Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Samsung galaxy a13 5g vs a13 4g

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Salutare, sunt si eu in cautarea unui nou telefon dupa ce vechiul telefon s a dus pe apa sambetei[actualmente folosind un telefon cu butoanePosted Image ]
am gasit doua modele care mi au atras atentia de la samsung, daca tot dau un ban zic sa iau ceva mai  bun, calitativ[ m am saturat de allview sau moto]. In prima faza am intrat pe emag am gasit acest samsung  https://www.emag.ro/...e/pd/D257Z4MBM/
bam plasez comanda, ulterior mai analizand putin piata am observat ca la un pret mai mare  este fratele acestuia care dispune de 5g, 128 gb ram, dar cu o camera putin mai slaba, cea frontala avand 5mpx, dar plasand comanda am zis hai treaca acu lasa-l asa + ca diferenta de pret pe emag e aproape de 1 mil. )
Intru pe altex si surpriza gasesc aici : https://altex.ro/tel...pd/SMTA135G1BL/
acelasi telefon la 854 ron, acum am intrat indilema, merita acesta in defavoarea celuilalt? sunt constient ca e mai ok asta dpvd al semnalului 5g. memoriei de stocare mai mare, dar vorbind strict de camera chiar asa mare e e diferenta? m-ar bate gandu sa anulez comanda la cel de pe emag si sa il iau pe asta 5g, merita? multumesc mult pt sfaturi

PS: un vs intre cele doua https://www.emag.ro/...4MBM,D257Z4MBM/

Edited by CostyNn96, 20 October 2022 - 16:01.


#2
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Eu nu as cumpara niciunul, nu consider ca e o suma buna pe care sa o dai pe un telefon nou(deoarece o sa mearga greu, iar intr-un an o sa mearga muult mai greu), in locul tau as cauta un telefon la o consignatie gsm.
Dar daca totusi vrei telefon nou si le vrei neaparat pe astea, anuleaza comanda facuta la emag si comanda telefonul de la altex, motivul cel mai mare este ecranul (ala de la altex are 90hz vs 60 la ala cu 4g) si memoria de stocare, 128gb la ala de pe altex si 64 la ala de pe emag
Deci mergi pe ala de la altex

#3
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Deci:
A13 (fara 5G) un telefon cu performanta medie, are procesor Exynos 850 pe 8 nm, are mai multe versiuni dar toate pe acelasi procesor, cea mai tare are 6GB RAM si 128GB stocare. La pretentiile mele, pe asta l-as lua.


A13 5G (care e cu totul alt telefon) are procesor MediaTek MT6833 Dimensity 700 pe 7nm, care este o racheta pe langa Exynos 850 (fara exagerare) dar e posibil sa nu fie tot atat de stabil, inclusiv sa fie mai cald.  Cica are si camera principala mai slaba, SAR ceva mai mare pt cap, ecranul cu rezolutie ceva mai mica. Cea mai tare versiune e tot 6GB RAM si 128GB stocare. La curiozitatea mea, pe asta l-as lua.

Acum ce sa zic, tu stii ce conteaza cel mai mult pentru tine: sa fie stabil, sa rupa in jocuri, sa aiba 5G ...

#4
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

 Lexon, on 21 octombrie 2022 - 02:17, said:


nu sunt adeptul jocurilor, ma intereseaza sa am semnal  pe waze in caz ca mai plec pe undeva si o sa fiu nevoit sa folosesc waze ul, cat despre camera da, intr-adevar are camera frontala de 5mpx vs 8mpx cel cu 4g, dar deja am dat comanda de cel cu 5g, va multumesc pt raspunsuri :)

#5
cristifull

cristifull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.04.2010
Eu as da o sansa si celor de la flip.ro. Telefoane cu garantie 24 de luni, drept de retur. Poate gasesti vreun samsung din clasa S ce da clasa celor alese deja de tine.

#6
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
@CostyNn96, dupa ce il primesti poate ne spui si cat esti de multumit de telefon.

@cristifull, nu te contrazic, dar omul nu asta a intrebat.

#7
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

 cristifull, on 21 octombrie 2022 - 19:58, said:


intr-adevar mi a mai spus un prieten sa ma orientez si catre un tel sh, insa nu prea sunt adeptul lor, cu toate ca unele pot fi mai bune decat cele alese de mn.

 Lexon, on 21 octombrie 2022 - 21:37, said:

@CostyNn96, dupa ce il primesti poate ne spui si cat esti de multumit de telefon.

probabil pe luni va ajunge, deja este in depozitul curierului din Targoviste. :) o sa revin luni cu primele impresii dupa ce il primesc :)

#8
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007
Ia un M52. Este beton!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate