Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Parere voce

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Salut,

Nu stiu din ce motiv, probabil criza varstei, sau am vizionat prea mult Vocea Romaniei, am facut un "cover" la o melodie. Este prima tentativa. Sunt constient ca e neprezentabila ca sa o spun mai cu manusi.

Intrebarea este pentru cei care se pricep cat de cat la muzica daca e ceva de voce si daca are rost sa mai incerc. Un prieten zicea ca ar fi ceva, nu legat de melodie, doar fredonam ceva intr-o casa cu ecou (probabil ca a contat). Dar nici el nu se pricepe la muzica. Nu am studii in domeniu si nici un fel de background in muzica. In urma cu zece ani mai puneam bastonase prin FL Studio, dar nu cunosc notele muzicale. Puteti sa si radeti, sunt constient ce am postat.

Eu personal nu-mi suport propria voce, dar probabil ca e ceva comun la oameni cand isi aud vocea inregistrata. De asta sunt subiectiv si nu pot nici macar la nivel personal sa-mi spun parerea. Inregistrarea am facut-o cu un laptop.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zH4oeZl3X30?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by republicall, 26 September 2022 - 11:35.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Sunt la birou si nu pot da play momentan,

Dar urmaresc topicul cu deplina atentie si ingrijorare.


(ps. daca ai inregistrat cu microfonul de la laptop... raspunsul o sa fie nu. Dar asta din motive tehnice). Daca chiar esti curios de capabilitati, incearca sa vorbesti cu un instructor.

Inregistrarile trebuie procesate ca sa se auda bine, mai toate. Si ai nevoie de un microfon decent.

Edited by Lex404, 26 September 2022 - 11:42.


#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,295
  • Înscris: 14.06.2006
Republicall, felicitari pentru curaj.

View PostLex404, on 26 septembrie 2022 - 11:41, said:

Sunt la birou si nu pot da play momentan,
Nu da.

#4
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Ai pierdut timpul degeaba, not kidding.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 13.03.2017
Mai mult ca sigur ai multa indemanare si precizie pentru alte chestii
In afara de muzica Posted Image

#6
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostDecember, on 26 septembrie 2022 - 11:42, said:

Republicall, felicitari pentru curaj.


Nu da.

:)) bine, se poate sterge. Mersi de feedback.

#7
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 03.02.2010
Vestea proastă e că ești afon. Vestea bună e că vocea e plăcută. De cântat, fă-o sub duș, nu-i chinui pe alții.

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,178
  • Înscris: 08.12.2006

View Postrepublicall, on 26 septembrie 2022 - 11:29, said:

Eu personal nu-mi suport propria voce, dar probabil ca e ceva comun la oameni cand isi aud vocea inregistrata.
Salut,

Am reuşit să ascult până la 0.50. Vocea ar putea fi plăcută, problema este că, cel puţin în opinia mea, nu ai nici măcar noţiunile minimale despre cum ai putea să o foloseşti. La nivelul actual, cred că şansele să întorci vreun scaun la Vocea României sunt nule.

#9
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 04.01.2006
Ca fost instrumentist in cateva proiecte (de garaj) am lucrat cu destui solisti si soliste. Unii buni, la altii plangeam si nu de emotie.
In primul rand, ti-ai ales o piesa foarte grea. Freddie Mercury pune probleme si profesionistilor. Nu cred ca la nivelul tau de incepator e OK sa te incumeti la asa ceva. Piesa este grea si intervalele, adica diferentele de inaltimi dintre sunete, sunt mari. De aia ai si probleme la ridicari/coborari bruste.
In al doilea rand, din ce am ascultat (n-am sa te mint, nu simt nevoia sa ascult a doua oara) respecti ritmul. Bine, nu e foarte greu la piesa asta (teoretic), dar pot sa-ti spun ca am cantat candva cu o ametita la voce care, desi avea un timbru exceptional, isi batea joc de ritm, cantand ba prea repede, ba prea lent, la un nivel tragicomic. Nu realiza.
Eu eram basist si la repetitii plangeam cu muci impreuna cu tobarul din cauza ei, Ba chiar ne si sfatuia domnisoara sa ne luam noi dupa ea, nu ea dupa noi.

Din pacate se aude ca nu ai vocea lucrata, nu iti dozezi respiratia cum trebuie, volumul la care ai microfonul nu e OK, te chinui sa nimeresti notele dar nu iti ies din prima si uneori se aude ca un disc de pickup cu valuri.
Daca tot iti place Freddie Mercury, iti recomand ceva mai usor. Living on My Own (si acolo ai un pic de ridicat) sau de ce nu I Want to Break Free.

#10
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postantinari, on 26 septembrie 2022 - 12:08, said:


Salut,

Am reușit să ascult până la 0.50. Vocea ar putea fi plăcută, problema este că, cel puțin în opinia mea, nu ai nici măcar noțiunile minimale despre cum ai putea să o folosești. La nivelul actual, cred că șansele să întorci vreun scaun la Vocea României sunt nule.
Nici nu s-ar pune problema de asa ceva. Imi caut un hobby si a venit asta la rand. Eram doar curios daca merita sa mai exersez.

#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,178
  • Înscris: 08.12.2006

View Postrepublicall, on 26 septembrie 2022 - 12:51, said:

Eram doar curios daca merita sa mai exersez.
Dacă nu ai intenţia de a studia la modul serios, cu un profesor de canto, e greu de spus că merită. Dar nu se ştie niciodată...

#12
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postambr0zie, on 26 septembrie 2022 - 12:42, said:

Ca fost instrumentist in cateva proiecte (de garaj) am lucrat cu destui solisti si soliste. Unii buni, la altii plangeam si nu de emotie.
In primul rand, ti-ai ales o piesa foarte grea. Freddie Mercury pune probleme si profesionistilor. Nu cred ca la nivelul tau de incepator e OK sa te incumeti la asa ceva. Piesa este grea si intervalele, adica diferentele de inaltimi dintre sunete, sunt mari. De aia ai si probleme la ridicari/coborari bruste.
In al doilea rand, din ce am ascultat (n-am sa te mint, nu simt nevoia sa ascult a doua oara) respecti ritmul. Bine, nu e foarte greu la piesa asta (teoretic), dar pot sa-ti spun ca am cantat candva cu o ametita la voce care, desi avea un timbru exceptional, isi batea joc de ritm, cantand ba prea repede, ba prea lent, la un nivel tragicomic. Nu realiza.
Eu eram basist si la repetitii plangeam cu muci impreuna cu tobarul din cauza ei, Ba chiar ne si sfatuia domnisoara sa ne luam noi dupa ea, nu ea dupa noi.

Din pacate se aude ca nu ai vocea lucrata, nu iti dozezi respiratia cum trebuie, volumul la care ai microfonul nu e OK, te chinui sa nimeresti notele dar nu iti ies din prima si uneori se aude ca un disc de pickup cu valuri.
Daca tot iti place Freddie Mercury, iti recomand ceva mai usor. Living on My Own (si acolo ai un pic de ridicat) sau de ce nu I Want to Break Free.
Clar nu am vocea lucrata, e prima inregistrare ever. Am zis sa inregistrez la inceput o piesa sa vad comparativ daca exista imbunatatiri. Cu melodia asta m-am trezit in gand de dimineata si asta a fost.
Volumul la microfon nu stiu cum sa-l calibrez, inregistrez pe um mac intr-un dulap 😃 sa nu-mi deranjez vecinii. Nu am absolut nici o cunostinta legata de cum sa cant.

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 16.03.2007
stai cuminte... :)

#14
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013

View Postrepublicall, on 26 septembrie 2022 - 12:51, said:

Nici nu s-ar pune problema de asa ceva. Imi caut un hobby si a venit asta la rand. Eram doar curios daca merita sa mai exersez.

indiferent cat de rau ai canta, daca tie iti face placere, fa-o pentru tine. daca tie iti place ce auzi si te simti bine cantand, e suficient. just do it.

#15
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 04.01.2006
Daca nu deranjezi vecinii, canta in continuare, chiar daca nu o sa ajungi vedeta de renume mondial.
Cheia in muzica (la orice nivel) este exercitiul. Aia care spun ca-s talentati, au descoperit talentul la 40 de ani si dupa o saptamana erau pe scene, sunt ori genii de unul la milion, ori mint de ingheata apele.
Numai ca e nevoie de o ureche mai antrenata care sa te mai supravegheze. Rezultatul pe care l-ai obtinut e ... sa spunem OK pentru inceput. Dar trebuie progresat.
Aveam candva un coleg chitarist care spunea ca el nu vrea sa invete teorie muzicala si nici nu repeta, ca de fapt el vrea sa se exprime spontan. Si compunea piese de rupea.
Ulterior s-a aflat ca repeta acasa singur la greu, invata teorie muzicala iar "compozitiile" erau piese mai necunoscute pe care le fura, dar voia el sa para geniu neinteles.

Edited by ambr0zie, 26 September 2022 - 13:52.


#16
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,890
  • Înscris: 18.09.2008
Câteva observații:

- Piesa nu e ușoară deloc, doar pare. Freddy a avut mereu piese grele, dar și vocea potrivită să le dea viață.
- Din ce am ascultat, ai ceva probleme cu notele înalte. Și nu spun că asta e o problemă, pentru că sunt puțini care pot ajunge acolo unde ajungea Freddy. Dar și la falsetto pare ca tremură un pic vocea și te chinui să o ții sus.
- Câteodată nu înțeleg ce cânți, nu înțeleg versurile.

Cu toate astea:

- Felicitări pentru curaj. Ești asumat și asta îmi place. Unii consideră asta o slăbiciune, eu o văd ca pe mini-act de curaj și asumare. Dar nu e ceva de trecut în CV sau de spus la un first-date. Trust me... been there, seen there.
- Poți încerca și alte piese, poate vocea ta se va potrivi pe vreuna dintre ele mai bine.

Apropo, să nu crezi că ăilalți cântă mai bine. E mai bun băiatul care le pune auto-tune peste voce.

Un exemplu. Selena Gomez fara autotune, nu mise pare ceva extraordinar, iar la Vocea Romaniei aveti cam aceleasi sanse sa intoarceti vreun scan. Cu diferenta ca ea cica ar canta de cand se stie:

https://youtu.be/1Bw2qOIMq7A?t=234

#17
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 12.10.2005
In primul rand - cum au zis si altii - bravo pentru curajul de a face o chestie cu care nu esti familiar. Acum concret, cateva chestii.

1. N-as fi ales o piesa Queen, chiar si alea care par mai simple de fapt sunt dificil de reprodus din cauza trecerilor dese de la registre joase la cele inalte;
2. Volumul la care canti - in special pasajele mai inalte - e prea mic si ma refer la volumul propriei voci, nu la microfon & stuff. Inteleg ca pentru a ridica ai ales varianta asta dar nu e ok, daca nu poti ridica la volum normal inseamna ca vocea nu e antrenata sau pur si simplu nu ai range natural suficient de larg. Ca idee, trebuie sa poti canta natural la volum sonor identic cu al vocii vorbite, nici in soapta, nici sa urli.
3. TEMPO-ul trebuie respectat, nu poti grabi sau incetini fata de ritmul piesei, de aia pentru vocalisti exista monitoare de scena si mai nou, monitoare in-ear, tocmai ca sa auda ce canta restul si mai ales tobele/bassul si sa n-o ia inainte sau sa ramana in urma cu vocea.
4. Indiferent de cat de buna e vocea cuiva in mod natural, tot ramane o chestie care se educa si exerseaza, exista traininguri disponibile pe net dar cel mai bine ar fi sa cauti un profesor de canto, sa-i platesti cateva ore ca sa te invete cum sa iti folosesti vocea in mod optim si mai ales corect, daca o faci dupa capul tau ai toate sansele sa iti obosesti si uzezi corzile vocale aiurea. Un profesor poate sa iti dea indicii foarte importante in sensul asta si sa te invete tehnicile corecte de cantat.

#18
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postantinari, on 26 septembrie 2022 - 12:59, said:

Dacă nu ai intenţia de a studia la modul serios, cu un profesor de canto, e greu de spus că merită. Dar nu se ştie niciodată...
Clar nu am resursele sau timpul pentru un nivel serios.

View PostColchonero, on 26 septembrie 2022 - 13:22, said:

indiferent cat de rau ai canta, daca tie iti face placere, fa-o pentru tine. daca tie iti place ce auzi si te simti bine cantand, e suficient. just do it.
Nu se pune problema daca sa mai fredonez la dus sau pe strada. Ma gandeam daca merita sa caut tutoriale de canto si sa incerc ceva un pic mai profesionist decat e acum.

Edited by republicall, 26 September 2022 - 16:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate