Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Xperia 5 IV vs Galaxy S22 vs Pixel 7 (vs Iphone 13 Pro)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

Poll: Xperia 5 IV vs Galaxy S22 vs Pixel 7 (vs Iphone 13 Pro) (38 member(s) have cast votes)

Ce ati alege?

  1. Xperia 5 IV (8 votes [21.05%])

    Percentage of vote: 21.05%

  2. Galaxy S22 (7 votes [18.42%])

    Percentage of vote: 18.42%

  3. Pixel 7 (9 votes [23.68%])

    Percentage of vote: 23.68%

  4. Iphone 13 Pro (14 votes [36.84%])

    Percentage of vote: 36.84%

Vote Guests cannot vote

#1
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
De cateva luni cochetez cu ideea sa imi schimb telefonul (Oppo Reno5 5G, anterior One+ 7T) cu ceva mai bun si pe cat posibil mai mic. M-am oprit la modele din titlu insa fiecare vin cu plusuri si minusuri asa ca as avea nevoie si de ceva recomandari.

Cel mai mult ma atrage Xperia pentru cum arata, camere, bateria Li-Po de 5000 mah (lucruri pe care le consider cele mai importante la un viitor telefon), display si experienta cat mai apropiata de android curat, led pentru notificari, plus alte chestii mai neimportante dar care se aduna. Din ce am citit insa, se pare ca totusi camerele nu mai sunt chiar foarte bune, putand fi comparate/depasite cu cele de pe S22, Iphone 13 si alte modele, racirea nu prea face fata asa ca dupa cateva minute de jocuri / inregistrare video 4k / alte tipuri de folosire intensa intra in throttling si performanta scade destul de mult. Pretul este de 4900 lei pentru telefon + Casti In-Ear Sony LinkBuds S WF-L900NB.

Asa ca ajung la S22 care desi pare a fi best-buy dintre ele vine cu procesor Exynos (care stiam ca e cam gurmand la baterie), are bateria mult mai mica (Li-Ion de 3700 mah), are aceleasi probleme cu incalzirea ca si Xperia desi nu atat de grave iar senzorul de amprenta fiind ultrasonic si nu optic cam face figuri. Pretul este de 3500 lei.

Despre Pixel 7 nu se stiu multe, are doar doua camere, baterie ok (Li-Ion 4355 mah) si fiind Google experienta cu android ma gandesc ca e cea mai apropiata de Iphone.

Am pus si Iphone pe lista, daca chiar merita, as incerca sa vad cum este, ma gandesc ca isi pastreaza mai bine valoarea la revanzare. Nu am avut niciodata si nici nu tin sa am, mi se pare ca daca nu am nici ceas, laptop si alte chestii cu marul nu prea o sa fie mare lucru doar telefonul. Plus ca imi place ca atunci cand conectez telefonul la laptop sa am acces direct la toate fisierele din el. Daca vreau sa pun muzica/filme pe el sa imi fie usor, daca vreau sa salvez pozele din telefon sa nu depind si de alte programe. Pretul este de 5270 lei.

Ca si comparatie, telefonul actual mai are 35% baterie (aprox 12 ore) cu SOT 3 ore si l-am scos de la incarcat (100%) acum o zi si 3 ore ceea ce mi se pare ok. Plus ca se incarca foarte repede (65W).

Edited by arkhangel, 11 October 2022 - 16:55.


#2
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Eu as merge lejer pe Xperia. Mi se pare ca e inchegat, are bateria mare, și anumite capabilități retro pe care nu le găsești pe celelalte 3.

#3
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Si mie imi place cel mai mult Xperia si da, are si slot de card, jack pentru casti, difuzoare front facing si altele, insa cineva pe un alt topic critica xperia 10 III pentru camere, cica ar lasa de dorit. Acum nu stiu ce sa mai zic, as putea urca si pana la Xperia 1 III dar mi se pare prea mare pentru ce vreau eu.

Edited by arkhangel, 11 October 2022 - 17:09.


#4
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
10-3 e cel mult un midrange, 5 e deja in alta liga

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sony - trebuie sa iti placa acest brand, mereu au oferit telefoane aparte, patratoase, toate Z-urile pe care le-am avut aveau probleme cu incalzirea :)) Dar niste telefoane cu ceva aparte.
Samsung - (am votat) autonomia e mai slaba, in rest e un telefon foarte potent.
iPhone - daca o sa iti placa iOS nu o sa vrei sa mai auzi de alt telefon android. E un telefon performant din toate punctele de vedere (performante, soft, constructie, service, revanzare).
Google - nu stiu cate camere are 7-le, insa cu ele bate orice telefon la poze. Daca are si autonomie calumea la el si esti fan android ai putea sa il cumperi.

Sony mi se pare mult prea scump pentru ce ofera, eu zic sa renunti la el, nici la revanzare nu o sa ai clienti la ce preturi mari se cer pe ele. Ori treci la iphone, ori experimentezi cu un pixel :)

#6
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Imi plac telefoanele patratoase. Cum erau Iphone-urile mai vechi Posted Image Inclusiv xperia. Din pacate, nefiind asa raspandit ma gandesc ca nici aplicatiile nu sunt optimizate pentru el desi poate nu ar fi nevoie. Si Pixel imi face cu ochiul, astept sa vad cu cat ajunge la noi, deja pe amazon.de se poate cumpara cu livrare in Romania. Si la el primesti casti sau pixel watch, dar as vrea sa il iau de pe plaiuri mioritice. Topul pentru mine ar fi momentan Xperia, Pixel, S22, Iphone.

Edited by arkhangel, 11 October 2022 - 18:37.


#7
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Xperia mi se pare cel mai reusit, dar e cam scump. Nu e best buy dpdv al pretuli/performantei.
Pe locul 2 as pune S22-ul. Daca gasesti cu Snapdragon si nu cu Exynos, e perfect.
Pixel 7... aici as mai astepta sa vad review-uri la tensor 2. E posibil sa nu fie remediate toate problemele de pe G1.

Iphone? Ultimul loc, clar. Hardware bun, sistem de operare execrabil. Ma rog, daca te poti obisnui cu iOS si limitarile extrem de enervante, poti sa incerci...

#8
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Xperia ofera de departe cel mai mult telefon de banii astia
Ecran - OLED
GPU - Adreno
Jack
5k mAh
Poze, mult mai clare, desi la SS/Pixel sunt mai luminoase sunt mai slabe calitativ.

Daca nu aveam telefon de munca, il luam, mai ales ca vine si cu castile la pachet

#9
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 24.07.2022
si la actualizari?

la camere clar s22 ultra, pacat ca e prea mare.

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
si eu votez tot xperia, mi-au placut mereu telefoanele lor - specificatii de top intr-un design simplu si elegant, fara bling-bling.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Toti votati sony, cati aveti sony ? As zice sa se uite la un iphone Posted Image

Edited by TruculMagic, 12 October 2022 - 08:20.


#12
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
Am votat si eu Sony,e cel mai complet daca nu folosesti functia Dex de la samsung.Mufa Jack e un plus foarte mare pentru cine asculta muzica de calitate.

Daca era vorba de un telefon mare as fi ales totusi S22 ultra pentru Dex si S Pen.

#13
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
As merge si eu pe Sony daca nu ar avea problema cu incalzirea. Aia nu se poate rezolva din soft decat cu scaderea performantelor. Cat despre Iphone nu stiu daca m-as putea obisnui ... Astept review-uri despre Pixel.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postfarockhcm, on 12 octombrie 2022 - 09:41, said:

Mufa Jack e un plus foarte mare pentru cine asculta muzica de calitate.

La huawei venea cu adaptor type C pentru jack.

#15
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Pana la urma am dat comanda de un S22 de 256 si un Watch5 LTE, impreuna au fost cam 4600 de lei, o oferta decenta zic eu. Sa vedem ce-o fi de capul lor.

#16
-Ro

-Ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 08.05.2013
Ca o idee, deși deja tu te-ai decis.
Eu, de mai mult de 10 ani, am avut numai Sony Xperia. De când erau cu Sony Ericsson. Ultimul a fost Xperia 1 II. Telefoane super bune din punctul meu de vedere, cu un design unic, fata de alti competitori.
Ce m-a nemulțumit în ultima perioada, au fost updateuri la android, cam puține, și camera ...
Camera deja e creata pentru profesioniști.
In rest, unele lucruri, care par banale dar sunt foarte utile. Buton de camera, led pentru notificări, loc de card, acces sim fara cheița, poate și jack-ul pentru unii. Poate cel mai curat android. Side sense sau cum ii spunea.... Multe lucruri utile. Însă, din cauza lipsei update la android mai nou și camera, am ales mama androidului, pixel 7 pro. Cu pixel watch și pixel buds pro. Și sunt super mulțumit de ele.
Aveam și căști in ear de la Sony, și dacă scoteau și ceas, cum au mai avut, sigur aveam și din ăla 😂. Însă, cam asta a fost etapa mea, cu Sony, din păcate, deși mi-ar fi plăcut mult sa continui cu ei .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate