Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Achizitie TV Samsung QLED sau gama AU 2021

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
Nu știu cât de relevant mai e asta acum. Aveam dolby vision pe LG sk8500 și era inutil. Avea ecranul IPS și contrastul mic iar imaginea era mai proasta decât la film full hd de multe ori. Ma îndoiesc ca acel Samsung vârf de gama are o imagine proasta din cauza asta. Singurul tv mai bun la prețul asta e un OLED resigilat.

#20
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016
Eu vorbeam de tv-urile Samsung in general. Ca lcd bun, Sony are si DV si DTS. LG sunt slabe pe lcd, doar oled de la ei.

Vine BF si se pot achizitiona oleduri noi, nu resigilate.

#21
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012

View PostMMike, on 09 octombrie 2022 - 20:11, said:



Vine BF si se pot achizitiona oleduri noi, nu resigilate.
Dap Mike astept bf ,de asta tot caut pe aici pana atunci ;)
Ti-am zis ca oscilez intre Sony x93J (x90j ) ,LG C1 si mai nou acest Samsung. La acesta nu prea imi place ideea ca nu stie DV dar se pare ca au adus o compensare cu acel hdr 10+ insa totusi nu este acelasi lucru. Per total este mai bun acest Samsung fata de acel Sony in special la reflectii si unghi vizualizare. Clar oled LG le face pe ambele dar si acolo este o problema . Vine prost calibrat de fabrica si necesita o calibrare profesionala,ceea ce nu prea am chef sa fac. La acest capitol este mai bun Sony.Mai bun ar fi C2 dar pretul este prea mare si nici nu cred ca va fi redus prea mult
Deci probabil ca pretul va decide

#22
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View Postalinx1, on 12 octombrie 2022 - 09:14, said:


Dap Mike astept bf ,de asta tot caut pe aici pana atunci ;)
Ti-am zis ca oscilez intre Sony x93J (x90j ) ,LG C1 si mai nou acest Samsung. La acesta nu prea imi place ideea ca nu stie DV dar se pare ca au adus o compensare cu acel hdr 10+ insa totusi nu este acelasi lucru. Per total este mai bun acest Samsung fata de acel Sony in special la reflectii si unghi vizualizare. Clar oled LG le face pe ambele dar si acolo este o problema . Vine prost calibrat de fabrica si necesita o calibrare profesionala,ceea ce nu prea am chef sa fac. La acest capitol este mai bun Sony.Mai bun ar fi C2 dar pretul este prea mare si nici nu cred ca va fi redus prea mult
Deci probabil ca pretul va decide
Și eu sunt într-o dilema ca și tine însă nu oscilez între televizoarele pe care le vrei tu, ci între un LG C2 și Samsung Neo Qled, model 2022, din seria 9.Ne uitam la cel mult 6 filme, pe Netflix, în medie, pe săptămână, cu anumite excepții când ne uitam și mai putin sau mai mult, pe Netflix, și în rest, 1-3 ore, maxim, pe zi, la canalele tv.Mai mult ne uitam la canalele tv decat la Netflix, in cursul saptamanii, la posturi diferite.De stiri, muzica si documentare.Televizorul va fi amplasat într-o camera luminata natural la nivel normal iar între orele 10.00-15.00, soarele bate direct în camera însă nu direct pe ecranul televizorului.
HDR10+ este un format HDR iar Dolby Vision, altul.Cel superior.Nu știu dacă un simplu utilizator ca mine, poate face distincția, cu ochiul liber, între un HDR10 si Dolby Vision.Daca în timp ce ma uit acasă, la tv, pot sesiza diferența de calitate a imaginii între HDR10 si Dolby Vision.
Ar fi util de știut dacă filmele în format HDR, Dolby Vision, obligatoriu sunt și în format HDR10 sau HDR10+ , doar în Dolby Vision sau uneori, în ambele formate.
Televizoarele din acest an, vor avea prețul mai scazut și în luna decembrie, dar și în prima parte a anului viitor.
Neo Qled nu este predispus la burn in însă oledul ii este superior ca și calitate a imaginii iar la preț, oledul și Neo qled sunt la fel.

Edited by dennis_2005, 12 October 2022 - 10:00.


#23
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016

View Postalinx1, on 12 octombrie 2022 - 09:14, said:


Dap Mike astept bf ,de asta tot caut pe aici pana atunci ;)
Ti-am zis ca oscilez intre Sony x93J (x90j ) ,LG C1 si mai nou acest Samsung. La acesta nu prea imi place ideea ca nu stie DV dar se pare ca au adus o compensare cu acel hdr 10+ insa totusi nu este acelasi lucru. Per total este mai bun acest Samsung fata de acel Sony in special la reflectii si unghi vizualizare. Clar oled LG le face pe ambele dar si acolo este o problema . Vine prost calibrat de fabrica si necesita o calibrare profesionala,ceea ce nu prea am chef sa fac. La acest capitol este mai bun Sony.Mai bun ar fi C2 dar pretul este prea mare si nici nu cred ca va fi redus prea mult
Deci probabil ca pretul va decide
Vezi ca Sony modele de anu trecut (seria J) sunt putin sub cele din urma, inclusiv xf90.... Seria J are panou pe 8 bits cu FRC, nu 10 bits curati ca seriile anterioare, inclusiv xf90. Ma refer la modelele aduse in Romania, pentru ca exista o varianta cu panou pe 10 bits de serie J, dar necomercializata in Romania....

Vezi ca acest Samsung qn95 vine cu cutia electronica separata de corpul tv-ului. Acest model e destinat pentru a fi pus pe perete. Aceasta cutie e legata de tv printr-un cablu (tip panglica). Cica se cam defecteaza electronica....

Cauta sa vezi cat continut gasesti cu HDR 10+ si cat cu DV. Oricum, platformele de streaming cu abonament au doar DV, nu si HDR 10+ (mai exista doar pe Amazon Prime Video unele filme). In ultima vreme s-a impus DV. HDR 10+ e un format proprietar Samsung. Cand vizionezi cu un tv Samsung continut DV, vei vedea doar in format HDR 10, nu in HDR 10+, deci sub nivelu DV.

Nu e asa cu oledurile LG !
Eu la al meu oled LG (inca) nu i-am facut calibrare profi, dar sunt multumit de setarile mele, setari la care nu am modificat mult pe cele din fabrica, dar desigur daca vreau sa storc din tv la maxim imaginea, o calibrare aduce niste imbunatatiri.

C2 e un model f.bun, vine mult mai bine reglat din fabrica. Sa ai in vedere si B2, e un model foarte apropiat ca imagine de C2.

Edited by MMike, 12 October 2022 - 10:07.


#24
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016
B2 e cam la fel cu C1.


#25
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012

View PostMMike, on 12 octombrie 2022 - 10:00, said:


Nu ,seria J nu este sub xf 90. Este peste la multe capitole,nu cu mult dar e peste
Stiu de Samsung cu acea cutie. Nu este important
Ce imi place in plus la  Samsung ar fi sistemul de sonorizare ,adica vreo 60 w. Sony e mai slab la capitolul acesta desi are boxe integrate in display.
De altfel si c1 de la LG are vreo 40w

Edited by alinx1, 12 October 2022 - 18:40.


#26
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016

View Postalinx1, on 12 octombrie 2022 - 18:39, said:

Nu ,seria J nu este sub xf 90.
Nu te deranjeaza faptu ca panou e mai slab calitativ ? Adica la seria J, cum spuneam, e 8 bits+ FRC, iar la seriile anterioare, inclusiv xf90 e pe 10 bits. La fel si Samsung, pe modelele de varf e de 10 bits.

#27
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012

View PostMMike, on 12 octombrie 2022 - 20:15, said:


Nu te deranjeaza faptu ca panou e mai slab calitativ ? Adica la seria J, cum spuneam, e 8 bits+ FRC, iar la seriile anterioare, inclusiv xf90 e pe 10 bits. La fel si Samsung, pe modelele de varf e de 10 bits.
Este nesemnificativa diferența in utilizare obisnuita. De fapt daca nu sti asta si le pui unul langa celălalt nu o sa sti care este 8bits+frc si 10 bits. Diferența aia devine importanta pentru cei care fac editari foti/video pe astefel de paneluri

Edited by alinx1, 14 October 2022 - 10:09.


#28
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016
Conteaza la continut HDR, si mai ales DV ca panou sa aiba 10 bits.
Cica seria J mai sufera si cu motion.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate