Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Pregătim 35 de neurochirurgi și 30 pleacă din țară

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Jugendstil

Jugendstil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 30.01.2020
Vad intrebarea asta idioata numai cand vine vorba despre medici, de ce nu se zice acelasi lucru si despre cei care au terminat celelalte facultati:
- de ce aia care termina facultatea de muzica nu canta numai in tara?
- de ce aia care au terminat constructiile nu construiesc numai in tara?
- de ce aia care au terminat literele merg si lucreaza efectiv orice altceva in afara?
- aceeasi intrebare si pentru celelalte 20-30 de facultati

Raspunsul e simplu la toate, sunt mult prea multi studenti la toate facultatile si prea putine locuri de munca. Acelasi lucru e valabil si la medicina, dai o admitere foarte grea, faci o facultate foarte grea, un rezidentiat foarte greu si apoi nu gasesti loc de munca sau gasesti doar in localitati din care a plecat aproape toata lumea cu un motiv. Si apoi intri pe softpedia si-l vezi pe asta ca face postarea asta.

#20
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
Si in mod sigur atunci cind au ales aceasta facultate nu stiau care este situatia!  ideea este ca salariile sint suficient de mari, dar numarul medicilor este mult prea mare pentru cit pot absorbi cele citeva orase ce prezinta interes!
si discutii de acest fel sint pentru toti absolventii de facultate, nu doar pentru medici!

#21
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
Este politica criminala a statului in ultimii 30 de ani.
Au disparut industriile, medicina devine tot mai particulara si pentru bogati
Nu e de mirare ca profeseaza doctori din afara
Dar facultatile nu se adapteaza, pentru ca numarul de studenti determina fondul de la buget
sau de la studenti in cazul celor particulare

Edited by vio69c, 16 October 2022 - 12:21.


#22
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Subiect de cacat. Un neurochirurg castiga o caruta de bani in Romania, fara sa mai socotim ca opereaza si in privat. Fata de occident aici nu exista notiunea de malpraxis, deci bani gramada si raspundere minima. Pleaca tinerii neurochirurgi pentru ca nu au loc in spitale sa poata profesa, daca ar avea unde sa-si gaseasca job nu ar pleca nicaieri.

#23
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Nu au loc în spitalele unde ar dori ei să profeseze, cele din marile orașe, altfel locuri sunt destule in țară, dar strâmbă din nas și aleg să emigreze.

La facultățile unde statul asigură loc de muncă după promovare, Academiile militare, Academia de poliție, absolvenții sunt repartizați în țară în funcție de nota de promovare și trebuie să stea în sistem timp de 10 ani, altfel plătesc, integral sau cotă parte, in funcție de câți ani a lucrat efectiv.

Sigur, nu se poate aplica același sistem la Medicină sau la oricare altă facultate unde absolvenții pot fi liber profesioniști după absolvire.

Cu toate astea, nu e normal nici să scolarizezi gratuit niste oameni care părăsesc țara în proporție de 80 % iar tu, ca stat, să ai posturi vacante pe care să nu le ocupe nimeni.

Poți face un artificiu, să acorzi recunoaștere internațională a diplomei doar după 5 ani munciți in România.

Indiferent în ce domeniu.

Dacă ți se pare mai avantajos sa lucrezi casier la Carrefour în București 5 ani decât să fii medic rezident in Călărași, ok, alegerea ta.

Dacă vrei diploma pe loc, banul jos și gata, ești liber că pasărea cerului.

#24
t4c4ct4c4ct4c4c

t4c4ct4c4ct4c4c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.07.2022

View Posttomcatsk8, on 16 octombrie 2022 - 12:31, said:

Subiect de cacat.
Ca toate topicurile deschise de acest user.

#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostBursul, on 15 octombrie 2022 - 13:04, said:

Non subiect.

Se formeaza chirurgi fara a exista locuri unde sa profeseze. Daca plangem dupa banii dati pe formarea lor, ar trebui sa scoatem 5 chirurgi pe an.

Asta e un fel de prostie omeneasca: hai sa avem 30 de astronauti. Vai ce necaz, ne pleaca astronautii din tara.
Au nevoie unii de ei in strainatate, cand pleaca la operatie.

#26
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostCr1spy, on 16 octombrie 2022 - 17:01, said:

Au nevoie unii de ei in strainatate, cand pleaca la operatie.
Normal că au nevoie. De la noi pleaca aia care nu prind post, cum e și normal. Dar și noi îi folosim in perioada rezidențiatului, 4-5 de zile cât durează la ei să facă rezidentiatul sunt slugile profesorului pe partea de gărzi și operații. Eu zic că își plătesc studiile prin sacrificiul asta.
Cat despre posturi de titulari, doar nu vreți să avem în toate văgăunele din tara asta medici neurochirurgi, cativa la Iași, Cluj, București, unde și sunt centre universitare și este de ajuns. Ăștia pe care ii avem trebuie să si devină experți, vedeți și voi ce procent de reușită au operațiile neuro, mai bine nu te operezi.
Cam non-subiect.

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pana nu se schimba legea fundamentala, e doar dorinta unora pentru ca nu sunt si obligatii, doar drepturi:

Constituția României said:

Art. 32 – Dreptul la învăţătură
(1) Dreptul la învăţătură este asigurat prin învăţământul general obligatoriu, prin învăţământul liceal şi prin cel profesional, prin învăţământul superior, precum şi prin alte forme de instrucţie şi de perfecţionare.
(4) Învăţământul de stat este gratuit, potrivit legii.

Edited by neagu_laurentiu, 16 October 2022 - 18:32.


#28
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postpersona695, on 16 octombrie 2022 - 18:06, said:


Normal că au nevoie. De la noi pleaca aia care nu prind post, cum e și normal. Dar și noi îi folosim in perioada rezidențiatului, 4-5 de zile cât durează la ei să facă rezidentiatul sunt slugile profesorului pe partea de gărzi și operații. Eu zic că își plătesc studiile prin sacrificiul asta.
Cat despre posturi de titulari, doar nu vreți să avem în toate văgăunele din tara asta medici neurochirurgi, cativa la Iași, Cluj, București, unde și sunt centre universitare și este de ajuns. Ăștia pe care ii avem trebuie să si devină experți, vedeți și voi ce procent de reușită au operațiile neuro, mai bine nu te operezi.
Cam non-subiect.
Eu stiu foarte bine ce spui. Prietenele mele dintr-o perioada lunga de timp erau majoritatea medici. Toate au plecat.

#29
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Nu mai sunt doctori, astia care mai sunt au o varsta destul de inainatata.
Si-au facut spitale private si lucreaza si la stat.

Nu mai discut de spagi, plicuri, te duci in sistem si nu poti face lucrurile calumea, stai cu frica ca ai facut ceva de poti ajunge in puscarie.
Asa ca emigrezi, straini duc lipsa de personal medical.

#30
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Ne plangem ca ne pleca medicii? Varul meu, care in acelasi timp , imi este si un foarte bun prieten, este medic, a terminat medicina la Tg. Mures cu vreo 6 ani in urma, anul asta a fost primul dupa rezidentiat. Nu va imaginati, de la terminarea facultatii (timpul rezindentitului) pana dupa rezidentiat, cu cata sila si indiferenta a fost tratat de statul roman, stat in slujba caruia trebuia sa lucreze decent si pentru care s-a si pregatit atata amar de ani. Medicina nu e o scola usoara, e si lunga e si grea, stiu cat de mult a invatat si prin cate a trecut. La final, rasplata a fost ca , oriunde voia sa intre la un spital, era tratat mai cu indiferenta decat un pacient. Cum poate un om care a trecut printr un iad de scoala, la final sa inghita numai mizerii?
Asta ca , in Romania nu sunt medici , sunt povesti de adormit copiii pe care le spune presa din Romanai. In Romania , medicii care termina, nu au poaturi, da arimauzit bine, posturile sunt putine si sunt date pe pile . Varul meu, de abia a reusit sa isi faca rezidentiatul, si asta prin mai multe spitale, s-a plimbat in 5 ani de zile, prin vreo 3 orase mari, doar doar sa poata sa il termine. De ce? Pentru ca nu avea loc de bosorogii de medici care nu vor sa iasa la pensie ca e cascavalu bun , tratat cu cea mai mare sila pe unde s-a perindat, niste condiții de tot rahatul prin spitalele din Romania. Ghiciti ce s-a intamplat dupa cei 5 ani de residentiat? Nu a avut post…da, in Romania, pe langa povestile ca ne pleaca medicii si ca e lipsa de medici, nu sunt posturi pentru medici. Iar putinele posturi care sunt, sunt date pe pile .

Omul, acum, lucreaza la o clinica particulara si atat, si -a dorit sa lucreze intr un spital dar nu a fost sa fie. Deja are oferte de la spitale mari din Franța si e 90 la suta convins sa plece. E pana peste cap , satul , de ce mizerii sunt in sistemul sanitar din Romania. Si nu se resuma totul la bani, pentru un medic. Un medic mai vrea si conditii, mai vrea si respect, mai vrea sa isi faca meseria decent, mai vrea sa lucreze cu o aparatura moderna, nu sa il ingropi pe medic intr un catun unde sa consulte doua babe pe zi si sa se umple de noroi pana la gat …in Romania, din pacate, nu prea se poate satisface mai nimic din toate astea. Si ne miram ca ne pleaca medicii? Cu miratul vom ramane.

Eu l-am incurajat sa plece si i-am oferit tot suportul meu, si moral si financiar. Viata e scurta , nu merita sa o irosesti pe mizeriile din Romania. La fel se comporta si statul roman cu tinerii medici, tot cu mizerii.

Si inca un sfat…nu va mai luati dupa tot ce auziti la televizor si in presa….sistemul,sanitar, in realitate, e mult, mult diferit de cum e prezentat de presa romana. Locurile alea multe si lipsa de medici din Ro…sunt povesti de adormit copiii.

View Posttomcatsk8, on 16 octombrie 2022 - 12:31, said:

Subiect de cacat. Un neurochirurg castiga o caruta de bani in Romania, fara sa mai socotim ca opereaza si in privat. Fata de occident aici nu exista notiunea de malpraxis, deci bani gramada si raspundere minima. Pleaca tinerii neurochirurgi pentru ca nu au loc in spitale sa poata profesa, daca ar avea unde sa-si gaseasca job nu ar pleca nicaieri.
Total de acord…subiect de tot cacatul.

Nu o sa ne oprim niciodata din a -i bocii pe medicii astia tinerei care termina si isi iau zborul. Ii bocim noi, nu statul roaman care nu face nimic sa ii tina. Terminati cu lacrimile astea de crocodil , nu ii pasa statului dar ii pasa populatiei de rand…hadi bre, vedeti-va de ale voastre.

View Poststteven, on 15 octombrie 2022 - 12:52, said:

Ungurii fac altcumva: adica, te-am pregatit 9 ani pe banul contribuabilului, ramai si practici 5 ani in tara ca de aia am investit in tine...

https://www.stiridec...-din-tara-video
Si ce treaba avem noi cu ungurii? Nu imteleg comparatia, de unde pana unde trebuie sa ne comparam cu ungurii? O gandire complet aiurea…hai sa facem ce fac aia de peste gard…dar de ce? Constitutia Romaniei semana perfect si e identica cu ce a ungurilor? Sau cum…

Si …de ce nu aud comparatia asta, si dorinta de a fi pusa in practica, de la un ministru roman , si o aud de la un gigel oarecare? Copilul tau merge la scoala? Daca da, considera ca taxele si impozitele pe care le-ai platit si le platesti , sunt pentru copilul tau si scoala lui (gimnaziala si/sau liceu)….in rest, eu zic , voi populație de rand, sa va cam vedeti de treaba si sa nu va mai ingrijoreze soarta medicilor din Romania. Bocitul,asta dupa medici,lasati-l in seama guvernui, parlamentarilor etc. Daca aia nu ii bocesc si plang dupa ei, voi gigeii din autobuz …ce va freaca grija ?

Edited by cuculea, 17 October 2022 - 03:02.


#31
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postyekun, on 16 octombrie 2022 - 14:17, said:

Nu au loc în spitalele unde ar dori ei să profeseze, cele din marile orașe, altfel locuri sunt destule in țară, dar strâmbă din nas și aleg să emigreze.

Cabinete de neurochirurgie sunt doar prin orasele mari. Eu locuiesc intr-un municipiu resedinta de judet, nu avem neurochirurgie in oras.
Si e logic ca orice medic sa vrea confortul orasului decat medicina intr-un sat unde intra in cabinet cu cizme de cauciuc si face focul la soba si baie.
Daca din 40 de medici promovati raman 5 la noi sa zicem mersi si sa speram ca sunt din cei buni.

#32
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cei 5 ramasi nu au bani de drum,de aia nu pleaca si ei?

#33
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostMelteanu, on 17 octombrie 2022 - 07:29, said:

Cei 5 ramasi nu au bani de drum,de aia nu pleaca si ei?

Aia isi gasesc loc sa profeseze in vreun spital bun de printr-un oras mare din tara.

#34
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Poststteven, on 15 octombrie 2022 - 12:52, said:

Cu riscul sa-mi iau hate postez totusi. Ungurii fac altcumva: adica, te-am pregatit 9 ani pe banul contribuabilului, ramai si practici 5 ani in tara ca de aia am investit in tine...

https://www.stiridec...-din-tara-video

View Poststteven, on 15 octombrie 2022 - 13:07, said:

BRAVOOOO.........

Sa intrebam sefii din spitale de ce nu iasa la pensie?! De ce se intra doar cu pile? De ce blocheaza intrarea in operatii a colegilor ?

Intrebarea este retorica, nu am nevoie de raspuns, eu stiu de ce.Posted Image

Voi stiti de ce?

Edited by iulian_1976, 17 October 2022 - 11:53.


#35
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Da mah...stii...in spatele tastaturii , toti suntem cocosi si nemaipomenit de bravi...

dar...eu i-as invinta pe gigeii astia pe care ii freaca atat de tare grija de plecatul medicilor din Romania, sa treca si ei printr-o scoala numita medicina, sa plece la drum cu niste sperante si niste asteptari, sa faca scoala cat de lunga si grea e, sa dobandeasca niste abilitati in rezidentiat,  sa isi doreasca sa practice medicina cu adevarat, si la urama...buf, una direct in mecla din parte statului roman. La proriu, chiar i-as invita pe acesti sfatosi din spatele tastaturii, sa parcurga toate aceste etape care nu sunt deloc usoare, si sa se loveasca de dezamagirea data de stat, dupa atata amar de chin si cheltuiala.

E foarte usor , din spatele unei tastaturi, sa dai din gura si sa critici si sa te frece grija de altii...altii astia pe care nici nu ii cunosti, care nici nu stii prin ce au trecut si ce asteptari au avut si ce sperante au. In capul unora, totul se rezuma numai la bani...nu e chiar asa.

Multi zmei de genul asta care, din spatele tastaturii, habar nu au ce patesc si prin ce trec niste medici de -abia iesiti d epe bancile facutlatii, habar nu au cu ce se confrunta medicii la sfarit de rezidentiat...dar dau articole de prin publicatii ca uite aia cum fac , noi de ce nu facem la fel, si isi dau ei cu parerea cum ar trebui sa fie si sa faca ....haide mah, terminati cu rahaturile astea.

Edited by cuculea, 17 October 2022 - 12:35.


#36
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Sistemul este putred.

Tipologie sef de sectie:

Seful de sectie de obicei profesor universitar, 60 ani +, de obicei are un partid in spate, de obicei mai are si o soparla la DNA sa stie cand spaga, cand nu.

Doctorii care opereza sub sefii de sectie toti intrati cu pile 99%, mai scapa cate unul pe corecte ca toti se intreaba "Al cui este asta?"

Nu poti opera fara acordul sefului de sectie, din informatiile mele exista doctori care nu au operat chiar de ani.

Tot sistemul este blocat, singura solutie sa pleci in strainatate.

Edited by iulian_1976, 17 October 2022 - 12:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate