanismul. Nu e "pacat" ca ai aruncat cu bila, dar daca arunci cu ea, vei fi lovit la randul tau.

Deci, in budism nu se spune ca e bine sa faci aia si e rau sa faci cealalta, din punctul lor de vedere e egal daca faci bine sau daca faci rau, nu e nici un pacat indiferent ce faci, atata doar ca facand bine acesta ti se va intoarce sub o forma sau alta, facand rau vei plati prin suferinte mai incolo, deci daca esti inteligent, vei evita suferinta neprovocand-o la randul tau altora, pe cat poti.

Si uite asa, creatia este in ansamblu perfecta, pentru ca ea permite tuturor fiintelor sa-si parcurga drumul prin nenumarate existente si vieti succesive, alternand prin stari succesive de fericire si suferinta, si sa ajunga intr-un final candva, evoluand spiritual, sa posede cunoasterea, sa aiba imaginea de ansamblu a Creatiei.

Edited by Phobos, 21 October 2022 - 08:24.


#16
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 heartu, on 20 octombrie 2022 - 22:04, said:

Dumnezeu nu e așa după cum ți-l imaginezi tu sau după cum și-l imaginează majoritatea oamenilor... Dumnezeu este o ființă, o persoană care are sentimente așa cum avem și noi oamenii... nu la același nivel dar în principiu simțim la fel!
Normal că dacă nu-l cunoști și te iei după descrierea popilor, îți faci o părere greșită despre El!
Caută-L și-L vei găsi! Posted Image
Daca l-ai facut pe Dumnezeu "persoana" ai dat cu oistea in gard ,rau de tot

#17
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
@ astf123

Dorele, tu esti ma? Te-ai intors din Spania ?Posted Image

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 astf123, on 20 octombrie 2022 - 21:41, said:


Un Dumnezeu atotputernic greseste?

Daca exista Dz, daca e atotputernic si daca greseste, care e rostul intrebarii ?!

 Phobos, on 21 octombrie 2022 - 08:10, said:

In budism se explica destul de detaliat mecanismele creatiei din punctul lor de vedere.

Ce inseamna concret si exact 'in budism' ?!

Eu am citit relatarile despre Buddha care a fost intrebat cu privire la creatie si a zis ca nu stie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate