Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Router tplink WR740N cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
Salut.
In 2020 cand am achizitionat o alta unitate a fost ceva chinuiala sa intru pe net.
Dupa ce am instalat w10 am incercat sa intru pe net dar nu am reusit.
Am facut legatura intre routerul huawei(de la digi) si wr740n prin portul albastru iar cu unitatea prin unul din cele 4 porturi galbene.
Intr-un final am reusit sa intru pe net doar dupa ce am conectat ambele mufe la 2 porturi galbene!!!
Mai am un pc vechi in camera care e conectat la net prin cablu la routerul wr740n.
Am facut rost de un adaptor wifi tplink T2U plus cu gandul sa scap de cablul extra dar nu pot configura routerul sa ii bag parola wireless.
Am incercat cu 192.168.0.1, 192.168.1.1, tplinklogin.net si degeaba. Nu imi apare pagina de login.

O chestie ciudata e ca pot intra pe net cu pc-ul din 2020 avand ocupate 2 porturi galbene din routerul wr740n insa daca conectez acest router la pc-ul antic cu win 8.1, pot intra pe net doar daca cablul care iese din routerul digi e conectat la portul albastru iar legatura intre retea si router e prin unul din cele 4 porturi galbene.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
In mod normal asa ar trebui sa functioneaza sandramaua: intre router-ul Huawei de la Digi si Tp-Link 740 te conectezi pe portul albastru (al TP-link), iar clientii (adica pc-urile tale) se conecteaza la porturile galbene.
Ce nu inteleg eu e de ce folosesti acel Tp-Link vechi si depasit. De ce nu folosesti doar acel Huawei si gata? Nu are suficiente porturi?

#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Daca pe acel tplink WR740N nu l-ai setat tu prima data (ci-l ai de undeva) este posibil sa fie setat ca acces point si nu ca router si de aceea nici nu-l poti accesa si nici nu merge conexiunea decat pe galben (si nu albastru+galben). Ar trebui sa aiba un buton de reset pe care daca tii apasat 30 de secunde sa-l faca sa revina la setarile din fabrica si astfel sa-l poti folosi in continuare ca si router.

#4
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
@jeffy86able asa am crezut si eu initial si am conectat cablul care face legatura cu routerul de la digi in portul albastru wan.
Nici prin gand nu mi-a trecut ca trebuie bagat in mufa galbena lan.
Am incercat si azi de 1000 de ori cu cablul de la digi in mufa albstra dar nu merge netul.
E posibil sa fie mufat gresit cablul care face legatura intre routerul digi si cel tplink?


@Ravy merci de postare.
O sa incerc sa tin apasat acel buton 30 sec.
Routerul a fost setat de mine de la inceput.
Cand l-am cumparat am avut win 7 si a aparut pagina de configurare.
In principiu alegeam ppoe apoi dadadeam nume la router ca sa il pot identifica si apoi alegeam parola pt wifi. Cam astea erau toate setarile.

#5
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Cheama pe cineva care se pricepe.

#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View Postmariusixy, on 16 octombrie 2022 - 18:31, said:

Cand l-am cumparat am avut win 7 si a aparut pagina de configurare.
Nu are treaba sistemul tau de operare ci cum este el setat intern, deci altceva s-a intamplat acolo - incearca cu reset mai intai...

#7
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Din nou: de ce nu renunti la TP-Link-ul ala direct?

#8
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postmariusixy, on 16 octombrie 2022 - 18:12, said:

Am facut legatura intre routerul huawei(de la digi) si wr740n prin portul albastru iar cu unitatea prin unul din cele 4 porturi galbene.
...
nu pot configura routerul sa ii bag parola wireless.
Am incercat cu 192.168.0.1, 192.168.1.1, tplinklogin.net si degeaba. Nu imi apare pagina de login.
Ramai conectat cu pc-ul doar la routerul tp-link, apoi folosesti in browser 192.168.0.1, 192.168.1.1, ...
verifici pe eticheta ce adresa e trecuta pentru configurare, difera in functie de model.

#9
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
@costeld69 evident am incercat si varianta propusa de tine de n ori.
Pe eticheta e scris tplinklogin.net.
Pana la urma am gasit alta solutie.
Aveam un router huawei wifi ax3 cumparat de pe site de la huawei cu 100 lei si transport inclus. A fost postata pe forum oferta resp.
Il pastram pt instalare la casa.
Am conectat mufa de la cablul digi la wan.
Mi-a aparut pe ecran pagina cu adresa 192.168.3.1 automat.
Pe pagina resp era meniu conectare la internet. A aparut optiunea metoda conectare la internet si trecut dhcp. Am schimbat cu ppoe cum stiam ca are digi.
Mi-a dat eroare la conectare internet si am crezut ca datele de logare nu erau corecte.
Surpriza trebuia lasat dhcp.
Erau disponibile 2 updateuri firmware si le-am facut.
Meniul e mult mai stufos decat la vechiul router.
Am facut proba si de pe telefon si se conecteaza la net prin wifi.
La alte setarinu am mai umblat.
Doar am lasat dhcp la metoda conectare internet, introdus userul si parola pt retea, introdus parola pt wifi si schimbat numele la router.
Da si am dezactivat 5g pt ca nu am nici un dispozitiv 5g.
Sa mai schimb alte setari?



#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Surpriza, dar e gresit dhcp. Ori pui in mod ap ori pppoe.

#11
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Nu este greșit, doar dublu-nat și se poate să nu-l încurce (pentru moment cel puțin).

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai probabil "routerul" Huawei de la digi nu e chiar router ci GPON - adica intra cu fibra in el.
Caz in care ori routerul urmator e trecut in mod AP ori cel de la Digi e trecut in mod bridge - se suna la ei - altfel nu mereg cu PPPoE pe routerul personal.

Cu dublu NAT merge dar nu e chiar ok. Se pierde din performanta - viteza.

#13
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
@eiffel in routerul huawei de la digi intra fibra optica in portul tel.
Am sunat la digi si operatorul mi-a spus ca e normal sa mearga routerul meu pe dhcp si ca nu se pierde din viteza.
Cica pt a functiona netul pe pppoe adica implicit conectare cu user si parola, trebuie sa sun la rds si sa treaca routerul de la digi in modul bridge si ca asta inseamna ca routerul meu va deveni principal.
A zis operatorul ca nu mai pot intra pe wifi folosind routerul de la digi.

Am instalat pe telefon aplicatie pt a face toate setarile la router din telefon. Am revazut toate setarile si am vazut ca am activat conexiunea IPv6. Sa o las activa?
Am activat si conexiunea ipv5 pt orice eventualitate.
Sunt acum pe pc-ul vechi care are adaptor wifi tplink cu o antena. Am testat viteza la net ( intrat pe site-ul digi Romania) si am download 86mbps si upload 85 mbps. E ok viteza?

LE: Ce este Double NAT și cum se remediază pe o rețea
http://ro.tipsandtri...iaza-pe-o-retea

Am gasit raspuns si pt protocolul IPv6.
https://www.digi.ro/...tabilitate/ipv6
"IPV6
Toți clienții Digi Net Fiberlink pot utiliza noul protocol IPv6 începând din luna mai 2012.
Acum orice client Digi Net Fiberlink se poate conecta la internet folosind o configurație cu stivă duală (fiecare utilizator va primi simultan adrese IPv4 și IPv6) pentru conexiunea. Cei care folosesc un router compatibil vor primi și un prefix IPv6 dinamic /64 prin DHCPv6 Prefix Delegation (RFC 3769) pentru a putea fi folosit în spatele routerului, în rețeaua locală."

Deci las ipv6 activ.

Edited by Ravy, 18 October 2022 - 07:52.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Deci e exact ce banuiam mai sus - ai GPON, nu doar router.
Si da, ca sa folosesti doar riterul tau cu PPPoE, tot asa cum am zis mai sus trebuei sunat al ei ptr a trece GPON-ul in mod Bridge. Evident vei folosi Wi-Fi-ul de la routerul tau, nu de la GPON, care oricum e mai slabut de obicei.

Legat de viteza aia - depinde ce net ai si ceviteze stiu atat routerul cat si adaptorul folosit pe wi-fi.

#15
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 28.09.2008
Mi-am schimbat parerea despre adaptoarele wifi.
Intr-adevar sunt foarte utile si te scapa de cablurile suplimentare.
M-am apucat sa descarc ceva si am limitat viteza de download la 5 mbps.
A ajuns la 5 mbps download rapid.
Deci pt browsing, descarcari diverse,..  isi face treaba un adaptor wifi la 70 lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate