Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce izolatie parchet sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Salutare!

Am ajuns in momentul in care trebuie sa montez parchetul (12 mm, clasa 33), dar nu stiu ce sa pun sub el.
Am gasit urmatoarele:
1. Modelul acesta de polistiren extrudat de 5mm
2. Modelul acesta din fibre de lemn (spun ei), de 5mm
3. Modelul acesta de 3mm care se pare ca are ceva bariera de vapori.

Nelinistea mea consta in a nu ma trezi peste ceva timp ca "flambeaza" si ca nu mentine umezeala sub parchet (daca aceasta exista). Sub toata egalizarea casei este polistiren extrudat de 3cm.
Meseriasul imi spunea ca gasesc in comert ceva de "hartie", dar nimic concret si habar n-am la ce se referea. Posted Image
Ce-mi recomandati? Orice sugestie este binevenita. Va multumesc mult!

Edited by Disturber, 13 October 2022 - 07:49.


#2
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Exista o folie dintr-un material plastic care se pune intre sapa si izolatia de care zici tu. Ultima data cand am cumparat era galbena (la Leroy). Acesta folie este destul de groasa, nu se macina de la umezeala si nu lasa umezeala (daca exista) sa urce din sapa, prin izolatie, spre parchet. O gasesti tot in zona accesoriilor pentru parchet, unde sunt si materialele de izolat.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
daca n-ai incalzire in pardoseala, mergi pe Axton Max de la leroymerlin.

#4
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

 laffin, on 13 octombrie 2022 - 09:06, said:

daca n-ai incalzire in pardoseala, mergi pe Axton Max de la leroymerlin.

Nu am incalzire in pardoseala...doar cele 2 tevi de tur-retur dinspre calorifere trec pe sub camera, atat. :D
Vad ca exista o varianta la Leroy de 5mm, cea prezentata de mine si una de 3mm. Care ar fi mai ok?Ei prezinta pe cea de 5mm ca avand specificatii mai bune.
Ma gandesc daca in timp exista riscul sa se lase in zonele unde este presiune mai mare si sa prinda joc parchetul? Multumesc!

 tartorul, on 13 octombrie 2022 - 08:55, said:

Exista o folie dintr-un material plastic care se pune intre sapa si izolatia de care zici tu. Ultima data cand am cumparat era galbena (la Leroy). Acesta folie este destul de groasa, nu se macina de la umezeala si nu lasa umezeala (daca exista) sa urce din sapa, prin izolatie, spre parchet. O gasesti tot in zona accesoriilor pentru parchet, unde sunt si materialele de izolat.

Tu spui ca s-ar mai pune ceva sub izolatia propriu-zisa?

#5
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Da, prima data peste sapa se pune o bariera de vapori, dupa izolatia de sub parchet si dupa parchetul.

#6
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006

 Disturber, on 13 octombrie 2022 - 09:34, said:

Tu spui ca s-ar mai pune ceva sub izolatia propriu-zisa?
Da, nu am fost destul de explicit? Se pune acea folie intre sapa (peste sapa) si stratul de izolatie care poate fi din polietilena, pluta, fibre diverse, extrudat, etc.

#7
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
Eu am pus de-asta, cam toate foliile le-am luat de la ei, livreaza prin curier.
https://www.thermoma...oam-lf-alu.html

#8
copilux

copilux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.07.2010
cu cat mai gros cu atat mai bine :)...as opta pt varianta polistiren extrudat care din cate stiu se poate comporta ca si bariera... umiditatea optima a sapei o poti estima lipind pe aceasta cu banda scotch buna cca 1 mp de folie de polietilena...a doua zi daca exista condens pe fata interioara nu te apuca de lucru si mai asteapta cateva zile.

#9
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

 tartorul, on 13 octombrie 2022 - 10:39, said:

Da, nu am fost destul de explicit? Se pune acea folie intre sapa (peste sapa) si stratul de izolatie care poate fi din polietilena, pluta, fibre diverse, extrudat, etc.
Multumesc!

 realnick, on 13 octombrie 2022 - 11:30, said:

Eu am pus de-asta, cam toate foliile le-am luat de la ei, livreaza prin curier.
https://www.thermoma...oam-lf-alu.html
Multumesc de pont!@

 copilux, on 13 octombrie 2022 - 11:41, said:

cu cat mai gros cu atat mai bine Posted Image...as opta pt varianta polistiren extrudat care din cate stiu se poate comporta ca si bariera... umiditatea optima a sapei o poti estima lipind pe aceasta cu banda scotch buna cca 1 mp de folie de polietilena...a doua zi daca exista condens pe fata interioara nu te apuca de lucru si mai asteapta cateva zile.
Sapa a fost turnata acum 2-3 luni de zile. Initial meseriasul a vrut sa monteze parchetul imediat, insa l-am rugat sa mai asteptam toata aceasta perioada ca sa aiba timp sa iasa umezeala din ea. :D

#10
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
daca merge finaciar vorbind...pluta cu densitate mare speciala pt pardoseala, min 5mm

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate