Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Singuratatea dupa 30 de ani? Cum ocupam weekendul?

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#37
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,220
  • Înscris: 24.05.2022

 crocko.dilul, on 02 octombrie 2022 - 18:05, said:

Mai, una e 53, alta e 30-35-40.
La 53 e in regula, oarecum, sa plimbi cainele, la 30-35-40 ai vrea sa mai plimbi si alte chestii, prin locuri umede...
Si la 53 crezi ca nu mai plimbi prin locuri umede? Posted Image

#38
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 MindArchitect, on 02 octombrie 2022 - 17:49, said:

Nu stiu ce titlu sa pun la subiect, cred ca este un topic despre a tine weekendul ocupat.
Nu sunt un om antisocial de fel dar societatea se inchide, am foarte multe cunostinte/rude care au emigrat din Romania.
Prieteni/cunostintele din copilarie, marea lor majoritate au emigrat, au imbatranit, trebuie planuita fiecare iesire amarata.
....................

Poate pe viitor o sa fac un subiect mai complet, acum ma gandesc sa cer parerea celor trecuti de 30-35-40 de ani, fara copil, divortati, nu conteaza, ma refer la cei singuri.
Ceva menit sa tina weekendul ocupat.
daca la 30-40 de ani esti singur, trebuie sa te cauti pentru ca inseam,na ca este ceva in neregula cu tine. ceva grav, chiar!

#39
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

 tytysor, on 02 octombrie 2022 - 22:11, said:


daca la 30-40 de ani esti singur, trebuie sa te cauti pentru ca inseam,na ca este ceva in neregula cu tine. ceva grav, chiar!
De ce? Trebuie neapărat sa fim la grămadă?

#40
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Poti face o excursie sa vezi toate castelele din Romania, de exemplu, sigur vei gasi prieteni daca te pasioneaza asta minim.

#41
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

 MindArchitect, on 02 octombrie 2022 - 17:49, said:

Nu stiu ce titlu sa pun la subiect, cred ca este un topic despre a tine weekendul ocupat.
Nu sunt un om antisocial de fel dar societatea se inchide, am foarte multe cunostinte/rude care au emigrat din Romania.
Prieteni/cunostintele din copilarie, marea lor majoritate au emigrat, au imbatranit, trebuie planuita fiecare iesire amarata.
Asa ca va intreb, pe modul lup singuratic, ce se poate face?
City break?
M-am uitat si la ceva videoclipuri pe youtube, este ceva cu singuratatea peste 30-40 de ani.
La 35 de ani nu se fac asa de usor prieteni, nici nu este o idee buna sa stai dupa cei pe care ii ai deja. Ma refer la planuit vreo activitate.
Ma gandeam la paintball, fotbalul nu imi place, ma gandeam la ceva vacante/plimbari de buget prin tara.
Poate pe viitor o sa fac un subiect mai complet, acum ma gandesc sa cer parerea celor trecuti de 30-35-40 de ani, fara copil, divortati, nu conteaza, ma refer la cei singuri.
Ceva menit sa tina weekendul ocupat.

Sa-ti spun ca exista prietenii pe viata si ca nu conteaza ca esti castatorit, cu copii, cu prietena, cu sotie ?! Posted Image
Un prieten adevarat isi face timp pentru prietenul lui.

In rest gura lumii discuta lejer despre subiectul asta, sunt prietenii de conjunctura, de interese, de serviciu, de cumetrie, de botez, vecini....

Poti sa fii casatorit si sa te simti singur, poti sa fii inconjurat de "prieteni" si tot singur sa fii...poti sa fii singur si sa nu fii singur de fapt.
Probabil multi m-au pierdut pierdut pe drum, nu are logica ce scriu, fiecare sa inteleaga ce doreste...Posted Image

Edited by iulian_1976, 03 October 2022 - 02:18.


#42
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Ia o undita si apuca-te de pescuit! Pe malul apei o sa gasesti relaxare. Sau gaseste o activitate in aer liber care sa difere mult de ce faci zilnic si o sa uiti de singuratate!

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Asculti muzica, iti iei un sistem stereo, amplificator cu boxe de podea, pana nu ai ascultat muzica stereo in viata se cheama ca nu ai ascultat muzica deloc.
Incepe aici, poti face test, auditie:
https://www.avstore....e-promo-stereo/

#44
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
E foarte important după 30 de ani să îți faci ceva prieteni cu vârstă mai mică decât tine, chiar și studenți. Eventual merită să mai bagi câte un party cu muzică electronică și acolo găsești mulți oameni mai tineri.

Să fii activ social este foarte benefic pentru creier.

#45
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
asa citind topicul eu cred ca "miros" niste cauze de ce op nu are prieteni prea multi, si nu sunt cele mentionate. e omul ala ce carcoteste mereu, si le stie pe toate, care cica te asculta cand ai ceva de spus  dar dupa aia incearca sa iti demonstreze ca nu ai dreptate si doar ce spune el e corect, orice discutie duce invariabil...la Da, DAR... e obositor si lumea deja il evita. Doar nu credeti ca prietenii cu copii si neveste gata nu mai au viata sociala si nu mai fac nimic..cmon, dimpotriva ai mai multe motive sa iesi si sa faci lucruri.  daca vrei sa ai prienteni si sa iti caute lumea compania trebuie sa stii sa fii sociabil, sa respecti si sa pui valoare pe prietenia aia...multi o sa citeasca asta si putini o sa inteleaga

#46
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Propunerea de drumetie montana mi se pare cea mai atractiva, la indemana.
Nu te astepta sa-ti placa din prima, trebuie sa ai rabdare. Incearca pe parcurs sa te integrezi intr-un grup.
In mod sigur un grup (format din cel putin 2 oameni) are un lider, posibil sa nu fii de acord cu tot ce inpune el dar nu renunta. Poti cauta alt grup sau te poti "lipi" de unii membri ai grupului cu care simti ca rezonezi.
Nu te grabi sa le descoperi imediat defectele si sa-i tai de pe lista. Fii constient ca fiind om, ai si tu defecte. Important e sa va ingaduiti reciproc.

#47
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,576
  • Înscris: 10.04.2009
eh... nu e chiar asa @smoke, si eu am multi prieteni care dupa casatorie parca s-au salbaticit (*dresat ar fi cuvantul mai naspa)

ii sun sa mai iesim la o bere/ film/ meci pe stadion si "bă nu pot că nu vreau să mă cert cu nevastă-mea, bă nu pot că trebuie să o ajut cu copilul" și alte chestii de genul...

eu ies cu foste colege de facultate Posted Image singure si ele (si putin cam ciudate... la 35 ani cu multe pretentii) dar macar mai schimb "atmosfera" sa zic asa, vorbim, etc

btw... tot din Craiova sunt si eu, si ce spune colegul @MindArchitect cam e adevarat... orasul s-a depopulat masiv in ultimii ani (cred ca daca n-ar fi Fordul zona ar fi precum Valea Jiului)

Edited by beavis03, 03 October 2022 - 09:08.


#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Pai la fel ca si un familist, in weekend fac ce nu am timp in cursul saptamanii, plimbari in oras, mancat shaorma, pus muzica (si acasa nu doar in masina), eventuale calatorii pe la balaceala (Caciulata in luna mai) sau la munte toamna (am fost la Moieciu acum).

Mie nu-mi ajunge timpul niciodata, weekendul ar trebui sa aiba 3-4 zile nu doar 2, din care traiesc cu adevarat 1 zi fiindca una imi ia sa recuperez restantele de somn ori sa fac curatenie casnica (aspirat, dus gunoaie din casa si din curte). Sambata de fapt pentru asta e, treburile casnice, apoi duminica te odihnesti cu adevarat.

#49
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 iulian_1976, on 03 octombrie 2022 - 02:13, said:

Un prieten adevarat isi face timp pentru prietenul lui.
adică ai copii mici și-i lași în plata domnului să-i ți prietenului de urât.așa că n-ai copii și nu știi despre ce vorbești?

Edited by EMPP, 03 October 2022 - 09:24.


#50
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
pai vezi aici e diferenta multi "prieteni"  vs multi "cunoscuti".  prietenii, asa cum exemplifica si un coleg mai sus, sunt ceva aparte si chiar cu toate obligatiile si responsabilitatile care apar in viata, aia tot prieteni raman. poate ca nu mai iesiti in fiecare seara la bere, si mi se pare normal sa nu mai fie ca la 20 de ani, dar nu pot sa cred ca daca ai un prieten nu te poti vedea cu el ca nu te lasa nevasta..really..schimba nevasta.

#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 MindArchitect, on 02 octombrie 2022 - 19:28, said:

sirgoofy - Depinde de oras. Eu sunt din Craiova.
Din pacate la mine in oras s-a emigrat pe capete.

Pai pune mana si suna-i pe cei care au plecat. Vezi ce fac, viziteaza-i. Ce te tine in Ro? Stinge lumina dupa tine si mergi dupa ei.

#52
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,891
  • Înscris: 21.04.2011

 iulian_1976, on 03 octombrie 2022 - 02:13, said:



Sa-ti spun ca exista prietenii pe viata si ca nu conteaza ca esti castatorit, cu copii, cu prietena, cu sotie ?! Posted Image
Un prieten adevarat isi face timp pentru prietenul lui.
Corect. Dar tot un prieten  adevărat intelege cand sunt mofturi și când e nevoie.

#53
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 IncredibleWiring, on 02 octombrie 2022 - 18:13, said:

Poate ne adum mai multi si facem ceva..
Eu propun un plan mai indraznet, mai amplu. Un sistem pentru socializare, Ro300, https://ro300.org/
Ideea este de a face grupuri de "prieteni" care sa se ajute intre ei, chiar si la socializare. Secretul sistemului consta in organizarea in grupuri. Cred ca este cel mai important atu si probabil singurul. Cei dintr-un grup se pot ajuta reciproc in petrecerea timpului liber.

 MindArchitect, on 02 octombrie 2022 - 18:38, said:

Corect. Din cauza asta nici nu vreau sa astept dupa prieteni.
In Ro300 exista si conceptul de obiective, superioare grupurilor. De exemplu, daca in grupul tau gasesti greu persoane cu care sa mergi la tenis, membrii grupurilor se pot inscrie intr-un grup obiectiv, e.g. Tenis300.

Putem sa facem alt sistem, nu e neaparat acest Ro300 in caz ca nu prezinta incredere. L-am facut in special ca sa pot sa-mi prezint ideea.

#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Bucataritul e pe trend, mai ales la barbati (singuri). Emisiuni cu chefs etc
Ataci retete, provocari, mai faci un tik tok ceva

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate