Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sare fina?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005

View Postandreic, on 03 octombrie 2022 - 08:48, said:

Normal ca sarea de salina a fost depusa tot de o mare cu mult timp in urma... ea a stat blocata in subteran mult timp. Si pentru ca sarea obtinuta din salina nu trece prin procese de purificare precum cea de mare in mod natural, retine mai multe impuritati, mai ales sulfat de calciu - ghips, de aici calitatea nutritionala inferioara.
O sare de calitate trebuie sa aibe doar clorura de sodiu, peste 99%. Cea de salina nu are asa ceva. Practic de aia si la gust e mai slab sarata fata de cea de mare si din acelasi motiv nici nu este alba intrucat contine o proportie mai ridicata de alte substante ca sulfatul de calciu mentioant in urma care nu prea e sanatos oricum, nu mai zic de celalalte elemente periculaose care fac sarurile colorate de le plac unora... cupru, fier etc...
Deci atat chimic cat si nutritional sarea de mare este peste celalalte fiind procesata natural, nu are excese de calciu si este mai concentrata.


Esti in totala necunostinta de cauza. Sarea de mina se purifica pana la oricat ai nevoie, nu neaparat pentru consum cat pentru industrie. Sau crezi ca-ti face cineva sare pentru masina de vase din sare de mare?
Sulfatul de calciu sau ce mai vezi pe _orice_ sare pe langa NaCl sunt adaugati intentionat acolo ca si agenti antiaglomerare, parca. In orice caz, procesul de productie trece prin sare pura si apoi se intoarce la produsul gata de ambalat, cu adaos de orice-i necesar. Sarea e puternic higroscopica. Oricine a trait mai mult de o vreme stie ca acum niste timp sarea aia comunista era si bulgari in cutie in anumite perioade ale anului.

#56
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Pentru cei preocupați/cu probleme de sănătate, exista și sare cu conținut redus de sodiu sau fără sodiu.


#57
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Acum 20 si mai bine de ani lucram pentru niste greci. Netam-nisam la masa imi spune unul dintre ei ca sarea lor e mai sarata ca sarea noastra!!! Am ramas interzis. Ce naiba, tot NaCl e formula sarii si la noi si la ei!? Asa si cu tine acum...  Pune ce sare ai intr-o rasnita si da-i bataie!

#58
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postandreic, on 03 octombrie 2022 - 08:48, said:

O sare de calitate trebuie sa aibe doar clorura de sodiu, peste 99%. Cea de salina nu are asa ceva.
Salrom
Clorura de sodiu(NaCl) – minim 99,20 %

#59
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

View Postlucianburjuiul, on 03 octombrie 2022 - 10:55, said:

Acum 20 si mai bine de ani lucram pentru niste greci. Netam-nisam la masa imi spune unul dintre ei ca sarea lor e mai sarata ca sarea noastra!!! Am ramas interzis. Ce naiba, tot NaCl e formula sarii si la noi si la ei!? !
Ei.. depinde de unde ai luat-o pe-a noastra...
Tin minte ca acum vreo 20 si ceva de ani au fost cazuri de sare "indoita" cu diverse... amidon, faina...

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Amidonul costa 9-10 lei kg, faina costa si ea macar 2-3 lei kg. Fix genul de ingrediente cu care sa indoi sare care costa  de zece ori mai putin.

#61
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Mult mai pura este sarea dedurizanta pentru msv.

#62
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View Postcorinadaniela, on 03 octombrie 2022 - 12:03, said:

Mult mai pura este sarea dedurizanta pentru msv.

Eu am citit pe cutie si scrie ca nu e destinata consumului... deci, nu stiu ce sa zic..

Si nu e sare dedurizata... e sare pentru dedurizare.... adica se foloseste pentru rasinile schimbatoare de ioni...

#63
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010

View Posteiffel, on 03 octombrie 2022 - 11:48, said:

Ei.. depinde de unde ai luat-o pe-a noastra...
Tin minte ca acum vreo 20 si ceva de ani au fost cazuri de sare "indoita" cu diverse... amidon, faina...
Eram la restaurant.
Pur si simplu vrajeli de Buftea, avea darul de a exacerba tot ce era grecesc. Vorbeam de o iarna grea si imediat si-a adus aminte ce iarna grea a prins el acum 50 de ani, mai grea ca in Rusia. Iarna grea la Pireu... Parca eram in bancul ala cu Rumunia malinki, Russia bolsoi!

Edited by lucianburjuiul, 03 October 2022 - 13:49.


#64
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmirel3003, on 03 octombrie 2022 - 13:43, said:



Eu am citit pe cutie si scrie ca nu e destinata consumului... deci, nu stiu ce sa zic..

Si nu e sare dedurizata... e sare pentru dedurizare.... adica se foloseste pentru rasinile schimbatoare de ioni...

Dedurizanta am scris, nu dedurizata.

#65
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsebulbus, on 03 octombrie 2022 - 10:19, said:

Esti in totala necunostinta de cauza. Sarea de mina se purifica pana la oricat ai nevoie, nu neaparat pentru consum cat pentru industrie. Sau crezi ca-ti face cineva sare pentru masina de vase din sare de mare?
Stiu foarte bine, ce zici tu este rafinare ulterioara, alti bani alte consumuri, ne referim aici la cea alimentara nu industriala sau furajera. Ai aici detalii:
https://www.cargill....at-is-rock-salt
"Rock salt is the least processed form of salt. It is salt that’s taken directly from a salt mine; directly from the underground mineral deposit.  Rock salt is used just in the form is found underground.  The only processing done to it is that we crush it and screen it to get a size range of crystals that’s convenient to put down on the road.  Because of this, it’s also the lowest cost form of salt, and therefore, it’s what’s most commonly used in deicing."

In masina de spalat vase nu pui sare daca ai reteaua buna de apa precum e in capitala. Pui doar daca duritatea trece de 3 ceea ce nu e cazul in majoritatea surselor de la noi din marile orase. Duritatea mare e specifica surselor naturale din zonele calcaroase. Exisata multa propaganda pentru duritate ca sa-si vanda produsele unii insa cum ziceam la noi in mare parte din zonele tarii e o falsa problema, apa e saraca in calcar.

Edited by andreic, 03 October 2022 - 14:16.


#66
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004
On topic- rasnita de cafea si iti faci sare cat vrei de fina din ce varietate vrei.
Off topic- dupa ce am incercat toate felurile de sare pe care le-am vazut am ramas la sare grunjoasa Salrom pentru gatit, extrafina tot de la ei pentru finisat si fulgi Maldom la friptura in mod special si la chestiile peste care se presara sare. A, si mai am o rasnita cu Guerande pentru salata (cand nu uit de ea).

#67
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.06.2019
OFFTOPIC
de pe colaps/cafenea imo

View PostMembruAnonim, on 02 octombrie 2022 - 06:48, said:

Sfatul lui Radu e inutil pentru cineva care traieste in Romania. Costurile pentru depozite si operatiuni in dolari, costurile de schimb valutar, sunt toate mari. Intreaba-l pe Tsunnami cat de bine e sa faci afaceri in Romania cu dolari…

View PostMembruAnonim, on 02 octombrie 2022 - 06:56, said:

Cum facem sa-l aducem pe Tsunnami aici pe topic?


NU trage in mesager Posted Image

Edited by WorstSpiderman, 03 October 2022 - 17:20.


#68
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ia, și asta, vezi cum îți pare, granulația se vede prin folie.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate