Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sfat Sistem hi-fi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
501 replies to this topic

#415
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Expierenta mea cu Yamaha e limitata. Am ascultat pe vremuri AS500 , care intr-adevar mi s-a parut ca suna subtire si strident. Boxe B&W DM 602 S1. E drept comparatia era cu un HK 3490 care are un cu totul alt tip de sunet. @vinciun stie , foarte apropiat de HK980.
Apoi am ascultat RN803D si AS1100 , pe boxe Wharfedale , nu stiu modelul-niste dulapuri mari. Astea doua suna OK , cu un foarte mic plus pt AS1100 , sunet mai relaxat si mai echilibrat.Nu mi s-au parut stridente. Tot acolo am mai pus un Luxman L 550 vintage(clasa A) care avea o scena mult mai larga fata de cele doua Yamaha ,nici asta nu suna strident deloc ,in privinta celor doua Yamaha vs Luxman prestatia pe inalte era asemanatoare. Yamaha duce vocile si mediile putin mai in fata.

#416
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Exact! Eu nu stiu cum suna seriile inferioare de la Yam dar rn803d nu e strident absolut deloc, comparat pe aceleasi boxe  cu HK980, yamaha avea un mic avantaj pe detalii dar un pic mai rigid,  hk suna parca mai fluent, mai plapand. Insa nu era enorma diferenta. Rn803d e departe de technics ( ala e strident si agresiv,in special pe midbas.) departe si de Cambridge audio care are bas mult mai umflat/profund si inalte mai intepate.


Sunet mai fluid si plapand, melodios cum e la HK980 nu am mai auzit, de atunci. Pacat ca pe partea de inalte avea ceva cam ciudat, impresia ca erau acoperite cumva sau ca in acelasi timp cu inaltele baga un fâºâit ceva care "le incalzea". Spun de perceptiile subiective.

#417
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vorba cuiva , parca aruncai cu o patura subtire pe boxe. Parca FC72 zicea asa ceva despre un AVR HK. Din vremurile bune ale HK.
Mie si acum imi place HK3490 , il pastrez inca in set up-ul cu B&W DM 602. Are si un DAC AKM bunicel.

#418
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am simtit diferenta suficient de serioasa intre RN803D si AS1100. In rest, cu ambele Yamaha mentionate, pe 3050i, Borea BR09, Focal Aria 906 si Triangle Australe nu am folosit niciodata reglajele de ton, sa zic de vreo 2 ori ca m-au sibilat, dar era vorba de muzica - trompeta lui M. Davis si vocea Monserat Caballe, deci e pardonabil.
Inalte potolite am la Wharfedale Diamond 9.1, mai ales cu chi-fi Loxjie, dar suna placut.

#419
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
Din ce am ascultat eu AS1100 este cel mai intepat dintre amplificatoarele in cauza. Probabil ca va place HK si Yamaha pentru ca va place acelasi sunet pe care si eu il prefer de departe. Poate. Neutru spre cald, fara a fi dark(ultra cald). Deosebirile dintre ele, pe care eu le vad sunt ca inaltele/mediile sunt mai in fata la Yamaha, iar de la 801 la 1100 cu boxa potrivita spatialitatea e mult mai pronuntata, adica scenic e altceva. La astea din urma eu as merge pe o boxa usor mai calda, ca sa mai taie din amprenta amplificatorului sa zic. Si as evita clar alea cu tweetere metalice sau membrane metalice. La astea de jos merg si astea, ca amplificarile sunt mai cuminti si nu tipa, sunetul e mai relaxat si se egalizeaza cumva.

Seriile de jos fac un compromis undeva dar nu este atat de pronuntat ca sa fie considerate gunoaie. Sunt excelente overall, usor de imperecheat, aerisite, pret bun, marca de instrumente, fiabile, nu dau chix in garantie, tin zeci de ani sunt toate atuurile intr-un pachet, care cu greu poate fi depasit.

Iti dai seama ca ai un sistem decent cand nu te oboseste dupa ore de ascultare si-ti face placere la fiecare melodie. Indiferent de marca. La mine Yamaha e clar Toyota Corolla a omului obisnuit.

#420
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Din pacate nu am cum sa fac probe din astea pe frantuzoaice ,care sunt din cu totul alta liga fata de B&W DM 602. Aproape nu suporta comparatie.
La boxele alea e batut in cuie H90-ul. Bine , cand l-am luat , am probat vreo 5 amp-uri dar nici unul din cele mentionate mai sus.

#421
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007

 edigee, on 24 noiembrie 2022 - 10:51, said:

Yamaha duce vocile si mediile putin mai in fata.
Exact. De fapt, asta mi-a placut la Yamaha fata de Cambridge Audio AXR100.
La muzica folk/country se preteaza foarte bine. Ai senzatia ca artistul e mai aproape de tine.

Nu zic ca AXR100 nu e bun.

Edited by pantsless, 24 November 2022 - 13:23.


#422
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

 edigee, on 24 noiembrie 2022 - 11:24, said:

Vorba cuiva , parca aruncai cu o patura subtire pe boxe. Parca FC72 zicea asa ceva despre un AVR HK. Din vremurile bune ale HK.
Mie si acum imi place HK3490 , il pastrez inca in set up-ul cu B&W DM 602. Are si un DAC AKM bunicel.

Te cred ca-ti place, peste majoritatea modelelor B&W e nevoie de plapuma, nu patura subtire, ca sa le suporti

#423
nickm

nickm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.10.2008
Eu am 3030i-urile la 40-50 cm de perete și este bass destul pentru toatã lumea.

Attached Files



#424
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007

 nickm, on 24 noiembrie 2022 - 18:57, said:

Eu am 3030i-urile la 40-50 cm de perete și este bass destul pentru toată lumea.
Cu AXR100, da, stiu, am vazut si eu.
Edit: acum mi-am amintit ca ai alt amplificator, nevermind

Edited by pantsless, 24 November 2022 - 20:58.


#425
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007
O intrebare: daca o sa iau un streamer gen Wiim mini, si o sa vreau sa am si TV-ul, si streamerul conectat la amp, iar Yamaha s-a zgarcit la intrari optice (are doar 1), ce pot sa fac?
Am gasit un fel de switch din asta: click
Functioneaza bine asa ceva? Voi cum ati facut?

#426
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cauta un adaptor SPDIF la coaxial si folosesti intrarea digitala coaxiala de la Yamaha. Nu recomand switch-uri pe semnal digital.
Pacat la ca cutioara aia mica nu i-au pus o mufa combo(SPDIF/coaxial) , ca la MiBox S
Uite unul ieftin
https://ro.farnell.c...P-RECO-STM71168
Cauta totusi un simplu adaptor pt semnal digital,cel de mai sus scoate si semnal analogic

Edited by edigee, 29 November 2022 - 11:36.


#427
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

 pantsless, on 29 noiembrie 2022 - 11:14, said:

O intrebare: daca o sa iau un streamer gen Wiim mini, si o sa vreau sa am si TV-ul, si streamerul conectat la amp, iar Yamaha s-a zgarcit la intrari optice (are doar 1), ce pot sa fac?
Am gasit un fel de switch din asta: click
Functioneaza bine asa ceva? Voi cum ati facut?
Pune un dac intre wiim si yamaha. Gasesti e30 si la 500 lei. Asa o sa ai 2 intrari optice, 2 coaxiale si una usb. Plus ca o sa poti sa compari ce poate dac-ul din Yamaha cu ce poate e30. Nu e mare cheltuiala raportat la cit e de utila. O sa vezi, cu timpul o sa doresti sa conectezi tot felul de device-uri la amp, iar un dac extern te ajuta.

Edited by pedros_2005, 29 November 2022 - 13:59.


#428
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 pedros_2005, on 29 noiembrie 2022 - 13:59, said:

Pune un dac intre wiim si yamaha.

Un buget de 500 lei DAC sh + 600 lei Wiim = 1100 lei. Daca iei un DAC nou te duci cam la 800/900 + 600 = 1500 lei.
Zic ca merita mai bine un Yamaha WXC-50, de nou e pe la 1600, poate prinde ceva sh de incredere ? Si are Musiccast plus o scula solida.

Edited by overseas, 29 November 2022 - 14:23.


#429
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Sincer, Yamaha wxc-50 nu stie cite stie sa faca un amarit de wiim mini... Folosit pe iesirea optica e un streamer super-ok!

#430
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Se poate, eu sunt pe plug n play.
Daca vrei sa surubaresti posibil.
Pe partea cealalta, nici Wiim nu face preamp si  nici nu tine loc de DAC, e bine sa considere omul toate detaliiile.

Edited by overseas, 29 November 2022 - 15:57.


#431
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Poate parea surprinzator dar poti sa controlezi volumul din aplicatia wiim instalata pe telefon. Pina si egalizator are, tot in aplicatie. Wiim-ul poate fi folosit si fara dac separat, are unul inclus dar e slabut, nu de cine stie ce calitate. Toata lumea recomanda sa fie folosit pe iesirea digitala optica, asa ca un dac separat chiar e necesar. In masuratorile lui amir, pe optic, a iesit onorabil:
https://www.audiosci...streamer.33099/
Pe ASR sunt o gramada de discutii despre wiim:
https://www.audiosci...streamer.31182/
Oricum, merita putina rabdare. Se pare ca o sa apara wiim varianta pro, cu un dac mai bun inclus:
https://www.audiosci...streamer.39576/

Edited by pedros_2005, 29 November 2022 - 16:40.


#432
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca iti trebuie doar un streamer, e varianta buna de buget, in cazul in care ai deja un DAC extern. Am luat si eu o cutie similara de la Triangle.
Daca e sa cumperi combo streamer + DAC, nu vad de ce te-ai complica.
WXC-50 e o  scula solida, cu dac, preamp si streaming implementat de Yamaha, Ethernet, Musiccast etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate