Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Functionare anormala combina frigorifica LIEBHERR CNP 4813 ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Dupa 3 (!) zile de umblat prin toate magazinele de profil (la unele am fost de cate 2-3 ori) si o lista lunga de combine frigorifice (am facut tabel cu volumul, consumul, dimensiunile, producator compresor, etc, etc), am luat, in lipsa de alte alternative, un model LG GBP32DSLZN. Am luat si 4 ani extragarantie, just in case. Mai-mai sa luam un Bosch cu 5 ani garantie (experinta mea cu alte electrocasnice Bosch este una foarte buna), dar l-am putut misca din loc si am vazut ca are compresor Jiaxipera si am zis "pas" ; am deja unul acasa, pe lista de retur !
Pe compresorul LG scrie LG.  Am mai vazut un Grundig (made by  Arctic, nu ?!), cu 7 ani garantie (dar nu am citit tot ce scria cu litere mici), destul de bine lucrat, cu compresor GMGC ; am crezut ca este Toshiba, dar eticheta zicea :Anhui Meizhi Compressor Ltd - China.... si am fugit.
M-am ingrozit citind atatea si atatea reviewuri negative, despre absolut toate brandurile si modelele. Ca orice produs de pe lumea aceasta, sunt convins ca nu exista unul cel mai bun. In genere este vorba de noroc, din pacate. Probabil asa functioneaza societatea de consum. Voi incerca sa postez opinii dupa utilizare intr-unul din topicurile dedicate. Multumesc tuturor pentru suport. Sa auzim numai de bine !

#20
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
E imposibil sa evitam produsele chinezesti.Forta de munca ieftina e la ei.E doar o chestiune de timp pina tot va fi China.Banuiesc ca s-au inmultit prea mult si implicit ca sa supravietuiasca sunt nevoiti sa aiba un nivel de trai modest,de aia.

#21
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Fratello, traiasca tie, nu ti-am zis eu care e treaba cu combinele frigorifice Bosch? Nu ai citit linkurile pe care ti le-am pus? Nu ti-am recomandat eu LG sau Samsung? Eu de prost postez? (ultima intrebare e retorica)
Grundig e din acelasi grup cu Beko si Arctic.
Ai facut o alegere buna cu LG, daca combina e facuta in Polonia sau o tara mai rasarita. Sunt sanse mai putine sa se defecteze, dar nu inexistente. Bonus, ai luat extragarantie. Felicitari! Te astept cu un review.
PS: poate asa ma incurajezi si pe mine sa fac review bijuteriei mele.

Edited by Puferiu_, 02 October 2022 - 19:20.


#22
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016

 Melteanu, on 02 octombrie 2022 - 15:30, said:

E imposibil sa evitam produsele chinezesti.
Problema e alta, ce se aduce pe piata romaneasca. Multe mizerii, neverificate, cu CTC slab, rebuturi. Rar se mai gaseste pe aici ceva bun si trebuie atentie la cumparare. Sunt si produse Bosch bune, dar alea costa, restul sunt facute in turcia, preturi mai mici.

 Fratello, on 02 octombrie 2022 - 15:26, said:

Bosch cu 5 ani garantie, dar l-am putut misca din loc si am vazut ca are compresor Jiaxipera si am zis "pas" ; am deja unul acasa, pe lista de retur !
Pe compresorul LG scrie LG.  Am mai vazut un Grundig (made by  Arctic, nu ?!), cu 7 ani garantie (dar nu am citit tot ce scria cu litere mici), destul de bine lucrat, cu compresor GMGC ; am crezut ca este Toshiba, dar eticheta zicea :Anhui Meizhi Compressor Ltd - China.... si am fugit.
Asa trebuie procedat ! In magazin direct si verificate provenienta dupa eticheta, mai ales compresoru.

#23
ramirez88

ramirez88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.08.2011
Ma uitam ce inseamna dezinformarea si sa iti expui parerea despre consumul unui electrocasnic care face parte cumva din gama de varf cumva,doar uitandu-te pe contuar.Am fix aceasi combina frigorifica,acelasi compresor care de altfel il folosesc majoritatea brandurilor inclusiv Samsung,e intradevar garantia de 10 ani la compresor si 6 ani la combina.Sa va zic consumul exact verificat cu un aparat special.Producatorul zice ca face parte din clasa D de consum conform noilor indici,un fel de A+++ vechi putin spre A++++,cu 201kw/an.Am citit si forumul asta inainte sa cumpar combina,insa mi-a placut asa de mult cand am vazut-o expusa in magazin incat a fost cum sa zic,dragoste la prima vedere,iar dupa 2 zile in care am citit si alte comentarii foarte bune,pana la urma am mers pe instinct.Mai ales ca magazinele sunt pline de marci autohtone si doar intr-un singur magazin din tot Iasul am gasit-o pe stoc.Am zis ia sa iau altceva dupa ce m-am ars cu o marca autohtona,nu vreau sa dau nume ca baietii au fost super ok pe parte de garantie,mi-au inapoiat banii inapoi.Si acum sa revenim la subiect.Frigiderul consuma fix 55w instant in functionare maxima,chiar din prima ora de cand l-am pus in priza,eram curios sa vad care era diferenta fata de ala care a cedat dupa 2 ani si un pic,ala consuma instant 75-80w(avea A+ pe eticheta veche,dupa asta noua nu stiu,F probabil).Deci la liebherr 55 w maxim,mai scadea la 54,53 iar 55w.Intradevar...20 minute merge pe o ora.Adica o treime,adica 8 ore pe zi merge compresorul sa faca alea 5 grade in frigider cu -18 in congelator.Nu stiu daca este vrrun frigider care sa mearga doar o ora pe zi.Inmultim 0.055kw cu 8 ore = 0,44kw pe zi consum.Pe aparat am avut dupa 24h 0,40 kw,probabil e diferenta aia cand mai scade sau de timpul cat merge.Dupa 48h aveam 0.83 kw.Deci cum am zis,punem 0.44kw zi x 30 zile = 13,2 kw pe luna x 12 luni = 13,2 x12 = 158,4 consumul ideal insa mai sunt luni cand are 31 zile,mai sunt zile cand poate merge jumatate de ora sau cateodata 10 minute doar pe ora.Insa ii cred pe cuvant cand zic ca face parte din clasa D si ca, consuma 201kw pe an.Verificat cum am zis cu aparat de masura ,doar cu stecherul de la combina introdus in aparat.Plus ca ei au aparate profesionale de masura si le tin cu lunile in priza in diferite conditii.Insa daca nevasta foloseste feohn-ul 20 minute cand isi usuca parul,daca mai pui o masina de spalat si faci si o pizza la cuptor nu poti da vina pe combina ca, consuma foarte mult.Nu sunt nici vanzator de liebherr,nici nu am rude care lucreaza la firma lor,demonstrez cu poze din cloud oricand sau facute in orice zi si la orice ora,am vrut sa demontez ceea ce s-a scris in forumul asta,mai ales ca e acelasi model de combina,acelasi compresor jiaxipera xtx1111y.Cui nu-i place aspectul,cui nu-i place ca se pronunta greu cuvantul Liebherr,ca nu stie toata lumea de marca asta asta e alta poveste,fiecare alege ceea ce doreste.Insa sa spui ca l-ai returnat din motive de consum imi insulta inteligenta,ar trebui sa mai gandim si mai ales sa mai triem din ceea ce circula pe internet .Ca tot romanul e profesor universitar in arta razboiului,a mecanicii,a informaticii,a condusului,ce mai,suntem desteptii planetei.Insa de asta avem cap,sa mai si cercetam unele vorbe nu doar sa citim si sa aplicam ceea ce zic altii.Si nu ma refer doar la subiectul asta,in general vorbesc.

 scub, on 29 septembrie 2022 - 16:07, said:

Parerea mea:
20 minute x 24 ore = 480 minute = 8 ore functionare continua
8 ore x 0.456  = 3.648  = 3.6 kW - ar cam iesi  calculul tau
*
DAR  el zice ca 0.456 ii  consuma in 24 ore . Inseamna ca  ori minte ori ... nu mai am idei .
O priza contor iti  va  spune  mult  mai  multe .
3kW este enorm   daca-i  "papa" numai  el . Eu am o combina  veche  artic de  Gaiesti cu 7 sertare ( nici nu se  auzise pe  atunci de  clase  energetice ) si  impreuna  cu  celelalte  aparate de prin  casa  ,  abia  ajung  la 2.5 kW/24ore .


#24
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006

 ramirez88, on 15 ianuarie 2023 - 19:32, said:

Ma uitam ce inseamna dezinformarea si sa iti expui parerea despre consumul unui electrocasnic care face parte cumva din gama de varf cumva,doar uitandu-te pe contuar....
Insa sa spui ca l-ai returnat din motive de consum imi insulta inteligenta,ar trebui sa mai gandim si mai ales sa mai triem din ceea ce circula pe internet

Stimabile, la ce ar fi trebuit sa ma uit ? DOAR la eticheta de pe frigider, pe care era trecut consumul ? ACEST Liebherr de care esti multumit este "varf de gama" ??? Asta da dezinformare !
Nu am intentionat sa insult inteligenta nimanui. Doar am cerut niste sfaturi, bazate pe observatia EMPIRICA a consumului inregistrat de mine pe "contuar" ...
Din partea mea ... sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de el ! Toate bune !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate