Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

care ar fi diferenta intre un hot-spot cu telefonul si un router cu sim

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
stau intr-o zona unde intreruperile pe reteaua fixa de internet sunt destul de dese,zilnic,uneori si 2-3 ore

in acest timp,daca am nevoie de internet,fac hot-spot cu telef. semnalul pe telefon e maxim, insa uneori pe 5G am prins si 10mb...
locatia este grecia, insula

am vazut destule modele de router,care ruleaza conexiunea fixa,iar cand aceasta devine indisponibila se comuta pe conexiunea mobila.
merita investitia intr-un router,sau hot-spotul suficient?
am citit despre routere ca daca semnalul trece din 5G in 4G sau invers,se intrerupe conexiunea.

modelul ce as vrea sa il iau este

Router Wireless ASUS 4G-AC86U, AC2600, Dual-band, 4G LTE, MU-MIMO, AiProtection Pro, 3 antene Wi-Fi

si acesta este o solutie

https://www.tradeinn...ter/139076565/p

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Telefonul cu Hostspot este o solutie de avarie, ce se foloseste pe durate mici de timp.
Problema este ca adesea (daca nu e alimentat), telefonul opreste partea de hotspot.

Avantajul este ca il poti muta intr-o locatie unde poate avea semnal GSM mai bun, dar pe de alta parte, antena de emisie a telefonlui e mica, deci nu trebuie sa fii prea departe de telefon.

Mai exista si modemurile GSM.

Orice receptor GSM, daca trece din 3G/4G/5G, implica reconectare la reteaua GSM, dar un receptor fix, nu ar trebui sa aiba astfel de probleme.

#3
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Tu esti singurul care decide daca merita investitia.
Daca tu consideri ca e e un deranj foarte mare ca atunci cand ramai fara net pe conexiunea fixa sa activezi hotspotul pe telefon si sa conectezi PC-ul la wifi-ul hotspot, atunci inseamna ca merita sa cauti ceva ce face comutare automata, desi nu stiu in ce masura e cu mult peste varianta manuala cu hotspotul.
Trebuie sa ai in vedere ca daca mergi pe varianta cu routerul, va trebui sa ai un al doilea SIM cu abonament/optiuneprepay care sa stea permanent in router, si care va trebui sa il platesti lunar chiar daca nu e folosit nici o secunda.

Edited by thorxx, 16 October 2022 - 00:03.


#4
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
daca n-ai optiunea de a schimba furnizorul de net, pentru intreruperi de 2-3 ore nu cred ca are sens un router dedicat
da.ewchipamentele cand schimba conexiunea din 2, in 3, in 4, in 5 se deconecteaza si e normal sa faca asta. sunt alte benzi.
pentru viteze mari pe 5G ai nevoie sa fii relativ aproape de celula si fara prea multe impedimente intre tine si antena.
mai bine incerci sa-ti pui telefonul pe 4G cand vrei sa-l faci hotspot. ai sanse sa ai viteze mai mari in 4G sau chiar 3G. ai ca bonus si un consum mai redus la baterie.

#5
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
in afara marilor orase,care incep sa reaca pe  fibra, avem parte de conexiune fie adsl de max 24mb, fie vdsl,
cablarea telefonica este facuta de cosmote,eu am internet vodafone.
vodafone da vina pe cossmote,
am conexiune de 50mb,insa nu a trecut vreodata de 19
serviciul tehnic vede ca se decupleaza, si mi-au oferit o cartela sim doar pt internet, ca sa raman la ei
de aceea ma gandesc la un router acum

Edited by legalizes_crime, 16 October 2022 - 01:29.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Poate nici de hotspot pe telefon nu e nevoie.

Daca te conectezi doar cu un Pc/laptop te poti conecta prin USB Tethering - viteza si stabilitate mai buna.

Hotspot e ok cand vrei sa dai net la mai multe device-uri sau la un device care nu are decat wi-fi.

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Poti sa ai 5G dar depinde de incarcarea retelei pe antena resp. la momentul dat, adica nu e garantat ca vei avea si viteza de transfer...

#8
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
la cum functioneaza in general netul mobil in grecia.... 4G sau 5G tot un drac. Posted Image
routerul mobil ar trebui sa fie mai fiabil si sa aiba acoperire mai buna fata de hotspotul de pe telefon, in plus, avand sim dedicat doar pentru date eviti intreruperile care pot aparea in cazul unui apel telefonic.

#9
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
E vorba despre semnalul rețelei wireless create. Printr-un telefon va fi mult restrânsã. Preferabil ca telefonul sã fie alimentat in timpul operațiunii.

#10
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 legalizes_crime, on 15 octombrie 2022 - 23:35, said:

si acesta este o solutie

https://www.tradeinn...ter/139076565/p

chestia asta e 254 de lei la Altex (fata de 396 de lei in linku' tau):

https://altex.ro/rou.../ROUARCHERAX23/

Edited by cattavencu, 16 October 2022 - 10:36.


#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Un router cu failover 4G e o solutie mult mai buna (eu am un TPLink Deco X20). Ca solutie temporara/de voiaj merge si hotspotul din telefon.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Klaudio, on 16 octombrie 2022 - 09:11, said:

la cum functioneaza in general netul mobil in grecia.... 4G sau 5G tot un drac. Posted Image
Mai bine decât in Ro: https://www.speedtes...al-index#mobile

Grecia e pe locul 40, România pe locul 54.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate